Cinsellik
Trend

Seks Yapmayı Bıraktığınızda Vücudunuza Olanlar Artıları ve Eksileri

Fiziksel sağlık Akıl sağlığı Seks yapmamanın faydaları

Çoğu insan hayatının bir noktasında kuru bir büyüye girer, burada seks yapmadan oldukça zaman geçirirler. Kendinizi bir yoksunluk döneminde bulursanız, sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Seks yapmadığınızda ne olur: fiziksel sağlık

İnsanlar pek çok sebepten dolayı kuru büyülerden geçer. Bazen ilişki içinde olmayan insanlar, seks yapmak istedikleri bir kişiyi bulmakta zorlanıyorlar. Bir çiftteki insanlar arasındaki çekicilik azalabilir. Diğer zamanlarda insanlar sadece seks yapmak istemez. Peki, uzun süre seks yapmazsan ne olur?

Bağışıklık sistemi

Düzenli seks bağışıklık sistemini iyileştirir ve vücudu endorfin salgılayarak hastalıklarla savaşmaya hazırlar. Bu, daha az sıklıkla seks yapmanın, soğuk algınlığı veya grip gibi daha sık hastalıklara neden olabileceği anlamına gelir. Bir araştırma, düzenli cinsiyeti olan üniversite öğrencilerinin tükürük örneklerinin, soğuk algınlığı ile savaşan immünoglobulin A denilen bazı antikorların daha yüksek konsantrasyonunda bulunduğunu bildirmiştir.

Vajinal sağlık

Uzun bir aradan sonra seks yapmak rahatsız edici olabilir. Kadın vücudunun uyandırılması ve cinsiyetin kolay ve rahat olması için yeterli yağlama sağlaması daha uzun sürer. Düzenli seks veya mastürbasyon, kan akışını iyileştirerek vajinanızdaki dokuları sağlıklı tutabilir.

Dönem ağrıları

Bazı insanlar cinsiyetin menstrüel krampları için mükemmel bir çare olduğunu düşünür.  Cinsiyetin neden olduğu endorfinlerin yanı sıra orgazmla meydana gelen uterus kasılmalarının artması krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu avantajlardan yararlanmak için seks yapmanıza gerek yok – mastürbasyon aynı etkiye sahip olabilir.

Kardiyovasküler sağlık

Düzenli olarak seks yapmazsanız, kardiyovasküler hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bir egzersiz kaynağı olmasının yanı sıra cinsel ilişki, östrojen ve progesteron seviyelerinizin dengede kalmasına yardımcı olarak kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Seks yapmadığınızda ne olur: zihinsel sağlık

Bazı insanlar seks hayatını kendi değerleriyle yaşamakla eşittir. Durum böyle olmasa da, uzun bir süre seks yapmazlarsa daha fazla endişeli ve depresyonda hissedebilirler. Değerinizin diğer insanlarla seks yapmaktan gelmediğini hatırlamak önemlidir.

Bunun dışında, cinsiyetten kaçınmanın neden olduğu ruh sağlığınız üzerindeki etkiler şunları içerebilir:

Stres ve kaygı düzeyi

Seks yapmak, hormon oksitosin ve endorfinleri serbest bırakır. Bu nörokimyasallar anksiyete veya stresin etkilerini yönetmeye yardımcı olabilir. Oksitosin, uyumanıza yardımcı olacak ek bir avantaja sahiptir. Düzenli olarak seks yapmazsanız, vücudunuz bu hormonları daha az serbest bırakarak stresle baş etmeyi zorlaştırabilir.

Libido

Şaşırtıcı bir şekilde, seks yapmadan uzun süre devam etmek, tamamen cinsiyete olan ilginizi kaybetmenize neden olabilir. Ne kadar çok seks yaparsanız o kadar çok seks yapmak istersiniz. Düzenli seks stresi azaltır ve libidonuzu güçlendirir.

İlişki sağlığı

Birçok çift için, düzenli cinsel ilişki, bağlarını korumanın önemli bir yoludur. Düzenli seks ayrıca daha iyi iletişim için genellikle kapıyı açar. Genel olarak, seks yapan çiftler,  daha az sıklıkla yapanlara kıyasla, duygusal olarak kendilerini bağlanmış ve bağlı hissederler.

Uzun süre seks yapmazsan ne olur? Bazı insanlar için eşleriyle olan ilişkileri stresli hale gelir ve bağlı hissetmeyi bırakır. Diğer çiftler seks ile ilgilenmezler veya onun yerine önemli bir bağlantı yöntemi değildir, onun yerine konuşmayı veya ortak etkinlikleri tercih ederler.

Uzun süre seks yapmamanın faydaları

Birçok insan çeşitli nedenlerle seks yapmamayı tercih eder. Bazı insanlar bundan hoşlanmaz ya da ilgilenmez. Diğerleri, gerçekten umursadıkları şeylerden bir dikkat dağıtıcı bulur. Seks yapmanın sağlığınız üzerinde olumlu etkileri olmasına rağmen, seks yapmamanın da faydaları vardır. Uzun süre seks yapmamanın olumlu yan etkilerinden bazıları şunlardır:

1.  Hamile kalmak konusunda endişelenmenize gerek yok: Günümüzde mevcut çok etkili doğum kontrol yöntemleri olmasına rağmen,% 100 mutlak, hamile kalmamak için en kesin yol seks yapmamak.

2.  İdrar yolu enfeksiyonu geçirme olasılığınız daha düşüktür: Doğal olarak, seks yapmamak cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon alma olasılığınızı önemli ölçüde azaltacaktır, ancak cinsel ilişkiden kaçınmak aynı zamanda idrar yolu alma olasılığınızı azaltır enfeksiyon.

3.  Kendinizi daha iyi tanıyın: Bazen insanlar başkalarıyla seks yaparken zevklerine odaklanmakta zorlanırlar. Kuru bir büyüyü yapmak, mastürbasyon yaparak sizi neyin memnun ettiğini bulmak için biraz zaman ayırmanın harika bir yoludur .  Tekrar cinsel olarak aktif olmaya karar verirseniz, cinsel ilişkiyi daha eğlenceli hale getirmek için eşinizle paylaşabileceğiniz bilgileriniz olacaktır.

4.  Çok ihtiyaç duyulan bir alana sahip olabilirsiniz: Seksden uzak durmak, ayrılmak ya da sevilen birinin ölümü gibi başa çıkabileceğiniz büyük duygusal sorunlara odaklanmak için zaman verebilir. Bazen cinsel ilişkiden kaçınmak, bir hastalık veya tıbbi prosedürden sonra gerekli olabilir ve bunu yapmak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Cinsel olarak aktif olmayı tercih ediyorsanız, seks yapmadan uzun süre devam etmek sinir bozucu bir deneyim olabilir. Ancak, bir yoksunluk dönemi kişisel gelişim ve kendini sevme için bir fırsat olabilir. Cinsiyetin sağlığa olan faydalarını geçici olarak kaçırmış olsanız da, yine cinsel olarak aktif hale gelirseniz ya da ne zaman aktif olurlarsa sizi bekliyor olacaklar. Cinsiyet eksikliğinin eşinizle olan ilişkinizi etkilediğini tespit ederseniz, ciddi bir tartışma, bir ilişkide neye ihtiyacınız olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu