Blog

Squarespace vs WordPress – Hangisi daha iyi?

Squarespace ve WordPress, teknik beceri veya programlama bilgisi olmadan kolayca bir web sitesi oluşturmanıza izin veren iki popüler web sitesi oluşturucusudur .

Squarespace ve WordPress, teknik beceri veya programlama bilgisi olmadan kolayca bir web sitesi oluşturmanıza izin veren iki popüler web sitesi oluşturucusudur .

Son zamanlarda okurlarımız, Squarespace ile WordPress’i karşılaştırmamızı istedi çünkü her iki platform için TV’de çok sayıda reklam görüyorlardı.

Bu yazıda, her platform için Squarespace ve WordPress’i artı ve eksiler listesi ile karşılaştıracağız. Umudumuz, karşılaştırmamızı okuduktan sonra hangisinin sizin için daha iyi olduğunu seçmenizdir.

En detaylı WordPress vs Squarespace karşılaştırmasını yapmak istediğimizden, makaleyi birçok bölüme ayırdık. Her bölüme bakacağız ve hangi platformun başlangıç ​​seviyesindeki bir kullanıcı için en fazla fayda sağladığını göreceğiz.

 • Kullanım kolaylığı
 • Maliyetler
 • Tasarım ve şablonlar
 • Uzantılar ve entegrasyonlar
 • E-ticaret
 • Veri taşınabilirliği
 • Diller ve uluslararasılaşma

Hazır? Başlayalım.

Kullanım Kolaylığı ve Öğrenme Eğrisi

Çoğu işletme sahibi ve başlangıç ​​seviyesindeki kullanıcılar, HTML, CSS ve diğer kodla ilgili şeylere aşina değillerdir. Bir geliştirici tutmadan kolayca web sitesi oluşturmalarına yardımcı olan bir platform istiyorlar.

Hem WordPress’in hem de Squarespace’in bu kategoride nasıl toplandığını görelim.

WordPress

WordPress, bir blog başlatmak isteyen veya DIY web sitesi kuran küçük işletme sahipleri arasında en iyi seçimdir . Tüm web sitelerinin% 32’den fazlası WordPress tarafından desteklenmektedir.

WordPress oldukça sezgisel ve kullanımı kolay olsa da, kesinlikle hafif bir öğrenme eğrisi var.

Yeni başlayanlar kendilerini WordPress terminolojisine ve yazılarla sayfalar , kategorilerle etiketler arasındaki farklar , temaları ve eklentileri anlama gibi kavramlara aşinalar .

Varsayılan WordPress içerik düzenleyicisinin kullanımı oldukça kolaydır. Sayfalarınıza içerik öğeleri eklemek için özel bloklarla birlikte gelir, böylece ortam bakımından zengin içeriğe sahip güzel düzenler oluşturabilirsiniz.

Hafif öğrenme eğrisine rağmen, deneyimlerimize göre çoğu kullanıcı WordPress’e hızla adapte olur.

Squarespace

WordPress’in aksine, Squarespace çok fazla seçenek ile gelmiyor. Bu seçim eksikliği onu basit ve kullanımı kolaydır. Mutlak yeni başlayanlar bile hızlı bir şekilde içerik yazıp yayınlayabilir.

Kareler ayrıca WordPress’e benzer bir blok düzenleyici kullanır. Görüntü, video ve ses dosyası eklemek, WordPress’ten daha basittir. Blok düzenleyicide çok sayıda içerik bloğu ve düzen kontrolü seçenekleri vardır.

Kareler, şablonlarınızı ve sayfalarınızı görsel bir düzenleyici kullanarak özelleştirmenize olanak sağlar. Ancak, özelleştiricide bulunan seçeneklerle sınırlısınız. Bu kontrollü bir ortamdır, yani seçenekleriniz sınırlıdır.

Sonuç

Kareler, mutlak yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı açısından WordPress’ten biraz daha iyi çalışır. Ancak, sınırlı özellikleri tüm işletme sahipleri için ideal olmayabilir.

Öte yandan, WordPress yeni başlayanlara başlangıçta kafa karıştırıcı olabilecek birçok seçenek sunar, ancak uzun vadede çok daha esnektir.

Sürükle ve bırak özelliğine sahip bir web sitesi oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç geliştirici WordPress sayfa oluşturucu eklentisi vardır.

Maliyetler

Bir iş kararını vermede her platformun maliyetinin ne kadar önemli olduğunu bilmek. Şimdi, ne kadar Squarespace’in ne kadar tutacağına ve WordPress’in ne kadar tutacağına bakalım.

WordPress

WordPress’in kendisi ücretsizdir. WordPress’i indirmek, kullanmak ve üzerine kurmakta özgürsünüz. Size tüm özgürlüğü ve kontrolü veren GPL lisansına sahip açık kaynaklı bir yazılımdır.

Web sitenizi WordPress ile oluşturmak için bir etki alanı kaydettirmeniz ve bir web barındırma hesabı için kaydolmanız gerekir .

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, paylaşılan bir barındırma planı , VPS barındırma veya hatta yönetilen WordPress barındırma seçebilirsiniz . Paylaşılan barındırma planları çoğu küçük kişisel ve işletme web sitesinde çalışır.

Web barındırma maliyeti ve etki alanı adı, hangi barındırma sağlayıcısına bağlı olduğunuza bağlı olarak değişir. Web siteniz için ne kadar kaynağa ihtiyacınız olduğuna ve bunun için ne kadar ödeyeceğinize siz sorumlusunuz.

WordPress’in popülaritesinin nedenlerinden biri, web sitenizi WordPress ile oluşturmanın genel maliyetinin çok düşük olmasıdır.

Bunun dışında siteniz büyüdükçe barındırma planınızı da değiştirebilirsiniz. Bu, yalnızca gerçekten kullandığınız kaynaklar için ödeme yapacağınız anlamına gelir, bu nedenle web sitenizin maliyetini kontrol etmek daha kolaydır.

Squarespace

Kareler için kişisel plan, ayda 12 ABD Doları (yıllık faturalandırılır) veya aylık 16 ABD Doları’ndan başlar. Bu, WordPress için paylaşılan bir barındırma planından biraz daha fazlası.

Ancak, paylaşılan bir WordPress barındırma planının aksine, bu kişisel plan çok sınırlı özelliklerle birlikte gelir. Sitenize yalnızca iki katılımcı ekleyebilir ve ürün satamazsınız.

Oysa ondan daha ucuza WordPress ile bir çevrimiçi mağaza açabilirsiniz .

Kareler iş planı aylık 18 ABD Doları (yıllık faturalandırılır) veya aylık 26 ABD Doları’ndan başlar. E-Ticaret desteğini içerir, ancak% 3 işlem ücreti alırlar. İş planı, sınırsız katkıda bulunanlar, sayfalar ve ek gelişmiş özelliklerle birlikte gelir.

Ayrıca ek bir işlem ücreti ödemeden aylık 26 ABD dolarından başlayan çevrimiçi mağazalar için ayrı planları var.

Sonuç

WordPress, dünyanın her yerinden çeşitli web barındırma hizmetlerinden edinilebilen esnek fiyatlandırma planları ile Squarespace’i yener.

Maliyet, ne kadar kaynak kullandığınıza ve kutudan çıkardığınız tüm WordPress özelliklerine erişebildiğinize bağlıdır.

Tasarım ve Şablonlar

WordPress ve Squarespace, özel bir web sitesi oluşturmanızı kolaylaştırmak için hazır şablonlar ve tasarım araçlarıyla birlikte gelir.

Hangisinin size iyi tasarlanmış web siteleri oluşturmak için daha fazla seçenek ve araç sunduğunu görelim.

WordPress

WordPress, binlerce ücretsiz ve ücretli web sitesi şablonuna erişim sunar. Bu şablonlar özelleştirilebilir, kendi web sitesi logonuzu, renklerinizi kullanmanıza, kendi resimlerinizi yüklemenize ve daha pek çok şeye izin verir.

Birçok WordPress teması, çoklu düzen seçenekleri, sayfa oluşturucular, kaydırıcılar, fotoğraf galerileri ve birçok başka özelliği içeren sürükle ve bırak seçenekleriyle birlikte gelir.

Ne tür bir web sitesi oluşturursanız olun, iş için yüzlerce profesyonel tasarım şablonu bulacaksınız.

Birçok yeni başlayanlar bu seçenek bolluğunu biraz ezici buluyor. İşte farklı tür web siteleri için en iyi WordPress temalarını seçen ve sitemizde yer alan temaların bazıları isterseniz sitemizde bulabilirsiniz.

Alternatif olarak, birçok özel görünüm ve tam sürükle ve bırak kontrolü içeren ana tema olan Divi Teması ile de başlayabilirsiniz .

Squarespace

Squarespace, düzgün bir şekilde farklı kategorilerde düzenlenmiş hazır web sitesi şablonları sunar. Tüm cihazlarda iyi görünen profesyonel tasarımlarla, tüm popüler web sitesi kategorileri için temalar vardır.

Ancak, burası Squarespace’in ciddi bir şekilde geride kaldığı büyük bir alan. Önceden hazırlanmış şablonların sayısı çok sınırlıdır ve tasarım seçenekleriniz de Squarespace özelleştiricisinde bulunan özelliklerle sınırlıdır.

Temalar, her şablonla sınırlı sayıda düzen seçeneği ile birlikte gelir. Temel renkleri, fontları, web sitesi logosunu ve diğer şeyleri yine de yapabilirsiniz, ancak bu şablonlar WordPress temaları kadar özelleştirilebilir değildir.

Sonuç

WordPress, tasarım seçenekleri, kişiselleştirme seçenekleri ve esneklik konusunda açık bir kazanan olarak ortaya çıkıyor. Kareler harika görünen şablonlar sunar, ancak sayıları sınırlıdır ve çok esnek değildirler.

Uzantılar ve Entegrasyonlar

Tüm web sitesi üreticileri, yerleşik özellikler koleksiyonuyla birlikte gelir. Web siteniz büyüdükçe, daha fazla özellik eklemek ve sitenizi üçüncü taraf araçlarla ve hizmetlerle çalışmak üzere bağlamak istersiniz.

WordPress ve Squarespace’in bu konuda nasıl bir performans gösterdiğini görelim.

WordPress

WordPress’in gerçek gücü muazzam eklenti ekosisteminden geliyor. Bu eklentiler, WordPress sitenizin yeni özellikler eklemek veya sitenizin varsayılan davranışını değiştirmek için yükleyebileceğiniz uygulamalar gibidir.

Yalnızca WordPress.org eklenti dizininde listelenen 54.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi bulunmaktadır. Üçüncü taraf web sitelerinde bulunan binlerce premium WordPress eklentisi de bulunmaktadır.

Bir özellik düşünebiliyorsanız, bunu yapan bir WordPress eklentisini kolayca bulma ihtimaliniz çok yüksektir.

WordPress eklentileri o kadar sağlamdır ki, birçoğu kendi eklentileri ve etraflarında yerleşik gelişen bir topluluğu olan tam teşekküllü platformlardır.

Her web sitesinin sahip olması gereken temel WordPress eklentilerinin bir listesine sahibiz.

Sonra eklentileri uzman var e-ticaret web siteleri oluşturmak , üyelik topluluk oluşturmak , online kurslar satmak ve daha fazlası.

WordPress en popüler web sitesi kurucusu olduğundan, üçüncü taraf hizmetlerin ve araçların çoğu, hizmetlerini WordPress web sitesine entegre eden kendi WordPress eklentilerine sahiptir.

Tüm üst e-posta pazarlama hizmetleri , SEO araçları , canlı sohbet yazılımı ve müşteri adayı oluşturma araçları , WordPress ile kesintisiz entegrasyon sunar.

Squarespace

Kareler uzayabilirlik ve entegrasyonlar söz konusu olduğunda WordPress’e hiç yaklaşamıyor.

Üçüncü taraf entegrasyonları ve özelleştirmeleri eklemek mümkündür, ancak WordPress’ten farklı olarak, Squarespace geliştiricilerin üzerine inşa edebileceği güçlü API’lere sahip değildir.

Bazı resmi üçüncü taraf entegrasyonları sağlıyorlar, ancak bunlar sınırlı ve hatta tüm popüler servisler desteklenmiyor.

E-Ticaret için yerleşik platformlarını kullanabilirsiniz, ancak hiçbir şekilde genişletemezsiniz.

Squarespace, çevrimiçi iş fikriniz için ihtiyaç duyabileceğiniz özel web sitelerine izin vermek için işlevselliğe sahip değildir .

Sonuç

WordPress, parmaklarınızın ucunda binlerce eklenti ve entegrasyondan oluşan inanılmaz bir ekosistem ile buradaki açık kazanandır. Öte yandan, kareler çok az entegrasyona sahip ve birçoğu çok sınırlı.

E-ticaret

Bir çevrimiçi mağaza mı inşa ediyorsunuz? WordPress ve Squarespace’in e-Ticaret işlevselliğini karşılaştıralım.

WordPress

WordPress, istediğiniz herhangi bir ödeme işlemcisini veya platformu entegre etmenize ve kullanmanıza izin verir.

Stripe , PayPal, Google Checkout, 2Checkout, Payoneer, Skrill ve hatta Bitcoin kullanarak çevrimiçi ödemeleri kolayca kabul etmenizi sağlayan birçok WordPress eklentisi vardır .

WordPress, birkaç dakika içinde web sitenizi çevrimiçi bir mağazaya dönüştürebilen çok sayıda e-ticaret eklentisine sahiptir. Dünyanın en popüler e-ticaret platformu WooCommerce, bir WordPress eklentisidir.

WooCommerce, kendi WooCommerce eklentileri ve binlerce WooComemrce hazır teması ile kendi ekosistemiyle geliyor .

Web sitenize kaç ürün eklediğiniz, bunları nasıl görüntüleyeceğiniz veya nasıl satacağınız konusunda bir sınır yoktur. Sen edebilirsiniz kendi ortaklık programı çalıştırmak ve tüm hileler kullanmak satışlarınızı herhangi bir kısıtlama olmaksızın.

Squarespace

E-ticaret Squarespace’te sınırlıdır. Stripe ve PayPal’ı yalnızca belirli ülkelerde geçerli olan ödeme işlemleri için kullanabilirsiniz.

Daha büyük bir küresel izleyiciden ödemeleri kabul etme kabiliyetinizi kısıtlayan başka bir ödeme sistemi yoktur. Büyüyen bir işletme için, bu tür sınırlamalarla başlamak iyi bir fikir değildir.

Bunun dışında, ürünleri yalnızca İşletme veya Ticaret planlarında satabilirsiniz.

Sadece bir ürün satmak istediğinizi varsayalım, yine de İş planı için ödemek zorunda kalacaksınız ve sadece bir ürünle bir siteyi barındırmanın yıllık maliyeti, paylaşılan bir barındırma planından veya WordPress için VPS’den çok daha yüksek olacaktır.

Üçüncü taraf servislere gelince, Squarespace web sitenize entegre edebileceğiniz çok az harici servis vardır. Bu, web sitenizi nasıl tanıttığınızı ve daha fazla satış yapmak ve işinizi büyütmek için yapabileceğiniz şeyleri etkiler .

Sonuç

WordPress, bir e-Ticaret web sitesini çalıştırmaya geldiğinde, Squarespace’ten çok daha öndedir. Squarespace’in sınırlamaları bir çevrimiçi işin büyümesi için o kadar iyi değil.

WordPress ile ilgili en güzel bölüm Shopify ile birlikte de kullanabilmenizdir . WooCommerce ve Shopify karşılaştırmasını görün .

Veri Taşınabilirliği

Bir iş sözleşmesini imzalarken, her zaman güvenlik şartlarınız vardır. Mesela mutlu değilsen, o zaman herhangi bir güçlük çekmeden gidebilirsin.

Bu kavram, çevrimiçi işletmelere de uzanıyor ve buna veri taşınabilirliği deniyor. Platformdan memnun değilseniz, o zaman tüm çalışmanızı alıp başka bir yere taşımanız gerekir.

WordPress ve Squarespace’in veri taşınabilirliği ve geçiş özgürlüğü açısından nasıl karşılaştırdığına bakalım.

WordPress

WordPress, tüm verilerinizi kolayca dışa aktarmak için yerleşik araçlarla birlikte gelir. Yalnızca içeriğiniz ve resimleriniz değil, temalarınızı, eklentilerinizi ve veritabanınızın tamamını yedekleyebilirsiniz. 

Daha sonra bu içeriği kolayca istediğiniz herhangi bir İçerik Yönetim Sistemine taşıyabilirsiniz. İçeriğinizi başka bir yerde saklayabilir ve istediğiniz zaman web ana bilgisayarlarını değiştirebilirsiniz .

Squarespace

Her şey gibi, Squarespace’deki dışa aktarma özelliği de çok sınırlı. İçeriğinizin yalnızca belirli bölümlerini bir XML dosyasında dışa aktarabilirsiniz. Bu, sayfalarınızı, galerilerinizi ve tüm yazılarınızı içeren bir blog sayfasını içerir.

Ürün sayfalarınız, albüm sayfalarınız, metin, ses ve video bloklarınız dışa aktarılmayacak.

Sonuç

Sitenizde oluşturduğunuz içerik size aittir ve başka bir yere taşıyabilmeniz için özgürlük ve araçlara sahip olmalısınız. WordPress, tüm sitenizi dışa aktarmak için yönetimi kolay araçlarla Squarespace’i yener.

Diller ve Uluslararasılaşma

Küresel bir dünyada yaşıyoruz ve birçok işletme farklı coğrafi bölgelerde çok dilli bir kitleye hitap ediyor. Kareler ve WordPress’in dilleri, çok dilli içeriği ve coğrafi konumları nasıl işlediğini görelim.

WordPress

WordPress tamamen onlarca dile çevrilmiştir . Bir WordPress sitesindeki kullanıcılar, profil ayarlarından kendi dillerini seçebilirler.

Çoğu WordPress temaları çeviri hazır ve tüm popüler WordPress eklentileri ayrıca birçok dile tercüme edilir.

Temel olarak, istediğiniz herhangi bir dilde bir WordPress web sitesi oluşturabilirsiniz. Diliniz henüz mevcut değilse, WordPress’i bile tercüme edebilirsiniz .

WordPress kutusundan çok dilli işlevsellik ile gelmiyor. Ancak, SEO dostu ve zengin özelliklere sahip çok dilli web siteleri oluşturmak için mükemmel eklentiler var .

Squarespace

Kareler platformu tamamen altı dile (İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Portekizce) çevrilmiştir. Site dilinizi değiştirebilir ve farklı bir saat dilimi / ülke seçebilirsiniz.

Mağaza ürünleriniz için sadece Stripe veya PayPal tarafından desteklenen para birimlerini kullanabilirsiniz.

Sayfalarınızı temel olarak çoğaltarak çok dilli sayfalar oluşturabilirsiniz. Bir site yapısını manuel olarak oluşturmanız veya her dil için farklı siteler oluşturmanız gerekir (Her site için ayrı olarak faturalandırılırsınız).

Sonuç

WordPress, diller ve yerelleştirme seçenekleri açısından bir adım öndedir. Kareler yine çok dilli web siteleri oluşturmak için yetersiz ve tamamen yetersiz kalıyor.

Özet – Squarespace vs WordPress Karşılaştırma

WordPress, web sitesi oluşturma konusunda Squarespace’den çok daha üstün bir platformdur. İşte her iki platformda artılarını ve eksilerini hızlı bir dökümü.

Squarespace kullanmanın artıları

 • Küçük web siteleri için kullanımı daha kolay
 • Cilalı kullanıcı deneyimi
 • Sorunsuz web sitesi kurulumu

Squarespace kullanarak Eksileri

 • Paylaşılan barındırma web sitesinden daha yüksek maliyetler
 • Sınırlı tasarım seçenekleri
 • Sınırlı özellik seti
 • Sınırlamalar, işinizi büyütmede sizi dezavantajlı kılar

WordPress kullanmanın artıları

 • Hafif bir öğrenme eğrisi ile kullanımı kolay
 • Herhangi bir web sitesi oluşturmak için inanılmaz derecede esnek
 • Büyük tema ve eklentiler koleksiyonu
 • Gerçekten güçlü e-ticaret platformu
 • Çok düşük bir maliyetle başlatılabilir

WordPress kullanmanın eksileri

 • Güncelleştirmeleri yüklemeniz ve yedekleme yapmanız gerekecek
 • İşletmeniz büyüdükçe barındırma hizmetinizi yükselterek kaynakları manuel olarak ölçeklendirmeniz gerekecek
 • Web sitenizin güvenliğini yönetmek sizin sorumluluğunuzdadır

Avantaj ve dezavantajları tartarak, WordPress’in bir web sitesi başlatmak içindaha iyi bir platform olduğunu güvenle söyleyebiliriz .

Web sitenizi uygun gördüğünüz şekilde büyütme özgürlüğü, tüm işletmeler için önemlidir. Bunu hiçbir ücret karşılığında almamalısınız. WordPress bu özgürlüğü size diğer tüm platformlardan çok daha düşük bir maliyetle sunar.

Umarız bu makale WordPress ile Squarespace’in yan yana karşılaştırmasını önermiştir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu