Adsense

Ads.Txt nedir?

Ads.txt ;Programatik reklamcılığın şeffaflık şiddeti, tedarik zincirini temizlemek için

Ads.txt ;Programatik reklamcılığın şeffaflık şiddeti, tedarik zincirini temizlemek için sendikalaşan ajanslar , markalar , yayıncılar , satıcılar ve endüstri gruplarıyla kalabalıklaşıyor . Reklam tekniğinin ölümüne neden olan bir girişim, beceriksizce ads.txt olarak adlandırılır.

Yani WTF ads.txt mi?

İzinsiz envanter satışlarını önlemeyi amaçlayan, IAB onaylı bir metin dosyasıdır.

Ads.txt nasıl çalışır? 

Yayıncılar, web sunucularına, yayıncının envanterini satmaya yetkili tüm şirketleri listeleyen bir metin dosyası bırakır. Benzer şekilde, programatik platformlar, hangi yayıncıların envanterini satmaya yetkili olduklarını doğrulamak için ads.txt dosyalarını da entegre eder. Bu, alıcıların satın aldıkları envanterin geçerliliğini kontrol etmelerini sağlar.

Alıcılar, kimin satmaya yetkili olduğunu kontrol etmek için ads.txt dosyasını nasıl kullanabilir?

Bir değişim ve pubların her biri ads.txt’yi benimserse, teklif verenler, borsanın ve yayıncının birbiriyle meşru bir bağlantısı olduğunu doğrulamak için etiketlerini bir ads.txt dosyasının varlığına göre kontrol edebilir.

Ads.txt kullanarak hangi satıcıların yetkili olduğunu kontrol etmenin başka yolları var mı?

Evet. Diyelim ki bir alıcı HuffPost envanterini satın aldı, ancak envanterin geldiği borsadan şüpheliydi. HuffPost ads.txt kullanıyorsa, alıcı, borsa işleminin HuffPost envanterinin yetkili bir satıcısı olarak listelenip listelenmediğini görmek için huffpost.com/ads.txt adresine gidebilir, Endeks Borsası ortaklarından birinin başarısı vp.

Geçen hafta IAB Tech Lab, ads.txt dosyalarını yayıncıların web sitelerinden hızla çekebilecek bir tarayıcısını piyasaya sürdü. IAB Teknoloji Laboratuarı’nın müdürü Alanna Gombert, tarayıcı, ads.txt dosyalarını birden fazla yayıncının kontrol etmesini isteyen alıcılar için bu çabuk başarıya ulaşmalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Bu neden önemli? 

Sullivan, izinsiz yeniden satmanın programatik reklamcılıkta büyük bir bela olduğunu ve alıcıların doğrudan yayıncılarla iletişim kurmadığı sürece, hangi SSP’lerin belirli bir yayıncının envanterini satmaya yetkili olduğunu bilme imkanlarının bulunmadığını söyledi. Yetkili satıcı deposunun oluşturulması, alıcıların hangi programatik firmaların aradıkları envantere meşru erişebileceğini belirlemelerine yardımcı olmalıdır.

Ads.txt  Herhangi bir sakınca var mı?

Kime sorduğunuza bağlı. Açıklanmayan yeniden satmaya devam eden SSP’ler için, bu girişim satın alma tarafını gölgeli uygulamalarına karşı uyarırsa işlerini kesebilir.

Rubicon Projesi CTO Tom Kershaw, “Teorik olarak, yapılması gereken, geçerli olarak etiketli olmayan envanter alırsak bu talebi öldüreceğiz” dedi.

Şirketler için dezavantajlar ne olacak? 
Zaten geliştirici kaynaklarını zayıflatıyor olan yayıncıların ve borsanın, bu metin dosyalarını entegre etmek ve yayınları yetkili satıcı listelerini değiştirdiğinde yayınlamak için bir web geliştirici tahsis etmesi gerekecektir.

Ads.txt dosyalarını sahtekarlığı azaltan, ancak ortadan kaldırmayan kredi kartı yongalarına benzeyen Business Insider CRO Pete Spande, “Ancak bu az miktarda bir iştir. “Yetkisiz satma, yayıncıların markalarına gerçekten zarar verebilir, bu yüzden bizim tarafımızı yapmamız gerekir.”

Bu kulağa hoş geliyor, ama gerçekten önemli mi? 
Ads.txt’in başarısı ağ etkilerine bağlıdır, çünkü sadece alıcılar için yayıncıların ve borsaların kitlesel olarak benimsemesi gereken güvenilir bir hızlı kontrol olacaktır. Program, 19 Haziran’a kadar kamuya açık bir yorum aşamasında ve borsaya entegrasyonları hala ütülenmekte, bu nedenle aracın reklam sektöründe ne kadar popüler olacağını söylemek için çok erken.

Mediasmith’in CEO’su ve CEO’su David Smith, “[ads.txt benimsemek] yapılacak doğru şey olduğunu düşünüyorum çünkü satın aldığımız insanlardan satın almamız gerekip gerekmediğini bilmek istiyoruz” dedi. “Ancak kilit nokta, yayıncıların imza atması için IAB olacak.”

WordPress Ads.Txt eklentisi

Açıklama

Diğer herhangi bir içerik varlığı gibi, ads.txt dosyanızı WordPress içinden oluşturun, yönetin ve doğrulayın. PHP 5.3+ ve WordPress 4.9+ gerektirir.

ADS.TXT NEDİR?

Ads.txt, Yayıncıların reklam envanterini kimlerin satabileceği üzerinde kontrolü ele almasını sağlayan Etkileşimli Reklamcılık Bürosu tarafından başlatılan bir girişimdir. 10up’taki çeşitli yayıncılarla yaptığımız çalışmalar sayesinde, ads.txt dosyanızı WordPress içinden yönetmeniz ve doğrulamanızın bir yolunu oluşturduk, bir dosya yükleme gereğini ortadan kaldırdık. Eklentiye yapılan doğrulama, hatalı biçimlendirilmiş kayıtların önlenmesine yardımcı olur; bu, 24 saate kadar önbelleklenmeye neden olan sorunlara neden olabilir ve reklam gelirinde düşüşe yol açabilir.

TEKNİK NOTLAR

  • PHP 5.3+ gerektirir.
  • WordPress 4.9+ gerektirir. WordPress’in eski sürümleri, herhangi bir sözdizimi vurgusu göstermez ve JavaScript’i kırabilir ve / veya eklentiyi yerelleştiremez.
  • Yeniden yazımın etkinleştirilmesi gerekiyor. Yeniden yazma olmadan, WordPress /ads.txtistendiğinde tedarik edemez .
  • Site URL’niz bir yol içermemelidir (örneğin, https://example.com/site/yola dayalı çoklu site yüklemeleri). Eklenti yönetici olarak görünecek olsa da, içeriğini göstermeyecektir https://example.com/site/ads.txt. Bunun nedeni, eklentinin, ads.txt dosyasının bir etki alanının veya alt etki alanının kökünde bulunmasını gerektiren IAB belirtimini izlemesidir.

PEKİ YA ADS.CERT?

Reklam sahtekarlığı alanındaki sürekli gelişmeleri yakından izliyoruz ve bu eklentiyi yalnızca ads.txt dosyanızı oluşturmanın ve yönetmenin bir yolu olarak değil, gelecekteki değişikliklere ve özelliklerde yapılacak yükseltmelere hazırlanmak için de görüyoruz. Ads.cert hala oldukça erken aşamadadır, bu nedenle ads.txt uygulamasına ilişkin herhangi bir acil kaygı duymuyoruz.

Ads.txt Manager Eklentisi İndir

Eklenti kurulumu çok basittir eklentiyi kurun aktifleştirin ayarlar kısmında adsense  reklam numarasını yazın okadar basit.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu