Aşk / İlişkiler

Evliliğe Hazırlık Faktörleri Hakkında Faydalı Bilgiler

Evliliğinizin çalışmasını istiyorsanız, birisine taahhüt vermeye hazır olmanız şarttır

Evliliğinizin çalışmasını istiyorsanız, birisine taahhüt vermeye hazır olmanız şarttır. Neşeyle bağlanıp bağlanmayacağınızı tahmin edebilecek herhangi bir faktör var mı?

Uzmanlara göre, evlenmeye karar vermeden önce ele alınması gereken yirmi beşten fazla ayrı hazırlık faktörü var. Bazı araştırmalar, boşanma dahil evlilik sorunlarının, insanlar bu faktörleri bilmediği için ortaya çıktığını göstermiştir.

Evliliğe Hazırlık Faktörleri

Birçok insan evliliğin insan toplumunun gelişimi için yapılacak tanrısal bir şey olduğuna inanmaktadır. Bu yüzden birinin hafifçe almaması gereken bir şeye bakıldı. Ancak, şok edici bir şekilde, birkaç çift böyle bir sözleşmenin önemini anlamak için zaman harcıyor ve birçoğu hevesle hareket ediyor.

Altmış yıllık sosyoloji araştırmalarını inceledikten ve yıllar boyunca sayısız çifti takip ettikten sonra analistler, dikkate değer üç toplantıda yer alan çok sayıda evlilik öncesi konjonktürel faktörleri tanıdılar:

Kişilik gibi kişisel özellikleriniz, iletişim gibi çift özellikleriniz. Evliliğin ebeveyn kabulü gibi kişisel ve karşılıklı ilişkileriniz.

Evlilik için hazır olma faktörlerini gösteren bireysel, çift ve ilgili niteliklerin bu üç daha geniş bölgesindeki tüm özel göstergelere daha yakından bakalım.

Bireysel özellikler

Bu ana faktörü oluşturan özel alt faktörler aşağıdakileri içerir:

Evli hayal kırıklığını öngören özellikler:

Basınca uyum sağlama sorunu. Örneğin mahkumiyet, “Bireyler değişemez. Üst dürtüsellik, öfke ve düşmanlık, depresyon, sinirlilik, anksiyete, öz-bilinç.

Evliliğin yerine getirilmesini öngören özellikler:

Dışa dönüklük, değişkenlik, benlik saygısı, kişilerarası beceriler gelişti.

Evlilik hakkında gerçekten düşünen ve bu özellikleri üzerinde kendilerini değerlendirmek isteyen bekar bireyler için kritik öneme sahiptir. Bu nitelikler, Jeffry Larson’ın “evlenmeye meyilli” olarak adlandırdığı şeyin bir kısmını oluşturur.

Duygusal istikrarın seviyesi ne kadar yüksek olursa, mutlu bir evli yaşama kavuşma ihtimaliniz o kadar iyidir. Ayrıca, bu hazırlık faktörlerinin her birinin dövülebilir olduğunu not etmeniz ideal olacaktır. İhtiyacınız olan tek şey, odaklanma alanlarınız ve zayıf bölgelerinizde geliştirebileceğiniz onlarla birlikte motivasyonlar (örneğin, baskı, öfke sorunları vb. İle karşı karşıya kaldığınızda çaresizlik hissetmek).

Bunu, kendini geliştirme kılavuzları aracılığıyla, dininizden rehberlik alarak veya hatta terapiye giderek yapabilirsiniz. En önemli şey, daha önce belirtilen evlilik için hazır olma faktörleri üzerinde kendinizi gerçekten analiz etmek ve evlenmeden önce eksiklikleriniz olarak öne çıkan bölgelerde gelişmek. Unutmayın, bireysel meseleler evlilikle düzelmez, tipik olarak evlilikten rahatsız olurlar.

Eşinizde, problemlerinizi çözmek için bir sihir yok. Bu aynı zamanda bazı ebeveynlerin ne yaptığıyla da ilgilidir.  Ebeveynler çoğu zaman gençlerini evlenmeye zorlarlar çünkü evlenmenin sorumluluk duygusu doğuracağını düşünürler. Bununla birlikte, durum böyle değildir ve bu tür zorla evlendirmelerin çoğu çalışmayabilir, bir veya iki eşi sorumsuzca yaşamaya devam eder.

Devam edelim, ikinci göstergeler kümesine çift özellik adı verilen başka bir ana faktöre bakalım.

Çift özellikleri

Buradaki özel faktörler aşağıdakileri içerir:

Evlilikte hayal kırıklığını öngören nitelikler

Din ya da evlilikte beklenen roller gibi kişisel seviyedeki temel değerler konusunda benzerlik

 • Kısa tanıdıklık
 • Evlilik öncesi seks
 • Evlilik öncesi hamilelik
 • Birlikte yaşama
 • Kötü iletişim becerileri
 • Zayıf çatışma çözme becerileri ve tarzı

Evlilik memnuniyetini öngören özellikler:

 • Değerlerin benzerliği
 • Uzun tanıdık
 • İyi iletişim becerileri
 • İyi çatışma çözme becerileri ve tarzı

Bir çift olarak sahip olduğunuz eksiklikler ne kadar fazlaysa, sağlıklı bir evli yaşama şansınız o kadar azdır. Her durumda, bir kez daha, bu özellikleri çeşitli yollarla değiştirebilirsiniz. Siz ikiniz, eşinize danışmadan, ilişkiniz üzerinde çalışmak için çiftlere danışabilirsiniz.

Evlilik için hazır olma faktörleri ölçeğinin neresinde bulunduğunuzu, aceleyle evlenmeden önce birbirleri ile daha yakından ilgilenen bir zaman dilimi hakkında bilgi sahibi olduğunuzu anlamak için çalışmalısınız. Bazı uzmanlar birlikte yaşamaktan ve hatta evlilik öncesi cinsiyetten kaçınmayı önermektedir. Ama sonra tekrar izleyeceğin özel bir rehber yok.

Son olarak, evlilik memnuniyetini öngören geçici faktörleri analiz edelim.

 • Bireysel ve çift bağlamlar

Bu faktör hakkında konuşurken, ‘bağlam’ kelimesi ailenize ve arkadaşlarınıza atıfta bulunur. Ayrıca, yaşınız ve geliriniz gibi evlendiğiniz zamanki durumunuzu ve çiftin kendi ailesinin genel sağlığını da içerir.

Evlilikten memnuniyetsizliği öngören özellikler:

 • Genç yaş (20 yaş altı)
 • Sağlıksız kökenli kökenli deneyimler, örneğin
 • Ebeveyn boşanması veya kronik evlilik çatışması
 • İttifakın ebeveynler ve arkadaşlar tarafından ihbar edilmesi
 • Evliliğin başkalarından stresi
 • Küçük eğitim ve kariyer hazırlığı

Evlilik memnuniyetini öngören özellikler:

 • Yaşlılık
 • Menşe sağlıklı aile deneyimleri
 • Mutlu anne evlilik
 • Ebeveyn ve arkadaş ilişkisinin onayı
 • Önemli eğitim ve kariyer hazırlığı

Uzmanlara göre, bağlamınız ne kadar iyi olursa, iyi bir evli yaşama şansınız o kadar artar. Yine, her zaman devam edebilir ve koridorda yürürken meydana gelen değişikliklere hazırlanmak için tüm bu faktörleri iyileştirmek için çalışabilirsiniz.

Evliliğin temel unsurları

Büyük Britanya’dan seçkin bir yazar olan Dr. Sylvia Smith, bir evlilik çalışmasını nasıl yapacağını bilmek söz konusu olduğunda, yazılarından birinde, beş temel unsurun evlilik için hazır olma faktörleri olarak nasıl bir rol oynayabileceğini bilmek söz konusu olduğunda güvenilir bir kaynak olarak kabul edilir. .

Uyuşmazlık çözümü unsuru

Ona göre, bir çiftin çatışmalarını idare etme şekli, mutlu ve müreffeh bir evliliğin tanımlayıcı bir unsurudur. İki kişi böyle bir taahhüt vermeye karar verdiğinde, bazı farklılıkların kesin olarak ortadan kaldırılması gerekir. Belki ikisi de çatışmaların farklı şekilde çözümlendiği bir arka plandan gelmiştir. Bu yüzden birlikte ciddi bir şekilde oturup birlikte aralarındaki çatışmalarla nasıl başa çıkacaklarını bulmak çok önemli.

Test elemanı

Bir ilişki çok çeşitli şekillerde test edilir. Bu, hastalık, aile ilişkileri veya işyerinde baskı gibi şeyleri içerebilir. Ayrıca, farklı şehirlerde veya eyaletlerde yaşadığınızda ve evlenmek üzere olduklarında uzun mesafeli bir ilişkiye sahip olmak zorlaşır. Hayat fırtınalarını birlikte yıpratmak, bir çiftin yaşam engellerini daha gerçekçi görmesine yardımcı olur. Zor zamanlar ilişkileri güçlendirebilir ve insanları daha yakına çekebilir ya da yaşamı bağlarından koparacak kadar canlandırabilir.

Bu tür test zamanları, evliliğin çift için olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikir verebilir. Evlilik için hazır olma faktörlerini anlama motivasyonuna sahip olup olmadıklarına çiftin fark etmesine yardımcı olabilir. Evlilikten önceki zor zamanlar tarafından test edildikten sonra bile kalıcı bir element içeren bir ilişki, evlilikten sonra aynı şekilde devam etme şansına sahiptir.

Mizah unsuru

Sylvia’ya göre hayat çok ciddi. Yani, mizah mutlu bir çift olmanın anahtar unsurudur. Kahkaha, ilacın iyileştirici özelliklerine sahiptir ve evlilik için önde gelen hazırlık faktörü olarak kabul edilir. Bir çift birlikte gülerse, birlikte kalması zorunludur. Kendine gülmek, kırılganlıklarını bulmak, zayıf yönlerini tanımak ve onları komik bir şekilde çözmeye çalışmak ittifakı güçlendirir. Düşürülmüş hissetmek ve ortağınızın şakasından kaba bir son almak, muhtemelen kendinizi bu kadar toksik bir ilişkiden kurtaracak nokta.

Ortak hedeflerin unsuru

Bu yaşam yolculuğunda seyahat arkadaşınızla aynı yönde birlikte seyahat etmeye karar verirseniz, birbirinizin hedeflerini bilmelisiniz. Eşiniz şehir merkezinde yaşamayı ve dünyada yürümeyi hedefliyorsa, çabalarınız kırsal bölgelere yerleşmek ve bir aile yetiştirmek ise, o zaman muhtemelen birlikte olmak istemezsiniz.

Hayatın amaçlarının yanı sıra, temel değerler, inançlar ve ahlak gibi şeyler de evlilik için hazır olma faktörlerinin bir parçasıdır ve muhtemelen evlendikten sonra yaşayacağınız ilişkide hayati bir rol oynar. Hedefleriniz, uyumlu değerleriniz ve inançlarınız birbiriyle uyumluysa, kendiniz için mükemmel bir eşleşme bulmuş olabilirsiniz.

Arkadaşlık unsuru

Bir günün sonunda, her insan tereddüt etmeden ve çekinceye uğramadan ruhlarını dışarı çıkarabilecekleri birini arar. Birbirinizin temel gerçeklerini ve kişisel tarihini bildiğiniz rahat bir düzeyde bir ilişkiniz varsa ve birbirinizi gönülden memnuniyetle kabul edip kabul ediyorsanız, o zaman bu çok iyi bir başlangıçtır.

Kafanızda hala bu ufak tefek şüpheleriniz ve sorularınız varsa, kağıtları imzalamadan önce açık olan her şeyi açıklığa kavuşturmak daha iyi olabilir – bu kişi ile olan ilişkinin sona ermesi anlamına gelse bile. Sizi olduğu gibi kabul eden biriyle birlikte olmak, kendinizi kendinizden bir parça saklamak zorunda olduğunuz ve gerçek ortaya çıkarsa onları kaybedeceğinizi düşünmekle, kendinizle olmaya zorlamaktan iyidir.

Benzer çıkarları paylaşmak ve birlikte bir şeyler yapmak, sağlıklı bir arkadaşlığın bir parçasıdır. Tercihler bir çiftte çok farklı olursa, ayrı yaşamaya başlayabilir. Eğer arkadaşlık unsuru bir ittifakta eksikse, evlilik için gerekli hazırlık faktörlerinin bulunmamasını karakterize edebilir.

Yapmadan önce, bir çift bu beş soruyu kendinize sormalı ve yaşamlarının geri kalanı boyunca hayatlarını ne ölçüde paylaşmaya hazır olduklarını test etmelidir.

 1. Evliliğin yaşamınıza neler katacağını düşünüyorsunuz?
 2. Evliliğinizi yaşamın önceliği olarak kabul etmeye istekli misiniz?
 3. Ayarlamalar yapabiliyor musunuz, yapmıyor musunuz?
 4. Aşk mı yoksa sadece bir yaşam ihtiyacı mı?
 5. Yaşam için belirlediğiniz hedeflerin büyük bölümünü tamamladınız mı?

Kişi yaşamlarında neyin eksik olduğunu ve evliliğin bu eksiklikten kurtulmaya nasıl yardımcı olacağını netleştirmelidir. Böyle bir sorumluluk almak istiyorlar mı? Her şeyi bir kenara bırakıp evliliklerini öncelikli olarak belirleyebiliyorlar mı?

Ayrıca, beraberindeki evlilik masraflarını karşılayabiliyorlar mı? Bu kadar büyük bir değişime ayak uyduracaklar mı? Evlilik size hayatınızdaki yepyeni bir ailenin yanı sıra bir eş getirir.

Ayrıca, yaşamın aşağısında, çocuklarınızın arzularını yerine getirmek için dileklerinizi bekletmek zorunda kalacaksınız. Ayrıca, eşinizin ne söyleyeceğini veya neler yaşadığını anlamanız gerekir. Bazen ödün vermek zorunda kalacaksın, bazen de ortağın uyum sağlaması gerekecek.

Ayrıca, sevgiyle ilgili birisiyle evlenmek mi yoksa sadece gözlerinizde olan toplumsal bir zorunluluk mu yoksa zamana dayalı bir ihtiyaç mı? Sevgiyle birlikte yaşamak, hayatı kutsayan şeydir, aksi takdirde böyle bir ilişki omuzlarınızda sürekli büyüyen bir yük haline gelecektir.

Evlilik hayatı, sevgi ve mutlulukla birlikte, yaşamınızdaki belirli engellere yol açabilecek sorumluluklar ve düzenlemeler getirmektedir.

Öyleyse, evlenmeyi düşünmeden önce hayatın neresinde olduğunuzu değerlendirin. Yukarıda belirtilen tüm faktörleri not alın. Haber, tüm bu faktörler üzerinde çalışmaya her zaman devam edebileceğinizdir. Mesela, duraklama düğmesini evlenene kadar daha deneyimli olana kadar bekletebilir ve vurulmadan önce maddi ve duygusal istikrara kavuşabilirsiniz.

Bir çift olarak eksiklikleriniz üzerinde çalışın. Sağlıklı bir evlilik sağlamak için mevcut ilişkinizdeki sapkınlıkları gidermek için karma motivasyonu kullanın.

Evli olmak, evraklar imzalandıktan sonra günlük olarak çalışmanız gereken bir şeydir. Her iki eş de istikrarlı bir ilişki sürdürmek için hepsini vermek zorunda kalacak. Ayrıca birçok sıkıntılı zamanla da yüzleşmek zorunda kalacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu