Blog

Yemek Sitesi Açarak Para Kazanmak

Yemek sitesi açmak ve tariflerden para kazanmak ister misin?

Yemek sitesi açmak ve tariflerden para kazanmak ister misin? Yeni bir yemek bloguna başlamak yeni başlayanlar için, zor olabilir.Bir yemek blogunun nasıl başlatılacağı ve başarılı bir şekilde para kazanma konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışıcaz. Bu adımda, adım adım kılavuz olarak, bir yemek bloğunun nasıl başlatılacağını ve herhangi bir teknik beceri gerektirmeden tariflerinizden nasıl para kazanacağınızı göstereceğiz.

Yemek Sitesi
Yemek Sitesi

Bir yemek bloguna başlamak için neye ihtiyacın var?

WordPress kullanarak bir yemek blogu başlatmak için gereken üç şey var:

 1. Bir alan adı (bu, kullanıcıların sitenizi bulmak için yazacakları blogunuzun adı olacaktır, ör. Blogdefteri.com)
 2. Bir web barındırma hesabı (bu, web sitenizin dosyalarının internette saklandığı yerdir)
 3. 30 dakika boyunca bölünmemiş dikkatin.

Evet, 30 dakikadan daha kısa sürede yepyeni bir yemek sitesi açabilir ve tüm süreç boyunca adım adım ilerleyeceğiz.

Bu makalede şunları ele alacağız:

 • Ücretsiz Alan Adı Nasıl Kayıt Olunur?
 • En İyi Web Hosting Nasıl Seçilir
 • WordPress Nasıl Kurulur
 • Yemek siteniz için mükemmel bir tema (web sitesi tasarımı) nasıl bulunur
 • SEO Dostu Biçimlendirme ile Tarifler Nasıl Yazılır
 • Yemek Blogunuzdan Nasıl Para Kazanılır?
 • Yemek Blogunuza Daha Fazla Trafik Nasıl Gidilir?
 • WordPress Öğrenmek ve Gıda Blogunuzu Büyütmek için Kaynaklar

Bu söylenecek, başlayalım.

Adım 1. Kurulum

Yeni kullanıcıların yaptığı en büyük hata, yanlış blog platformuyla başlıyor . 

Tüm WordPress özelliklerine erişebildiğiniz için blogunuz için WordPress.org’u kullanmanızı öneririz ve en önemlisi blogunuzda herhangi bir sınırlama olmaksızın para kazanabilirsiniz.

WordPress.org’u WordPress.com ile karıştırmamanız önemlidir. Aslında iki farklı platform. WordPress.com, barındırılan bir bloglama platformu ve WordPress.org ücretsiz bir kendi kendini barındırılan platformudur. (Daha fazla bilgi için WordPress.com vs WordPress.org karşılaştırmamıza bakın)

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, neden WordPress.org ücretsizdir? Yaka ne?

Gerçek şu ki, yakalama yok. Bu ücretsiz çünkü kurulumu yapmalı ve kendiniz barındırmalısınız.

İlginizi Çekebilir

Başka bir deyişle, bir alan adı ve web hostinge ihtiyacınız var. 

Bir alan adı, kullanıcıların web sitenize ulaşmak için yazdıkları şeydir. İnternet sitenizin adresi. Google.com veya blogdefteri.com’u düşünün.

Web hosting, web sitenizin dosyalarının saklandığı yerdir. İnternet sitenizin evi. Her web sitesinin web hostinge ihtiyacı var.

Şimdi , hadi devam edelim ve alan adınızı + yemek blog’unuz için barındıralım.

Bluehost web sitesini yeni bir pencerede açın ve takip edin.

Yapmanız gereken ilk şey yeşil ‘Şimdi Başla’ düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda, istediğiniz planı seçmeniz gerekir (temel ve artı en popüler olanlardır).

Bundan sonra, web sitenizin alan adını girmeniz istenecektir.

İpucu: Alan adınızın brandable olduğundan emin olun. Ayrıca, kullanıcılarınızın arayacağını düşündüğünüz anahtar kelimeleri kullanıyorsa bir avantajdır. Bu, Google gibi arama motorlarından daha fazla trafik almanıza yardımcı olur. 

Alan adınızı seçtikten sonra devam etmek için bir sonraki tuşa tıklayın.

Şimdi, hesap bilgilerinizi eklemeniz ve işlemi tamamlamak için paket bilgilerini tamamlamanız gerekecektir. 36 aylık plana gitmenizi öneririz, çünkü bu en iyi değer.

Bu ekranda satın alabileceğiniz isteğe bağlı ekstraları göreceksiniz. Bunları satın alıp almamanız tamamen size kalmış, ancak bunları hemen satın almanızı önermiyoruz. İhtiyaç duyduğunuza karar verirseniz, daha sonra bunları daha sonra ekleyebilirsiniz.

Tamamlandığında, web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapılacağına dair detayları içeren bir e-posta alacaksınız. Bu, diğer şeylerin yanı sıra destek, e-postalardan her şeyi yönetebileceğiniz yerdir. Ama en önemlisi, burası WordPress’i kuruyor.

Adım 2. WordPress’i kurun

Hosting kontrol panelinizde (cPanel) farklı barındırma özellikleri ve hizmetleri için küçük simgeler göreceksiniz. Web sitesi bölümüne ilerlemeniz ve WordPress simgesine tıklamanız gerekiyor.

Bir sonraki ekranda, Başla düğmesine tıklayın. Alan adınızı seçmeniz istenecektir. Açılır alandan alanı seçin ve ardından İleri’yi tıklayın.

Bundan sonra, siteniz için Site Adınızı, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gerekir. Ayrıca tüm onay kutularını işaretlemeniz ve ardından Yükle’yi tıklamanız gerekir.

QuickInstall, WordPress’i yüklemeye başlayacaktır. WordPress yüklenirken WordPress temalarına göz atmanız istenecektir.

Bunu şu anda yapmaya gerek yok. Daha sonra yemek blogunuz için en iyi WordPress temasını nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

WordPress yüklemeyi tamamladığında, üst başlık çubuğunda başarı bildirimini görürsünüz.

Kurulumun Tamamlandı bağlantısını tıklayın ve sizi WordPress giriş URL’niz ve şifrenizle ekrana götürecektir.

Tebrikler, WordPress web siteniz artık hazır. WordPress yönetici alanını ziyaret ederek web sitenize giriş yapmaya devam edebilirsiniz.

http://yoursite.com/wp-admin

Yoursite.com’unuzu kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın. Giriş yaptıktan sonra WordPress yönetici kontrol panelini göreceksiniz.

Artık yemek sitenizin görünümünü özelleştirmeye ve yemek tarifleri eklemeye başlamaya hazırsınız.

Adım 3. Yemek Blogunuz için bir Tema Seçme

WordPress temaları web sitenizin tasarım ve görünümünü kontrol eder. Web sitenize yükleyebileceğiniz binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress teması var.

Ancak, hepsi bir yemek blogu için uygun değildir. Bir yemek blogunun görünümü ve hissiyle eşleşen bir temasa ihtiyacınız olacak. Uzman ekibimiz, denemeniz gereken yemek tarifleri ve yemek blogları için en iyi WordPress temalarını seçti .

Adım 4. SEO Dostu olan bir Recipe Plugin Seçme

Tariflerinizin arama motorlarından trafik almasını istiyorsanız, onları arama motoru dostu yapmalısınız.

Yemek tarifleri yazmanın en iyi yolu Schema.org formatını kullanmaktır. Schema.org formatlama, arama motorlarının derecelendirme, hazırlık süresi vb. Gibi ekstra bilgileri göstermesini sağlar.

Şimdi, bunun yeni başlayanlar için biraz fazla geek olabileceğini biliyoruz. Endişelenmeyin, herhangi bir özel beceri gerektirmeden schema.org formatta yemek tarifleri eklemenizi çok kolaylaştıracağız.

İlk olarak, yapmanız gereken şey WP Recipe Maker eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . 

Gelişmiş SEO, bileşen bağlantısı, kullanıcı derecelendirmeleri, taksonomi ve daha fazlası gibi kapsamlı özelliklerinden tam olarak yararlanmak için WP Recipe Maker eklentisinin premium sürümünü de kullanabilirsiniz .

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, bir blog yayını oluşturmalı veya mevcut olanı düzenlemelisiniz. Gönderi düzenleme ekranında, WP Recipe Maker düğmesine tıklayın.

Bu, tarif detaylarınızı girebileceğiniz bir açılır pencere açar. Tarif, tarif adı, açıklama, sunum, süre ve diğer bilgiler için bir resim ekleyerek başlayacaksınız.

Genel bilgiler eklendikten sonra ‘Malzemeler ve Talimatlar’ sekmesine tıklayın ve içerik ve talimat eklemeye başlayın.

İçeriği ve talimatları düz listeler olarak ekleyebilir veya bunları, tarifin farklı bölümleri için de gruplara ayırabilirsiniz.

Ardından, Beslenme Gerçekleri sekmesine geçmeli ve beslenme gerçeklerini hesapla düğmesine tıklamanız gerekir.

Eklenti şimdi eşleme için Beslenme gerçekleri getirecektir. Memnun olduktan sonra, hesaplama gerçekleri düğmesine tekrar tıklayabilirsiniz ve değerleri hesaplayacaktır.

Şimdi tarifinizden memnunsanız, devam edebilir ve ekle ve kapat düğmesine tıklayabilirsiniz.

Eklenti, artık editörünüze gerekli kısa kodu ekleyecektir. Artık postanızı kaydedebilir veya yayınlayabilir ve ardından tarifinizin işleyişini görmek için önizleme düğmesini tıklayabilirsiniz.

Eklenti, tariflerinizi görüntülemek için çeşitli stilleri ve şablonları içeren kapsamlı ayarlarla birlikte gelir. Tariflerinizin ve diğer ayarlarınızın görünümünü değiştirmek için WP Recipe Maker »Ayarlar sayfasına gidebilirsiniz .

Adım 5. Yemek Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

En iyi tariflerinizden birkaçını ekledikten sonra, yemek blogunuzdan para kazanmaya başlama zamanı. Yemek blogunuzdan para kazanmanın ve tariflerden kazanmaya başlamanın birçok yolu vardır.

Yemek blogunuzdan para kazanmanın en etkili yollarından bazıları.

1. Tarifler ile eBooks Satış

Tarif blogunuzdan para kazanmanın en etkili stratejisi, kendi ürünlerinizi veya dijital indirmelerinizi satmak olacaktır. Bu ürünler, tişörtler, basılı kitaplar, kupalar gibi fiziksel hediyeler ve ürünler olabilir veya e-kitaplar gibi dijital indirmeler olabilir.

WordPress blogunuzdan şeyler satmak için WooCommerce’e ihtiyacınız olacak . Bir WordPress eklentisi olarak mevcuttur ve mevcut yiyecek blogunuza çevrimiçi bir mağaza ekleyecektir .

Üyelerini web sitenizde de satarak, ücretli üyelerin e-kitapları, videoları, gizli tarifleri indirmesine veya kendi içeriklerini göndermesine izin verebilirsiniz. Abonelik rotasına gitmek isterseniz, MemberPress’e ihtiyacınız olacak .

2. Google AdSense Kullanan Reklamları Görüntüle

Web sitenizden anında kazanç sağlamanın en kolay yolu, Google AdSense’ikullanmaktır . Yemek blogunuzda reklam görüntülemenizi ve kullanıcılarınız bu reklamları tıkladığında para kazanmanızı sağlar.

Google AdSense’i web sitenize eklemek çok kolay ve hiç kodlama gerektirmez.

3. Affiliate Pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlama, yemek blogunuzdan bir gelir akışı oluşturmanın başka bir yoludur. Temel olarak tariflerinizden ve blog gönderilerinden satış ortağı ürünlerine bağlantılar eklersiniz. Birisi bağlantınızı kullanarak bu ürünleri satın aldığında, bir komisyon kazanacaksınız.

Önce gıdayla ilgili yan ürünleri bulmanız gerekecek. Gıda endüstrisindeki pek çok web sitesi ortaklık programları sunmaktadır. Amazon’un ortaklık programınakatılabilir ve dünyanın en büyük e-ticaret mağazasından ürünler önermeye başlayabilirsiniz.

Adım 6. Yemek Sitenize Daha Fazla Trafik Nasıl Çekilir?

Yiyecek blogunuzun kazançları doğrudan web sitenizin trafiğine bağlıdır. Web sitenizi ziyaret eden daha fazla kullanıcı, web siteniz için daha fazla kazanç, marka tanıma ve başarı anlamına gelir.

Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için bazı ipuçları.

Bir E-posta Listesi Oluşturmaya Başlayın

Web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin% 75’inden fazlası tekrar geri gelmeyecektir. Sitenizde yanlış bir şey yok. Sadece internette o kadar çok içerik var ki, web siteniz samanlıkta iğne gibi yok oluyor.

E -postayla pazarlama , bu kullanıcıları aboneler olarak yakalamanıza olanak tanır, böylece e-posta yoluyla onlara ulaşabilir ve web sitenize geri getirebilirsiniz.

 E-posta listeniz sitenizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

YouTube Kanalı oluştur

Yemek söz konusu olduğunda, videolar metinden çok daha ilgi çekici. YouTube’un devreye girdiği yer burası. Sadece dünyanın en büyük video paylaşım sitesi değil, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve en aktif ikinci sosyal medya platformu.

Bir YouTube kanalı oluşturmak, blogunuza video tarifleri eklemenize izin vermez, aynı zamanda aktif abone olabilecek yeni kullanıcıları ve en çok ilginizi çeken hayranlarınızı bulmanıza yardımcı olur.

Instagram’ı Trafik Aktarmak için Kullanın

Yiyecek resimleri Instagram izleyicileri arasında anlık hitler. Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu hızla büyüyor ve çok yüksek bir bağlılığa sahip.

Yiyecek fotoğraflarınızı yükleyin ve hashtag’leri kullanın, böylece Instagram kullanıcıları fotoğraflarınızı keşfedebilir. Instagramınızı büyütmenin en kolay yolu , Instagram fotoğraflarınızı WordPress’te paylaşmanızdır .

Yemek blogunuza daha fazla kullanıcı getirmenin birçok yolu vardır. 

Bu makalenin, bir yemek bloguna nasıl başladığınızı ve yemek tariflerinden nasıl para kazanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Blog Nedir?
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı