Cilt Bakımı

Cilt İçin Peptitler: Peptitlerin Cilde Faydası Nelerdir

Güzellik endüstrisi, cildinizdeki peptidlerde mucizeler oluşturduğunu iddia eden “süper içerikler” ile doludur. Peptitler, cilt bakımındaki kritik gelişmelerden biri olarak adlandırılmıştır.

Bütün bu yaygara neyle ilgili? Gerçekten dikkatinize değer bir şey mi, yoksa sadece başka bir güzellik mi? Bu makaleyi okumayı bitirdikten sonra, güzellik endüstrisinin neden peptidlere takıntılı olduğunu anlayacaksınız. Başlayalım.

Makale İçindekiler
Peptitler Nedir?
Peptitler Cildiniz İçin Ne Yapar?
Cildiniz İçin En İyi Peptitler
Sağlıklı Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken Peptitlerin Doğal Kaynakları
Peptidlerle En İyi Cilt Bakım Ürünleri
Peptitlerin Yan Etkileri

Peptitler Nedir?

Peptitler, vücudunuzdaki amino asit zincirleri ve protein yapı taşlarıdır. Amino asitler çeşitli oluşumlarda birleştiğinde, çeşitli peptitler oluştururlar. Peptitler belirli bir şekilde oluşturulduğunda, spesifik proteinler oluştururlar.

Bu bilgilerin neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Proteinler, cildinizin, organlarınızın ve dokularınızın en temel yapı taşlarıdır. Ve kollajen vücudunuzdaki en önemli proteinlerden biridir. Cildinizin yaklaşık% 75-80’i kollajen proteininden oluşur.

Bu yüzden kollajen üretiminiz optimal olduğunda cildiniz güzel görünür. Kollajen üretiminizi artırarak peptitlerin size yardımcı olabileceği yer burasıdır. Bunu detaylı olarak inceleyelim.

Peptitler Cilde Faydaları Nelerdir?

Yaşla birlikte, kollajen üretimi azalır. Sonuç olarak, cildiniz sarkar ve elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar yaşarsınız. Cilt bakım rutininize peptidlerin dahil edilmesi büyük ölçüde yardımcı olabilir. Hem daha sonra tartışacağımız hem topikal hem de oral peptidleri kullanabilirsiniz. İşte peptitler yaşlanan cildinize nasıl yardımcı oluyor:

1. Cildiniz Üzerinde Kırışıklık Karşıtı Etkisi Var

Bu, çift kör bir klinik çalışmada bulundu. Araştırmacılar 40 ila 62 yaşları arasında 20 kadın çalışmış. % 3 kollajen benzeri peptid ve% 1 güçlendirici molekül içeren bir formül verildi. Jeli dört hafta boyunca göz bölgesine uyguladılar. Sonuçlar, yüzeyde olduğu kadar kırışıklıkların derinliğinde de önemli bir azalma göstermiştir .

2. Eriteminin Azaltılmasına Yardımcı Olurlar

Derinin eritem veya kızarıklığı, yüzeyel kılcal damarlarınızda enfeksiyon, iltihaplanma veya kan akışının artması gibi çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. 20 kişiyle ilgili altı aylık bir çalışma, hem Karnosin (bir dipeptit molekülü) hem de N-asetilkarnosinin (dipeptit Karnosin ile ilgili) cilde uygulandığında eritem azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Araştırmacılar ayrıca bu iki peptidin de antioksidan özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır.

3. Cilt Sıkılığını ve Elastikiyetini Artırır

İki ayrı çalışmada, her biri Trifluoroasetil-tripeptid-2’nin kırışıklık önleyici ve sarkma önleyici etkilerini inceleyen bu peptidin cilt sıkılığını ve elastikiyetini arttırdığı ve cilt sarkmasını azalttığı bulunmuştur .

4. Anti-İnflamatuar Etkileri Vardır

Bir çalışmaya göre, palmitoil tetrapeptid-7, cildiniz üzerinde anti-enflamatuar etkilere sahiptir. Bu peptidin, IL-6’nın salgılanmasını azalttığını, böylece UVB’ye maruz kaldıktan sonra iltihabı azalttığını öne sürmektedir. Bir palmitoil tetrapeptit-7 ve palmitoil oligopeptitin bir karışımı ayrıca hücre dışı matris yapısını da geliştirir (hücreleri destekleyen glikoproteinler, enzimler ve kollajen içeren hücre dışı bir makromolekül ağı) .

Orada yüzlerce peptit var. Bununla birlikte, cilt bakımı için sadece birkaçı kullanılmaktadır. İşte bir döküm.

Cildiniz İçin En İyi Peptitler

Topikal peptitler esas olarak şöyle sınıflandırılır:

Bunlar X-50 Myocept, Copper Peptides, vs.

Taşıyıcı peptitler, manganez ve bakır gibi stabilize edilmiş iz elementlerini cildinize taşımanıza yardımcı olur. Bu eser elementler, kollajen gelişimini artırmada, cilt elastikiyetinizi arttırmada ve yara iyileşmesinde yardımcı olur .

2. Nörotransmitter İnhibitör Peptidleri

Bunlar XEP-30, Palmitoyl Tripeptide-38, Palmitoyl tetrapeptide-28 Argireline, Syn-Ake, vb.

Nörotransmitter inhibitör peptidleri kas kasılmasını engelleyerek cildinize botoks benzeri bir etki verir. Kaslarınız kasılmazsa, kırışıklık oluşumu için bir alan yoktur. Bununla birlikte, bu peptit sadece kirlenme, güneşe maruz kalma ve diğer faktörlerin neden olduğu ciltler değil, ifade çizgileri tarafından oluşturulan kırışıklıklar üzerinde çalışır .

3. Enzim İnhibitörü Peptitler

Bunlar Trylagen, Trifluoroasetil tripeptit-2, İpek fibroin peptidleri, Soya peptidleri, vb.

Bu peptitler, cildinizdeki kolajeni parçalayan tüm enzimleri inhibe eder. Bu sayede cildiniz yavaşça yaşlanır. Bu peptitlerin çoğu genellikle Matrix Metalloproteinazların veya MMP’lerin fonksiyonlarını yasaklar. Bu, hızla geliştiğinde kollajeni parçalayan bir enzim grubudur .

4. Sinyal Peptitleri

Bunlar Palmitoil Oligopeptid-7, Bakır Peptitler, Palmitoil Pentapeptid-4, Matrixyl-3000, vb.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu peptitler genellikle elastin, kollajen ve cildin taze ve genç kalmak için ihtiyaç duyabileceği herhangi bir proteinin üretimini artırmak için cilde sinyaller gönderir.

Şimdi, soru şu, bu peptidleri nasıl alıyorsunuz? Sisteminizdeki peptid içeriğini arttırmak için diyetinize ekleyebileceğiniz yiyeceklerin bir listesi.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken Peptitlerin Doğal Kaynakları

1. Süt

Süt, en zengin diyet peptid kaynaklarından biridir. Sütte bulunan biyoaktif peptitler, geniş çapta çalışılan gıda kaynaklı ilk peptitlerdi. Süt, peynir altı suyu proteini ve kazein bakımından zengindir. Sindirimden sonra, her iki bileşen de antimikrobiyal ve terapötik faydaları olan bir dizi peptide işlenebilir.

2 yumurta

Bunlar zengin diyet peptidleridir. IRW ve IQW peptidleri anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve ayrıca antioksidanlar içerir.

3. Soya fasulyesi

Soya fasulyesi ve diğer birçok fasulye, çok sayıda sağlık yararı ile ilişkili peptidler içerir. Bir çalışma soya fasulyesi peptidlerinin antioksidan ve yorgunluk önleyici özelliklere sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca soya peptidinin vücudunuzdaki Tip I kollajeni artırabildiğini de iddia eder .

4. Balık ve Et

Balık, özellikle deniz balıkları, zengin bir peptid ve protein kaynağıdır. Balıktaki peptitler cildin fotoğraflanmasını önleyebilir. Balık kemikleri ve derisi kollajen açısından özellikle zengindir. Deniz kaynaklı kollajen çoğunlukla cilt bakım ürünlerinde kullanılır ve çok etkili bir serbest radikal temizleyicidir.

Domuz eti, sığır eti ve tavuk gibi et bile zengin bir biyoaktif peptid kaynağıdır .

Beslenme, sağlıklı ve parlak bir cilt elde etmek için anahtardır. Besin ve takviyeler yoluyla oral peptit alımı, kollajen sentezini ve cilt nemlendirme seviyelerini iyileştirir ve cildinizin doğal bariyerini onarır .

Bununla birlikte, besin takviyelerinin yanı sıra, peptid kremleri ve cilt ürünleri denemek istiyorsanız, sizi teminat altına aldık.

Peptidlerle En İyi Cilt Bakım Ürünleri

1. Algenist Elevate Gelişmiş Asansör Şekillendirici Krem

Bu krem ​​yaşlanma belirtilerini en aza indiren ve cildinizin esnekliğini korumaya yardımcı olan alguronik asit ve tripeptid-2 içerir.

2. Sıradan Büfe

Bu peptit serum tüm yaşlanma belirtilerini hedef alır ve cildinizi genç tutar. Bu serumun ana maddesi cildinizi dolduran ve kollajen üretimini artıran Matrixyl 3000’dir.

3. Olay Regenerist Mikro Şekillendirici Krem

Bu ürün, kullanmaya başladığınız günden itibaren görünür kırışıklıklar üzerinde çalışan kollajen peptidleri içerir. Cildinizi nemlendiren ve dolgun tutan nemlendirici bir formüle sahiptir.

4. Avon Anew Klinik Göz Germe Pro

Bu ürün sarkma, koyu halkalar, kırışıklıklar ve şişkinlik dahil olmak üzere göz çevrenizdeki tüm sorunları hedefler.

5. Lumene Premium Beauty Kırışıklık Karşıtı Anında Serum

İnce çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatan ve cildinizin ışıldayan kalmasını sağlayan peptitler ve arktik deniz kabuğu tokası içerir.

Cildinize bir ürün uygulamak ve daha sonra bir şeylerin yanlış olduğunu bulmak istemezsiniz. Dolayısıyla, yan etkilerinin de farkında olmak daha iyidir.

Peptitlerin Yan Etkileri

Peptid ürünlerini kullanmaya başladığınızda, bazı yan etki ve semptomları fark edebilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

  • kırmızılık
  • iltihap
  • Kaşıntı
  • İsilik

Bunu önlemek için, bir ürünü kullanmadan önce daima bir yama testi yaptığınızdan emin olun. Ayrıca, herhangi bir peptidi kullanmadan önce, alerjik olup olmadığınızı öğrendiğinizden emin olun. Herhangi bir cilt bakım ürünü kullanmadan önce dermatoloğa danışmak daha iyidir.

Peptitler, hayatınızda şimdiye kadar karşılaştığınız en iyi yaşlanma karşıtı tedavi olabilir. Bununla birlikte, özellikle zaten yaşlanmayı önleyici cilt bakım ürünleri kullanıyorsanız, peptid içeren herhangi bir ürünü satın almayın. Doktorunuzla konuşun ve cildinizi peptitlerle tanıştırmak için zaman ayırın.

Daha fazla şüphen var mı? Sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu