Adsense

AdSense ile Para Kazanmak için Ne Kadar Trafik Gerekir?

Google AdSense’ten yılda 100.000 $ (veya web sitenizde / reklamınızda reklam satarak) yapmak gerçekten mümkün mü ? Öyleyse, asıl soru Google AdSense’le büyük para kazanmak için gerçekten ne kadar trafiğe ihtiyacınız var ?

Google AdSense gelirini tam olarak tahmin edemeyeceğimiz doğru olsa da, reklamlardan en iyi şekilde yararlanmak için reklamları farklı yollarla optimize edebiliriz.

Ayrıca, web sitesi kategorinizin reklam dostu olduğundan emin olmalısınız, çünkü AdSense geliriniz web sitenizin kategorisine çok bağlıdır. Sektörünüzdeki rekabeti öğrenmek için Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilirsiniz.

Yeterli rekabet varsa (yani, niş tarafından anahtar kelimeler için önerilen AdWords teklifi yüksekse), Google’ın reklam alanlarınızı yüksek ödeme yapan reklamlarla dolduracağını varsayabiliriz ( AdSense’in nasıl çalıştığına bakın ).

Örneğin, Google’ın “krediler” araması yaparsanız çok sayıda reklam görürsünüz. Bu, kişisel finans ile ilgili bir blogunuz varsa, reklam alanınız için yeterli rekabetin olacağı anlamına gelir.

Şimdi, AdWords tarafından önerilen teklifini öğrenmek için Anahtar Kelime Planlayıcı’ya rastgele birkaç anahtar kelime ekledim:

Gördüğünüz gibi, “finans” ile ilgili anahtar kelimeler için rekabet, “gıda” ile ilgili anahtar kelimelerle karşılaştırıldığında çok yüksektir. Tabii ki, önerilen teklif yalnızca bir tahmindir ve gerçek tıklama başına maliyet çok farklılık gösterir.

Ama yine de, 5 dolar olsa bile, çok şey ifade ediyor. Niye ya? Bunun nedeni, Google’da reklam vermek için tıklama başına maliyetin Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki tıklama başına maliyetle karşılaştırıldığında çok yüksek olmasıdır. Dolayısıyla, bir reklamveren Google’a 0,50 $ / tıklama ödediyse, o zaman Google Görüntülü Reklam Ağı’nda yalnızca 0,10 ABD doları tutarında bir ödeme yapıyor olabilir.

AdSense ile Para Kazanmak için Ne Kadar Trafik Lazım?

Google AdSense ve / veya Google AdSense alternatiflerinden yılda 100.000 dolar kazanmak istediğinizi varsayalım .

Günlük 100.000 ABD Doları, 365 = 274 ABD Dolarıdır.

Bu nedenle, aşağıdakilerden birini yaratmanız gerekir: günde 1 dolar kazanmanız gereken 274 sayfa VEYA günde 54 sent alan 548 sayfa VEYA günde 25 sent kazanan 1.096 sayfa (makul olana göre, değil mi?). En iyi 1.096 yüksek kaliteli blog yayınınız olduğunu ve AdSense’ten 0,25 dolar tıklama kazandığınızı varsayalım.

Kendi bloglarım ve web sitelerim dahil olmak üzere çeşitli web sitelerinin trafiğini ve AdSense istatistiklerini ( Google Görsel Arama’yı kullanarak ) analiz ettim.

Analizlerimden, ortalama Sayfa TO’sunun yaklaşık% 1 olduğunu (ya da kolayca başarabileceğimiz bir şey olduğunu) buldum . Ama gerçekten niş, web sitesi tasarımı ve diğer faktörlere bağlıdır.

Aslında, bir web sitesine yönelik olarak 2007’de% 20’nin üzerinde bir Sayfa TO’su elde ettim ve yalnızca Google AdSense’ten günde 100 $ + ‘lık bir para kazandım.

Google AdSense ile 100.000 ABD Doları Kazanmak için Matematik Yapalım

% 1’lik bir Sayfa TO’suz ve ortalama TBM’nizin 0,25 TL olduğunu varsayalım. ( Anahtar kelimeleriniz reklamveren rekabeti olmadıkça, örneğin bir yemek tarifi blogu olmadıkça, oldukça ulaşılabilir bir hedef olduğuna inanıyorum ).

En çok ödeme yapan AdSense nişleri Finans, İnternet Pazarlama, Teknoloji, Web Hosting, İnternet ve Bilgisayar, Yazılım, Sağlık vb. Bazılarıdır ve en düşük ödeme yapan AdSense nişleri şunlardır: Eğlence, Sanat, Filmler, Ünlü Dedikodular, Haberler blog, Şakalar, Duvar Kağıtları, Tırnaklar, Yemek Tarifleri, Fotoğraf blogları vb.

Daha önce belirtildiği gibi, yılda 100.000 dolar, günde 274 dolar kazanmak zorundasınız demektir. Ortalama TBM’niz 0,25 TL ise, Google AdSense’ten yılda 100.000 ABD Doları kazanmak için yılda 100.000 / 0,25 = 400.000 tıklama (veya günde yaklaşık 1.000 tıklama) gerekir. Sayfa Sayfanızın% 1 olduğunu varsayarak günde yaklaşık 100.000 sayfa görüntülemeye ihtiyacınız var.

Şimdi, “Hemen Çıkma Oranı” nı ( web sitenize tek bir sayfa görünümünden oluşan ziyaretlerin tahmini yüzdesi )% 100 diyelim . Bu, günde 100.000 sayfa görüntüleme elde etmek için günde 100.000 benzersiz ziyaretçiye ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Özetle, günde 100.000 ziyaretçiye, yalnızca Google AdSense’ten yılda 100.000 dolar (% 1’lik bir CTR ve 0,25 TL’lik TBM’yle) yapmalısınız .

Google AdSense Sözlüğü

Sayfa Görünümleri

Bir sayfa görünümü, bir kullanıcının Google reklamlarını görüntüleyen bir sayfayı her görüntülediğinde, Google’ın raporlarınızda nelere sadık olduğunu gösterir. Bu sayfada görüntülenen reklam sayısından bağımsız olarak bir sayfa görünümü sayarız.

Örneğin, üç reklam birimini görüntüleyen bir sayfanız varsa ve iki kez görüntülendiyse, iki sayfa görüntüsü elde edersiniz.

Tıklanma

Standart içerikli reklamlar için Google, bir kullanıcı bir reklamı tıkladığında bir tıklama sayar.

Bağlantı birimleri için Google, bir kullanıcı reklam birimindeki bir reklamı tıkladığında, bağlantı biriminde bir bağlantı seçtikten sonra bir tıklama sayar.

Sayfa Tıklama Oranı (Sayfa CTR)

Sayfa Tıklama Oranı (TO), reklam tıklamalarının sayısı, aldığınız gösterim veya sayfa görüntüleme sayısına bölünür.

Sayfa TO’su = Tıklamalar / Sayfa Görüntüleme Sayısı

Örneğin, 100 Sayfalık Görüntülemeden 5 Tıklama aldıysanız, Sayfa Sayınız% 5 olur. (5/100 * 100 =% 5)

Tıklama Başına Maliyet (TBM)

Tıklama Başı Maliyet (TBM), bir kullanıcı reklamınızı her tıkladığında kazandığınız tutardır. Herhangi bir reklam için TBM, reklamveren tarafından belirlenir; Bazı reklamverenler, reklamlarına göre, tıklama başına daha fazla ödeme yapmaya istekli olabilir.

Bin Gösterim Başına Sayfa Geliri (Sayfa BGBG’si)

Bin Sayfanın Göstergesi (RPM), tahmini kazancınızı, aldığınız sayfa görüntüleme sayısına bölerek 1000 ile çarparak hesaplar.

Sayfa RPM = (Tahmini Kazanç / Sayfa Sayısı Sayısı) * 1.000

Örneğin, 25 sayfa görüntülemeden yaklaşık 0,15 ABD doları kazandıysanız, sayfanızın BGBG’si eşittir (0,15 $ / 25) * 1000 veya 6,00 TL’dir.

Tahmini Kazanç

Seçilen zaman dilimi için hesap bakiyeniz (veya kazançlarınız).

Ancak, web sitenizi para kazanmak için AdSense’i tek başına kullanmıyorsunuz değil mi? Doğrudan banner reklamlar, metin reklamlar, BGBM reklamlar, sponsorlu bağlantılar, satış ortaklığı pazarlaması vb. Satarak daha fazla para kazanabilirsiniz .

Gösterim Başına Maliyet (BGBM) Reklamları

Yani doğrudan banner reklamları sattığınızı ve aynı zamanda web sitenizden para kazanmanın etkili bir yolu olan BGBM reklamı sattığınızı varsayalım.

BGBM reklamlar nedir?

BGBM (Mille Başına Maliyet), 1000 gösterim başına maliyet anlamına gelir. BGBM ağları, oluşturduğunuz her 1000 gösterim için ödeme yapar. Bir BGBM reklam ağı size 1 TL BGBM ödediyse, bu, oluşturduğunuz her 1000 sayfa görüntülemesi için size 1 TL ödediği anlamına gelir.

BGBM Ağı kazançları, trafik yoğunluğunuza bağlıdır, ancak 1000 gösterim başına 1 – 3 ABD doları arasında bir fiyat bekleyebilirsiniz. Dolayısıyla, günde 100.000 sayfa görüntülemesi oluşturursanız, BGBM Ağlarından günlük 100 – 300 dolar kazanabilirsiniz. Yine, doğrudan reklamverenlere banner reklamları satarak 100 $ – 300 $ (veya belki de daha fazla) kazanabilirsiniz.

Artık, üç reklam ağından 300 dolar kazandığınızda trafiği üçye bölebilirsin. Bu, günde yaklaşık 100.000 / 3 = 33,333 tekil ziyaretçinin (hemen çıkma oranı% 100) yaklaşık 274 $ / güne ulaşması gerektiği anlamına gelir.

Yine, bir yetkili blogun varsa, hemen çıkma oranınız asla% 100 olmayacaktır. Bu durumda, kullanıcı başına 1,5 ortalama bir sayfa görünümü bekleyebilirsiniz. Bu, ziyaretçilerinizin% 50’sinin açılış sayfasından çıkış yaptığı ve diğerlerinin web sitenizde birden fazla sayfayı ziyaret ettiği anlamına gelir.

Sonuç olarak, günde yaklaşık 20.000 ziyaretçiye 30.000’den fazla sayfa görüntüleme elde etmek için ihtiyaç duyuyorsunuz ve günde 274 ABD Doları kazanabiliyor ve bu da reklam gelirlerinde yılda 100.000 ABD Doları’na ulaşabiliyor.

100.000 $ / yıl hedefine ulaşmak için biraz daha yardıma mı ihtiyacınız var? Eşitlik Programları’ndan da komisyonları ekleyin ve bu 100.000 dolarlık hedefe daha az trafik ile çarpabilirsiniz.

Aslında, 2008 yılında bağlı kuruluşlarla 200’den az günlük benzersiz ziyaretçiden günde 200 $ + ortalama bir değer elde ettim . Bu, satış ortaklığı pazarlaması söz konusu olduğunda, trafik kalitesiyle değil, trafik miktarıyla ilgili olması nedeniyle mümkün olmuştur .

Google AdSense’i Optimize Etme

AdSense reklamlarınızı çeşitli yollarla optimize edebilirsiniz. Örneğin, hangi reklam biçiminin daha iyi performans gösterdiğini öğrenmek için yalnızca metin reklamları, yalnızca resim reklamları, metin ve resim reklamları deneyebilirsiniz.

Google, daha reklamveren dostu oldukları için 728 x 90, 336 x 280, 300 x 250 ve 160 x 600 gibi geniş reklam biçimlerini önerir.

Önerilen reklam biçimlerini kullandığınızda, AdSense reklamlarınız artan rekabet nedeniyle iyi performans göstermelidir. Niye ya?  AdSense tarafından önerilen reklam biçimleri en popüler reklam biçimleri olduğundan ve hemen hemen tüm reklamverenlerin bu reklam biçimlerini hedeflemesi gerekir.

Dolayısıyla, rekabeti doğal olarak artırır ve Google, web sitenizde en yüksek ödeme yapan reklamları gösterecektir. Ancak, Google’ın çeşitli reklam biçimlerini ( duyarlı reklam birimleridahil ) sunduğundan farklı reklam biçimlerini denemek de iyi bir fikirdir .

En iyi performans gösteren reklam biçimlerini bulmak için web sitenizde A / B testiniöneririm . Farklı reklam türlerini, reklam biçimlerini, reklam renklerini deneyerek ve daha sonra, reklamlarınızı hangi konumun en iyi TO’sunu sunduğunu öğrenmek için web sitenizdeki (katlamanın üstünde ve altında) farklı bölümlere yerleştirerek A / B testi yapabilirsiniz. ).

Ancak, TO’nuz iyi olsa da, AdSense kazançlarınız düşükse ne olur? Bu durumda, Google’ınherhangi bir reklamı engellemenin potansiyel kazançlarımızı azaltacağını belirtmesine rağmen, reklam kontrollerini öneriyorum .

Google diyor ki:

Reklamları filtrelemenin ‘düşük ödeme yapan reklamların’ görünmesini engelleyebileceği bir efsane, her zaman olduğu gibi, yalnızca kullanıcılarınız için uygun olmadığını düşündüğünüz reklamları engellemenizi öneririz.

Son olarak, web siteniz / blogunuz için AdSense dostu bir şablon kullanarak AdSense tıklama oranını ayarlayabilirsiniz. Ancak, kullanıcı deneyiminizi olumsuz yönde etkileyeceğinden web sitenizin ağır olmadığından emin olun.

Her zaman olduğu gibi, harika içerikler oluşturmaya ve daha fazla trafik çekmeye odaklanabilirsiniz. Böylece, Google AdSense kazançlarınızı (ve reklam gelirlerinizi) doğal olarak artırır.

BONUS

Son zamanlarda bu konunun tersine bir blog yazısı yayınladım . Temelde trafik ve gelir hedefinize ulaşmak için ne gerekiyor (1.000.000 sayfa görüntülemesi ve ayda 3.000 dolar gelir hedefi).

Konuyu alt kategoriye ayırdım:

  • Blogunuzun Reklam Gelirinde 36.000 ABD Dolarına Kadar Yapması Gereken Ne Kadar Trafik? – Reklam gelirinizde 36.000 ABD doları (yani, 3,000 x 12 TL) oluşturmak için kaç sayfa görüntülemesi gerektiğini bildirir (bağlı kuruluşun geliri sizin için bir bonus olacaktır). Gerçek vaka çalışmaları ve örnekler.
  • Ay başına bir Milyon Sayfa Görüntüleme Oluşturmak İçin Kaç Blog Gönderi Yapmanız Gerekir – web sitenizin ayda kaç milyondan fazla sayfa görüntülemesi için ihtiyaç duyduğu blog gönderilerini bildirir.
  • Aylık Bir Milyon Sayfa Görüntülemesi Oluşturmak için İçerik Pazarlamasına Ne Kadar Para Vermeniz Gerekir – her bir durum bazında farklılık gösterse de, trafik hedefinize ulaşmak için içerik oluşturmaya ne kadar para yatırmanız gerektiğini söyler.
  • Trafik Hedefinize Ulaşmak İçin Ne Kadar İade Ediyor – web sitenizin, kendi blogumu kullanarak trafik hedefinize ulaşmak için ne kadar zaman harcayacağını size örnek bir çalışma olarak bildirir.

Başka bir deyişle, kodunu çözmek için yazılmıştır:

1.000.000 Sayfa Görüntüleme Ve Ayda 3,000 $ Kazanmak için İçerik Pazarlamasına Ne Kadar Para İhtiyacınız Var?

Hadi bakalım:

Bu, blogumun 5x’inin trafiğini artırmak için yaptığım bir ödevin sonucudur. Dolayısıyla, sadece kendi trafik analizlerime ve birkaç farklı örnekte ve farklı nişlerdeki farklı blogların trafik numaralarına dayanarak yazılmıştır.

Kendi blogunuz için geçerli olan gerçek rakamların benimkinden çok farklı olabileceği her fırsattır. Söylemeye gerek yok, sonuçta web sitenizin niş, otorite ve pazarlama çabalarına bağlıdır.

Ayrıca, nihai gelir düzeyleriniz, daha önce belirttiğim rakamlardan çok daha yüksek veya daha düşük olabilir, web sitenize ve farklı metriklerine bağlıdır.

Mutlu Bloglama ve Yeni Yılınız Kutlu Olsun! 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu