Blog

WordPress İle Online Kurs Yada Ders Sistemi Nasıl Oluşturulur ?

WordPress'de çevrimiçi bir ders oluşturmak ister misiniz?

WordPress’de çevrimiçi bir ders oluşturmak ister misiniz? Çevrimiçi kurslar satmak, başkalarına iyi olduğunuzu nasıl yapacağınızı öğreterek blogunuzdan para kazanmanızı sağlar . Bu makalede, LearnDash’i kullanarak WordPress’te çevrimiçi bir dersin nasıl oluşturulacağını ve satışını yapacağınızı göstereceğiz.

Çevrimiçi Kursu Oluşturmak / Satmak için Neye İhtiyacınız Var?

WordPress ile online ders vermeye başlamak için aşağıdaki şeylere ihtiyacınız olacak.

  1. Bir alan adı. Bu, web sitenizin adresi olacaktır (Örnek, wpbeginner.com).
  2. Bir WordPress barındırma hesabı. Web sitenizin dosyaları burada saklanır.
  3. Kursları oluşturmak ve yönetmek için bir öğrenme yönetimi eklentisi.

Çevrimiçi kursunuzu bir saatten daha kısa bir sürede WordPress ile oluşturabilir ve sürecin her adımında size yol göstereceğiz.

Başlayalım.

Adım 1. WordPress Web Sitenizi Kurma

Web sitenizi oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok web sitesi oluşturucu var. Bununla birlikte, WordPress’i her zaman öneriyoruz, çünkü web sitenizi istediğiniz yöne çekmek için size esneklik ve özgürlük sunuyor.

İki tür WordPress vardır ve genellikle yeni başlayanlar, ikisini de karıştırırlar. İlk önce bir barındırma hizmeti olan WordPress.com var ve orijinal WordPress.org ‘un da kendi kendini barındırdığı WordPress olarak bilinir. WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark hakkında kılavuzumuza bakın .

WordPress.org’u kullanmanızı öneririz çünkü ihtiyacınız olacak tüm WordPress özelliklerine erişmenizi sağlar.

Kendi kendini barındıran bir WordPress.org web sitesini başlatmak için, bir alan adına ($ 14.99 / yıl), WordPress barındırma ($ 7.99 / ay) ve çevrimiçi ödemeleri kabul etmek için SSL sertifikası ($ 69.99 / yıl) gerekir.

Bu oldukça fazla parayla başlamak.

Neyse ki, resmi olarak tavsiye edilen bir WordPress hosting sunucusu olan Bluehost , kullanıcılarımıza ücretsiz bir alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve web barındırmada indirim yapmayı kabul etti.

Temel olarak, yukarıdakilerin tümünü ayda 2,75 dolara alabilirsiniz.

Adım 2. LearnDash LMS Eklentisini Kur 

LearnDash , WordPress için en iyi LMS eklentisidir . Komple kurs yönetimi, ders planları, sınavlar, ödevler, ders ilerlemesi ve daha fazlası ile hepsi bir arada bir çözümdür.

Feragatname: WPBeginner’de şeffaflığa inanıyoruz. Tavsiyemiz linkini kullanarak LearnDash’e kaydolursanız, size hiçbir ek ücret ödemeden küçük bir komisyon kazanırız. Başka herhangi bir çözümü önermek için bu yönlendirme ücretini alırız, ancak biz sadece kişisel olarak kullandığımız ürünleri öneririz ve okuyucularımıza değer katacağına inanıyoruz. Ve hayır, bu yorumu yazmak için paramız yoktu.

Şimdi aynı sayfada olduğumuza göre, kursun kurulum sürecine başlayalım.

Öncelikle, LearnDash eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekecektir . 

Etkinleştirme sonrasında, LearnDash LMS »Ayarlar sayfasını ziyaret etmenizve e-posta adresinizi ve lisans anahtarınızı girmek için LMS Lisans sekmesini tıklamanız gerekmektedir. Bilgileri girdikten sonra, ayarlarınızı saklamak için ‘Lisansı Güncelle’ düğmesine tıklayın.

Ardından, ‘PayPal Ayarları’ sekmesine geçmeniz gerekiyor. Bu, kullanıcılarınızın çevrimiçi ödemelerini almak için PayPal bilgilerinizi gireceğiniz yerdir .

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

LearnDash ayrıca, Eklentiler olarak mevcut Stripe ve 2Checkout ödeme ağ geçitlerine sahiptir. PayPal’ı kullanmak istemiyorsanız bunları yükleyebilirsiniz.

Ödeme ayarlarını yapılandırdıktan sonra, LearnDash LMS eklentiniz kullanıma hazırdır ve kurslar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Adım 3. İlk Kursunuzun Oluşturulması

LearnDash çevrimiçi kurslar oluşturmak ve yönetmek için çok kolay hale getirir.

Öncelikle, LearnDash LMS »Dersler sayfasını ziyaret etmeniz ve ardından ‘Yeni Ekle’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Bu sizi ‘Yeni Ders Ekle’ ekranına getirecektir. Kursunuz için bir başlık sağlayarak ve ardından ayrıntılı bir açıklama ekleyerek başlamanız gerekecektir. Ayrıca kurs kategorileri / etiketler ve ayrıca kurs minik resmi olarak da bilinen özellikli bir resim ekleyebilirsiniz .

Ders açıklamasının altında, kurs seçenekleri kutusunu göreceksiniz. Kurs fiyatı ve kurs türü de dahil olmak üzere kurs için farklı seçenekler ayarlayabilirsiniz: açık, ücretsiz, kapalı, şimdi satın al veya tekrarlayan.

Kurs seçeneklerinden memnun kaldığınızda, kursunuzun herkese açık olmasını sağlamak için kaydet veya yayınla düğmesine basabilirsiniz.

Kursunuzu görmek için önizleme düğmesine tıklayabilirsiniz.

 

Not: WordPress’de yönetici olarak oturum açarken kurs sayfasını görüntülüyorsanız, ‘Bu Kursa Katıl’ düğmesini görmeyeceksiniz. Gizli bir tarayıcı penceresi açmanızı veya ders sayfasını önizlemek için oturumu kapatmanızı öneririz.

Adım 4. Kursunuza Ders Ekleme

Şimdi ilk rotanızı oluşturdunuz. Kursa ders ekleme zamanı. LearnDash, son derece etkileşimli dersler oluşturmanızı ve daha sonra bunları çevrimiçi kursunuza eklemenizi sağlar.

LearnDash LMS »Dersler sayfasını ziyaret ederek bir ders ekleyebilir ve ardından üst kısımdaki ‘Yeni Ekle’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Öncelikle dersiniz için bir başlık sağlamanız ve ders içeriği eklemeye başlamanız gerekiyor. Metin, resim, gömme videolar ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz .

Ders editör kutusunun altında ders seçenekleri bulacaksınız. Buradan, ‘Associated Course’ açılan kutusundan daha önce oluşturduğunuz kursu seçerek kursa ders ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, bu dersin ödev, ders zamanlayıcısı, ders ilerlemesi ve daha fazlasını sunmayı gerektirip gerektirmediğini de seçebilirsiniz.

Dersten memnun kaldığınızda dersi kaydetmek için yayın düğmesine tıklayabilirsiniz.

Dersiniz artık kurs detaylarının altındaki ders sayfasında otomatik olarak görünecektir. Kursunuza daha fazla ders eklemek için süreci tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca bireysel bir dersi konulara ayırabilirsiniz. Konu eklemek için LearnDash LMS »Konular sayfasına gidip ‘Yeni Ekle’ düğmesine tıklayın.

Bir konu oluşturmak bir ders oluşturmaya benzer. Bir kursa ilişkilendirmek yerine, onu bir dersle ilişkilendirmeniz gerekecek.

Adım 5. Çevrimiçi Kursunuza Kısa Sınavlar ve Ödevler Ekleme

LearnDash, dinamik quizler ve ödevlerle tam donanımlı olarak gelir. Bu, çevrimiçi kursunuzu öğrencileriniz için dinamik ve ilgi çekici bir deneyim haline getirmenizi sağlar.

Bir sonraki derse veya kursa geçmeden önce kullanıcılarınız için gerekli sınavları ve ödevleri yapabilirsiniz. Ayrıca ödevleri gözden geçirebilir ve öğrencilere geri bildirim verebilirsiniz.

LearnDash’ta Sınavlar Oluşturma

Bir sınav eklemek için, LearnDash »Kısa Sınavlar sayfasını ziyaret etmeniz ve Yeni Ekle düğmesini tıklamanız gerekir .

Öncelikle, sınavınız için bir başlık ve açıklama sağlamanız gerekecektir. Bundan sonra, ‘Sınav’ kutusuna aşağı kaydırmanız ve sınavınızı bir kursa, derse veya konuya ilişkilendirmeniz gerekir.

Varsayılan test ayarları çoğu durumda işe yarardı, ancak ayarları gelişmiş test ayarları alanından gerektiği gibi özelleştirebilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, sınavınızı kaydetmek için kaydet veya yayınla düğmesine tıklayın. Şimdi sınavınıza soru eklemek için yeni seçeneği göreceksiniz.

‘Sorular’ sekmesine geçip ‘Soru Ekle’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Bu sizi ‘Yeni soru ekle’ ekranına getirecektir. LearnDash farklı türde sorular oluşturmanızı sağlar (çoktan seçmeli, doğru veya yanlış, boşluğu doldurma, deneme, serbest seçim vb.).

Sorunuz için birden fazla cevap ekleyebilir, doğru cevabı ekleyebilir, doğru veya yanlış cevaplar için görüntülenecek mesajı seçebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

Bir sonraki bölüme geçmeden önce kaydet düğmesine basmayı unutmayın.

Ayarlarınıza bağlı olarak, sınavınız ders, konu veya kurs sayfasında görünür.

LearnDash’ta Atamaları Etkinleştir

Bir dersi düzenleyerek ve ders seçenekleri alanına giderek ödevleri kolayca ekleyebilirsiniz. Yükleme atama seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekiyor.

Bundan sonra, ödev talimatlarını dersinize verebilirsiniz. Ders sonunda, kullanıcılar ödevlerini yükleme seçeneğini göreceklerdir.

Kullanıcılar ödevlerini yükledikten sonra, LearnDash LMS »Assignmentssayfasını ziyaret ederek görüntüleyebilirsiniz .

Burada ödevleri düzenleyebilir, onaylayabilir veya gönderilen ödevler hakkında yorum yapabilirsiniz.

Adım 6. Kurs Tamamlama Belgesi Verme

LearnDash, bir kursun tamamlanmasının ardından sertifikaları otomatik olarak vermenizi sağlar. Ancak, LearnDash’ta bir sertifika oluşturmak bazı temel HTML bilgisi gerektirir.

Öncelikle bir sertifika görüntü dosyasına ihtiyacınız olacak. Bu, temel olarak sertifikalarınız için kullanmak istediğiniz arka plan görüntüsüdür.

Canva gibi web sitelerini oluşturan ücretsiz görüntülere sertifika şablonları bulabilirsiniz . Beğendiğiniz bir şablonu bulduğunuzda, tüm metni silin ve bilgisayarınıza indirin.

Ardından, LearnDash LMS »Sertifikaları sayfasını ziyaret etmeniz ve ‘Yeni Ekle’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Yeni sertifika ekle ekranında, sertifika arka plan görüntüsünü öne çıkan resim olarak ayarlamanız ve sayfayı yeniden yüklemek için kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

Artık sertifika şablonunuzu görsel düzenleyicinin arka planında göreceksiniz . Sertifikada görüntülenmesini istediğiniz metinleri eklemeye başlayabilirsiniz.

Sertifikanın kullanıcının adını eklemek için, kullanıcı adı eklemek için editörü LearnDash simgesine tıklayın shortcode .

Sertifikadan memnun kaldığınızda, bunu yayınlamanız gerekir.

Ardından, dersinize eklediğiniz sınavı düzenlemeniz gerekiyor. Sınav seçenekleri kutusunda, sertifikanızı sınavın tamamlanmasıyla ilişkilendirmeniz gerekir.

Şimdi sınav ayarlarınızı kaydedebilirsiniz.

Kursu tamamlayan ve sınavı geçen kullanıcılar sertifikalarını yazdırma seçeneğini görecektir.

Çevrimiçi Kurslarınızı Sonraki Seviyeye Alma

Artık WordPress’te kolayca çevrimiçi bir kurs oluşturmayı öğrendiğinize göre, çevrimiçi öğrenme kursu web sitenizi kullanmaya hazırsınız.

LearnDash sorunsuz dahil olmak üzere sayısız sağlayıcılar ile entegre WordPress e-ticaret platformları gibi WooCommerce ve mevcut yanında çalışabilir çevrimiçi mağaza .

Ayrıca piyasadaki en iyi WordPress üyelik eklentisi olan MemberPress ile de çalışır . Bu sadece kurslarınızı satmanıza izin vermez, aynı zamanda güçlü abonelik modelleri ile bir üyelik web sitesi de çalıştırabilirsiniz .

Bu LearnDash incelemesinin, WordPress ile çevrimiçi bir kurs oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu