Dijital pazarlama

SMS Pazarlamasında Başarıyı Getirecek Yöntemler

SMS Pazarlaması,Tüketiciler sürekli olarak arkadaşlarından, ailelerinden, işlerinden ve markalarından gelen sosyal uyarılarla bombalanıyorlar. Bu aksaklıklardan dolayı, e-posta ve diğer sosyal ağlar için birçok devre dışı bırakma bildirimi. Gerçek zamanlı olarak pazarlamak istiyorsanız, bir metin mesajı göndermeniz gerekir.

“Metin mesajları insanların cep telefonlarında göründüğünden, diğer pazarlama türlerinden daha kişisel hissettiriyorlar” diyor EZ Texting’in ana gelir sorumlusu Luke Wilson . “Yazma, işletmelerin geleneksel medyada yaptıkları şeylerin çoğunu, ekstra donanım, işçilik, baskı ya da medya satın almalarına yatırım yapmak zorunda kalmadan yapmalarına izin veriyor.”

Metin mesajı pazarlaması herkes için değildir, ancak bunu kullanan markalar müdahaleci ve spam içerikli olmaktan ziyade yararlı ve alakalı olma konusunda dikkatli olmalıdır. Ölçeği bahşetmek ve mesajlarınızla kullanıcıları kapatmak kolaydır. Müşterilerinizi rahatsız etmeden mesajlarınızı pazarlama stratejinize nasıl dahil edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. 

E-posta pazarlamacılığında olduğu gibi, tüketicilere kısa mesaj göndermeden önce açık izin almak önemlidir. Bu türden bir pazarlama isteyen bir kitleye yalnızca mesaj göndermekle kalmayacak, aynı zamanda da olmayanları rahatsız edemeyeceksiniz.

Material Good’in pazarlama müdürü Yoni Ben-Yehuda, “Müşteri veya potansiyel müşteri sizi telefon numarasına dahil edip size ulaştıysa, yalnızca pazarlama kanalı olarak mesajlaşmayı kullanın,” dedi . “İstenmeyen kullanıcılarla iletişim kuruyorsanız, kredibilitenizi kaybetme ve mesajlarınızdan çıkma riskini taşıyorsunuz.”

Wilson, listenizi büyütmek için bir anahtar kelime kampanyası kullanmasını tavsiye etti, böylece tüketiciler kısa bir koda özel bir kelimeyi yazabilir ve anlaşmalar, uyarılar vb. İçin tercihte bulunabilirler. 

Tüketicilerin uygun saatlerde mesajlarla dolup taşmadıklarını veya abonelikte sıkışmış gibi hissetmediğinden emin olun. Wilson, tipik iş saatlerinde mesajlaşmayı ve programınızdan ne beklemeleri gerektiği konusunda şeffaf olmayı önerdi.

Ayrıca, istediği zaman devre dışı bırakmayı kolayladığınızdan emin olun dedi. Bunu yapabileceklerini bilerek, genellikle başlangıçtan itibaren daha rahat hissetmelerini sağlar.

Yazılı mesajlaşma, her pazarlama senaryosu için uygun değildir. Ben-Yehuda, belirli bir mobil uygulamayı veya programı indirdikten sonra bir ikincil mesaj olarak, bir satın alma makbuzu veya özel bir indirim indirdikten sonra ikincil bir mesaj olarak kullanmayı ve yalnızca bu tür iletişimi tercih eden bir kitleye sahip olan markalar için kullanmayı önerdi .

Ben-Yehuda, “Bir metin bir e-postadan daha kişiseldir, bu yüzden eğer kullanıcıyla iletişim kuruyorsanız ve sizi hiç duymadılarsa, büyük olasılıkla spam olarak kabul edilirsiniz” dedi. “Marka tanıma kullanıcı ile mevcut olduğunda ve şirketinize veya ürünlerine aşina olduklarında, metin yoluyla içerik sunma verimli olabilir.”

Pazarlama metin mesajlarınız aracılığıyla ne iletişim kurduğunuz önemli değil, her şeyin ötesinde, alakalı olduğundan emin olun ve markanızla tüketicinin deneyimine değer katın.

Wilson, “Listenize ulaşmaya hazır olduğunuzda, kişilerinizi memnun edecek mesajları düşünün” dedi. “Kuponlar, promosyonlar ve gizli mesajlar, abonelerinizin mutlu olmaları için mutlu olmaları gereken kalabalıktır.”

Bin yıllık odaklı pazarlama ajansı Hero Group’un CEO’su Joseph Anthony,  akıllı markaların tüketicilere, akran grupları ve sosyal çevreleriyle kullandıkları iletişim türünü vereceğini sözlerine ekledi. 

Anthony, “Promosyon tekliflerine ek olarak, yararlı bilgiler sunmak, bir beklenti ve sürpriz yaratacaktır.” Dedi. “Markalar, Facebook, Instagram ve Twitter’daki konuşmalara nasıl katıldıklarına benzer bir şekilde metin mesajı pazarlamasını görmelidir. Kendilerine nasıl müdahaleci olmadan değer ekleyebileceklerini sormaları gerekir. 

Adnan Yildiz

Adnan Yıldızcı, Boğaziçi Üniversitesi'nden Kitle İletişim Bölümü'nden mezun oldu ve şimdi Blogdefteri.com, Girişimcilik ve Dijital pazarlama yazarı oldu. Gazeteciliğin geçmişi, gözden geçirme ve özelliklerine eleştirel bir bakış getirerek, iş liderlerinin kendi şirketleri için en iyi kararları almalarına yardımcı oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu