Blog

Doğru Alan Adı Seçimi İçin Öneri ve İpuçları

İyi bir etki alanı adını değerlendirirken ve satın alırken takip ettiğim kontrol listesi aşağıdadır.

İyi bir etki alanı adını değerlendirirken ve satın alırken takip ettiğim kontrol listesi aşağıdadır. Başlangıç ​​olarak, blogunuz veya çevrimiçi işletmeniz için bir alan adı seçme işlemine başlarken bu ipuçlarını aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

1. Anahtar Kelimeler – Yukarıda belirtildiği gibi, alan adınızın başarılı olması için anahtar kelimelerinizi içermesi gerekmez, ancak kesinlikle yardımcı olur. Öncelikle, anahtar kelimeleriniz arama motorlarının web sitenizi belirli bir konuyla alaka düzeyine göre sıralamasına yardımcı olacaktır, ancak zorunlu değildir. Anahtar kelimelerle ilgili çok fazla endişe etmeyin, eğer doğru etki alanı adlarının doğru birini veya tümünü bulamazsanız görünmüyor. Anahtar kelimenin ana sayfa URL’sinde bulunmayan milyonlarca başarılı web sitesi örneği vardır. Unutmayın, bir blog yazısı yazdığınızda veya yeni bir sayfa oluşturduğunuzda, anahtar kelimeleri URL’ye sonra da ekleyebileceğinizi unutmayın.

2. Numara Yok – Alan adınızda herhangi bir sayı kullanmaktan kaçınmak için elimden geleni yaparım. Niye ya? Çünkü bir sayı söylediğinizde, rakamsal olarak mı yazıldığını (2) veya yazıldığını (iki) bilmiyorsunuz. Evet, her söyleişinizde her zaman netleştirebilirsiniz, ancak size deneyimlerimden bahsetmeme izin verin (kişisel e-postamda bir numara olduğu için) – gerçekten sinir bozucu oluyor.

3. Kafa karıştırıcı veya kolayca yanlış yazılmamış kelimeler – Sayıların yanı sıra, kolayca yanlış yazılabilecek etki alanı adlarından da kaçınmalısınız. Mesela, onların vs. orada vs onlar. Buna ek olarak, sevimli olmaya çalışmayın ve (genç nesil için) anlık ileti veya mesajlaşma argo alanını bir alan adı olarak kullanmaya çalışmayın. Örneğin, “tatlı” yerine “qt” yazarlar.

4. Ticari Marka Yok – Etki alanı adınızda bir ticari marka kullanıyorsanız, kendinizi ve web sitenizi riske atmış olursunuz. Yani cep telefonu satmayı düşünüyorsanız ve CheapVerizonCellPhones.com alanını satın aldıysanız, Verizon size bir Cease and Desist Letter gönderme hakkına sahiptir. Temel olarak “Durdur veya Başka” anlamına gelir, çünkü ün kazanmaya çalıştığınız için, arama motorları trafiğini ve kurulan bir markayı temel alan satışları araştırın. Kendinizi baş ağrısı ve beladan kurtarın.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Youtube para kazanma

Etki Alanınızı Kaydettirmeye Hazır mısınız?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu