Adsense

Adsense reklam gelirleri

Google Adsense, birçok Blogger ve İnternet Pazarlamacıları için birincil reklam gelir modeli olmuştur. Adsense ile ilgili en iyi şey, trafik gereksinimlerine sahip olmadıkları ve TOS’larına uyan blogların / web sitelerinin neredeyse tümünü kabul etmeleridir. Ancak, Blogger’ların çoğu, bir Adsense hesabınız varsa para kazanmaya başlamadığınızın farkında değildir. Trafiğe ihtiyacınız var ve bu da yüksek kaliteli trafiği hedef alıyor. Bunun ne anlama geldiğini açıklayayım;

Adsense Geliri Aslında Nasıl Çalışıyor?

Adsense, hem TBM’ye hem de BGBM’ye dayalı gelir modeline sahiptir. Şimdi önce Adsense’de kullandığımız terminolojiyi açıklayayım;

  1. TBM – Tıklama Başı Maliyet – 0,02 ABD Doları ile 1 ABD Doları arasında herhangi bir yere göre değişir (Maksimum. 100 ABD Dolarına kadar çıkabilir, ancak çok nadir durumlarda)
  2. BGBM – 1000 Gösterim Başına Maliyet.
  3. RPM – 1000 Gösterim Başına Gelir.
  4. TO – Tıklama Oranı – 100 gösterim başına tıklama. Nişe ve reklam yerleşiminize göre% 1 ile% 10 arasında herhangi bir yere göre değişir.
  5. Sayfa Görüntüleme, Gösterim ve Kazanç gibi diğer terimler; Hangi sanırım oldukça ileri düz.

TO = (Reklam tıklamalarının sayısı * 100) / Sayfa görüntüleme sayısı

Blogumda ayda 10.000 sayfa görüntüleme ve 800 AdSense reklam tıklaması varsa, TO’m% 0.8’dir.

TO = (800 x 100) / 10000 =% 0,8

Google Adsense’deki reklamların çoğu, Tıklama Başına Maliyete dayalıdır. Bu, bir ziyaretçi reklamlarınızı tıkladığında ödeme alırsınız (Kendi Reklamlarınızı tıklamanıza izin verilmez, kalıcı bir BAN’a yol açabilir). BGBM’ye dayalı çok az sayıda reklam vardır; bu, bir ziyaretçi reklamı tıklayıp izlemese de, ancak bu reklam biçimleri daha azdır ve reklamverenlerin çoğu bu reklam biçimlerinden kaçınırlar.

Adsense’den gerçekten ne kadar para kazanabilirsiniz?

Bir çok faktöre bağlıdır ve tüm bunlardan birincil faktörler TBM ve TO’dur. TBM nişten nişe değişmektedir ve ayrıca izleyicinizin coğrafi konumuna bağlıdır. ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya vb. Kademe-1 ülkelerden trafik alıyorsanız, TBM’niz yüksek olabilir. Ancak, Tier 2 ve Tier 3 ülkelerinden trafik alıyorsanız, TBM düşük olacaktır.

TBM, hedeflediğiniz anahtar kelimelere de bağlıdır. Gadget’lar, Sağlık vb. İle ilgili anahtar kelimeleri hedefliyorsanız, TBM yüksek olma eğilimindedir, çünkü bu sektörlerdeki reklamverenler arasında çok fazla rekabet vardır. Bu nedenle, eğlence veya eğitim gibi daha az rekabetçi bir yerdeyseniz, Hindistan’da da TBM’niz çok daha az olacaktır.

Öyleyse, iyi bir TBM’niz olduğunu varsayalım ve bu orada bitmiyor. Sen de iyi bir TO’ya ihtiyacın var; Bu, daha fazla kişinin reklamlarınızı tıklamasını istediğiniz anlamına gelir. Bu, Reklam Yerleşimi, Trafik Kaynağı, Web Sayfası Yükleme süresi ve diğer pek çok faktöre bağlı olarak birçok faktöre bağlıdır.

Her şey bu iki faktöre bağlı. Bu ikisini birleştirmek, reklamlarımızın ne kadar iyi performans gösterdiğini ve bunun da RPM olarak adlandırılmasını anlamak için kullanılır.

Sayfa RPM = (Tahmini kazançlar / Sayfa görüntüleme sayısı) * 1000

Tahmini Kazanç = TBM * Toplam Tıklama Sayısı

= TBM * TO * 100

Ops, panik yapmayın. Size herhangi bir formül öğretmiyorum ve ihtiyacınız yok. Sadece RPM’ye bakmak zorundasın.

Diyelim ki RPM’niz 2 dolar, varsa 2/1000 dolarlık sayfa gösterimleri yapıyor olmalısınız.

O zaman yaklaşık 10.000 sayfa görüntüleme alıyorsanız, 20 ABD Doları kazanabilmelisiniz.

Bu yüzden, RPM’niz 5 YTL ise, her 10.000 sayfa görüntüleme için 50 YTL yaparsınız.

Blogunuz günde ortalama 10.000 sayfa görüntüleme alıyorsa, bu da 3 YTL’lik bir RPM’de aylık 3.00.000 sayfa görüntüleme anlamına gelirse, hesaplama aşağıdaki gibi yapılır;

Toplam Gelir = RPM * Sayfa Görüntüleme / 1000 = 5 * 300 = 1500.

Ayda 1500 dolar kazanabiliyor olmalısın. Şimdi, umarım kazancı nasıl hesaplayacağınızı makalemizi okuyarak anlayabilmişinizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu