Blog

Küçük İşletmeler İçin Adım Adım Web Sitesi Kurma Rehberi

Küçük işletmeler için bir web sitesi yapmak mı istiyorsunuz?

Küçük işletmeler için bir web sitesi yapmak mı istiyorsunuz? Böylece internette yeni müşteriler bulabilirsiniz? Küçük bir işletme web sitesi yapmak oldukça kolay hale geldi ve bir geliştiriciyi işe almadan tüm bunları kendiniz yapabilirsiniz. Bu yazımızda, sizlerin karşısına Küçük İşletmeler İçin Adım Adım Web Sitesi Kurma Rehberi ile geldik.

 Küçük İşletme Web Sitesi Yapmadan Önce

Eski günlerden farklı olarak, küçük bir işletme web sitesi oluşturmak oldukça kolaylaştı. Adım adım kılavuzumuzu izleyerek herhangi bir kodlamayı bilmeden veya bir geliştiriciyi işe almadan tek başına kendiniz yapabilirsiniz.

İşte öğreneceğiniz şeylere genel bir bakış:

 • Küçük işletme web siteniz için bir alan adı seçmek
 • Hosting sitesinden bir hosting almak
 • WordPress’i yükleme
 • Küçük işletme web siteniz için bir içerik taslağı hazırlayın
 • Sitenizin tasarımını değiştirmek için bir tema seçmek
 • Eklentileri ve uzantıları kullanarak daha fazla özellik ekleme
 • Yardım almak ve WordPress becerilerinizi geliştirmek için kaynaklar

Küçük İşletme Web Sitesi Yapmak için En İyi Platform hangisidir?

Yeni başlayanların yaptığı en büyük hata, bir işletme web sitesi yapmak için yanlış platform seçmektir. Neyse ki buradasın, o yüzden bu hatayı yapma olasılığın blogdefteri.com sayesinde düşük bir ihtimal.

WordPress, dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusudur . Tüm dünyadaki milyonlarca küçük işletme websitesi de dahil olmak üzere internet üzerindeki tüm web sitelerinin% 31’ini destekliyor.

WordPress ile ilgili en iyi şey, önceden hazırlanmış binlerce web sitesi şablonuna, uzantısına ve eklentisine erişim sağlamasıdır. Kodlamayı öğrenmeden aklınıza gelebilecek hemen hemen her türlü web sitesini yapabilirsiniz.

Bu, bir bütçeyle WordPress’i kullanarak küçük bir işletme web sitesinin nasıl kolayca oluşturulacağına bakalım.

Adım 1. Küçük İşletme Web Sitesi Yapmanız Gerekenler

Küçük bir işletme web sitesi oluşturmak için aşağıdaki üç maddeye ihtiyacınız olacak.

 • Bir alan adı – Bu, web sitenizin adı gibi blogdefteri.com gibi
 • Web sitesi barındırma – Bu, web sitenizin evi olacak ve tüm dosyalarınız burada saklanacak?
 • Zamanın sadece 60 dakikası

Hazır? Hadi başlayalım.

Adım 2. Küçük İşletme Web Sitenizi Kurma

İki tür WordPress mevcuttur. WordPress.com, barındırılan bir çözümdür ve WordPress.org da kendi bilgisayarınızda barındırılan WordPress olarak bilinir. 

Kendinden barındırılan WordPress.org’u kullanacağız, çünkü kutudan tüm WordPress özelliklerine anında erişmenizi sağlayacaktır.

Ardından, bir web sitesi yapmak için bir alan adı ve WordPress barındırmaihtiyacınız olacak .

Web sitenizi kurmak için Bluehost’u kullanmanızı öneririz Yada sizin daha önce bildiğiniz herhangi bir firma varsa oda olabilir. Dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biri ve resmi olarak tavsiye edilen bir WordPress barındırma sağlayıcısıdır.

Normalde, bir alan adı için 14.99 $ / yıl ödeyeceksiniz ve web sitesi barındırma hizmeti ayda 7,99 ABD dolarından başlıyor. Bu yeni başlıyorsa çok para.

Neyse ki, Bluehost kullanıcılarımıza ücretsiz bir alan adı, ücretsiz SSL ve web sitesi barındırmada% 60 indirim sunmayı kabul etti. Temel olarak, ayda 2,75 dolara başlayabilirsiniz.

Hadi devam edip bir alan adı ve hosting satın alalım.

Adım 3. Küçük İşletme Web Siteniz için bir Alan Adı Seçme

Öncelikle Bluehost web sitesini yeni bir tarayıcı penceresinde ziyaret etmeniz ve ‘Şimdi Başla’ düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Bir sonraki sayfada, bir fiyatlandırma planı seçmeniz istenecek. Temel ve Artı planları, küçük işletme sahipleri arasında en popüler seçimlerdir.

Bir plan seçmek için ‘Seç’ düğmesine tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

Şimdi, web siteniz için bir alan adı seçmeniz istenecektir.

İş Web Sitesi için Alan Adı Bulma ile İlgili İpuçları

Web sitenizin başarısı için alan adları çok önemlidir. İşletmeniz için mükemmel alan adını seçmeye biraz zaman ayırmanız gerekir, ancak bunu fazla düşünmeyin.

  1. Kullanıcıların hatırlamayı daha kolay bulduğu için .com sürümüne bağlı kalın 
  2. Alan adınız işletmenizin ile alakalı olmalıdır (örneğin, stargardening.com)
  3. Tercih edilen alan adı müsait değilse, yanında coğrafi konum eklemeyi deneyin. Bu, alan adınızın yerel arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırır (Örneğin, stargardeninghouston.com)
  4. Basit, kısa ve telaffuz kolay tutun.

Adım 4. WordPress’i Yükleme

Alan adınızı seçtikten sonra, hesap bilgilerinizi ad, adres, e-posta vb. Girmeniz istenecektir.

Bunun altında satın alabileceğiniz bazı ekstra barındırma seçenekleri göreceksiniz. Bu ekstraları hemen satın almanızı önermiyoruz, bu yüzden devam edin ve işaretini kaldırın. Gerekirse daha sonra bunları daha sonra ekleyebilirsiniz.

Ardından, satın alma işlemini tamamlamak için ödeme bilgilerinizi eklemeniz gerekir.

Satın alma işleminizi tamamladıktan sonra web barındırma kontrol panelinize nasıl giriş yapılacağına ilişkin ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız.

Bluehost sizin için otomatik olarak WordPress’i kuracak ve WordPress sitenize doğrudan hosting panosundan giriş yapabileceksiniz.

Giriş yaptıktan sonra WordPress yönetici alanını göreceksiniz. Web sitenizi yöneteceğiniz, ayarları değiştireceğiniz ve yeni içerik ekleyeceğiniz yerdir.

Adım 5. Küçük İşletme Web Sitesi için İçerik Düzeni Oluşturma

Artık WordPress’in yüklü olduğu, web sitesi içeriğinizin bir özetini oluşturmalısınız. İyi küçük işletme siteleri basittir ve standart bir web sitesi düzenini takip eder.

WordPress’de yeni sayfa oluşturmak için Sayfa »Yeni sayfa ekle sayfasına gidin .

Şu anda içerik, metin ve resimler için endişelenmeyin. Sadece basit bir başlık, bir metin ve birkaç resim eklemek iyi olur. Bu sayfaları her zaman düzenleyebilir ve gerekirse daha fazla içerik ekleyebilirsiniz.

Küçük işletme web sitesi düzeninde kullanılan en yaygın sayfalardan bazıları aşağıdadır.

   • Ana Sayfa – Bu, web sitenizin hoşgeldiniz sayfasıdır. İşletme adınızı, hizmetlerinize / ürünlerinize veya iletişim sayfanıza harekete geçirici mesajla ekleyin. Müşterilerinizin sizi neden seçmesi gerektiği hakkında kısa bir açıklama yapın.
   • Hakkımızda – Müşterileriniz bir karar vermeden önce bir işletmenin arkasındaki kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Kullanıcılara kim olduğunuzu, iş değerlerinizi ve sektörünüzde sahip olduğunuz hangi deneyimi deneyimlediğiniz hakkında bir sayfa oluşturun.
   • Hizmetler / Ürünler – Sunduğunuz hizmetler veya ürünlerle ilgili ayrıntıları listelemek için bir sayfa oluşturun. Her hizmet / ürün için bir başlık ekleyin ve kısa bir açıklama sağlayın. Ayrıca fiyatlandırma ekleyebilir veya kullanıcılardan teklif almak için sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz.
   • Bize ulaşın – Bu, kullanıcılarınızın sizinle iletişim kurması gereken sayfadır. Kullanıcıların sizinle doğrudan iletişim kurabilmesi için bir iletişim formu eklemeniz gerekir . Ayrıca, işletmenizin fiziksel adresini veya telefon numarasını ekleyebilirsiniz.

Ek olarak, gerekirse daha fazla sayfa oluşturabilirsiniz. Örneğin, ayrı bir blog sayfası , her hizmet veya ürün için ayrı sayfalar ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

Adım 6. Web siteniz için bir tasarım seçimi

Varsayılan olarak, WordPress kullanabileceğiniz temel bir şablonla birlikte gelir. Varsayılan temayı beğenmezseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress teması vardır.

İş siteleri için en iyi WordPress temaları seçimimize göz atabilirsiniz . 

Harika görünen ve tüm doğru unsurlara sahip basit bir tasarım aramanızı öneririz.

Normalde, bir işletme web sitesinde üstte bir gezinme menüsü bulunur. Ana sayfada genellikle başka bir içerik tarafından takip edilen harekete geçirici mesaj düğmesiyle bir karşılama mesajı vardır.

Bir tema seçtikten sonra devam edebilir ve yükleyebilirsiniz. 

Her WordPress teması, görünümünü özelleştirmek için farklı ayarlarla birlikte gelir. Bu seçeneklerin birçoğu, WordPress yönetici alanında Görünüm »Özelleştir sayfasının altında bulunur .

Buradan navigasyon menüleri ekleyebilir, renkleri değiştirebilir, farklı bölümler ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Tasarımdan memnun kaldığınızda, değişikliklerinizi kaydetmek için Yayınla düğmesine tıklayın.

İhtiyacınıza uygun temayı bulamıyorsanız, ihtiyaçlarınız için özel bir tasarım oluşturmak üzere WordPress için popüler sürükle ve bırak sayfa oluşturucularından birini kullanabilirsiniz .

Beaver Builder veya Divi temasını kullanmanızı öneririz .

Adım 7. Daha Fazla Özellik Eklemek için WordPress Eklentilerini Kullanma

WordPress eklentileri WordPress siteniz için uygulamalar gibidir. Web sitenize iletişim formları , Google Analytics , sürgü ve daha fazlası gibi yeni özellikler eklemek için bunları yükleyebilirsiniz .

Sadece WordPress eklenti dizininde 50.000’den fazla ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Bu, hangi özelliği eklemek istediğinizden bağımsız olarak, bunun için bir eklenti bulabileceğiniz anlamına gelir.

Aşağıda her siteye yüklediğimiz eklentiler:

   • WPForms Lite – WordPress sitenize iletişim formları ekleyin
   • Yoast SEO – WordPress SEO’nuzu geliştirin ve Google’dan daha fazla trafik alın
   • MonsterInsights (Free) – Google Analytics’i kullanarak ziyaretçi istatistiklerini izlemenize yardımcı olur
   • WP Super Cache – Önbellek ekleyerek web sitenizin hızını artırır
   • UpdraftPlus – Ücretsiz WordPress yedekleme eklentisi
   • Sucuri – Ücretsiz web sitesi kötü amaçlı yazılım tarayıcı

Web siteniz için bazı serin eklentilere mi ihtiyacınız var? İş siteleri için gerekli WordPress eklentilerinin uzman seçimini görün .

Adım 8. WordPress Öğrenme

Artık bir WordPress siteniz var, oyununuzu hızlandırmak ve web sitenizi geliştirmek için daha fazla ipucu öğrenmek isteyebilirsiniz.

BlogDefteri, türkiyenin en büyük ücretsiz WordPress kaynak sitesidir. Blogdefterin’de bulacağınız kullanışlı WordPress kaynakları, hepsi tamamen ücretsizdir.

   • WPBeginner Blog – Bu, WordPress eğitimlerimizi, nasıl yapılacağını ve adım adım kılavuzları yayınladığımız yerdir.

Ayrıca, Google’ı Blogdefteri’i kullanarak arama teriminizin sonuna ‘blogdefteri’ ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Eğer bir cevap bulamıyorsanız, iletişim formumuzu kullanarak bize ulaşmaktan çekinmeyin . Sorunuzu cevaplamak veya doğru yönde yönlendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bu makalenin, küçük bir işletme web sitesini nasıl oluşturacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca yeni başlayanlar için eksiksiz WordPress SEO rehberimizi de görmek isteyebilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu