Blog

Excel’de Ortalama Büyüme Oranı Nasıl Hesaplanır

Excel’de Ortalama Büyüme Oranı ,Ortalama büyüme oranı, belirli bir zaman diliminde belirli bir yatırımın getiri oranını yansıtma yöntemini tanımlamak için kullanılan finansal bir terimdir. Belirli bir yatırımın mevcut ve gelecekteki değerini yıllara bağlı olarak hesaba katarak, bir yatırım stratejisinin geliştirilmesinde faydalı olabilecek yıllık verim oranını hesaplayabilirsiniz. Herhangi bir yatırımın yıllık getiri oranını doğru olarak belirleyebilen bir Microsoft Excel elektronik tablosunda bir ortalama büyüme oranı hesaplayıcısı oluşturulabilir. Bu makalede, bir yatırımın ortalama büyüme hızını doğru olarak hesaplamak için Excel’in nasıl kullanılacağı hakkında adım adım yönergeler sağlanmaktadır.

Ortalama büyüme oranı hesaplayıcısının sütun başlığını girin ve biçimlendirin. B1 hücresine “Gelecek Değer” yazın. Hala B1 hücresi seçiliyken, biçimlendirme araç çubuğundaki “Sarma metni” düğmesine tıklayın. Biçimlendirme araç çubuğundan “Biçimlendirme fırçasını” seçin ve biçimlendirme fırçasını C1 hücresinden F1 hücresine sürükleyin.

Ortalama büyüme oranı hesaplayıcı için hücre sınırlarını biçimlendirin. B1 hücresine tıklayın ve B1 ile F1 arasındaki hücreleri seçmek için sürükleyin. Biçimlendirme araç çubuğunda, Kenarlıklar düğmesindeki oku tıklayın ve “Kalın alt kenarlıklar” ı seçin. B2 ile F2 arasındaki hücreleri seçmek için tıklayın ve sürükleyin. Biçimlendirme araç çubuğunda, Kenarlıklar düğmesindeki oku tıklayın ve menü seçeneklerinden “Dış kenarlıklar” ı seçin. Ortalama büyüme oranı hesaplayıcısındaki hücreler artık siyah olarak özetlenecek.

Ortalama büyüme oranı hesaplayıcısı için sayı biçimlendirmesini ayarlayın. Biçim altındaki Hücreleri Biçimlendir’i seçin.

  • B2 ve C2 hücrelerini seçin ve para birimini ($) seçin. B2 veya C2 hücrelerinde girilen herhangi bir değer şimdi bir dolar tutarı olarak gösterilecektir.
  • F2 hücresine tıklayın ve yüzde (%) seçeneğini seçin. F2 hücresine girilen herhangi bir değer artık yüzde olarak okunacaktır. Ortalama büyüme oranı hesaplayıcısı için sayı biçimlendirmesi ayarlandı.

Excel’de bir Yatırımın Yıllık Verim Oranını Hesaplamak için Formülü Girin

Yıllık verim oranını hesaplamak için formül girin. Aşağıdaki formülü F2 hücresine yazın: = ((B2 / C2) ^ (1 / D2)) ^ E2-1. Bir yatırımın ortalama büyüme oranı, değerler B2’den E2’ye her hücreye girildiğinde, artık F2 hücresinde görünecektir.

Ortalama Büyüme Oranı Hesaplamasını Test Edin ve Sonucu Yorumlayın

Ortalama büyüme oranı hesaplayıcısının doğruluğunu test etmek için aşağıdaki değerleri B2 – E2 hücrelerine girin. B2 hücresinde “100,000”, C2 hücresinde “500”, D2 hücresinde “120” ve E2 hücresinde “4” yazın. F2 hücresindeki sonuç, “% 19.32” ise, hesap makinesi düzgün çalışıyordur. Diğer bir deyişle, 500 $ ‘lık bir yatırım 10,000 $, 10 yıllık (120 aylık) bir süre içinde faizin üç ayda bir ödenmesi durumunda, ortalama büyüme oranı% 19.32’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu