Adsense
Trend

Google AdSense’li sayfa hızınızı nasıl artırabilirsiniz?

Sayfa hızı, bir sayfanın yüklenme süresini ölçmenin bir yoludur

Sayfa hızı, bir sayfanın yüklenme süresini ölçmenin bir yoludur. Bir kullanıcının web sitenizdeki bir sayfayı görüntüleyebilmesi ve onlarla etkileşime geçebilmesi için ne kadar süre beklemesi gerektiğini gösteren bir ölçümdür, bu nedenle mobil kullanıcı deneyiminde kritik bir faktördür.

Google tarafından yapılan araştırmalar, bir sayfanın bir mobil cihaza yüklenmesinin sadece üç saniyeden uzun sürmesi durumunda, kullanıcının ayrılma ihtimalinin% 53 olduğunu göstermektedir. (Dipnot 1)

Google AdSense

Peki sayfa hızını artırmak için ne yapabilirsiniz? Aşağıda, sitenizin yüklenme süresini en aza indirerek sayfa performansını artırmanıza yardımcı olabilecek beş önemli adımı vurguladık.

1 Sitenizden para kazanmak için AdSense’i kullanıyor musunuz? Hızın kazancınızı nasıl etkilediğini görün

Daha hızlı bir mobil deneyimin sizin için ne kadar değerli olduğunu hesaplayın.

 • Öncelikle sitenizin hızını, URL’yi Lighthouse tarafından desteklenen bir Google aracı olan PageSpeed ​​Insights’a girerek ölçün .
 • Ardından, ortalama eBGBM’nizi, aylık sorgularınızı ve AdSense’le eşleşme oranınızı bulun .
 • Daha hızlı bir deneyim sunarak, ne kadar gelir elde edebileceğinizi öğrenmek için sitenizin bu gelir hesaplayıcısındaki istatistiklerini kullanın.

2 Nasıl ölçüm yaptığınızı öğrenin

Sitenizin performansını ölçmek, hangi alanların en çok iyileştirilmesi gereken alan olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

 • Lighthouse tarafından desteklenen PageSpeed ​​Insights, yalnızca site hızınızı değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimini de puanlar.
 • Chrome DevTools , sitenizin performansını tarayıcıdaki gerçek zamanlı olarak değerlendirir, ağ ve CPU hızlarını simüle etmenizi, ağ yükleme ayrıntılarını incelemenizi ve sitenizin kodunun yükleme süresini nasıl etkilediğini görmenizi sağlar.
 • Mobil Dostu Test , sitenizin mobil kullanım için ne kadar kolay olduğunu analiz eder, sadece hıza değil, kullanıcı deneyiminin diğer yönlerine de odaklanır.

3 Sayfalarınızın boyutunu azaltın

Kullanıcılara sayfada daha hızlı bir deneyim kazandırmak için perde arkasına odaklanın. Piksellerin ve diğer öğelerin bant genişliğini ve gecikme etkisini ölçmek için Ghostery gibi bir araç kullanın , ardından sizi yavaşlatan ve çok az fayda sağlayanları ortadan kaldırın.

 • Cilt. Hacimli içeriği kaldırın veya azaltın. 1.000 veya daha az bayt ve 50 veya daha az sunucu isteğini hedefleyin.
 • Görüntüler. Etkili görüntüleri seçin ve sıkıştırın ve görünür içeriğin indirilmesine öncelik verin.
 • Reklamlar. Sayfanızda yayınlanan reklamları değerlendirin. Reklamla ilgili aramaların gecikme süresini (özellikle video reklamlar söz konusu olduğunda) gözden geçirin ve gecikmeleri gidermek için düşük performanslı para kazanma ortaklarıyla birlikte çalışın.
 • Etiketler. Veri ve analiz etiketlerini birleştirin. Google Etiket Yöneticisi’ni kullanmayı düşünün. Düşük gecikme süresi olan üçüncü taraf reklam teknolojisi ortaklarını seçin.
 • Platform. Sitenizi, sayfaların hızlı yüklenmesini sağlamak için tasarlanmış Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) ve Progressive Web Uygulamaları (PWA) gibi açık kaynaklı araçlar kullanarak oluşturmayı düşünün.

4 Sayfanızın yüklediği sırayı önceliklendirin

Elemanların yüklenme sırasını kontrol etmek, mobil kullanıcı deneyimini geliştirmek için çok şey yapabilir.

 • Önce katlamanın üzerinde odaklanın. Görünür içeriğin katının üstünde gösterilen öğe sayısını en aza indirin. Javascript mantığı, stil ve yalnızca doğrudan etkileşimden sonra erişilen resimler daha sonra yüklenmelidir.
 • HTTPS ve HTTP / 2’yi etkinleştirin. Modern HTTPS’yi desteklemek, site bütünlüğü, şifreleme, kimlik doğrulama ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. En iyi 100 sitenin, modern HTTPS’de üçte birinden fazlası, HTTPS’yi varsayılan olarak kullanan dörtte biriyle.
 • Sunucu isteklerini sınırla. Google araştırmasına göre , ortalama bir mobil sayfa, bazıları aynı anda gerçekleşen 214 sunucu talebinde bulunuyor ve bazıları ise yalnızca bir sırada gerçekleşebiliyor. Sitenizdeki her isteğin yararını inceleyin ve tartın.

5 Ölç, test et, öğren, tekrarla

Kullanıcılar web’de hızlı deneyimler beklemektedir ve mobil kullanım büyüdükçe talepleri de artacaktır. Mobil hızı ele almak bir kerelik bir anlaşma değil, bu nedenle sürekli değerlendirme, yineleme ve geliştirme için bir süreç oluşturmak önemlidir. Burada belirtilen adımları düzenli olarak tekrar ziyaret edin, yaptığınız ayarların sonuçlarını kaydedin ve gelecekteki optimizasyonlar hakkında karar verirken bunlara geri dönün.

İzleyiciler için harika bir deneyim yaratma taahhüdünde bulunduğunuzda, bu stratejilerin işletmenizin büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Google Adsense Onayı Almak İçin Web Site İçeriği Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı