Blog
Trend

WordPress için ads.txt

Web sitenizde bir tür reklam ağı kullanan bir yayıncıysanız, muhtemelen ads.txt dosyasını zaten duymuşsunuzdur.

Web sitenizde bir tür reklam ağı kullanan bir yayıncıysanız, muhtemelen ads.txt dosyasını zaten duymuşsunuzdur. Bu nihai rehber, kurulum ve unutmayı veya ads.txt dosyalarıyla ilgili ayrıntıları anlamak isteyip istemediğinize göredir. AdSense ve WordPress sitelerinde ads.txt ile ilgili örnekler verirken, bilgilerin çoğu diğer reklam ağlarına ve İYS’lere uygulanabilir.

Kısaca

Her şeyi okumak için zamanın yok mu? Bunlar ads.txt hakkında bilmeniz gereken en önemli şeyler.

 • Ads.txt, reklam sahtekarlığını azaltmak için IAB tarafından sunulan bir standarttır.
 • Bu dosyanın içeriği, bir reklam ağının sitenizde reklam satmasına izin verildiğini doğrular.
 • Web sitesi kurulumunuzun kök dizininde statik bir ads.txt dosyası oluşturabilir veya içeriği yönetmek için Gelişmiş Reklamlar gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.
 • Sadece bir ads.txt var. Bununla birlikte, çeşitli ortaklardan çok sayıda bilgi satırı içerebilir.
 • Ads.txt zorunlu değildir, ancak bazı ağlar zaten talep ediyor. Gelecekte zorunlu hale gelebilir.
 • Bir reklamın olmaması, reklamların gelirini düşürebilir, çünkü reklamverenler yalnızca bir reklam ağı doğrulayan sitelerde reklam alabilir.

Ads.txt nedir?

Ads.txt dosyası, dijital medya endüstrisindeki teknoloji ve standartlara odaklanan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan IAB Tech Lab tarafından sunulan bir standarda dayanmaktadır. Google, Yahoo veya Microsoft gibi üyeler, dünya çapında web’i şekillendiren teknolojiler ortaya koyma konusunda oldukça güçlü.

Bu kuruluşların çözmek istediği sorun çok büyük ve çözüm oldukça basit. Her yıl milyarlarca dolar gerçek insanlarla etkileşime girmeyen çevrimiçi reklamlara harcanmaktadır. Bot trafiği sorunun bir nedeni olsa da, bazıları şüpheli bazı reklam ağlarının reklamverenleri, reklamın hiç gösterilmediği web sitelerinde reklam gösterimleri için faturalandırmasıdır.

Ads.txt dosyası, reklamverenlerin belirli bir yayıncının, medya ajansının sitelerinde dijital envanteradı verilen reklam alanı satmasına izin verip vermediğini kontrol etmesine olanak sağlamalıdır . Pratik olarak, ads.txt dosyasını açacaklar ve medya ajansının burada listelenip listelenmediğini kontrol edeceklerdi.

Eğlenceli gerçek: “ads.txt” deki “reklamlar”, Yetkili Dijital Satıcılar anlamına gelir . Dolayısıyla, gerçekten tek tek reklamları veya kampanyaları listelemez, ancak şirketlerin reklam alanı satmasına izin verilir.

Ads.txt standardı yayıncılar için zorunlu olmasa da, reklam ağları ileri itiyor, çünkü bu standarttaki bütün güç geniş kabul görüyor.

Sadece bir dosya değil mi?

Beni yakaladın. Bir kişi, ads.txt standardının tarihini ve ne anlama geldiğini açıklamaya çok derinlemesine dalabilse de, sadece web sitenizin kök dizininde sessizce oturan bir dosya haline gelir. Bu nedenle, web siteniz https://example.com olduğunda, ads.txt’e https://example.com/ads.txt adresinden erişilebilir.

En temel iş akışı, web sitenizde reklam alanı isteyen veya zaten satan bir şirketle bağlantıya geçmenizdir. Ads.txt dosyanıza tam olarak ne eklemeniz gerektiğini söyleyecekler. Onları tanıdığınızda ve sitenizde reklam satabileceklerini kabul ettiğinizde, o zaman bu bilgileri dosyaya koyarsınız ve her şey yolunda olmalıdır.

Bir ads.txt dosyam olmadığında ne olur?

Ads.txt yoksa, bu uyarıyı AdSense hesabınızda göreceksiniz.
Ads.txt yoksa, bu uyarıyı AdSense hesabınızda göreceksiniz.

Yukarıda açıkladığım gibi, reklam dolandırıcılığını ve reklamverenlerin daha önce hiç görünmeyen gösterimler için ödeme yapmalarını önlemek için ads.txt dosyası tanıtıldı. Bu eğitici yazının çoğu okuyucusu muhtemelen yayıncı olduğundan, bu sadece sizin için ek bir iş anlamına geldiği için neden rahatsız etmeniz gerektiğini kendinize soruyorsunuz.

İlginizi Çekebilir
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kaçınılması Gereken En Yaygın Google Adword Hataları

Ads.txt standardının yaygın olarak benimsendiğini hayal edin, aşağıdaki kurgusal hikaye çok muhtemel hale gelir.

Reklamveren SuperCarParts , yerel otomobil parçaları mağazası için reklamlarını bölgedeki otomobillerle ilgili çeşitli web sitelerinde reklamlar yayınlayacağına söz veren reklam ağı BestCarAds’tan satın alıyor . Faturayı aldığında, yerel bir otomobil meraklıları kulübünün web sitesi olan LocalCarFriends.com’da 100.000 reklam gösterimi için faturalandırdıklarını görüyor . Çok ilgili ve iyi bir anlaşma gibi görünüyor.

Sebebi ne olursa olsun, belki satış olmadı veya SuperCarParts sadece merak edildi, bu gösterimlerin gerçekten satılıp satılmadığını kontrol etmek istedi. LocalCarFriends.com/ads.txt dosyasını açtığında, orada listelenen BestCarAds ağını bulamıyor . Bu ona parasını geri istemek için bir neden verir.

Tahmin et ne oldu, LocalCarFriends.com aslında bu reklamları yayınladı ve bir sonraki halka açık etkinlikleri için iyi para topladı. Sadece bilgileri ads.txt dosyasına eklemeyi unuttular. Maalesef şimdi onlar için reklamveren ödemeyi dondurmak zorunda kaldı.

Ne üzücü bir hikaye. Bunun, ads.txt standardının tamamı olmadan gerçekleşmeyeceğini söyleyebilirsiniz. Ancak, her BestCarAds ağının iyi niyetleri ve gerçek trafiği yoktur ve giderek daha fazla reklamveren, reklam envanteri satmak için yetki belgesi talep etmektedir.

Ads.txt dosyasının yerinde olduğundan emin olmanız gerekir. Bu aynı zamanda dolandırıcılık şirketlerinin web sitenizde sattıkları iddia edilen gösterimler için ödeme almasını zorlaştıracak, ancak umarım ki, bu reklamverenin size yasal bir kanal üzerinden ödeme yapmalarını sağlamalıdır. Yani burada doğrudan kazancınız.

Yukarıdaki hikaye çok basitleştirildi. Çok sayıda reklam envanteri, reklamveren, ağ ve yayıncı arasındaki doğrudan ilişkilerde satılmaz, ancak sürekli etkileşimde bulunan birden fazla ortakla yapılan bir reklam değişimi yoluyla satılır.

İdeal bir dünyada, tüm bunlar otomatikleştirilmiştir. SuperCarParts’ın trafik almak istedikleri ilginç web sitelerinin bir listesi olacak ve bir program yetkili satıcı için her alan adındaki ads.txt dosyalarını kontrol edecektir. Ardından kendi reklam sunucularını otomatik olarak bu URL’lerde bir reklam alış verişi reklam alanına bağlarlar. Sunucuları, yalnızca ads.txt dosyasında listelendiğini bildikleri değişim yoluyla satıcılardan gelen istekleri kabul eder.

Ads.txt dosyasını nasıl oluştururum?

WordPress’te ads.txt dosyasını oluşturmak için iki seçeneğiniz vardır. Ya manuel olarak yapın ya da bir eklenti kullanın.

Gelişmiş Reklamlar eklentimizi kullanarak, ads.txt dosyanızın içeriğini herhangi bir dosya yazmadan yönetebilirsiniz. Otomatik olarak AdSense için doğru girişi bile ekler.

 1. Gelişmiş Reklamları yükleyin ve etkinleştirin,
 2. Git Gelişmiş Reklamlar> Ayarlar> Genel> Ads.txt ve dosyanın içeriğini girin
 3. Ayarları kaydedin
 4. Dosyanın etkialaniniz.com/ads.txt altında oluşturulduğunu kontrol edin

Bu özellik hakkında ayrıntılı talimatları ve daha fazla bilgiyi ads.txt kılavuzunda bulabilirsiniz .

Ads.txt ne içeriyor?

Hikayelere yeter, bazı örneklere bakalım.

Ads.txt aslında bir web sitesinde reklam envanteri satmaya yetkili hesapların listesini içeren basit bir metin dosyasıdır.

Daha önce de belirttiğim gibi, reklam ortaklarınız size ads.txt dosyasına giren içeriği gönderecek. Bunu defalarca gördüm ve bu hiç karmaşık değildi. Envanteri para kazanmak için kullanılan hesabın sahibinin kim olduğuna bağlı olarak farklı türde girişler vardır.

 • etki alanı sahibine ait hesaplar (= siz), örneğin, AdSense
 • alan adınıza sizin adınıza reklam satmak için hesaplarını kullanan ağlar ve ortaklar
 • içerik sendikasyon ağları – kendisi için bir konudur
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Crazy Gibi Satılan Dropshipping Ürünleri Nasıl Bulunur?

Teknik gerçekleri seviyorsanız bunu okuyun

Ads.txt, bir alt etki alanına değil, kök etki alanına gider. Web siteniz bir alt alana (örneğin, blog.example.com) veya alt dizine (örneğin, example.com/blog) kurulursa, ads.txt dosyasının example.com/ads.txt altına yerleştirilmesi gerekir.

Bunun alt alanları veya alt dizinleri kullanan WordPress ağları için etkileri vardır. En az bir taneyle ilgili tüm bilgileri içeren tüm siteler için sadece tek bir ads.txt gerekli olacaktır.

Daha fazla istiyorsun?

 • ads.txt dosyasının bir dosya olması gerekmez, ancak bunun gibi bir tarayıcı veya tarayıcı için erişilebilir olması gerekir
 • Content-Type kullanın : text / plain; charset = HTTP başlığında utf-8 kodlaması
 • HTTPS, HTTP üzerinden tercih edilmelidir, ancak her ikisi de 2xx durumu verirse iyidir

Ads.txt girişlerinin formatı

Ads.txt, reklam hesabı başına bir kayıt içerir.

Üç tür kayıt vardır:

 • Veri kayıtları – en yaygın biçim
 • Değişken bildirim kayıtları – yeni bir biçim
 • Yorumlar – satırın önünde # ile başlar ve yoksayılır

Veri kayıtları

Veri kayıtlarının her biri virgülle ayrılmış 4 girdiden oluşur. Yani tipik bir giriş şöyle görünür:

AdvertiserDomain, PublisherAccountID, AccountType, CertificationAuthorityID

İlk üç giriş zorunlu olmakla birlikte, Sertifika Yetkilisi Kimliği isteğe bağlıdır. Reklam ortağınız bunu sağlamadığında endişelenmemelisiniz.

AdvertiserDomain hakkında bir not: Bu, kendi hesabınızı değil, reklam hesabını barındıran etki alanıdır.

AdSense için bir ads.txt kaydı örneği

Normal bir AdSense hesabı için ads.txt kaydının bir örneğine bakalım:

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Örneği yukarıdan kopyalayabilirsiniz ve ads.txt dosyanızın geçerli kaydını almak için pub-000000000000000000’i kendi yayıncı kimliğinizle değiştirmeniz yeterlidir. Gelişmiş Reklamlar, AdSense hesabınıza bağlandıysa, Gelişmiş Reklamlar otomatik olarak doğru biçimde oluşturur.

Hesap tipi

Ads.txt kaydındaki üçüncü giriş, reklam ortağıyla sizinle arasındaki ilişkiyi içerir. Sadece iki seçenek var: DIRECT ve RESELLER.

 • DIRECT, yayıncının siz hesap sahibi olduğunuz anlamına gelir.
 • RESELLER, hesap sahibinin sitenizi para kazanmaya yetkili kılan üçüncü bir taraf olduğu anlamına gelir.

Bir sonraki inek yemeği için

Açıkça dünyaya herhangi bir reklam satıcısına yetki vermediğinizi bildirmek istiyorsanız, aşağıdaki yer tutucu içeriğine sahip bir ads.txt dosyası oluşturmanız gerekir.

placeholder.example.com, placeholder, DIRECT, placeholder

Boş bir ads.txt bir hata verebilir ve seçiminizi belirsiz bırakabilir.

Boşluk ve sekmeler yoksayılır ancak değerler dahilinde kullanılmamalıdır. Alanlar sekmeler, virgüller veya boşluklar içeriyorsa, URL kodlamasıyla çıkarılır. Bu yanlışlıkla yapılırsa (yani, boşluk kullanmaya niyetli değilsiniz), o zaman tüm ads.txt dosyasının yoksayılmasına neden olabilir.

Değişken bildirim kayıtları

Ads.txt dosyasındaki bir kayıt değişken ve değerinden oluşabilir. Temelde şuna benziyor:

VARIABLE=VALUE

VARIABLE herhangi bir boşluk içermeyen bir dize olmasına rağmen, VALUE herhangi bir şey içerebilir. Daha iyi okunabilirlik için (insanlar için), bu girişler ads.txt dosyasının sonuna gider. Teknik olarak, kendi çizgileri olduğu sürece her yere gidebilirler. Aynı değişkeni birden çok kez de belirtebilirsiniz. Okuma botu hepsini göz önünde bulundurmalıdır.

Değişkenlerin listesi tanımlandı. Şu anda, sadece iki var:

 • İLETİŞİM – okunabilir insan iletişim bilgileri. Örneğin, “reklamcınız” adı, e-postası ve telefon numarası.
 • SUBDOMAIN – Bu alt etki alanına ait olan bir ads.txt öğesinin bulunabileceği bir alt etki alanının URL’si.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Link Wheel Nedir ? Link Wheel Nasıl Oluşturulur

SUBDOMAIN değişkeninin yaygın olarak göz ardı edildiğini deneyimlerimden söyleyebilirim. Bunu ads.txt özelliğimizle kullanmayı amaçladık, ancak AdSense ve diğerlerinin henüz bir alt alandaki ads.txt dosyasını yorumlamadıklarını öğrenmek zorunda kaldık.

Bir ads.txt dosyası örneği

Yukarıdaki tüm bilgileri içeren bir ads.txt dosyası örneği oluşturmaya çalıştım. Bir sitede yayınlanan reklam ağı sayısına bağlı olarak, gerçek hayatta çok daha uzun olanlar gördüm.

 # this is an example for a comment
adnetworkone.com, 12345, DIRECT, a93idljl9b
adnetworkwest.com, 32121, RESELLER, f496211
bestadnetwork.com, 123ABC, DIRECT
[email protected]
CONTACT=https://example.com/advertising
SUBDOMAIN=blog.example.com

Yukarıdaki örnek, blog.example.com için bu alt etki alanıyla ilgili bilgilerle birlikte bir ads.txt’ye sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Reklamlarımı kim okuyor?

Teknik olarak, birkaç bot gelmeli ve ads.txt’nizi düzenli olarak kontrol etmelidir. Bu botları birkaç günlüğüne küçük bir blogda izledim ve ads.txt dosyamın günde 2-5 kez okunduğunu gördüm.

Tüm girişlerin doğru olduğundan emin olmak için reklam ortaklarınızın ads.txt dosyanızı okuması IAB Tech standardının bir parçasıdır. Muhtemelen bunun için botlar da kullanacaklardır, özellikle de Google AdSense gibi daha büyük ağlarsa.

Ads.txt’nizi düzenli olarak kontrol eden merkezi bir kuruluş yoktur; bu, her ağın ve reklam iş ortağının, ads.txt’nizi “anlamak” için kendi botlarını ve ayrıştırıcılarını oluşturabileceği anlamına gelir. Eğer IAB Tech standartlarına uyarlarsa, hepsi aynı ads.txt dosyasından aynı sonucu almalıdır.

IAB Tech standardı, ads.txt dosyasını kontrol eden botların her 7 günde bir sık ​​sık gelmemesi ve dosyanın içeriğini bu arada kendi sistemlerinde önbelleğe alması gerektiğini belirtir.

Ads.txt, robots.txt dosyasına benzer. Hizmetlerin onu kontrol etmesi ve onurlandırması isteğe bağlıdır. Bir reklam ağı, sizin için ads.txt dosyasını kontrol etmeyen bir reklamveren bulursa, izniniz olmadan sitenizden reklam envanterini hala satabilir.

Alt alan adlarında ads.txt kullanma

IAB Tech standardına göre, yayıncılar her zaman bir alt etki alanına değil, kök etki alanına bir ads.txt yerleştirmelidir. Yalnızca bir alt etki alanında farklı iş ortaklarınız varsa, bu bilgileri alt etki alanında bulunan bir ads.txt dosyasına yerleştirmeniz ve SUBDOMAIN değerini kullanarak ana ads.txt dosyasından bağlamanız gerekir. Reklam ortaklarının ana etki alanı ve alt etki alanında envanter satmasına izin verilirse, bir ads.txt yeterlidir.

Şimdiye kadar teorisi. Birden fazla reklam ağından bunu henüz desteklemedikleri konusunda bilgi aldım. Yalnızca reklam görüntülemek için bir alt alan adı kaydedebileceğiniz bir para kazanma ortağı bile bulamayabilirsiniz. El ile yerleştirme işlemine sahip olduklarında, bunlar genellikle duruma göre kararlaştırılır, ancak kök etki alanınızda kayıtlarını içeren yalnızca bir ads.txt dosyası olmasını isterler.

Bu geri bildirime dayanarak, ads.txt özelliğini yalnızca kök alanlarda çalışacak şekilde geliştirdik, böylece reklam ortağının sitenizde doğrulanmaması riskini almazsınız. Sitenizi duyarlı bir şekilde para kazanma, alt etki alanı ya da almama konusunda güvenmiyorsanız, hiç kimsenin bilgisini ads.txt dosyasına koymamanız gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu