Dijital pazarlama

Müşteri Verileri Platformlarındaki “Verileri Anlamak”

Müşteri veri platformları (CDP’ler) şu anda pazarlama tekniğindeki en önemli şeydir.

CDP’ler, reklamverenlerin ve yayıncıların kitle verilerini yönetmek için kullanılan veri yönetimi platformları (DMP’ler) gibi diğer veri depolama sağlayıcılarına benzer. CDP’leri satan satıcılar, farklılaşmalarının yalnızca birinci taraf verileriyle ilgilenmekten ve medya ve reklamcılığın ötesine uzanan kullanım durumlarından kaynaklandığını iddia ediyor.

Şu anda bir CDP satıcısı kullanan 204 ABD’li yürütme pazarlamacısının Haziran 2018’de gerçekleştirdiği The Relevancy Group tarafından yapılan bir ankette, ankete katılan yaklaşık altı kişiden altısı, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) verilerini CDP’lerine entegre ettiklerini belirtti. Çevrimdışı harcama, e-posta pazarlaması ve mobil davranışlar gibi diğer veri türleri de CDP’lere entegre edilmiştir, ancak CRM verileri kadar yüksek bir oranda değildir.

Bu sonuçlar, CDP’lerin en yaygın işlevlerinin birkaç yıl boyunca nasıl bulunduğunun altını çizmektedir. CDP’ler, DMP’ler ve CRM platformlarından daha fazla veri türü saklar, ancak adil bir çakışma miktarı vardır.

Müşteri Veri Platformu Enstitüsü’ne göre, CDP’lerin sayısı 2017’den 2018’e iki katına çıktı ve şu anda MarTech Today’in sanayi manzarasında 50’den fazla CDP var. Pek çok satıcının CDP satmak için acele etmesinin bir nedeni de, Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) – Mayıs 2018’de yürürlüğe giren bir AB kuralına sahip olması ve insanların verilerinin yalnızca bir şirkete açık bir izin vermesi durumunda kullanılabileceğini öngörmesi; Birinci taraf veri ürünleri için talebi yönlendirmek . Nisan ayından bu yana en az yedi CDP sağlayıcısı yatırımcılarla anlaşmalar imzaladı.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Dijital Pazarlamanın Geleceği
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı