Blog

Alan Adı nedir ve Alan Adları Nasıl Çalışır?

Bir alan adı nedir ve alan adları nasıl çalışır? Yeni başlayan kullanıcılarımızın çoğu, alan adlarını barındırma ve diğer hizmetler ile karıştırır. 

Bir alan adı nedir ve alan adları nasıl çalışır? Yeni başlayan kullanıcılarımızın çoğu, alan adlarını barındırma ve diğer hizmetler ile karıştırır. Bu yeni başlayan kılavuzda, alan adının ne olduğunu ve alan adlarının nasıl çalıştığını yanıtlayacağız.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, web sitenizi ziyaret etmek için kullanıcıların tarayıcınızın URL çubuğuna yazdığı adresidir.

Basit anlamda, web siteniz bir ev ise, alan adınız onun adresi olacaktır.

Daha detaylı bir açıklama:

İnternet, küresel bir kablo ağı aracılığıyla birbirine bağlı bilgisayarların dev bir ağıdır. Bu ağdaki her bilgisayar diğer bilgisayarlarla iletişim kurabilir.

Bunları tanımlamak için her bilgisayara bir IP adresi atanır. İnternette belirli bir bilgisayarı tanımlayan bir dizi rakamdır. Tipik bir IP adresi şöyle görünür:

66.249.66.1

Şimdi böyle bir IP adresi hatırlamak oldukça zordur.

Bu problemi çözmek için alan adları icat edildi.

Şimdi bir web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız, uzun bir rakam dizisi girmeniz gerekmez. Bunun yerine, tarayıcınızın adres çubuğunda hatırlanması kolay bir alan adı yazarak bunu ziyaret edebilirsiniz. Örneğin, wpbeginner.com.

Tarayıcınıza bir alan adı girdiğinizde ne olur?

Tarayıcınız, Etki Alanı Adı Sistemini oluşturan genel bir sunucu ağına bir istek gönderir. Bu sunucular daha sonra bir etki alanıyla ilişkili ad sunucularına bakar ve bu ad sunucularına isteği iletir.

Örneğin, web siteniz Bluehost üzerinde barındırılıyorsa , ad sunucusu bilgileri şu şekilde olacaktır:

ns1.bluehost.com ns2
. bluehost .com

Bu ad sunucuları, hosting şirketiniz tarafından yönetilen bilgisayarlardır. Hosting şirketiniz, isteğinizi web sitenizin depolandığı bilgisayara yönlendiriyor.

Bu bilgisayara web sunucusu denir. Özel bir yazılım yüklüdür (Apache, Nginx iki popüler web sunucusu yazılımıdır). Web sunucusu artık istenen web sitesini getiriyor ve tarayıcıya geri gönderiyor.

Alan Adı Web Hosting’den Nasıl Farklıdır?

Alan adı web sitenizin adresi ise, web barındırma web sitenizin yaşadığı yerdir.

Bu, web sitenizin dosyalarının depolandığı gerçek bilgisayardır. Bu sunucular hosting firmaları tarafından sunulmaktadır.

Için web sitesi oluşturmak , her iki alan adı ve web hosting gerekir.

Ancak, iki ayrı hizmet olduğunu ve iki farklı şirketten satın alabileceğinizi hatırlamak önemlidir.

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, onları iki ayrı şirketten satın aldıysanız nasıl çalışırdı?

Sadece alan adı ayarlarınızı düzenlemeniz ve barındırma şirketiniz tarafından sağlanan Ad Sunucusu bilgilerini girmeniz yeterlidir. Ad Sunucusu bilgileri, alan adınız için kullanıcı isteklerinin nereye gönderileceğini tanımlar.

Alan adınızı almayı ve aynı şirketten ev sahipliği yapmanızı öneririz. Bu, alanınızı kolayca yönetmenize ve aynı hesap altında barınmanıza olanak tanır.

Web siteniz için bir alan adı nasıl seçilir?

Alan adları birçok farklı uzantı için mevcuttur. En popüler olanı .com . .Org, .net, .tv, .info, .io ve daha fazlası gibi birçok seçenek vardır.

Ayrıca, İngiltere için .uk, Hindistan için .uk, Hindistan için .uk gibi ülke kodu uzantısıyla biten ülkeye özgü alan adları da vardır.

En çok hatırlamak ve iş siteleri için en iyi şekilde çalıştığı için .com kullanmanız önerilir.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Birçok şirketten alan adı satın alabilirsiniz. Bu şirketlere alan adı kayıt şirketleri denir. Bir alan adı genellikle yılda 14,99 maliyeti. Bazı popüler alan adı şirketleri şunlardır:

  • GoDaddy
  • Namecheap

Ancak, bir alan adı kaydı otomatik olarak size barındırma hizmeti vermez. Bunun için hesabınızı barındıran bir web sitesine de ihtiyacınız olacak.

Birçok WordPress hosting şirketi, alan adı kayıt hizmetleri de sunmaktadır. Bu, her iki hizmeti tek bir hesap altında yönetebilmenizi sağlar ve ayrıca alan adınız için ad sunucusu ayarlarını değiştirmeyle ilgili endişelenmenize de gerek yoktur.

Bu makalenin, alan adının ne olduğunu ve alan adlarının nasıl çalıştığını öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu