Cinsellik

Stealthing Nedir?

Seks, katılan tüm taraflar için her zaman keyifli ve güvenli bir deneyim olmalıdır. Ne de olsa, cinsiyetin kadının sağlığı için birçok faydası vardır. Sizinle eşiniz arasındaki samimiyeti artırabilir, ruh halinizi ve özgüveninizi artırabilir ve hatta bir antrenman görevi görür!

Ancak gizlilik, bir erkeğin seks sırasında kondomunu eşine söylemeden çıkardığı bir eylemdir. Birçok karmaşık fiziksel ve duygusal sorunları sunar. Fakat gizli tutma tam olarak ne anlama geliyor ve ne işe yarıyor?

Prezervatif gizliliği nedir?

Seks sırasında gizlilik, bugünlerde çok sıcak bir tartışma konusudur. Prezervatif gizliliği, eşiniz yalnızca kondom ile seks yapmaya razı olduğunda, seks sırasında gizlice prezervatifi çıkarmaktan ibarettir.

Bu etkilenen ortak için önemli sorunlara yol açabilir. Fiziksel sonuçlar istenmeyen gebelik veya CYBE iletimini içerir.

Duygusal sonuçlar daha karmaşıktır, ancak psikolojik sıkıntı ve ihlal edilme hissi içerebilir. Stealthing, rıza gösterme ve güven verme hakkınızı ortadan kaldıran bir cinsel saldırı eylemidir.

Gizli cinsel saldırı mı?

Prezervatif gizliliği genellikle bir cinsel saldırı biçimi olarak düşünülür. Bir prezervatifle seks yapmayı kabul ettiğinizde, bu izin yalnızca korunan ilişkiye kadar uzanır. Prezervatifin çıkarılması, kendinizi istenmeyen gebeliklerden veya CYBE’den korunma yeteneğinizi kaybettiğiniz anlamına gelir.

Stealthing aldatıcı, oybirliği olmayan bir eylemdir. Bu nedenle, hiçbir zaman bir ilişkide tolere edilmemesi gereken bir davranış şeklidir.

Ne yazık ki, gizlilik son yıllarda giderek daha yaygın hale geldi. Bu eğilim hem kişilerarası ilişkilerde hem de akademik ortamlarda, konsensüel cinsiyet hakkında açıkça konuşma ihtiyacını vurgulamaktadır. Açıkçası, cinsel şiddet, tecrübe sahibi kişilerin yaşadıklarını korku veya utanç olmadan paylaşabilmeleri için mahrum bırakılmalıdır.

Gizliliğin etkisi

Duygusal sonuçlara ek olarak – utanç hissi ve güven kaybı gibi – prezervatif gizliliği de aşağıdaki gibi fiziksel sorunlar ortaya çıkarır:

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Anal Seks Güvenlimidir?

İstenmeyen hamilelik

Korunmasız seks yapmak her zaman, yüzde 20 hamilelik şansı var. Prezervatif dışında başkaherhangi bir kontrasepsiyon şekli kullanmıyorsanız , gizli kalmanın istenmeyen gebeliğe yol açması olasılığı vardır.

İstenmeyen bir hamilelik büyük duygusal sıkıntılara neden olabilir ve birçok kadının almaya hazır olmadığı finansal bir yükü temsil eder. Bu, prezervatif gizliliğinin, bir kadın olarak, kendi bedenine ne olacağını seçme hakkını reddetmesidir.

CYBE

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma, gizliliğin başka bir potansiyel sonucudur. Prezervatiflerin (erkek ve dişi) sizi birçok CYBE’den korumanıza yardımcı olan tek kontraseptif yöntem olduğunu unutmayın.

Bir erkek gizlice çalıştığında, cinsel yolla bulaşan bir hastalığı bilerek veya bilmeyerek eşine aktarabilir. En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar şunlardır:

 • klamidya
 • belsoğukluğu
 • insan papilloma virüsü (HPV)
 • frengi
 • mycoplasma genitalium
 • trikomonas
 • HIV / AIDS
 • kasık biti
 • uçuk
 • hepatit
 • bakteriyel vajinoz
 • yumuşakça contagiosum

CYBE ve gizlilik, hem kişisel hem de halk sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atar. Yalnızca korunan bir ilişkiniz olduğuna inanıyorsanız, test edilme gereğini hissetmeyebilirsiniz. Bu, CYBE’nin daha uzun süre tespit edilememesini sağlayabilir. Aktif bir cinsel yaşamınız varsa, kullandığınız koruma türüne bakılmaksızın düzenli olarak test yaptırmak çok önemlidir.

Gizliliğin arkasındaki motivasyon

Bu uygulamayı kullanan erkekler, kondom kullanmadan seks yapmayı tercih ettikleri için yaptıklarını söylediler. Bununla birlikte, uzmanlar prezervatif gizliliğinin ardındaki motivasyonun genellikle bundan daha derinlerde olduğunu kabul eder. Stealthing, genellikle güç vermek ve güven bağlarını kırmak için kullanılır; bu, bir şekilde bunu yapanlar için heyecan verici olabilir.

Bu nedenle, etkilenen eşin suçlanmamak olduğunu ve hem erkeklerin hem de kadınların kondom gizliliğine karşı savunmasız olduklarını hatırlamak çok önemlidir.

Gizli yasal mı?

Yasalar gizlilik söz konusu olduğunda her zaman net veya evrensel değildir. Rıza ve cinsel saldırı konusundaki tartışmalar kınanmasına rağmen, bu tutum göreceli olarak yenidir ve çoğu ülkede gizli tutulmaya karşı yasalar yoktur.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  İlk Defa Seks Yapma: İpuçları ve Püf Noktaları

Bazı alanlarda, gizliliği bir tecavüz veya cinsel şiddet biçimi olarak sınıflandırmak için yasalar oluşturulmaktadır. Bu değişikliklerden yerel düzeyde haberdar olmak faydalı olabilir.

Kanada ve bazı Avrupa ülkeleri, koşullu rıza kavramı altında gizlilik suçlu bulunan erkeklere karşı kovuşturma yaptı. Bu, seks yapmaya razı olmanıza rağmen, prezervatifsiz ilişki gibi istisnasız cinsel ilişkiye girmediğiniz anlamına gelir. Eşiniz daha sonra suçlamalarla karşı karşıya kalabilir, çünkü izninizin koşullarını değiştirdiler.

Gizli tutma konusunda yasal bir fikir birliği olmamasına rağmen, bir STI’yi bilerek iletmek çoğu alanda yasalarca cezalandırılır. Gizlice işleyen, bir CYBE taşıyan ve onu ortağına devreten bir kişi, bir kabahat ile suçlanabilir.

Eğer daha önce hiç gizlilik yaşamışsanız, hatırlanması gereken ilk şey sizin suçunuz değil. Eşiniz güveninizi kırmayı ve sınırlarınızı ihlal etmeyi seçti. Size en yakın olanlardan destek alın ve yasal işlem yapıp yapamayacağınızı görmek için cinsel şiddete ilişkin yerel yasaları araştırmayı düşünün.

Hamilelik ve CYBE açısından test yaptırmak da önemlidir. İyi haber şu ki, çoğu CYBE artık kolayca tedavi edilebilir. Ayrıca, olanlar hakkındaki duygularınızla başa çıkmakta sorun yaşıyorsanız, bir profesyonelle konuşmaktan korkmayın.

Unutmayın ki, cinsiyet her zaman hemfikir, zevkli ve ilgili herkes için güvenli olmalıdır. Daha zevkli bir cinsel yaşama doğru atabileceğiniz birçok adım var , ancak kilit nokta hem eşinizle hem de kendi teninizde daima rahat hissetmek.

Bir önceki yazımız olan Ağrılı Seksin Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı