Cinsellik

Anal Seks Güvenlimidir?

Anal seks yapmak güvenli midir? Güvenli anal seks nasıl yapılır Hamileyken anal seks

Anal seks yapmak güvenli midir? Güvenli anal seks nasıl yapılır Hamileyken anal seks

Araştırmaya göre, cinsel olarak aktif kadınların yaklaşık yüzde 10’u anal sekse katılıyor. Ortak bir etkinlik olmasına rağmen, hala oldukça tabu bir konudur. Şimdi, olumsuz yönlerini ve güvende kalmanın yollarını analiz edelim.

Anal seks yapmak güvenli midir?

Anal seksten bir penise anal penetrasyon olduğunu düşünüyorsanız, başka birçok alternatif olduğunu keşfettiğinizde şaşıracaksınız. Anal seks aslında diliniz veya parmaklarınızla ya da dildos, vibratörler, oyuncaklar ve popo fişleri kullanarak yapılabilir. Ama doktorların tavsiyesi çok sağlıksız olmasıdır

Not: Anal seks kesinlikle tavsiye edilmiyor

Ne yazık ki, bununla birlikte, çeşitli nedenlerden dolayı en riskli cinsel aktivite biçimlerinden biridir. Güvenli anal seks, partnerinizle kapsamlı planlama, hazırlık ve açık iletişim gerektirir. Anal seks ile ilgili birden fazla sağlık endişesi de var.

 • Anal bakteri: 

E. coli gibi bakteri türleri anal kanalda yaşar ve kolayca yayılır. Siz ve eşiniz hem STD’lerden hem de CYBE’den bağımsız olsalar bile , bakteriyel enfeksiyonlar eylemi gerçekleştiren partneri etkileyebilir. Her zaman iyi hijyen uygulayın ve vajinal ilişkiye geçmeden önce taze bir prezervatif takmayı unutmayın.

 •  Hassas anal doku:

Anüsünüzün etrafındaki cilt daha sert olmasına ve enfeksiyona karşı bir engel oluşturmasına rağmen, anüsün içindeki yumuşak dokular ince ve hassastır. Penetrasyon anal çatlaklar veya gözyaşı gibi travmalara ve hatta kanamaya neden olabilir – sizi virüs ve bakterilere karşı daha savunmasız hale getirir.

 • Yağlama eksikliği:

Vajinal kanalın aksine, anüsünüz seks için doğal bir kayganlaştırıcı üretmez. Bu nedenle, güvenli anal seks yapmak, bir çeşit reçetesiz yağlama yöntemini kullanmayı içerir . Bunu yapmamak, penetrasyondan sonra ağrı, yaralanma veya kanamaya neden olabilir.

 • Hemoroitlerin şiddetlenmesi: 

Anal seks genellikle yeni hemoroid oluşumuyla bağlantılı değildir. Bununla birlikte, germe ve itme, iç veya dış parlamalara neden olabilir, kaşıntı, şişme ve rahatsızlık gibi semptomları kötüleştirebilir.

 • Kolon hasarı: 

Nadir olmasına rağmen, anal penetrasyon potansiyel olarak kolonunuzu delebilir ve ameliyat gerektirebilir. Anal sekse girdikten sonra ağır rektal kanama ve karın ağrısı hissederseniz derhal doktorunuza danışın.

Güvenli anal seks nasıl yapılır

Güvenli anal seks nasıl yapılır
Güvenli anal seks nasıl yapılır

Doğru planlama ve hazırlıkla, anal seks sizin ve eşiniz için güvenli ve zevkli bir deneyim olabilir. Aşağıda güvenli anal seks yapmayla ilgili yönergeleri izleyerek sağlığınızı koruyun.

 • Eşinizle açık olun: 

Anal seks yapmayı ümit ediyorsanız, eşinizle dürüst bir sohbet başlatın ve endişelerinizi tartışın. Yatak odasına bir şeyler eklemeye karar verdikten sonra bile ikinci düşüncelerin olması sorun değil. Seks, sizi asla utanmış veya rahatsız hissetmenize neden olmamalıdır.

 • Lavman kullanın:

Evet, anal seks karışık olabilir ve iyi hijyen sağlamanın bir kaç farklı yolu vardır. Eğer ikinizi de rahatlatacak ve zevk faktörünü artıracağını düşünüyorsanız, rektumuzu durulamak için bir lavman kullanmayı düşünün.

 • Prezervatif tak: 

Prezervatifler anal seks sırasında sizi birçok CYBE ve CYBE’den korumanıza yardımcı olur mu? Kesinlikle. Prezervatifler düzenli testlerin yerini almasalar da, sağlığınızı korumada vajinal ilişki sırasında olduğu kadar etkili olabilirler. Bakterilerin anüstan vajinaya geçmesini önlemek için vajinal penetrasyondan önce kondomunuzu çıkarmayı unutmayın.

 • Ellerini yıka ve tırnaklarını düzelt:

Güvenli anal cinsel ilişkide bulunduğunuzdan emin olmanın bir başka yolu da ellerinizi temiz ve tırnaklarınızı kısa tutmaktır. Bu, hassas anal dokuları yırtma ve aşınmaya veya kanamaya neden olma şansınızı azaltacaktır. Parmaklarınızı anüs, vajina veya ağız içine sokmadan önce, tırnakların altı dahil, ılık sabunlu suyla iyice fırçalayın.

 • Seks oyuncaklarını temizle: 

Anal seks öncesi ve sonrası tüm oyuncakları temizlemek ve dezenfekte etmek için birkaç dakikanızı ayırın. E. coli, hepatit B ve diğer tehlikeli virüsler ve bakteriler bu nesneler tarafından kolayca yayılır.

 • Bir yağlayıcı kullanın: 

Hassas anal dokulara zarar verme ihtimalinizi azaltmak için anal seks sırasında bol miktarda yağ uygulayın. Birçok çift Vazeline’a uygun ve ucuz bir seçenek olarak gelir, ancak bu önerilmez. Ama vazelin anal seks için güvenli midir? Eğer bir lateks prezervatif kullanıyorsanız, yağ bazlı çeşitler lateksi zayıfladığından ve kırılmaya neden olduğundan, su bazlı kayganlaştırıcılarla yapıştırın. Ayrıca, Vaseline seks oyuncaklarınızı mahvedebilir, çarşaflarınızı lekeleyebilir ve çıkarması zor olabilir.

 • Ön sevişme ile ısınmak: 

Anal seksten önceki 10 ila 15 dakikalık kısa bir ön sevişme süresi hem siz hem de eşiniz için daha zevkli bir deneyim yaratıyor. Anal sfinkter kaslarınızın gevşemesine ve gevşemesine izin verdiği için güvenli anal seks için özellikle önemlidir.

Prezervatif olmadan anal seks yapmak güvenli midir?

Kesinlikle hayır. HIV , klamidya , HPV, uçuk ve bel soğukluğu gibi birçok bulaşıcı hastalık anal ilişki ile paylaşılmaktadır . Aslında, araştırma özellikle anal seks yoluyla HIV ve HPV için yüksek bulaş oranlarını göstermektedir. Uzmanlar, tek eşli bir ilişkiye dahil olsanız bile daima korumayı kullanmanızı önerir.

Hamile iken anal seks güvenli midir?

Siz ve eşiniz hamilelik sırasında vajinal ilişkinizin büyüyen karnınız nedeniyle zorlaştığı durumlarda, anal seksten hoşgörülü olmayı tercih edebilirsiniz. Çoğu durumda, anal seks, cömert bir miktarda kayganlaştırıcı uyguladığınız ve eşinizden daha yumuşak olmasını istediğiniz sürece güvenlidir. Herhangi bir acı veya rahatsızlık derhal durması için bir işarettir.

Bununla birlikte, kuralın bazı istisnaları vardır. Siz veya eşiniz varsa hamile iken anal seks yapmamalısınız:

 • Travma geçirebilecek ve ağır kanamaya neden olabilecek düşük yalancı bir plasenta
 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık veya enfeksiyon
 • Enfekte olabilecek ve bebeğiniz için tehlike oluşturabilecek hemoroidler

Kesin olan bir şey var: güvenli anal seks, cinselliğinizi keşfetmenin eğlenceli ve maceracı bir yolu olabilir. Eşinize karşı dürüst olun, onları ve kendinizi korumak için gerekli adımları atın ve ilgili herkes için keyifli bir deneyim oluşturun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu