Blog

Yüzlerce İş Fikri Nasıl Gelir?

Bazı insanlar için, fikirler bulmak, kaldırımda sakız lekesi bulmak kadar kolaydır. Diğerleri için neredeyse imkansız.

Bazı insanlar için, fikirler bulmak, kaldırımda sakız lekesi bulmak kadar kolaydır. Diğerleri için neredeyse imkansız.

Benim için yeni fikir üretimi sadece kolay değil, her zaman uğraştığım ve denemeden hiç bıkmadığım bir şey. Bunun doğuştan gelen bir yetenek olduğuna inanmıyorum, aksine hayatım boyunca öğrendiğim ve uyguladığım bir “beceri”.

Bu “öğrenme” temelde bilinçaltındayken, yeni fikirlere ulaşmak için uğraş veren daha fazla insana rastladığımdan, bunu nasıl yaptığımın ve en iyi yaptığım şeyin bilincinde olmak için çaba harcadım. Yaratıcılık ve inovasyon konularında yapılan araştırmaların bu kadar popüler hale gelmesi de kesinlikle yardımcı oluyor.

Yeterli uygulamayı yapan ve sorunları fark etmek ve ihtiyaçları tespit etmek için bilinçli bir çaba harcayan herkesin yeni fikirlerle ortaya çıkma yeteneklerini geliştirebileceğine inanıyorum.

Fikirlerden nasıl çıkacağımıza dalmadan önce kısa bir bilim biti:

İyi fikirler ağlar

Daha ilkel psikoloji dersini bile daha önce almış olsaydınız, beynin büyük ölçüde “nöron” olarak adlandırdığımız bir hücreden oluştuğunu bileceksiniz. Bir insan beyninde bu hücrelerin yaklaşık 100 milyaru var.  Birlikte bağlandıklarında, karar verme, çevreyi algılama ve vücudumuza komutlar verebilen bir sinir sistemi oluştururlar.

Ne düşündüğümüz, ne düşündüğümüz ve neyi yapabileceğimiz, büyük ölçüde bu nöronların birbirleriyle yaptığı bağlantıların bir sonucudur.

Her duygu, her düşünce, her anı ve sahip olduğunuz her his, beyninizdeki nöronlar arasından geçen sinyallerin doğrudan bir sonucudur.
Her duygu, her düşünce, her anı ve sahip olduğunuz her his, beyninizdeki nöronlar arasından geçen sinyallerin doğrudan bir sonucudur.

Aslında, insan beyniyle ilgili özellikle ilginç olan bir şey, bu bağlantıları yeniden bağlama ve yaşa bakılmaksızın yeni bağlantılar kurma yeteneğidir. Nörobilimciler bu özelliğe “plastisite” denir.  Ve sahip olduğumuz deneyimler ve deneyimlediğimiz davranış ya da çevrede ne kadar çok değişiklik olursa, beynin ne kadar fazla plastik olduğu ya da yeni bağlantılar kurabilmesi ve eski bağlantıları yeniden kurabilme kapasitesi daha yüksektir.

Bu nedenle, daha yaşlı yaşlarımızda, çoğumuzun daha az çaba gösterdiği ve beynimizi daha az kullandığı zaman, bilgiyi hatırlamak ve bedensel eylemleri kontrol etmek için daha zor bir zamanımız var. Beynimiz plastik olmayı bırakmadı, yeni bağlantılar kurma alışkanlığından kurtuldu.

Benzer fikirler, yeni fikirler üretme alışkanlığı olanlar ve olmayanlar için de geçerlidir. Ne kadar çok pratik yaparsanız, beyniniz yeni bağlantılar oluştururken o kadar iyi olur. Basitçe söylemek gerekirse, beyninizi ne kadar aktif tutuyorsanız, yeni fikirler ve iyi fikirler bulmak için daha kolay bulacaksınız!

İlginizi Çekebilir

Fikir yaratma için mükemmel bir zihin durumu

“İyi Fikirlerin Nereden Geldiği” nin yazarı Steve Johnson, bu konuyla ilgili araştırma ve yazmayı yıllarca geçirdi.

Aşağıdaki durumlarda harika fikirler geliştirmenin daha olası olduğuna inanıyor:

 • Farklı alanlarda araştırıyor ve deney yapıyorsunuz
 • Fikrinizin zaman içinde yavaş gelişmesine izin veriyorsunuz
 • Serendipitous bağlantı fikrini araştırıyor ve açıklıyorsunuz.
 • Hata yaparsın
 • Eski icatlar için yeni kullanımları arıyorsunuz
 • Daha önce gelmiş olan platformları inşa ediyorsun

Kitabını okursanız, zaman harcadığınız ortamların fikir üretme kabiliyetinize katkıda bulunacağından veya bunlardan vazgeçtiğinizden oldukça hızlı bir şekilde anlaşılacaktır.

“Yeni bağlantılar yaratmak için, kendinizi mümkün olan sınırların sınırlarını araştıran bir aklın sinir ağlarını taklit eden ortamlara yerleştirmelisiniz.” – Steve Johnson

İnsanlar ilk önce yoğun yerleşim yerlerine yerleştiğinde, yenilikler arttı.

Tarımın icadıyla, insanlar ilk defa binlerce sayıya oturmuş yerleşik gruplar oluşturmaya başladılar. Bu, daha fazla insanla daha fazla bağlantının mümkün olduğu ve iyi bir düşüncenin başkalarının aklına hızla dökülüp kök saldığı anlamına geliyordu.

Çalıştığınız, yaşadığınız ve deney yaptığınız sürece bunu aklınızda tutarsanız, hızlı bir şekilde yeni fikirlerin ortaya çıkmasının çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Bu, bir şehirde, bir üniversitede ya da insanlarla dolu bir ortamda gerçekleşmek zorunda değil, birçok kişi tarafından çevrimiçi olarak, kitaplarda ve diğer iletişim biçimleriyle etkileşime giriyorsa, olabildiğince kolay olabilir. Anahtar “bağlılık” dır.

Bunu akılda tutarak, iş fikirleriyle nasıl başa çıkabileceğinizi görelim.

1. Sorunları çözme

İş fikirlerini ortaya çıkarmanın en kolay yolu sahip olduğunuz sorunları çözmektir. İkinci en kolay, diğerlerinin sahip olduğu sorunları çözmek. Bunlar Google arama veya Amazon gibi büyük çözümler olmak zorunda değil, daha küçük olabilir.

Sahip olduğum büyük bir sorunu çözen bir şirket, çöp kutusunu çok kullanan kedilere sahip olduğun için, Fresh Step.  Fresh Step, “scoopable” kedi çöpünü yarattı, yani kedi işi olduğunda, çöp bir araya toplanır ve sorun çıkarmaz. Nihayetinde, kumun daha az sıklıkta değiştirilmesi gerektiğini ve temizlik yapılmasının çok daha kolay olduğu anlamına gelir.

Benim için bir problemi çözen en sevdiğim ürünlerden bir diğeri Bose kulaklıklarım (aklıma bu fantazi versiyonum yok). Çünkü gürültü önleyici teknolojiyle donatılmışlar. Bu, yoğun bir ofiste çalışırken veya toplu taşıma araçlarını kullanırken çok fazla şey demektir. Merhaba dünya, güle güle dünyası. İnsanların gelmesini duymak için tam anlamıyla omuza vurulmanız gerekiyor. Bu kulaklıkları ilk denediğimde su altında olduğumu hissettim. Bugün, bir zorunluluk.

Kullanmakta olduğunuz ürünlerin birçoğu aslında kahve / yiyecek sıcak tutmak için termolaslar, parlamadan korumak için güneş gözlükleri, bir kişinin içeride kırıldığına dair sizi uyarmak için güvenlik alarmları, söndürmek için yangın hidrantları gibi bir sorunu çözmek için icat edildi. tüm yerlerden önce bir ateş, dişlerinizi temiz tutmak için diş fırçaları ve diş ipi istenmeyen yiyecekleri dışarı atmak için. Liste gerçekten sonsuzdur.

Tek yapman gereken problemleri tanımlamakta iyi olmak. Her bir hayal kırıklığınızın, aslında yapımda bir fikir olduğunu anladığınızda, aslında eğlenmeye başlayacaksınız!

Bir ürün için var olmama neden olan hayal kırıklığımdan biri, muhtemelen çok açık olduğunu düşündüğünüz bir şey – bir takı standı. Çok fazla takıya sahip olduğum için, hepsini tutmak için duvardaki başparmak meselelerini tutmalıyım. Sorunumu çözmek için piyasada gördüğüm hiç bir şey yok – insanların daha az ama daha pahalı ürün satın aldıkları zamanlar için sadece küçük standlar. Bugün neredeyse modayı “tek kullanımlık” olarak tanımlayacağım. Bir şey alıyorsunuz, birkaç kez takıyorsunuz ve bir kenara bırakıyorsunuz, kısmen de kostüm takıları gibi şeyler çok ucuz hale geldi. Bu doğru olduğu için, mücevherden hoşlanan insanlar çok fazla tahakkuk eder ve aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi, bunu koyacağınız bir yer yoktur.

Bir sorunu çözerek bir iş fikriyle gelen bir şirketin iyi bir örneği, Birleşik Krallık araba sigorta şirketi, ingenie. Birçok genç sürücü için, satın alma sigortasının fiyatı, karşılayamayacakları bir şeydir. Ingenie bu problemi çözmek için oldukça zekice bir yaklaşım benimsedi. Arabanıza sığacak küçük bir kara kutu yarattılar. Sürüş sırasında, kutu frenleme, hız, hızlanma, dönüşler, vb. Gibi sürüş tarzınızı izler. Her 10 günde bir puan size 100 puan verir. Skorunuz ne kadar yüksek olursa, alacağınız indirim o kadar büyük olur. Sigorta poliçenizde üç aylık gözden geçirme dönemi gelir. Ingenie, müşterilere (genellikle öğrenciler), başka türlü ödeyeceklerinin yüzde 50’sine kadar tasarruf etmelerine yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ve, insanları daha iyi sürmeleri için cesaretlendiren bonuslar da var. Çok zeki.

Seni son bir örnekle bırakacağım. GoPro’yu hiç duydun mu? 2002 yılında başlatılan bir kamera şirketi. Kurucu Nick Woodman yakın zamanda Endonezya’ya bir gezintiye çıkmıştı. Nick, sörf yapmanın iyi aksiyon fotoğraflarını çekmek için yeterince yakın olabilecek amatör bir fotoğrafçı bulamadı ya da uygun bir fiyata kaliteli ekipman temin edebiliyordu.

Sorunun çözümü? GoPro kamera – mükemmel video ve iyi aksiyon çekimleri yapabilen ve diğer uygun fiyatlı kameraların yapamadığı geniş açılı bir HD kamera. Bir kasanın içine oturtun ve tam anlamıyla bir şey yapabilirsin, tüplü dalış ve aşırı dağ bisikletinden uçarak (ve çarparak) bir model uçağa.

Bir model uçak bağlı bir GoPro kamera ile çekilen görüntüleri

Günlük görevlerinizi yaparken, evde ya da işte çalışırken, sizi hayal kırıklığına uğratan şeyleri farketmeye çalışın. Bir süredir belirli bir sektörde iseniz, uzun zamandır sorun olan şeyler olabileceği için bunun hakkında iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz. İşte bu yüzden, Boris Wertz gibi riskli kapitalistler, pazarda çok fazla deneyime sahip olanlara yatırım yapmada değer görüyorlar. Ona “pazarın sırrı”diyor .  Bu sır ya da tanımlamanız gereken problemler.

Benim için iş başında oturmak masamda kalmak zorunda. Çünkü iki monitöre sahip olduğum tek yer bu beni rahatsız ediyor. Çoğu zaman, daha sessiz bir alanda yazmak için masamdan ayrılmam gerekiyor. Ancak, ikinci bir ekran olmadan, yazı ve araştırma el ele gitmiyor. Araştırmamın tek bir ekranda olmasını ve yazımı diğer tarafta yapmayı seviyorum. Masamdan uzaklaşmak her zaman bir fedakarlıktır. Bu sorunun çözümü elbette iki ekranlı bir dizüstü bilgisayar olurdu – şimdi, şirkete başlamama yardım etmek isteyen kim?

Bir başkası için çalışıyor olsanız bile, ağrı noktalarını bulma alışkanlığına girmeye çalışın. Şirketler kendi çalışanlarının kullanmadığı ürünler olduğunda beni şaşırtıyor. Palo Alto Yazılımında, temel iş ölçümlerini yönetmek ve takip etmek için kendi ürünümüz olan LivePlan’ı kullanıyoruz . Bunu yapmadıysak, bir kullanıcının acı noktalarını tam olarak anlayamayız.

Sorun bulma alışkanlığına girdikten sonra, muhtemelen zevk almaya başlayacaksınız. Unutmayın, her sorun yeni bir ürün, hizmet veya şirket için, özellikle de başkalarının da bir problemi varsa, bir fırsattır.

2. Sorun olabilecek şeyleri çözme

Şu anda sahip olduğunuz problemleri çözmek, yeni fikirleri ortaya çıkarmanın tek yolu değildir. Neden var olacak sorunları çözmeyi düşünmüyorsun, ama henüz yapmadım?

Bu çok fütüristik anlamda, Elon Musk olarak hiç kimse bu kadar iyi gözükmez. Güneş Şehri ve Tesla Motorları da dahil olmak üzere üstlendiği girişimler bir miktar tehlikeli olabilir, ancak yakın gelecekte fosil yakıtların eksikliği bir sorun haline gelecektir ve Elon bunu gerçekleşmeden önce düzeltmek için adımlar atmaktadır. Bu ona ilk defa yenilik yapma zamanı verir ve ona pazarlık sağlar. 

Fikriniz için henüz bir pazar olmadığını düşünüyorsanız, sadece sizin gibi, gelecekte bir sorun olacağına inananlara hitap ederek bir tane yaratabilirsiniz.

Şu anda, Kaliforniya için tuzdan arındırma tesisleri de dahil olmak üzere bariz çözümlerle ilgili çok sayıda potansiyel sorun var, sudan hızla kurmakta ve tükenmekte olan bir durum, (Ebola gibi) sorunlara yol açabilecek hastalıklara yönelik önleyici ilaçlar, mahremiyeti korumak için makyaj ve aksesuarlar yüz tanıma yazılımı gerçekten kalktığında ve yardım almadan hayvanlar için üreme programları / doğa rezervleri tükenmiş olacak.

3. Gelişen ihtiyaçlara uyum

Fizyolojik ihtiyaçlar aynı kalır – yiyecek, barınak ve suya olan ihtiyaç. Duygusal ihtiyaçlar aynı kalmaya eğilimlidir – kıskançlık, açgözlülük, gurur, vb. Aynı kalmayan, bu ihtiyaçları karşılamak için gereken ürün ve hizmetlerdir.

Eğer bir şeyleri ne kadar ileriye götürebileceğinizi göstermek için senin için çılgın bir örnek var. Ortağım James Shields,  hevesli bir unicyclist. Dahası, o bir tek tekerlekli sirk bisiklet hokeyi oyuncusu.

Sporu hiç duymamış olabilirsiniz, ancak var ve Birleşik Krallık ve Almanya’da giderek daha popüler hale geliyor.

Tek tekerlekli bisiklet hokeyi oynarken, genellikle tek tekerlekli bisiklet, buz hokeyi çubuğu ve tenis topu kullanırsınız.

Birleşik Krallık’taki Unicycle.com unicycle.com unicycle hokey oyuncusunun ihtiyaçlarını karşılamak için buz hokeyi sopalarını stoklamaya karar verdi  Bu, sadece var olan bir ihtiyaca cevap verecek ürünler ile geliyor ve buz hokeyi İngiltere’de Stateside’dan neredeyse hiç popüler değil, aynı zamanda bu aksesuarı ele geçirme problemini çözüyor.

James Shields, ciddi bir tek tekerlekli bisiklet hokeyi yarışmasında bir buz hokeyi sopa kullanıyor.

Piyasaya sürülecek en kolay ürünler, gerçek veya çağdaş bir ihtiyacı karşılayan ürünlerdir.

Hızla popüler hale gelen bir hizmet örneği, “bulut depolama” dır. Hangi cihazda olursak olalım, veri, bilgi, fotoğraf, müzik vb. Google, Dropbox, Amazon, Apple, Microsoft ve bir çok özel şirketi de içeren bulut depolama alanı satıyor.

4. İnsanları paradan tasarruf ettirin

Fikirler bulmak için bir başka harika yol da insanları paradan tasarruf etmeyi düşünmektir. 23 watt enerji tasarruflu ampuller satın aldım çünkü ekonomik oldukları için değil, çünkü onlar yıllarca sürdüğünden ve gerçekte 100 watt’lık bir ampulün eşdeğeri olmalarına rağmen, bariz bir bonus da var.

Ayrıca arabamı ARCO gazıyla doldurmaya devam ediyorum çünkü Chevron ve Shell’den daha ucuzdur, hatta korkunç Körfez sızıntısından sorumlu olan BP’ye ait olsalar bile.

Ve gerçek hayat kitapçıları için Amazon gibi sitelerin bir sonucu olarak yok olmamak için çaresiz kalsam da, hala kitaplarımı Amazon’da satın almayı tercih ediyorum çünkü bu bana çok para kazandırıyor.

Gerçek şu ki, yüzbinlerce dolar, pound veya avro kazandığınız sürece, daha iyi şirketlerden ve insanlardan satın almak ve onları desteklemek için daha “ahlaki kararlar” alabilmek hâlâ bir lüks.

Bana kalmış bir Tesla’ya sahip olurdum, sadece kitapçılardan kitap alırdım ve tüm yiyeceklerimi yerel çiftçi pazarlarında alırdım.

Bu yüzden, insanları nasıl tasarruf edeceğinizi anlayabilirseniz, iyi bir iş fikriniz olacak.

5. İnsanların hayatını kolaylaştırın

Uyandığınızda sıcak kahve olmasını sağlayan bir zamanlayıcı ile bir kahve makinesi; Merkezi bir vakumlu temizleme sistemi, sadece bir üniteden ziyade evin etrafında bir hortum ve fırça taşımak anlamına gelir; enerjiyi nasıl kurtaracağınızı anlayabilen Nest gibi bir akıllı termostat ; Kollarınızda tutabileceğinden daha fazlasını satın almak istediğinize karar vermeniz halinde, alışveriş sepetleri mağazada uygun aralıklarla yerleştirilir – liste uzayıp gidiyor.

Unutmayın, iş fikirleriyle gelmek, yeni ürünler veya hizmetler icat etmeye odaklanmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, mevcut bir hizmeti kolayca adapte edebilir veya halkların hayatını kolaylaştıracak yeni bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Kohls , bir ömür boyu iade politikasına sahip oldukları için tekrar tekrar döneceğimiz bir şirket. Kutunuzu ve makbuzunuzu kaybetmiş olsanız bile, bir ürünü geri alacak ve değiştirecek ya da geri alacaktır – seçiminiz. Bu sadece şirket hakkında iyi hissetmemi sağlamaz, aynı zamanda fiyatlarının açık bir şekilde bu faydayı hesaba katmış olmasına rağmen, geri dönmemi sağlar. Kısacası hayatımı kolaylaştırıyor.

Eugene’ye taşındığımda, elektroniğin her zaman yaptığı gibi, paketlendiklerinde, dört yıl içinde olsa bile bunları almam gerektiğini bildiğimden, mikrodalga, su ısıtıcısı, tost makinesi ve elektrikli süpürgemi Kohls’dan aldım. makbuzumu kaybettim veya attı.

Kendiniz veya başkaları için işleri daha kolay bir hale getirmenin her zaman küçük yolları vardır. Aslında, bunu yapmayı düşünürseniz, sürekli olarak, bir ürünün hayatını kolaylaştıran bir ürünün eski versiyonu olan yeni ürünleri de piyasaya sürdüğünü görebilirsiniz. Garmin Nuvi, canlı trafik güncellemelerini içermeyen GPS öncülerinden bir adım. Bu küçük ekleme ürünü daha kullanışlı ve faydalı hale getirir.

Hayatınızı kolaylaştırmak için uyarlanabilecek bir eylem, ürün, hizmet ya da angaryayı düşünebilir misiniz?

Benim koşu ayakkabıları Salamon iz tam olarak bunu. Normal bağcıklar yerine, dantel çekerler, yani koşarken geri dönmezler. Onlar benim Asics’im kadar iyi uymuyorlar ama onlar çok daha az durduğum anlamına geliyor çünkü bir sebepten dolayı bağcıkları bağlamak benim güçlü noktam olmadı.

Çevrenizdeki şeylere bakmaya ve sormaya başlayın, bu nasıl daha kolay olabilir? Nasıl daha sezgisel, daha az stresli ve genel olarak daha keyifli olabilir? En küçük değişikliğin bile inanılmaz derecede popüler bir şey yaratacağını görebilirsiniz.

6. Görevleri daha az hoş olmayan işler gibi hissettirin

Çevrimiçi dünyada, pazarlamacılar ve geliştiriciler, daha az yorucu hissetmelerini sağlamak için genellikle “oyunlaştırma” yazılımına bakarlar. Yani, bir harekete geçtiğiniz için sizi ödüllendirmenin küçük yolları vardır. Koşarken, mesafemi ve ortalama hızımı izlemek için telefonumda Strava uygulamasını kullanıyorum. Her defasında bir önceki rekoru yendiğimde, Strava bana bir şey elde ettiğimi hissettiren bir kupa veya başka bir küçük onay verir. Bazen, bu bir kez daha ben kupa simgeleri alma alışkanlığı içine aldım, bir run yapmak ve bir almak için çok zor bir kez daha gitmeye itecek! Mesele şu ki, koşmamı biraz daha eğlenceli hale getiriyor.

Çok uzun zaman önce, İmparatorluğun Run isimli bir Kickstarter kampanyasına rastladım  Bu uygulama Strava gibi bile daha eğlenceli (ya da daha az acı verici) çalışan yapmak için vaat ediyor. Koşucunun bölgeleri ele geçirmesine izin verir. Nasıl çalıştığını anlamak istiyorsanız tam videoyu izlemelisiniz, ancak bu zekice. Bir oyun gibi hissetmek yorucu görev yapmak için duruyor.

Ve daha sonra tuvalete gitmek gibi eğlenceli işler yapma imkanı var. Japonya’nın yüksek teknolojili tuvaletlerini hiç duydun mu?  Eh, müzik çalıyorlar, ısıtmalı koltuklara sahipler, ılık havayı yakıyorlar ve su jetleri ile temizlerler. Henüz buradaki aşırıya kadar almadık ama bu hoş olmayan bir görevi hoş bir hale getirmenin harika bir örneğidir. Ya da hayal ediyorum.

Ne yapmaktan nefret ediyorsun? Bunu nasıl daha keyifli hale getirebilirsin? Şahsen, daha az acı çeken, içme suyunu “yapmak” gibi bir şey hissettirmek, tüm faturalarımı alıp benim için ödemek için birine ihtiyacım var. Herhangi bir çözümü biliyor musun?

7. Bir hobiye veya tutku duyduğunuz bir şeyi bir işletmeye dönüştürün

Zaten aktif olarak ya da bir şeyler yapıyor olanlar için, bu bir sonraki adımı açık olabilir. Ya da, düzenli olarak bir şeyler yapıyor ve kendinize iyi bir şey buluyorsanız, ancak bir hobi olarak düşünmüyorsanız, belki de nasıl bir iş olabileceğini düşünmelisiniz.

Düzenli olarak iş fikirleri haline dönüşebilecek şeyler, cam boyama, yazma, araştırma, kuyumculuk, takı takma, ışıklı yazı, sosyal medya eğitimi vb. Herkesin düzenli ya da yarı düzenli olarak yaptıkları şeyler vardır. Bunlardan herhangi birinde iyiyseniz ve iş fikirleri arıyorsanız , hobinizi bir işletmeye dönüştürmeyi düşünmek isteyebilirsiniz .

alex isimli bir arkadaşın hikayetis:San Francisco Körfezi bölgesinde bir barmen olarak çalıştığı zaman mümkün olan en iyi araçları kullanabilmekti, zira bir zanaatkarın araçları onun gurur kaynağı olduğu için değil, aynı zamanda sizin görüntünüzün önemli bir parçası olduklarından. Alex saygın müşteriler ve şirketler için yiyecek ve içecek sağladı, bu yüzden bu son bölüm özellikle önemliydi. Ne yazık ki, pazarda seçebileceği bir sürü kaliteli çamur yoktu. Çoğu plastikti, ya da sıkıcı odun kullanılarak yapıldı, ya da zayıf biçimde şekillendirilmiş, kötü bitmiş, adını sen koy. Böylece, bir lise orman atölyesi kursuna kayıtlı bir akrabanın Alex’in “mükemmel çamur” için avladığını duyması, Alex’in kendisinin yapmasını önerdi.

Ellerini kullanmaktan zevk aldığını ve zaten bir hobiye ihtiyacı olduğunu düşündüğü için, Alex kendi çamurlarını yapmaya ya da kendi deyimiyle “sanat üzerinde yükselen yüksek kaliteli, güzel, ahşap çamurcuklar” yapmaya karar verdi.

Torna ve diğer her türlü aleti satın aldı ve işe başladı. Sonuç, küçük bir yarasa ya da büyük bir haşeğe benzeyen ve bir barmen tarafından kullanıldığında havanır, öğütme, ezme ya da kırma otları, şekerler, meyveler ve buz gibi benzer bir amaca hizmet eden bir üründür. Mojitolar çamurluklar kullanılarak yapılır, ama neredeyse hiç kimse güzel figürlü ahşaptan yaratılmış Alex’i kullanır.

Alex hala ürününü rafine ederken, “sanat” çamurlarından birini 50 dolara sattı. Bir sonraki adım, bir online mağaza kurmak ve bunu tam zamanlı bir iş haline getirmeyi öğrenmek olacak.

Alex Alotte — profesyoneller için el yapımı muddlers.

Bir iş kurma korkusunu bulursanız, bildiğiniz bir şeyle başlayın. Bu şekilde, bir işletme gibi hissetmeyebilir ve gittiğiniz sürece sürecin tadını çıkaracaksınız. İşler bittiğinde nasıl hissedeceğiniz konusunda dikkatlice düşünün. Müşterilerin taleplerini karşılamaya ya da faturaları ödemeye başlamadan önce, aniden daha az zevkli hale gelebilecek şeyler bulabilirsiniz. Ya da yeni bir hobiye ihtiyacın var!

8. Bir ihtiyaca cevap vermek

Maslow’un İhtiyaç Hiyerarşisi üzerindeki insani ihtiyaçlardan herhangi birini ele alın ve bu ihtiyaçları karşılamak için yaratılan ürün ve hizmetleri düşünün. O zaman, bunları inşa et.

Düşünün: İnsan olarak, kendimizi hiddetlemeye sürekli bir ihtiyacımız var. Su içmediysek, ölürdük. Böylelikle, evlerimize ve içinde çalıştığımız ve ziyaret ettiğimiz tüm binalara sıhhi tesisat yaptırdık. Ancak, neredeyse her yerde özgürce su içebilmelerine rağmen, şirketler bu ihtiyacı karşılamak için ek yollar bulmuşlardır. Yolda su için çözümler sağladılar. Yolda temiz su için çözümler sağladılar. Yoldayken aromalı suya, “vitamin” suya, kansere yakalanma riskinizi artırmayacak şişelerde su için çözümler sağladılar.

Maslow’un piramidinde aşk / aidiyet seviyesine çıkın ve Facebook gibi bir şirketin arkadaşlarına ve ailelerine bağlantı hissetmesini sağlayan şirketlere sahip olursunuz.

Başka bir seviyeye yüksel, saygınlıklarını kazanmaya, kendine güvenini geliştirmeye ve en iyi olmaya nasıl devam edeceğine dair kitap ve kasetlerle Tony Robbins’den hoşlanıyorsun.

Bu tür şeylere bakan küçük bir manipülatif olabilir, ancak kullandığınız ürünlerin birçoğu, satın aldığınız tuvalet kağıdı (fizyolojik), kapınızdaki kilitler ve taşıdığınız biber spreyi de dahil olmak üzere, bu ihtiyaçlara atıfta bulunmaktadır. güvenlik), arkadaşınız için satın aldığınız doğum günü kartı (sevgi / aidiyet), LinkedIn (esteem) ve yaratıcılık, ahlakınızı veya pratiğinizi yaşamanıza olanak tanıyan araçlar ve durumlar (Barış Gücü gibi) ile aradığınız geribildirim. problem çözme becerileri (kendini gerçekleştirme).

9. Temel bir duyguya itiraz etme

Seni sinirlendiren nedir, seni mutlu eden nedir, seni kıskanan nedir? Bu başkalarına ne yapar? Blokta öfkeyle sermayelenmiş yeni bir sosyal medya sitesi var. Buna Ello deniyor ve yine de sadece istekle davet ediyor olsa da, zaten çok fazla basın var, çünkü Facebook’tan nefret eden insanlara, kişisel bilgilerini kendi ürünlerini satan diğer şirketlere satıyor. para.

Yazar ve tanınmış metin yazarı Andy Maslen,  duyguları biraz farklı bir şekilde dile getiriyor . Diyor ki, temel bir duygudan yararlanın!

Olması gerektiği gibi düşün, olumlu ya da olumsuz ama temelde Andy haklı. Ona göre, insanlar genellikle yedi duygudan birine dayanan kararlar alırlar. Bu duygular daha çok yedi ölümcül günah olarak bilinir:

 • Gurur
 • İmrenme
 • Şehvet
 • hırs
 • Oburluk
 • tembellik
 • Öfke (gazap)

Bugün bize sunulan hizmet ve ürünlerden bazılarını düşündüğünüzde, bunlardan kaçının bu duygulara hitap etmek veya bunlardan yararlanmak için icat edildiğini çabucak fark edeceksiniz. Güzellik salonlarını bariz bir örnek olarak alın. Ne kadar insanın çivi parlatılmaya ihtiyacı var ya da bacakları hayatta kalmak için mumlandı mı?

Gerçek şu ki, bir toplum olarak, evrimsel tepkileri bir adım daha ileriye taşıdık. Kıl temizliğinin daha önce bir çekiciyi çekmek ve rekabetten daha iyi görünmek için yaptığımız bir eylem olduğu zaman, bugün onu aşırıya indirdik.

Şimdi, sadece işi bitiren ürünlere sahip olmak yerine, saça hacim katmak için tuz spreyi, bir stil tutacak saç spreyi, vaktiniz olmadığı zamanlar için kuru şampuan gibi yeni ihtiyaçlara sahip ürünler üretiyoruz. duş. Şirketler bu ürünleri satabilirler çünkü temel ihtiyaçlarımızı hala kullanabilmektedirler.

Çok ince saçlarım var, bu yüzden tuz spreyi ve hacim veren şampuan kolay bir satış. Yağ, çok değil, ancak gerçekten kalın, gür tüylü arkadaşlarım var, yağlar kolay satıyorlar. Tüm bunlar gururumuzu kullanıyor. Sonuçta, bu ürünlerin hiçbiri gerçekten gerekli değildir.

Yedi ölümcül günahı gözden geçirin ve düzenli olarak kullandığınız ürün ve hizmetlerin bu ihtiyaçları nasıl kullandığını düşünün. Belki de, reklamverenlerin aynı şeyi nasıl yaptıklarına bakmaya başlayacaksınız!

10. Daha fazla deneyimleyin

Yaptığınız ve ne kadar çok tecrübe edeceğiniz, yeni fikirler yaratabilmeniz için o kadar çok materyale sahip olacağınız ya da birbirinden tamamen farklı fikirleri birbirine bağlayacağınız doğrudur.

Aslında, Bill Gates, yeni fikirlerin ortaya çıkması için serendipitenin gücüne çok güçlü bir şekilde inanmakta, kısa sürede çok sayıda farklı konu hakkında kitap okumaya zaman ayırmaktadır.

Londra İşletme Okulu’nda Pazarlama Profesörü Nirmalya Kumar, merak uyandırmanın ve yeni fikirler ortaya koymak için kendi işinizin veya endüstrinizin dışında görünmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor.

Bir video röportajında, eğer geniş okumadıysa ve daha sonra bağlantıları bulmaya çalışırsa, her zaman yazdığı ya da herkesle aynı şeyi söyleyeceğini hisseder. Öncelikle iş dışında okumak, onun yeni fikirlerle ortaya çıkmasına ve konular arasında yeni korelasyonlar oluşturmasına yardımcı olur.

Nirmalya’ya göre, “Zeka ve ham bilgi aşıldı. Farklı ilgi alanlarına sahip olmak daha önemlidir. ”

Fikirlerle ilerlemek için yapabileceğiniz diğer basit şeyler basitçe daha fazlasını yapmaktır. Bu şekilde yazmak için yeni konular, yeni vaka çalışmaları ya da söylenecek insanlar ve yeni şeyler söylemek için geldim. Bunu yapmasaydım, bildiğim şeylerle sınırlı olurdum. “Her zamanki” aktivitelerimden farklı şeyler yapmak ve şeyler okumak, umarım paylaşacak daha ilginç hikayeler verir!

11. Başkalarının fikirlerini çalmak

Bu konuda utanılacak bir şey yok. Aslında çoğu iyi fikir, başkasının fikri üzerine inşa edilir. Tez benim MA programı için gönderdikleri sona erdi aslında ablam lisede iken yazdığı bir öykünün tohum büyüdü. Onun fikrini o kadar çok sevdim ki, lisans derecem boyunca Johannesburg’un çöp kutularını geçirerek geçirdiği bir adam hakkında yazdım. Bundan uyarladım.

JK Rowling’i ve “Harry Potter” ı al. Ölüm Yiyenlerin Ku Klux Klan’dan modellenmediğini ve Yasak Ormanlardaki örümceklerin Yüzüklerin Efendisi ya da JK Rowling’e referans vermediğini söyleme. Efsaneleri kitaplarında garip ve büyüleyici yaratıklar yaratmak için bir temel olarak kullanmadı. Aslında, Quidditch’in orijinal ve tamamen kurgusal oyunu bile, cadıların süpürge kuluçka sürdüğü düşüncesine dayanır. O sadece bu fikri üzerine inşa etti.

Güney Afrika’da büyüdüğüm en sevdiğim tatil yerlerinden biri de Kayıp Şehir Sarayı idi.  Gerçek bir kayıp şehrin kalıntılarından modellenen devasa bir tatil. Belki de Kamboçya’da rastlayabileceğiniz bir şey gibi olabilir mi? Muhtemelen burada biraz yaratıcı hırsızlık vardı.

Kayıp Şehir, Güney Afrika Sarayı’nda Zaman Köprüsü

Seni Albert Einstein’ın bu son düşüncesiyle bırakacağım: “Yaratıcılık, kaynaklarınızı nasıl saklayacağınızı bilmektir.”

Fikirleri nasıl ortaya çıkıyorsunuz?

Bunu yapmak için çok farklı yollar var. Sadece bir kaçını söyledim. Ancak, umarım yeterli örneklerle, kendi fikirlerinizi geliştirebilir veya başkalarının fikirlerini geliştirebilirsiniz. 

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kişisel Blog Örnekleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı