Blog

Alan Adı ile Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Bir alan adı ile web hosting arasındaki farkın ne olduğunu açıklamak için okuyucularımız tarafından sık sık sorular soruluyor. Birçok yeni başlayanlar bunların iki ayrı şey olduğunu bilmiyorlar. Bu yeni başlayan kılavuzunda, bir alan adı ile web barındırma arasındaki farkı açıklayacağız.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, web sitenizin, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmek için tarayıcının URL çubuğuna yazdığı adresidir.

Başka bir deyişle, web siteniz bir ev ise, alan adınız onun adresi olacaktır.

Şimdi detaylı açıklamalara girelim.

Not Bu arada en iyi hosting sunucu arıyorsanız turhost deneyebilirsiniz

İnternet temelde kablolar yoluyla birbirine bağlı bilgisayarların dev bir ağıdır. Bunları kolayca tanımlamak için, her bilgisayara IP Adresi adı verilen bir dizi numara atanır.

Bu IP adresi, noktalarla ayrılmış sayıların birleşimidir. Genellikle, IP adresleri şöyle görünür:

66.249.66.1

Bilgisayarların bu sayıları tanımlamak ve hatırlamakta sorun yoktur. Ancak, insanların internetteki web sitelerine bağlanmak için bu numaraları hatırlamaları ve kullanmaları imkansızdır.

Bu sorunu çözmek için alan adları icat edildi.

Bir alan adı, web sitesi adreslerini hatırlamayı kolaylaştıran kelimelere sahip olabilir.

Şimdi internette bir web sitesini ziyaret etmek isterseniz, bir sayı dizisi yazmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, hatırlanması kolay bir alan adı, örneğin, wpbeginner.com yazabilirsiniz.

Web Hosting Nedir?

Web hosting, web sitenizin tüm dosyalarının yayıldığı yerdir. Aslında yaşadığı web sitenizin ev gibidir.

Bunun hakkında düşünmenin iyi bir yolu, alan adının evinizin adresiydi, o zaman web barındırma, adresi işaret eden gerçek ev. İnternetteki tüm web siteleri, web barındırma ihtiyacı var.

Birisi alan adınızı bir tarayıcıya girdiğinde, alan adı web barındırma şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcı tarayıcılarına geri gönderir.

Web hosting şirketleri web sitelerini depolama ve sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Müşterilerine farklı türde hosting planları sunuyorlar.

Domain Adları ve Web Hosting Arasındaki Bağlantı?

Alan adları ve web hosting iki farklı hizmettir. Ancak, web sitelerini mümkün kılmak için birlikte çalışırlar.

Temel olarak bir alan adı sistemi sürekli güncellenen muazzam bir adres defteri gibidir. Her alan adının arkasında, web sitesinin dosyalarını saklayan web barındırma hizmetinin bir adresi vardır.

Alan adı olmadan, insanların web sitenizi bulması mümkün olmaz ve web barındırma olmadan bir web sitesi oluşturamazsınız.

Bir web sitesi kurmak için neye ihtiyacım var? Alan Adı veya Web Hosting?

Bir web sitesi oluşturmak için hem bir alan adı hem de web barındırma hesabı gerekir.

Sadece bir alan adı satın almak sadece belirli bir süre için (genellikle 1 yıl) söz konusu alan adını kullanma hakkını verir.

Web sitenizin dosyalarını saklamak için web barındırma ihtiyacınız var. Barındırdıktan sonra, alan adı ayarlarınızı güncellemeniz ve web barındırma hizmeti sağlayıcınıza yönlendirmeniz gerekir.

Aynı alandan hem alan adını hem de barındırma satın alabilirsiniz. Genellikle bir alan adı 14,99 ABD doları / yıl ve web barındırma hizmeti normalde 7,99 ABD Doları / ay tutarındadır.

İlk web sitenize başlıyorsanız, bu çok gibi gelebilir.

Neyse ki, resmi bir WordPress hosting sağlayıcısı öneren Bluehost , kullanıcılarımıza ücretsiz bir alan adı ve% 60’ın üzerinde web barındırma hizmeti sunmayı kabul etti.

Satın almayı ve alan adınızı kaydettikten sonra, web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Onları birlikte mi satın almalıyım? Yoksa bunları ayrı olarak alabilir miyim?

İki farklı şirketten alan adı ve web hosting satın alabilirsiniz. Ancak, bu durumda alan adınızı, DNS ayarlarını düzenleyerek web barındırma şirketinize yönlendirmeniz gerekecektir.

Diğer yandan, alan adınızı ve web sitenizi aynı şirketten satın alırsanız, alan adı ayarlarını değiştirmeniz gerekmez.

Aynı panodaki iki hizmeti de yönetmek ve yenilemek çok daha kolaydır.

Alan adlarını ayrı olarak satın almak istiyorsanız, aşağıdaki gibi en iyi sağlayıcılardan yapabilirsiniz: Godaddy ve NameCheap .

Alan Adımı Farklı Bir Firmaya Taşıyabilir miyim?

Evet yapabilirsin. Normalde, alan adını kaydettiğinizde, onu kullanma ve istediğiniz yere aktarma hakkına sahipsiniz.

Örneğin, alan adınızı Godaddy’den satın aldığınızı ve barındırma sunucunuzu Bluehost’tan satın aldığınızı varsayalım . Artık alan adınızı Bluehost’a taşımak istiyorsunuz, böylece yönetilmesi ve yenilenmesi daha kolay.

Bunu kolayca yapabilirsin. Her iki şirket, alan adınızı aktarmak için takip edebileceğiniz ayrıntılı adım adım talimatlara sahiptir.

Not: Kayıt işlemini başlatmak için kayıt veya yenileme işleminden en az 45 gün sonra beklemenizi öneririz. Alan adlarını denetleyen uluslararası kuruluş olan ICANN, bir transfer başlatıldığında bir yıllık yenileme gerektirmektedir. Alan adınızı o dönemden önce transfer ederek o yılın yenileme ücretini kaybedebilirsiniz.

Web Sitemi Alan Adı Değiştirmeden Başka Bir Web Hosting Şirketine Taşıyabilir miyim?

Evet, bunu da yapabilirsin. Alan adının sahibi sizsiniz ve ayarlarını herhangi bir web barındırma şirketine yönlendirmek için değiştirebilirsiniz.

Örneğin, alan adınızı ve Godaddy’den hosting aldınız ve şimdi web sitenizi Bluehost’a taşımaya devam etmek istiyorsunuz . Sen olabilir başka bir ana bilgisayardan sitenize hareket sadece dosya ve veri aktarımı yoluyla. Bundan sonra, alan adı ayarlarınızı düzenlemeniz ve yeni web barındırma sağlayıcınıza yönlendirmeniz gerekir.

Başka bir örnek, alan adınızı WordPress.com’dan satın aldınız ( WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark hakkında kılavuzumuza bakınız ). Daha sonra kendini barındırılan WordPress.org web sitesine taşımak istersiniz.

İlk olarak, bir WordPress barındırma hesabına kaydolmanız gerekecek . Bundan sonra sitenizi WordPress.com’dan WordPress.org’a taşıyabilirsiniz . Son olarak, alan adı ayarlarınızı WordPress.com adresinde düzenleyip yeni WordPress barındırma sağlayıcınıza yönlendireceksiniz.

Bu makalenin, alan adı ile web barındırma arasındaki farkı öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok güzel ve detaylı bir blog yazısı kaleme almışsınız. Benimde alan adı transferi nasıl yapılır adlı bir blog içeriğim vardı. Emeklerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu