Blog

Lien nedir?

Lien nedir,  lien ne işe yarar detaylı bilgiler makalemizde.Kredi verenlerin yatırımlarını korumaları gerekiyor. Kredi süreçlerinin gerekli özen göstermesi için haftalar gerektirmesinin nedeni budur. Pek çok borç verenin krediyi güvence altına almasının nedeni de budur – aylık ödemelerinizi karşılayamazsanız, zararlarını denemek ve karşılamak için teminat olarak sunduğunuz varlıkları satarlar.

Bu güvenlik genellikle, borç verenin temerrüt halinde bir mülkün bir parçasını talep etmesine izin veren yasal bir dosyalama olan bir haciz içerir. İpotek krediyi kapatmak için ticari varlıkları güvence altına almak için araç görevi görür.

Wolfe & Wyman firmasıyla bankaları temsil eden avukat Stuart Wolfe, “[Finansal] bir yükümlülüğü güvence altına alır” dedi . “Bir zorunluluk, bir zorunluluk olmadan var olamaz. Evinizde geleneksel bir ipotekle ilgili mali yükümlülüğü yerine getirirseniz, ipotek veya güven anlaşması ortadan kalkar, çünkü güvenecek hiçbir şeyi yoktur.”

Liens, gayrimenkul, ekipman veya hemen hemen her türlü kişisel mülkiyet üzerine yerleştirilebilir.

Ticari anlamda uzmanlaşmış bir avukat olan Jane Muir , “‘Kişisel mülk’, gayrimenkulle ilgili olduğu gibi ses çıkarabilir, ancak bu, ekipman, araç, mücevher, mobilya ve bir kişinin sahip olabileceği diğer şeylere atıfta bulunan yasal bir terimdir” dedi. dava, sözleşmeler ve genel danışman.

Likidler hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, yasal olarak bağlayıcı olmalarıdır. Bir temerrüde düşmesi durumunda, kredi veren, krediyi kapsamak için verdiği her türlü özelliği talep edecektir. Farklı senaryolarda uygulanabilecek farklı türde borçlar vardır, ancak küçük işletme kredileri söz konusu olduğunda, borç verenler hem borç veren hem de borç alan tarafından kararlaştırılır ve gayrimenkul veya kişisel / ticari mülkleri içerir. Çoğu durumda, borçlar, faiz oranınızı düşüren bir temerrüt halinde kredinizi güvence altına almaya çalışır.

Wolfe, “Daha az güvenlik veya borç verene verdiğiniz borçları ödünç olarak borçluya daha fazla ödeyeceksiniz” dedi. “Genelde sıfır borçların olduğu gerçek finansman fırsatları bulamayacaksınız.”

Liens, borçlu için maliyetleri düşürmeye yardımcı olur. Kredi riskini dengelemek için bir mal parçası sağlarlar. Belirli projeleri veya satın alma işlemlerini finanse etmek için de yararlı olabilirler.

Muir Business News Daily gazetesine verdiği demeçte, “Bir işletmenin genişlemesi gereken bir ekipmana ihtiyaç duyması halinde, bir banka krediyi ekipmanı satın almak için uzatabilir ve kredi bir haciz tarafından teminat altına alınabilir.” Dedi. “Yeni ekipmanın kullanılmasından elde edilen para, genişleme için bir adet ödeme yapmak yerine, zaman içinde krediyi ödüyor.”

İşletmenizin mali durumuna ve mevcut teminatlarına bağlı olarak, borç verenler hala yüksek faiz oranları talep edebilir, ancak uygun krediler sağlamak için teminat ve borç verme işlevini üstlenirler. Finansmanla ilgileniyorsanız, hemen her şeyin bir borç verme ile güvence altına alınabileceğini bilin. Bununla birlikte, mümkün olsa da, farklı varlıklardan birden fazla kredi veren tek bir varlıkla finansman bulmak zor olabilir.

Muir, “Mümkün olsa da, aynı teminatın birden çok krediyi güvence altına alması olası değildir, çünkü borç verenlerin çoğu teminat altına alınmış mülkü teminat olarak kabul etmeyi kabul etmeyecektir.” Dedi.

Muir’e göre, bir işverenin mali tarihini incelerken bir borç verenin gayretli olmaması durumunda, birden fazla borç aynı teminat parçasına dayandırılabilir.

Büyük bir finansal kararda olduğu gibi, kredi sözleşmenizdeki riskleri anlamak önemlidir. İmzalamadan önce, borç verenin neyin açıklanacağını net bir şekilde anladığınızdan emin olun. Örneğin, varsayılan olarak ve evinizde bir ipotek varsa, bunun açık bir şekilde önemli etkileri olabilir.

Muir, “Her türlü borç gibi, riski değerlendirmek ve kredinin temerrüde düşmesinin pahalı bir seçenek olabileceğini anlamak önemlidir.” Dedi.

Bir başka risk alanı kişisel garantilerdir. Kişisel garantiler, işinizin ödemelerini yerine getirememesi durumunda krediyi geri ödeyeceğinizi söyleyen yasal olarak bağlayıcı sözleşmelerdir. Borç verenlerden farklı olmakla birlikte, borç verenler kişisel garantiler yoluyla hala borç verebilirler.

Wolfe, bir işletmenin borç verenle kredi kullandığını, ticari bir varlığa ihanet ettiği ve işletme sahibinin kişisel bir garanti verdiği bir örnek verdi. İşletme sahibinin, temerrüt halinde işinin kredisini güvence altına almak için kişisel varlıklar üzerindeki başka bir ipoteği kabul etmesi gerekebilir. İşletme kredinin temerrüde düştüğü ve işletmenin teminatının krediyi karşılamaması durumunda, kredi veren, krediyi kapatmak için işletme sahibinin kişisel mal varlığını tasfiye edebilir.

İşletmenizi finanse etmenin birkaç yolu vardır. Geleneksel bir kredi elde etmek için çalışarak, kapsamlı finansal bilgiler sağlamanız, teminat sunmanız ve uzun raporlama gereksinimlerine uymanız gerekir. Ayrıca SBA kredileri, sermaye finansmanı, kalabalık finansmanı, birleşme ve devralmalar gibi diğer finansman yöntemlerini de keşfedebilirsiniz.

Muir, “Yüksek riskli bir iş içindeyseniz, borç almak yerine yatırımı davet etmeyi düşünün.” Dedi. “Yatırımcılar, borç verenlerin kabul etmediği belirli riskleri kabul ediyorlar ve bir temerrüt olasılığı varsa, riski başkalarıyla paylaşmak tercih edilebilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu