Blog

Pinterest Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pinterest, çevrimiçi bir istek listesiyle birleştirilmiş bir dijital not defteri gibi görsel bir sosyal medya platformudur. İlham veren panolardan akşam yemeği yemek tariflerine kadar, Pinterest, özellikle işletmeler için birçok yararlı ve eğlenceli özelliğe sahiptir.

Bu platformu ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamak için kullanmıyorsanız, kaçırıyorsunuz. Pinterest kullanıcılarının% 87’sinden fazlası site yüzünden bir ürün satın aldı. Ancak kaydolmadan ve sabitlemeden önce, işiniz için Pinterest’i kullanmayla ilgili bilmeniz gereken her şey.

Pinterest’te, kullanıcılar panolar olarak adlandırılan sanal koleksiyonlara içerik paylaşır ve kaydeder. 175 milyon aktif ABD Pinterest üyesinin çoğu kadındır (yüzde 81). Bu üyelerin yaklaşık 2 milyonu, içeriği günlük olarak bir alışveriş kuruluna kaydeder.

Pinterest’te hemen her şeyi bulabilirken – web sitesinin kategorileri sanattan teknolojiye kadar her şeyi içerir – site, zanaat projeleri, yemek tarifleri, moda, ev dekorasyonu ve sağlıkla ilgili bilgiler için bir merkez olarak bilinir.

İşletmeler için bir işletme hesabına kaydolmak önemlidir Kişisel hesaplar oluşturmak için ana kayıt sayfasını kullanabilirsiniz. Zaten kişisel bir hesabınız varsa, işletmeye geçiş yapabilir veya yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Ücretsiz olan işletme hesapları, analitik gibi özelliklere erişim sağlar.

 • Pimler: Bu, Pinterest’te paylaşılan tüm içeriği ifade eder. Pimler size ilham verecek fikirlerdir. Bir pini tıkladığınızda, tekrar bir web sitesine bağlanır.
 • Pin kodları : Benzer QR kodlarının sıralaması, Pin kodları, işletmenizin küratörlüğünü üstlenen panolarının ve Pinterest’teki profilin kilidini açmak için oluşturabileceğiniz özel kodlardır. Kullanıcılar doğrudan önerilen panolara alınacak kodu girebilir.
 • Pinners: Pinners, Pinterest kullanan kişilerdir.
 • Panolar: Görsel yer imleri veya dijital bülten panoları gibi sıralar, pimlerinizi nasıl organize ettiğinizi gösterir.
 • Grup panoları: Bir grup kurulu, bir kullanıcının sahip olduğu bir ortak yönetim kuruludur. Sahipler, panoya katkıda bulunmak için diğer kullanıcıları ekleyebilir. Bir grup yönetim kurulu üyesine katılmak isteyebilirsiniz, ancak yönetim kurulu sahibinin size bir davet göndermesi gerekir.
 • Arşivlenmiş panolar: Artık kullanmadığınız ancak silmek istemediğiniz bir tahtayı arşivleyebilirsiniz. Arşivlenmiş tablolar profilinizde görünmez ve yönetim kuruluyla ilgili önerileri görmeyi bırakacaksınız. Örneğin, büyük gün geçtikten sonra gelinlik görmekten vazgeçebilirsiniz.
 • Feed: Facebook veya Twitter özet akışına benzer şekilde, bu sizin takip ettiğiniz kişilerden veya Pinterest’in ilginizi çekeceğini düşündüğü kişilerden oluşan bir gruptur.
 • Pinterest’teki Hashtag’ler: Pinterest’teki Hashtag’ler diğer sosyal medya platformlarında yaptıkları gibi çalışır. Diğer iğnelerin pimlerinizi ve ilgili içeriğinizi bulmasını kolaylaştırır.
 • Objektif: Uygulamadaki bu özellik, fotoğraf çektiğiniz şeylerle ilgili yeni pim önerileri üretmek için akıllı telefonunuzdaki kamerayı kullanır. Örneğin, bir kıyafetin fotoğrafını çekerseniz, size benzer kıyafetler gösterir.
 • Yorumlar: Diğer kullanıcıların pinlerine yorum ekleyebilirsiniz.
 • Kaydet: Bir pini tıkladığınızda, kaydetme, gönderme veya gizleme seçeneğiniz vardır. Kaydettiğinizde, kartlarınızdan birine sabitlersiniz.
 • Gönderme pimleri: Özel mesajlarda diğer kullanıcılara veya Pinterest dışı kullanıcılara iğneler gönderebilirsiniz.
 • Kullanıcıları etiketleme: Kullanıcıları @ sembolünü kullanarak etiketleyebilirsiniz.
 • Mesajlar: Diğer Pinterest kullanıcılarına özel mesajlar gönderebilirsiniz.

Pinterest pek çok profil özelleştirme seçeneği sunmazken, bu sizin markanızı gösteremeyeceğiniz anlamına gelmez. Bir profil resmi yükleyebilir, özel bir kullanıcı adı seçebilir ve iş yerinizin bir özetini Pinterest profilinizde yazabilirsiniz.

Anakartlarınız için yaratıcı adlar veya akıllı ifadeler, profilinizi özelleştirmek için harika bir yoldur. Ayrıca, yönetim kurulunun ne hakkında olduğunu ve markanızla nasıl hizalandığını açıklayan her bir kurulun kısa bir tanımını da ekleyebilirsiniz. Tahtayı ve markanızı temsil eden her kart için bir kapak fotoğrafı seçebilirsiniz.

Başlamak için profilinizden erişebileceğiniz veya bir pini kaydettiğinizde Oluşturma Kurulu düğmesini tıklayın. Birkaç pano oluşturduktan sonra, birkaç yolla pimleri yüklemeye başlayabilirsiniz. Birincisi, pim eklemek ve Pin Ekle’yi tıklatarak kurula gitmek. Ardından pim oluşturmak için talimatları izleyin. Feed’inizin üst kısmındaki Pin ekle düğmesine, arama çubuğunun yakınındaki + düğmesiyle de erişebilirsiniz. Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, bulunduğunuz web sitesinden doğruca sabitlemenizi sağlayan bir uzantı alabilirsiniz.

Pinterest mobil uygulamasında, şimdi fikirlerinizi bulmak için kameranızı kullanabilirsiniz. Uygulamayı açıp ilgilendiğiniz herhangi bir şeye kamerayı yönlendirirsiniz. Uygulama, iğnelemek istediğiniz benzer şeyler için önerilerle birlikte geri dönecektir. Şimdilik, şirket ev dekor fikirleri, giyim ve yemek en iyi olduğunu söylüyor.

Pinterest, her şeyden önce, resim ve ilham verici fikirleri paylaşmak için bir web sitesidir. Pinterest’te başarılı olmak istiyorsanız, görsel olarak hoş ve ilgi çekici pimleri oluşturup paylaşmanız gerekir.

Pinterest’e göre , en başarılı pimler insanların dikkatini çekiyor ve daha fazla bilgi edinmek istiyor. Büyük pimler tipik olarak dikeydir ve bir ürünü veya hizmeti nasıl kullanacaklarını gösterir.

Pinterest’teki trendlerin bilinmesi, hangi içeriğin sabitleneceğine veya bir sonraki ürünün ne olması gerektiğine karar vermenize yardımcı olabilir. Örneğin, DIY projelerinin trend olduğunu görüyorsanız, işinizle ilişkilendirilen DIY içeriğini bulup paylaşmanız için iyi bir zaman olur ve bu da işinizi Pinterest’te daha keşfedilebilir hale getirir.

Influence With Content’deki içerik pazarlama danışmanı Camilla Hallstrom, oluşturulacak içerik türünü belirlemek için trend anahtar kelimeleri kullanmayı önerdi.

“Arama çubuğuna bir anahtar kelime yazarak ve arama çubuğunun hemen altında gördüğünüz anahtar kelime önerilerini kontrol ederek alakalı anahtar kelimeleri bulun” ifadelerini kullandı. “Ardından, bu anahtar kelimeleri başlıklarınıza ve açıklamalarınıza ekleyin.”

Ne çektiğinizi etkileyebilecek içgörüler için Pinterest’in İşletme için Pinsights bölümüne bakın .  

Pinterest reklamları veya Tanıtılan Pimler normal iğnelere benziyor. Tek fark, iğnelerinizin daha fazla insan tarafından görülmesi için para ödemeniz.

“Coğrafi hedeflemeyi kullanabilirsiniz, böylece reklamınız yalnızca sizin belirlediğiniz bölgedeki kullanıcılara gösterilecektir,” diyor Vital Dolar’ın sahibi Marc Andre “Kullanılan konuya ve anahtar kelimelere bağlı olarak, Pinterest reklamı oldukça uygun maliyetli olabilir. Bazı kullanıcılar reklamınızı görecek ve yeniden ayarlayacaktır. Bu sayede yeniden ödeme yaptıklarından bu ödemeleri daha fazla ödersiniz.”

Tanıtılan Pimler, paranıza ödediğinizden daha fazla görünürlük sağlayan bir kartopu efektine sahip olabilir. Geliştirilmiş Pimler’in yararlı ve düzenli bir iğne gibi görünmesi önemlidir. Daha fazla bilgi için Pinterest’in iş sayfasına gidin .

Pinterest Analytics, sayfanızı ve iğnelerinizi görüntüleyenler hakkında bilgi verir. Kitle demografinizi, ziyaretçilerinizin kullandığı cihazları ve en popüler iğnelerinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, profilinizin ortalama günlük gösterimleri ve görüntüleyenleri, aylık ortalama görüntüleyenleriniz ve ortalama aylık etkileşimlerinizle ilgili verileri de görebilirsiniz. Analytics verilerinizi burada gezinme ve anlama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Hiç bir web sitesine gittiniz mi, bir resmin üzerine gelin ve biraz kırmızı Pinterest butonu görünce mi? Bu, Pin It düğmesidir ve Pinterest kullanıcılarının içeriğinizi doğrudan web sitenizden kendi panolarına kolayca bağlamasına olanak tanır. Web sitenize Pin It düğmesinin eklenmesi, içeriğinizi daha basit bir şekilde paylaşmanızı sağlar, bu da daha fazla kişinin bunu yapması anlamına gelir.

Markanızı tanıtırken eğlenceli ve benzersiz içerikler oluşturmanın birçok yolu vardır.

Widget oluştur . Kartlarınızın her biri için bir widget oluşturabilir ve bunları web sitenizde tanıtabilirsiniz. Pinterest masaüstü uygulamasında yönetim kurulu adınızın üç noktasını tıklamanız ve Widget Oluştur’u seçmeniz yeterlidir. Bir sonraki sayfada, pencere öğesinin kenar karesi, başlık olarak görünmesini veya kendi boyutlarınızı oluşturmasını isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Bir boyut seçtikten sonra kodu kopyalayıp web sitenize yapıştırın.

Hediye rehberleri oluşturun. Tatiller veya diğer durumlar için hediye rehberi olarak kullanılabilecek yeni bir tahta oluşturun. Ürünlerinizi diğer markaların yanı sıra ürünlerinize ekleyin, böylece işletmeniz için dev bir reklam gibi görünmüyor. Pinterest’in özel özelliklerinden yararlanın. Örneğin, 2017 tatil sezonunda, Pinterest, Pinterest Secret Santa adlı bir müşteriyi, alışveriş yapanların, arkadaşlarının ve ailelerinin kurullarına dayanan kişiselleştirilmiş hediye fikirleri listelerini aramalarına izin veren bir özellik ortaya koydu.

Oynatma listelerini göster. Görüntülerin sabitlenmesiyle sınırlı değilsiniz. Bir oynatma listesi panosu oluşturmak için YouTube’daki müzik videolarını sabitlemeyi deneyin. Örneğin, Pinterest’teki büyük bir fitness topluluğuna sahip olmak, fitness ile ilgili şirketlerin egzersiz rehberi ve egzersiz ekipmanlarını paylaşma normlarından kaçabilmeleri için iyi bir yol olabilir.

Bir okuma listesi yapın. Müşterilerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz tüm iyi okumalardan oluşan panolar oluşturarak Pinterest ile işinizle ilgili düşünceli makaleler ve kitaplar kaydedin. Ayrıca boş zamanlarınızda okumak için ölmekte olduğunuz tüm makaleleri ve kitapları içeren gizli tahtalar oluşturabilirsiniz. bu yüzden yer imleri klasörünüzde kaybolmaz veya unutulmazlar.

Eşantiyonlar yapın. Bir yarışma veya promosyon düzenliyorsanız , Pinterest sayfanızdaki ilgili panolara yönlendirin.

Zengin Pimler, platformu daha kolay ve sorunsuz hale getiren özel pimlerdir. Bu iğneler resmin ötesine, tıklatma bağlantısına ve pinner açıklamasına ait bilgileri içerir. Şu anda dört çeşit Zengin Pin vardır:

 • Makale pimleri: Makale pimleri, kullanıcıların makalenin başlığını, yazarı ve öykü açıklamasını otomatik olarak görebilmelerini sağlayarak, onları daha çok arama yapabilmelerini ve platformdaki diğer içeriklerden ayırt edebilmelerini sağlar.
 • Ürün iğneleri: Ürün iğneleri Pinterest’te alışveriş yapmayı çok kolaylaştırır. Sıkıştığınız ürünün nereden alınabileceğini, mevcut fiyatın ve ürün sayfasına doğrudan bağlantının nerede olduğunu gösterir. Ürün iğnelerinin fiyatları gerçek zamanlı olarak güncellenir.
 • Reçete pimleri: Pinnerin el ile girdiği bir görüntü ve bir açıklama gösteren normal bir pinden farklı olarak, bu tarife özgü Zengin Pimler, malzemeler, pişirme süreleri ve porsiyon boyutları gibi önemli bilgileri gösterir.
 • Uygulama iğneleri: Pinterest’in Zengin Pinler ailesine en yeni eklenmesi, uygulamaları doğrudan platformdan paylaşmanıza ve indirmenize olanak tanır.

Pinterest’in geliştiricileri sayfasında Zengin Pimler’e başvurma ve bunları etkinleştirme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Bir grup kurulu, katkıda bulunmak için başkalarını ekleyebilecek bir kişinin sahip olduğu bir ortak yönetim kuruludur. Büyük bir etkinlik planlıyorsanız ya da bir proje üzerinde çalışıyorsanız, bu harika bir kaynaktır çünkü birden fazla kişi panoya bakıp fikirlere göz atabilir.

Ayrıca, iğnelerinizi birçok kişinin önünde almanın kolay bir yoludur, çünkü daha çok kişi genellikle grup kartlarını takip eder. Yönetim kurulu sahibinin seyircileri, işbirlikçilerinin takipçilerinin herhangi biriyle birlikte kurulları görür.

“Değerli içerikle ilgili blog gönderilerini yazıyorum, ilgi çekici başlıkları olan çekici iğneler oluşturuyorum ve onlardan binlerce takipçinin yer aldığı daha büyük grup panolarının yanı sıra profilimde bulunan ilgili kurullara yönlendirin,” diyor Kristin Marquet, Yaratıcı Gelişim Medya ve Fem Kurucusu.

Pinterest bir sosyal medya platformu iken, güçlü bir arama fonksiyonuna sahiptir. Birçok kişi, özellikle bir şeyler aramak için siteye gider.

“İnsanlar Pinterest kullanırken, genellikle aktif aradıkları şeyi bulmak için aramalarda yazdığınız,” Brian Wulfe en kurucusu ve CEO’su Etkili Harcama . “Öte yandan, geleneksel sosyal medyada, seyirciler siteye pasif bir şekilde göz atıyor.”

Pinterest bir arama motoruna benzediğinden, her bir pini ve kartı doğru şekilde etiketlemek ve sınıflandırmak önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu