Blog

Parasız Yeni Bir Hayat Nasıl Başlatılır

Yeni bir hayata başlamak, canlandırıcı seçenekler ve kararlar vermek için harika bir fırsat olabilir. Bununla birlikte, Hiç parasız böyle birşey yapmak da biraz zor olabilir. Yeni hayatınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, bir hedefler listesi oluşturarak ve olumlu bir zihniyet sağlayarak başlayın. Tasarruf ve harcama alışkanlıklarınız hakkında daha fazla bilgi edinin. Gerekirse ek gelir sağlamak ve yardım için arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşmak için bir işe başlayın.

Nasıl Yaşamak İstediğinize Karar Verme

Neden başladığın konusunda net ol. İhtiyaç ya da arzunun dışında yeni bir hayat yaratıp yaratmadığınızı belirlemek için biraz zaman harcayın. Eğer bu ihtiyaç dışı bir seçimse, o zaman yapmanız gereken yaşam iyileştirmelerini de tanımlamak isteyeceksiniz. İstenmeyen bir karar alırsanız, ideal yaşamınızın neye benzediğini dikkatlice değerlendirin.

 • Örneğin, yeni bir hayata başlıyorsanız, negatif aile üyelerinden biraz alana ihtiyacınız varsa, o zaman bu kişilerle planlarınızı bir parçası olarak sınırlayıcı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.
 • Ya da yeni bir hayata başlıyorsanız, bir meydan okuma ve biraz heyecan istiyorsanız, o zaman kendinizi yabancı bir ülkede yaşamak gibi sıra dışı bir duruma sokmayı düşünebilirsiniz.

Gerekirse, herhangi bir plan yapın. Aynı şehirde gerçekten baştan başlamak için yeni bir daireye veya daireye taşınmanız gerekebilir. Ya da ülke dışına çıkmanız gerekebilir. Sınırlı paranızı kullanmanın en iyi yolunu belirlemek için çevrimiçi olabileceğiniz kadar araştırma yapın. Yaşam maliyetinin ucuz olduğu ve işlerin bol olduğu yerlere bakın.

 • Şehirleri seçerek ve daha sonra kira ve gıda gideri tahminleri için çevrimiçi arama yaparak uygun yaşam seçenekleriyle yerleri bulun. Örneğin, Cook Adaları’nda ayda 130 dolara kiralanacak bir daire bulabilirsiniz.

Kiminle iletişim kurulacağına karar verin. Başlamak bazı kişisel bağları koparmak anlamına gelebilir, ancak her zaman sevdiklerinizle bağlarınızı koparmak gerekmez. Tüm arkadaşlarınızın ve ailenizin bir listesini gözden geçirin ve yeni hayatınızda hangi yerin olması gerektiğini belirleyin. Ayrıca, haberi baştan başlamak için karar verdiğiniz herkese nasıl ayıracağınızı veya seçimlerinizle ilgili sessiz kalmayı düşünmek isteyeceksiniz.

 • Örneğin, paranızı yeniden inşa etmeye çalışıyorsanız ve kötü bir finansal etkilenme eğilimi olan bir akrabanız varsa, ilerlemek için onlarla etkileşime devam etmeyi sürdürmeniz gerekip gerekmediğini belirlemeniz gerekecektir.

Hedef günlüğünü koru. Günde en az 15 dakika geçirin, mevcut durumunuzu yazıp düşünün ve hedeflerinizi düzenleyin. Bir yıl boyunca, bir yıl boyunca, beş yıl boyunca ve on yıl için hedefler oluşturmaya çalışın. Hedeflerinizi düzenli olarak tekrar değerlendirin ve ihtiyacınız olursa bunları değiştirin. Hedeflerinizin gelecekte hangi türden yaşamak istediğinizle yakından uyumlu olduğundan emin olun.

 • Örneğin, “Yıl sonuna kadar 500 dolar tasarruf etmek istiyorum” diye yazabilirsiniz. Bu, daha fazla finansal açıdan istikrarlı olmanıza yardımcı olacaktır, bu yüzden muhtemelen yaşam tarzı seçimlerinize de uyacaktır.
 • Hedeflerinizi belirlerken hem büyük hem de küçük düşünmeyi unutmayın. Uzun mesafeli görünen bir hedefi zorlamaktan korkmayın. 

Her hedefi bir dizi aksiyona girebilir aşamaya ayırın. Her bir hedef için almanız gereken eylemleri tam olarak düşünün ve bunları bir sıra olarak yazın. Bu belirli hedefi ele almaya karar verdiğinizde, bu listeye referans olarak bakın. Bu, daha büyük hedeflerin daha olası görünmesini sağlayacaktır. Bu da, potansiyel olarak zor durumların kontrolünde sizi daha fazla hissettirecektir.

 • Örneğin, para biriktirmeyi planlıyorsanız, muhtemelen harcamalarınızı izleyerek veya belki de bir tasarruf hesabı açarak işe koyulmanız gerekecektir.

Heyecan verici, yeni deneyimler ara. Baştan başladığınızda bilinmeyen veya sıradışı olarak bataklık yapmak kolay olabilir. Bunun yerine, yaşadığınız şeyi açıklarken pozitif sıfatlar kullanmaya zorlayın. Örneğin, “tuhaf” ı “heyecan verici” kullanmaktan değiştirin. Kendinizi çok endişeli hissediyorsanız, kendinize gözlerinizi açıp yeni ortamınız hakkında olumlu bir şey bulmasını söyleyin.

 • Örneğin, bir alanın doğal güzelliğini araştırmaya çalışın. Kuşların gökyüzünde nasıl uçtuğunu veya güneş ışığının ağaçlardan nasıl geçtiğini görün. Eğer her zaman bir ofiste sıkışırsanız, bu görüntüleri bile yazdırabilir ve etrafınıza yerleştirebilirsiniz.

Kendinize olumlu teşvik verin. Baştan başlamak zaman ve çok iş gerektirir. Her şeyin bir gecede olmasını beklemeyin. Bunun yerine, kendinize karşı nazik olun ve tüm zaferlerini, hatta küçük olanları bile kabul edin. Gün boyunca kendinize şunları söyleyin: “İyi yapıyorsunuz.” Kendinize mümkün olduğunca sık övgü verin.

 • Hayatınızı bir kitap olarak görmeniz yardımcı olur. Bu, birçoğunun sadece bir bölümüdür ve sonunda ne olacağını size söylemez. Hala yazıyorsun.
 • Başarısız olduğunuzda da dikkatli olmanız gerekir, böylece bu anların sizi çok uzakta bırakmasına izin vermeyeceksiniz. Örneğin, sınırlı paranızla zayıf bir seçim yaparsanız, mümkün olan en kısa sürede düzeltip düzeltemeyeceğinizi öğrenin

Finansal Hayatınızı Yeniden İnşa Etmek

Finansal Hayatınızı Yeniden İnşa Etmek
Finansal Hayatınızı Yeniden İnşa Etmek

Borçlarını sırala. Bir parça kağıt alın veya bilgisayarınızda bir elektronik tablo açın. Borçlarınızla ilgili tüm detayları yazın. Gerekli ödeme tutarları, son tarihler ve faiz oranları hakkında bilgi ekleyin. Bu listeyi sık sık güncelleyin ve ödemeleri yaparken borçları işaretleyin.

 • Bu, hangi borçların önce ödenmesi gerektiğini ve hangilerinin daha sonra gelebileceğini görmenizi sağlayacaktır. Örneğin, yüksek faizli kredi kartı ödemelerini mümkün olan en kısa zamanda ödemek her zaman iyi bir fikirdir.
 • Listenizdeki bir giriş “Amerikan Express Kartı, 1.800 ABD Doları bakiyesi,% 18 oranında faiz oranı, ayda 25 ABD doları tutarında minimum ödeme” gibi görünebilir.

Bir tasarruf planı geliştirin. Şu anda hiç parasız olsa bile, paranız olduğunda ne yapacağınızı düşünmek yine de iyi bir fikirdir. Amacınız, maaş için kalan maaşı içeren bir yaşam tarzından uzaklaşmak olmalıdır. Bu, bir iş bulmak ve belirli bir ödeme yüzdesini her ay bir tasarruf hesabına taşımak anlamına gelebilir. Bu, biraz zaman harcamanın, Learnvest gibi bir siteye kaydetmeyi öğrenmesi anlamına da gelebilir.

 • Ayrıca, Qapital gibi bir uygulamayı kullanarak yaptığınız kontrol işlemlerinden kaynaklanan değişikliği bir kenara bırakmak gibi öğrenebileceğiniz bazı kullanışlı harcamalar da vardır.

Tasarruflu bir yaşam tarzı seçin. Tutumlu, ancak güvenli, konaklama peşinde karar ver. Hareket ediyorsanız, tutumlu bir şekilde yaşamak için izin verecek bir yer seçin. Örneğin, yaşam sayılarının maliyetine bakın ve örneğin bir kırsal alanda bir şehir içinde yaşamanın faydalarını düşünün. Ayrıca, bir araba sürerek ulaşımda tasarruf tasarruf edebilirsiniz.

 • Örneğin, Panama, ayda 300 dolara rahatça yaşayabileceğiniz bir yerdir.

İş bul. Ücretli bir pozisyonunuz yoksa, bir katı özgeçmiş oluşturarak bir tane arayın. Pozisyonlara başvurmaya başlamadan önce tüm yeteneklerinizi listelemenize yardımcı olabilir. Geçici bir ajansla da bağlantı kurabilir veya sadece iş sitelerine göz atabilirsiniz. Sadece yasal iş fırsatları için başvurduğunuzdan emin olun.

 • Bir iş yaratarak yeteneklerinizi işe koymayı da düşünebilirsiniz. 

Yedekleme planları oluşturun. Finansal bir güvenlik ağı olmadan, yaşamınızda dikkatlice gezinmeniz gereken birçok an var. Aldığınız tüm önemli kararlar ve eylemler için en az bir yedekleme planı oluşturursanız daha az endişeli hissedersiniz. En kötü ve en iyi durum senaryolarını düşünmeye çalışın.

 • Örneğin, bisiklet sürerek iş için para tasarrufu yapıyorsanız ve bisikletiniz bozuluyorsa ne yapacaksınız? Toplu taşıma araçlarını bir yedekleme seçeneği olarak araştırmak isteyebilirsiniz.

Finansal danışmanla konuşun. İnternet’e girin ve şehrinizi ve finansal danışmanınızı girin. Ardından, her danışmanla iletişime geçin ve herhangi bir ücret ödemeden yardım sunup sunmadıklarını sorun. Eğer yaparlarsa, randevu alınız ve tüm mali belgelerinizi toplantıya getiriniz. Ayrıca, diğer müşterileriyle birlikte bir mali destek grubuna katılmanızı da isteyebilirler.

 • Ayrıca, çevrimiçi finansal danışmanlık için bir forum bulabilir ve üyelere tasarruf ve takip harcamaları hakkında ipuçları isteyebilirsiniz.

Başkalarından Yardım Alma

Başkalarından Yardım Alma
Başkalarından Yardım Alma

Hükümet programlarından yararlanın. Bulunduğunuz herhangi bir yardım programı olup olmadığını görmek için bölgenizdeki hükümet yetkilileriyle görüşün. Gelecekte başarıya hazırlanmak için bu programları geçici olarak finansmana vermenin bir yolunu düşünün. Programla ilgili tüm yönergelere uyduğunuzdan emin olun.

 • Örneğin, küçük işletme sahiplerine birçok devlet hibesi vardır. Bu hibelerin bir kısmı, ilk finansmana sahip olmamanıza rağmen yeni bir iş kurmaya başlamanıza yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için Small Business Association (SBA) ile görüşün.

Arkadaşlarınızı ve ailenizi yardım için sorun. Arkadaşlarına ve akrabalarına, hedeflerin ve baştan planların hakkında bilgi ver. Herhangi bir öneri veya tavsiyeye sahip olup olmadıklarına bakın. Ayrıca, ayaklarınızın üzerinde kalmanıza yardımcı olacak ek kaynaklara, finansal veya başka kaynaklara da sahip olabilirler.

 • Hikayenizin ve seçimlerinizin, başkalarının kendi hayatlarında olumlu değişiklikler yapmasına yardımcı olabileceğini unutmayın. Örneğin, kredi kartı borcuyla mücadele eden bir arkadaşınız olabilir ve bunu ödemeyle ilgili öğrendiğiniz bilgileri kullanabilirsiniz.
 • Arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle konuştuğunuzda, “Çalışmak için çok az param var, ancak düzenli ücret ve sigorta garantisi veren bir sektörde iş bulmayı planlıyorum.”

Arkadaşlarla kalmayı düşün. Yaşam masrafları bütçenizi ve tasarruf kabiliyetinizi çok hızlı bir şekilde yok edebilir. Bir süredir “sörf yapmak” için izin veren bir arkadaşınız veya aileniz varsa, bunu uygun bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Bu para biriktirmek ve tutumlu yaşam tarzınıza uygun bir yaşam durumu bulmak için yeterli zaman vermek için izin verecektir.

 • Ayrıca, özellikle büyük şehirlerde başka birinin evinde yaşayan tek kişi olmadığınız da olabilir. İnsanların evlerini kalabalık, rekabetçi alanlarda ücretli iş arayan diğerlerine açmaları oldukça yaygındır.

Çok sayıda profesyonel temas kurun. Biriyle her konuştuğunuzda, sizin için profesyonel bir kişi olarak nasıl çalışabileceklerini düşünmeye çalışın. Bu paralı olabilir, ancak bu bağlantıları göz önünde bulundurmak da onlara yardım etmeyi de mümkün kılabilir. Herkese açık olduğunuzda, karşılaştığınız insanlarla konuşmaya çalışın ve olabildiğince sık dostça olun.

 • Örneğin, iş arayan bir garson iseniz, restoranlarda yemek yerken bekleme personeli ile konuşmak asla acıtmaz. Bu alanda bir iş aramayla ilgili bazı ipuçları verebilirler.

Bir terapistle konuş. İnternet’e gidin ve şehrinizi ve “terapistinizi” bir arama motoruna girin. Bunlardan herhangi birinin ücretsiz oturumlar veya grup terapisi sunup sunmadığını öğrenmek için bu profesyonellere başvurun. Eğer öyleyse, bu geçmiş seçimlerinizi ve şimdiki zamanda nasıl değişiklikler yapabileceğinizi keşfetmek için harika bir yol olabilir. Bir destek grubunda, yeni hayatınızda arkadaş olabilecek kişileri de bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu