Blog

Anahtar Kelime Bulma

WordPress Blogunuz için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

WordPress Blogunuz için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

WordPress blogları için anahtar kelime araştırması yapmaları istenir. Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? ,Anahtar kelime araştırması, trafiği artırmanıza ve kullanıcıların seveceği ilgi çekici içerikler oluşturmanıza yardımcı olacak içerik oluşturucu içerik fikirleri bulmanıza yardımcı olur. Bu makalede, WordPress blogunuz için anahtar kelime araştırmalarını nasıl düzgün yapılacağını göstereceğiz.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir ve Neden İhtiyacınız Var?

Anahtar kelime araştırması içerik oluşturucuları ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir araştırma tekniğidir. Sektörünüzdeki içerik, ürün ve hizmetleri bulmak için kullanıcıların arama motorlarına girdiği kelimeleri keşfetmenize yardımcı olur.

Daha fazla arama trafiği elde etmek için bu kelimeleri ve kelime öbeklerini web sitenize kullanabilirsiniz.

Birçok yeni başlayan, kullanıcılarının ne aradıklarına dair net bir fikre sahip olduklarını varsayar. Ancak, veri odaklı kararlar vermenize yardımcı olabilecek güçlü araçlar olduğunda eğitimli tahminler yapmanız gerekmez.

Anahtar kelime araştırmasını içerik stratejinizin bir parçası olarak uygun şekilde kullanmak, aşağıdakileri gerçekleştirmenize yardımcı olabilir:

 • Kullanıcılarınızın aslında aradığı popüler anahtar kelimeleri bulun
 • Sıralaması kolay ve iyi arama hacmine sahip içerik fikirleri bulun
 • Rakiplerinizin neler yaptığını öğrenin ve daha iyi bir içerik stratejisiyle bunları onlara yenin
 • Her yeni makaleyle daha fazla arama trafiği elde edin ve kitlenizi büyütün

Bununla birlikte, WordPress blogunuz için anahtar kelime araştırmalarının nasıl yapılacağına ve arama trafiğinizin nasıl artırılacağına bakalım.

Kendi projelerimizde kişisel olarak kullandığımız en iyi anahtar kelime araştırma araçlarını seçtik. Bunların her birini ve bir profesyonel gibi kendi anahtar kelime araştırmanızı yapmak için bunları doğru şekilde nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

1. SEMRush

SEMRush piyasadaki en iyi SEO araçlarından biridir . Bu organik araştırma, ücretli reklam araştırması, anahtar kelime araştırma ve derinlemesine rekabet analizi yapmak için araçları ile komple SEO paketi.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Wordpress İle Online Kurs Yada Ders Sistemi Nasıl Oluşturulur ?

Başlamak için SEMRush web sitesine gidin ve bir anahtar kelime veya web sitenizin URL’sini girin.

İlginizi Çekebilir

Girdiğiniz anahtar kelimenin, arama hacmini (ortalama arama sayısı), ücretli reklam için TBM’yi ve arama sonuçlarının sayısını gösteren bir genel bakış göreceksiniz.

Biraz aşağı kaydırın ve eşleşmelerin ve alakalı anahtar kelimelerin genel bir bakışını göreceksiniz. Tüm listeleri incelemek veya bir CSV dosyasına aktarmak için tam raporu görüntüle düğmesini tıklayabilirsiniz.

Daha aşağı ilerleyin ve girdiğiniz anahtar kelime için en iyi arama sonuçlarının listesini göreceksiniz. Bu sayfaların neden bu anahtar kelimeler için sıralandığını anlamanıza yardımcı olacak tam raporu görüntülemek için bu bağlantıların her birini tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, ilgili terimlerle ilgili daha geniş anahtar kelime araştırmasına daha hızlı erişmenizi sağlayan yeni ‘Anahtar Kelime Sihirli Aracı’nı da kullanabilirsiniz. Anahtar kelime analizörüne eklemek için bir anahtar kelimenin yanındaki ekle düğmesini tıklayabilirsiniz.

En yüksek arama hacmine sahip en iyi anahtar kelimeleri öğrendikten sonra, bir sonraki adım bu anahtar kelimeler için rekabeti analiz etmek olacaktır. Ayrıntılı bir analiz görmek için bu anahtar kelimeler için zaten sıralama bağlantıları tıklayın.

Söz konusu URL’nin geri kalanını, sayfanın sıralandığı diğer anahtar kelimeleri ve ne kadar arama trafiği elde ettiğini görebilirsiniz.

Genel olarak, SEMRush piyasadaki en iyi anahtar kelime araştırma aracıdır. Sadece size anahtar kelime fikirleri vermekle kalmaz, aynı zamanda bu anahtar kelimeler için nasıl sıralayacağınızı da öğrenmenize yardımcı olur.

2. Ahrefs

Ahrefs, piyasadaki en güçlü anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. Rakiplerinizin neden bu kadar yüksek olduğunu ve arama sonuçlarında onları aşmak için yapmanız gerekenleri öğrenmenize yardımcı olur.

Ahrefs, her gün 6 milyardan fazla sayfayı tararken, 200’den fazla milyon alan adından aldığı endekste 12 trilyondan fazla bağlantı kullanıyor. Çok fazla veri var, ama gerçek güzellik onların platformunun bu verileri sizin lehinize kullanmanıza nasıl yardımcı olduğu.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Başlangıç ​​Kılavuzu WordPress Şablonu Hiyerarşisi

Tüm verileri farklı bölümlere ayıran sezgisel bir kullanıcı arayüzü var. Arama alanına bir alan adı girmeniz yeterlidir ve Ahrefs kolay anlaşılır bir formatta zengin bilgi çekecektir.

Size, toplam geri dönüş sayısı, yönlendiren alan adları, organik anahtar kelimeler ve içerik incelemesiyle sonuçların genel görünümünü gösterir. Daha ayrıntılı incelemek için bu bölümlerden herhangi birine tıklayabilirsiniz.

Organik Anahtar Kelimeler‘ raporunu tıklayın ve Ahrefs size, arama hacmine, arama sırasına, URL’ye ve daha fazlasına sahip alan adı için bir anahtar kelime listesi gösterir.

Arama kutusuna anahtar kelimeler girerek anahtar kelime fikirleri de oluşturabilirsiniz. Ahrefs’in anahtar kelime gezgini aracı, arama hacmine, zorluk derecesine ve tıklamalara sahip bir anahtar kelime önerileri listesi oluşturur.

Ahrefs ayrıca içerik analizi, sıra takibi, web izleme ve daha fazlası için güçlü araçlarla geliyor. Tüm raporları CSV veya PDF biçiminde dışa aktarabilir ve ardından en sevdiğiniz e-tablo yazılımında üzerinde çalışabilirsiniz.

3. AnswerThePublic

AnswerThePublic ücretsiz bir görsel anahtar kelime araştırma ve içerik fikirleri aracıdır. Google ve Bing’in otomatik önerme özelliğini kullanır ve verileri daha anlaşılır bir görsel biçimde sunar.

Sadece web sitesini ziyaret edin ve bir anahtar kelime veya kelime öbeği girin. Araç daha sonra anahtar kelimeleri yükleyecek ve bunları görsel haritalara sunacaktır. Raporlar sorulara, edatlara, karşılaştırmalar, alfabetik ve ilgili anahtar kelimeler olarak ayrılır.

Herhangi bir anahtar kelimeyi tıklayabilir ve Google arama sonuçlarını yeni bir tarayıcı sekmesinde gösterebilir. Bu, kullanıcıların aradığı soruları hızlı bir şekilde görüntülemenize ve bunları ilgili içerikle nasıl yanıtlayabileceğinizi gösterir.

Tüm anahtar kelime araştırmaları tek bir sayfada sunulmaktadır. Görselleri görsel biçimde görüntü olarak indirebilir veya bir CSV dosyasına aktarabilir ve tercih ettiğiniz elektronik tablo yazılımıyla kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Anahtar Kelime Araştırma Önerisi

Yukarıda belirtilen tüm araçlar size bir hazine veri kaynağı sağlayacaktır. Anahtar kelime araştırmanızı nasıl daraltıracağınız ve en karlı fikirleri nasıl bulacağınızla ilgili daha fazla ipucu.

 • Anahtar kelime araştırmalarınızı daha geniş anahtar kelimelerle başlatın ve ardından, düşük rekabet ve daha fazla arama hacmine sahip anahtar kelimeler bulmak için daraltın.
 • Kendi anahtar kelime performansınızı görmek ve daha sonra rakiplerinizle karşılaştırmak için SEMRush veya Ahrefs’te kendi URL’nizi girin.
 • Müşterinizin sorularını yanıtlayan ve satın alma kararı vermelerine yardımcı olacak anahtar kelimeler bulmaya odaklanın.
 • Anahtar kelime araştırmalarınızı, en çok aranan anahtar kelimelerle sınırlandırmayın. Daha uzun anahtar kelimeler için kolayca sıralanabilir ve bunun üzerine inşa edebilirsiniz.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kaçınılması Gereken En Yaygın Google Adword Hataları

Anahtar kelime araştırmalarını işletmenizde veya blog’unuzda nasıl uygulayabilirsiniz?

Anahtar kelime araştırmasının temel amacı, müşterilerinizin neleri aradığını bulmak ve daha sonra arama sonuçlarındaki bu anahtar kelimeler için sıralamaktır. İçerik stratejinize bağlı olarak bunu yapmanın çeşitli yolları vardır.

 • Yeni anahtar kelime araştırmanızın etrafında uygun bir içerik pazarlama stratejisiplanlayın
 • Bu anahtar kelimeleri kullanarak faydalı içerik makaleleri, blog yayınları, Infographics, videolar ve daha fazlasını oluşturun.
 • İşletme web siteleri, açılış sayfalarını , dokümanları, SSS’leri ve yeni anahtar kelimeleri hedefleyen diğer içerikleri oluşturabilir
 • Bir çevrimiçi mağaza çalıştırırsanız , ürün anahtar kelimelerinizde, açıklamalarınızda, ürün kategorilerinizde ve daha fazlasında bu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırmamın performansını nasıl izlerim?

Öncelikle, Google Search Console’a kaydolmanız gerekir . Google’ın web sitenizi nasıl görüntülediği hakkında bilgi sağlar. Ayrıca, sıraladığınız anahtar kelimeleri ve arama sonuçlarındaki ortalama konumu da görebilirsiniz.

İçeriğinizin performansını izlemek için Google Analytics’e de ihtiyacınız olacak. MonsterInsights , Google Analytics’i WordPress’e yüklemenin en kolay yoludur . Size, WordPress gösterge tablonuzda en üstteki içeriği gösterir ve web sitenizde kullanıcı etkileşimini izlemenizi sağlar .

Bu makalenin, WordPress blogunuz için anahtar kelime araştırması yapmayı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu