Blog

Fotoğraf Portföyü Nasıl Oluşturulur

Portföyü Nasıl Oluşturulur,Çalışmanızın bir portföyünü oluşturmak, fotoğrafçı olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Kendinizi ticari olarak pazarlamak ya da sadece özel kullanım için bir koleksiyon oluşturmak istiyorsanız, bir portföy size en iyi çalışmanızı temsil eden kısa bir resim grubunu bir araya getirme şansı verir. Portföyünüzün amacı, nasıl bir araya getirdiğinizde büyük rol oynayacaktır. Bununla birlikte, tüm portföyler beceri düzeyini göstermeli ve birleştirici bir temaya sahip, uyumlu bir resim grubu içermelidir. Amacınızı ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak, herhangi bir amaç için etkili bir portföy oluşturabilir.

Amacınızı ve Hedefinizi Tanımlama

Portföyünüzün amacını tanımlayın.  Bu, portföyünüzü nasıl bir araya getireceğinizi ve neyin içinde bulunduğunu belirleyecektir. Bir iş görüşmesi için mi yaratıyorsun? Çalışmanızı bir galeride göstermeye mi çalışıyorsunuz? Bir üniversite sanat programına mı başvuruyorsunuz? Belki bir sunum için mi? Sebebiniz ne olursa olsun, başlamadan önce onu tanımlayın. Belirli bir hedefe sahip olduğunuzda, portföyünüze neyin gireceğine karar vermek daha kolaydır.

 • Örneğin, portföyünüzün amacı bir iş görüşmesi ise, amacınız işin gerektirdiği bazı beceri ve teknikleri göstermek olacaktır.
 • Öte yandan, eğer portföyünüz bir galeri sergisi içinse, amacınız galeri ortamında iyi ve net bir yapıda bir temayı göstermek olacaktır.

Kitlenizi düşünün.  Portföyünüzün amacını belirlemek, kitlenizin kimler olduğuna dair sağlam bir fikir verecektir. Kitlenizden ne tür bir tepki veya tepki istiyorsunuz? Onlara göstermek istediğiniz şeyi düşünün. Onlara meydan okumaya mı çalışıyorsunuz, lütfen onları etkileyin mi yoksa şaşırtmaya mı çalışıyorsunuz? İçeriğinizi kitlenize göre uyarlayın.

 • Örneğin, portföyünüz bir yemek pişirme dergisi ile iş görüşmesi yapmaksa, kitleniz yiyecekleri ne kadar iyi görüntülediğinizi ve kişisel tarzınızın ne olduğunu görmek isteyecektir.
 • Belki de izleyicileriniz bağımsız bir sanat galerisi sahiplerini içerir. Derginin editörleri için seçeceğiniz içerik, galeri sahipleri için seçeceğiniz içerikten çok farklı.

Birleştirici temaya karar verin.  Çoğu durumda, portföyünüzün tüm işinizin en iyisini sergilemesine gerek yoktur. Bunun yerine, güçlü bir dizi görüntüyü birleştirecek bir konsepte oturun. Bu daha tutarlı ve etkili bir portföy ile sonuçlanacaktır. Tema istediğiniz herhangi bir şey olabilir – belirli bir konuyu, belirli bir stili veya belirli bir fotoğraf makinesiyle çekilmiş fotoğrafları gösteren resimlere odaklanabilirsiniz.

 • Örneğin, sanatsal bir amaç için, portföyünüzü yalnızca siyah ve beyaz fotoğrafçılığa sınırlandırabilirsiniz.
 • Emlakçı olarak bir iş bulmaya çalışıyorsanız, temanız çeşitli binalardan alınan dinamik görüntüler olabilir.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Net ile Com Arasındaki Fark nedir?

Bir portföy formatı seçin. İster basılı ister dijital bir portföy olsun, tamamen size kalmış. Kararınızı verirken kitlenizi göz önünde bulundurun. Örneğin, galeri sahipleri ve geleneksel sanatçılar güzel bir ciltli baskı portföyünü görmeyi tercih edebilirler. Öte yandan, medya ve reklam gibi endüstrilere bağlı insanlar, çalışmalarınızı dijital olarak görmek isteyebilirler.

 • Her ikisini de oluşturma seçeneğiniz vardır.
 • Elektronik bir format, çalışmanızın farklı yönlerini basılı bir formattan daha fazla vurgulamanıza yardımcı olabilir ve bunun tersi de geçerlidir.

İçeriği Toplamak

İçeriği Toplamak

Bu noktada amacınızı, hedefinizi, hedef kitlenizi ve birleştirici temayı tanımladınız. Portfolyo için olası fotoğraflardan geçerken, bu şeyleri kesinlikle göz önünde bulundurun. Oluşturduğunuz ölçütleri karşılayan tüm görüntüleri bir kenara koyun.

 • Artık kesin kararlar vermekten endişelenme.
 • Her fotoğrafın ölçütleri karşılayıp karşılamadığını kendinize sorun. Görüntüleri “evet” ve “hayır” yığınlarına ayırın.

Her fotoğrafın kalitesini ayrı ayrı değerlendirin. Her bir görüntüyü incelerken, seçtiğiniz konseptinizi temsil edip etmediğinizi düşünün. Görüntü, açıklama yapmadan kendi başına duracak kadar güçlü mü? Diğer görüntülerle birlikte görüntülendiğinde, o kadar güçlü mü? Ortamın ustalığınızı yeterince sergiliyor mu? Ana çalışma bedeninizle tutarlı mı?

Tutarlı ol. Daha da daraltdıkça, seçtiğiniz görsellerin formatta tutarlı olması gerektiğini unutmayın. Çoğu durumda, son set yatay ve dikey görüntülerin karışımı olmamalıdır. Biriyle ya da diğeriyle tutarlı olun. Stil ayrıca tutarlı olmalıdır. Örneğin, portföyünüz net siyah beyaz çekim ve renkli olarak yazdırılan rüya görüntüleri arasında ileri ve geri atlamamalıdır.

Kusurlu veya tekrarlanan görüntüleri kaldırın. Odak dışı veya görünür kusurları olan görüntülerden kurtulun. Büyük bir grup iyi insandan çok az sayıda istisnai çekime sahip olmak daha iyidir. Birbirine çok benzeyen çok fazla resim eklemekten kaçının. Temanızı keşfetmek için çeşitli görseller eklemeniz gerekir.

 • Örneğin, portföyünüz, aynı oturum sırasında çekilen fotoğraflardan oluşmamalıdır.
 • Kusurlu ve gereksiz görüntüleri ayıklamak, kendi çalışmanızı eleştirel bir gözle doğru bir şekilde değerlendirebildiğinizi gösterir.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Youtube ne kadar kazandırıyor

Güvendiğiniz birinin fikrini alın. Kendi çalışmanızı eleştirel olarak değerlendirebilmek önemlidir, ancak tamamen objektif olmak zor olacaktır. Yapabildiğiniz kadar objektif olun, ancak güvendiğiniz bir kişiden tarafsız bir fikir edinmeyi düşünün. Seçimin son aşamasında olduğunuzda bu kişiyi getirin.

İlginizi Çekebilir
 • Kavramınızı açıklamayın veya kişiye herhangi bir bilgiyi önceden vermeyin. Ne söylendiğine dair neler olduğunu anlayabileceklerini gör.
 • Mümkün olduğunca çok geri bildirim sağladığını ve gerekiyorsa not almasını isteyin.

Hepsini bir araya koy

Hepsini bir araya koy
Hepsini bir araya koy

Bir portföyün içermesi gereken belirli sayıda resim yoktur ve bu konuyla ilgili görüşler değişebilir. Bununla birlikte, çoğu profesyonel, daha azının daha fazla olduğu konusunda hemfikirdir. Yirmi resim maksimum olmalı; on’a daha yakın tercih edilir.

 • Unutmayın, bu çekimlerin her biri beceri düzeyinizi güçlü bir şekilde temsil etmelidir.
 • Her vuruşun yürütülmesi mükemmele yakın olmalı ve hiçbirinde gözle görülür bir kusur olmamalıdır.

Gerekirse son görüntülerinizi düzeltin. Setinizi yakından inceleyin. Seçtiğiniz resimleri mükemmelleştirmek için atmanız gereken adımları düşünün. Belki de daha iyi bir baskı için bir negatif saptırmanız veya biraz farklı bir şey kırpmanız gerekir. Fotoğraf serilerinizi tamamlamak için gerekli olan bilgisayarı veya karanlık odayı tamamlayın.

 • Görüntüleri değiştirdikçe, tutarlı bir temanın belirgin olması gerektiğini ve görüntü dizilerinin birbiriyle uyumlu bir şekilde birbirine uyması gerektiğini unutmayın. Görüntüleri yapışmayı kaybettiğiniz kadar çok değiştirmeyin.

Resimleri belirli bir sıraya göre düzenleyin.  Resimlerinizi sipariş etmek için “doğru” bir yol yoktur. Ancak, portföyünüzdeki ilk görüntü en güçlülerinden biri olmalıdır. İlk fotoğrafın net bir açıklama yapmasını istiyorsun. İzleyicinin diziye bakmaya devam etmesini sağlamak için de yeterli ilgi yaratması gerekiyor. Geri kalanları düzenleyin, böylece renkler, tonlar ve ruh halleri birbirlerini tamamlar ve birbirlerini tamamlarlar.

 • Onları, tutarlı bir hikayeyi anlatan veya belirli bir ruh halini çağrıştıracak şekilde düzenlenmesi hakkında düşünmeye yardımcı olabilir.
 • Son görüntü, dizinin geri kalanını uygun şekilde özetlemelidir.
 • Ön taraftaki “en iyi” görüntülerden kaçının ve daha sonra daha zayıf görüntülerle sonlandırın. Grupta zayıf görüntü olmamalıdır.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Uygulamasını iPhone, iPad ve Android cihazınızda nasıl kullanabilirsiniz

Yüksek kaliteli malzemeler kullanın. Portföyünüz bir avuç harika fotoğraftan daha fazlasıdır. Onları sunmanın yolu çok önemlidir. Seçilen eserlerin ciltli bir kitabı en geleneksel seçenektir. Onları düzenlediğiniz kitap içerideki içeriği temsil etmelidir. Koleksiyonu zenginleştiren teknikler, kenarlıklar ve destek sayfası renkleri seçin. Baskılarınızı iyi kağıt üzerinde yapın.

 • Tutarlı olun ve mat veya parlak birini seçin – kombinasyon içermez.
 • Her şeyi olabildiğince çekici ve profesyonel bir şekilde paketleyin.

Fotoğrafları portföyünüze koyun. Çoğu sanatçı bunu kendileri yapmayı tercih ediyor. Fotoğrafları arka kağıda yerleştirirler ya da görüntüleri satın aldıkları portföyün sağladığı plastik kılıflara kaydırırlar. Bu bölümü bir profesyonel yapmayı tercih ederseniz, özel baskı yapan dükkanlar için bölgenizi araştırın. Fotoğraflar, daha önce çalıştığınız sırada portföye yerleştirilmelidir.

 • Her sayfa için bir resim düzenleyebilir ya da bir “bölüm” oluşturmak için iki veya üç fotoğrafı bir araya getirebilirsiniz.
 • Unutmayın, dizi anlamlı olmalı. Resimlerinizle bir hikaye anlatın.

Son rötuşları ekleyin.  Portföyünüze dahil ettiğiniz ek bilgi miktarı size kalmış. Sanatçı beyanı, fotoğrafların portföyde bir başlık listesi veya portföyü bir bütün olarak temsil eden bir kapak resmi gibi son unsurları eklemeyi düşünün. Görüntülerin yalnız kalmasını ve kendileri için konuşmasını istiyorsunuz, ancak portföyü geliştirebilecek ek bilgilerin eklenmesi konusunda yanlış bir şey yok.

Çevrimiçi bir portföy düşünün. Özellikle teknoloji ve medya alanlarında dijital portföyler yaygınlaşmaktadır. İki seçenek vardır – kendi web sitenizi oluşturmak veya Smugmug veya Zenfolio gibi bir hosting sitesi kullanmak. Web alanı satın almaya ve sıfırdan bir web sitesi oluşturmaya hazır değilseniz, hosting sitesi daha iyi bir seçenektir. Bu siteler fotoğraflarınızı galerilere yükleyebilmenizi ve siparişi ve görünümü özelleştirebilmenizi sağlar.

 • Dijital portföyler sıklıkla güncellenebilir, ancak bir baskı portföyü genellikle bitmiş bir iştir. Çevrimiçi görüntüleri ekleyebilir ve fotoğraflarınızı çekebilir ve portföyünüzü sürekli olarak özelleştirebilirsiniz.
 • Yine de, seçtiğiniz görüntüleri özlü tutmaya çalışmalısınız, ancak dijital portföylerde, bir baskının yapacağı görüntüden daha fazla resim göstermesi kabul edilebilir. 20-30 iyi bir sayıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı