Dijital pazarlama

Yeni Başlayanlar İçin Affiliate Pazarlama Rehberi

Affiliate Pazarlama, blogunuzdan çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biridir

Affiliate Pazarlama, blogunuzdan çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biridir . Blogunuzun para kazanma stratejisine sabit bir gelir akışı eklemenize olanak tanır. Yeni başlayanlar için bu bağlı kuruluş pazarlama rehberinde, bağlı pazarlamanın nasıl çalıştığını ve nasıl başlayacağınızı açıklayacağız.

Affiliate Pazarlama Nedir?

Tanım olarak, bağlı kuruluş pazarlama, kullanıcıların ürünlerini referans bağlantınızdan satın aldıklarında, bir online satıcının (reklamveren) size bir komisyon ödediği bir yönlendirme düzenlemesidir.

Tıklamaları veya görünümleri temel alan diğer reklam türlerinden farklı olarak, bağlı kuruluş pazarlaması bir EBM (edinme başına maliyet) veya GBM (potansiyel satış başına maliyet) esasıyla çalışır. Diğer bir deyişle, yalnızca bir kişi bir işlem gerçekleştirdiğinde (yani ürünü satın alırsa veya ücretsiz deneme için kayıt yaptırıyorsa) bir komisyon kazanırsınız.

Reklamveren için daha az risk olduğundan, bağlı kuruluş programları yayıncılara Google AdSense veya diğer türdeki reklamlara kıyasla daha yüksek komisyonlar vermektedir .

Bağlı kuruluş pazarlama daha pratik bir yaklaşım gerektirir. Kullanıcılarınıza yardımcı olacağını düşündüğünüz bir ürün veya hizmet bulmanız gerekir. Bundan sonra, blog gönderilerinize ve sitenizin diğer alanlarına stratejik olarak eklemeniz gerekir, böylece kullanıcılar referans bağlantısını kullanarak ürünü satın alabilirler.

Affiliate Pazarlama / Takip Çalışması Nasıl Yapılır?

Öncelikle, tanıtmak istediğiniz bir şirket veya ürün bulmalısınız. Blogunuzun konusuyla alakalı olacağını düşündüğünüz ve kitleniz için yararlı olacağına inandığınız bir ürün veya hizmeti seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz ürün veya şirket bir “Satıcı” olarak adlandırılacaktır.

Ardından, ortak programına katılarak şirket ile ortaklık kurmalısınız. Bu onların ‘Ortaklık’ yapar. Bazı şirketler ayrıca iştirakler, ortaklar vb. Terimleri kullanırlar.

Ortak programına katıldığınızda (aynı zamanda Ortaklık Programı olarak da adlandırılır), benzersiz bir ortaklık kimliği alacaksınız. Bu ortaklık kimliğini, ürünü tanıtmak için web sitenize eklediğiniz tüm bağlı kuruluş bağlantılarında kullanmanız gerekir.

Ürünü ayrıntılı bir ürün incelemesi ekleyerek , makalenizde önererek , banner reklamları göstererek , bir e-posta bülteni göndererek ve daha fazlasını yaparak ürünü tanıtabilirsiniz . Satıcı kimliğine sahip satıcı web sitesine gönderdiğiniz tüm trafik takip edilecektir.

Bir kullanıcı bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, bir komisyon kazanacaksınız. Ödemeniz, kazançlarınız genellikle 45 – 60 gün belirli bir eşiğe ulaştığında verilir.

Affiliate Marketing ile Nasıl Başlanır

Öncelikle, doğru bloglama platformunu kullandığınızdan emin olmanız ve web sitenizde satış ortaklığı kampanyaları yayınlamanıza izin verilmektedir.

Öte yandan, kendi kendini barındıran WordPress.org web sitesinde iseniz, istediğiniz herhangi bir bağlı kuruluş bağlantısını ekleyebilir ve ortaklık kampanyalarınızı verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Ardından, kullanıcılarınıza bir açıklama sayfası ekleyerek web sitenizden nasıl para kazanacağınızı bilmeniz gerekir.

Blogunuza bir gizlilik politikası ve hizmet şartları sayfası eklemeniz de gerekecektir .

Bunlar arasında her WordPress blogu için sayfaların olması gerekir . Yalnızca sizi gelecekte yasal sorunlardan kurtarmazlar, aynı zamanda kitlenizle güven oluşturmanıza da yardımcı olurlar.

Tanıtmak için Katılımcı Ürünleri ve Hizmetleri Bulma

Bir iş ortağı olarak ortaklık kurabileceğiniz ürünleri ve şirketleri bulmanın birçok yolu vardır. Tanıtımını yapabileceğiniz ürünleri bulmanın en kolay yollarından birkaçı.

1. Zaten kullandığınız ürünler için bir üye olun

İlk olarak, halihazırda kullandığınız ve faydalı bulduğunuz ürün ve hizmetlere bakmanız gerekir. Bu sayede, kullanıcılarınızı ürün ve ürünler hakkında zaten bilgilendirdiğiniz için, sizi ürün hakkında ikna etmenizi kolaylaştırır.

Ardından, ürünün web sitesine gitmeli ve ‘Ortaklık programı’, ‘Ortaklar’ veya ‘Ortaklar’ gibi terimleri aramalısınız. Birçok şirket, ürünlerini tanıtmak için satış ortağı pazarlamacılarını aktif olarak arıyor. Bu nedenle, web sitelerinin altbilgisinde bağlı kuruluşlarına bir bağlantı ekliyorlar.

2. Diğer blogların önerdiği ürünleri arayın

Ürünleri bulmanın başka bir yolu, sizinkilere benzer diğer bloglara bakmaktır. Para kazanmak için bağlı kuruluş pazarlamasını kullanan birçok benzer blog bulabileceksiniz.

Ancak, bağlı kuruluş ürünlerini tanıttıklarını nereden biliyorsunuz?

Öncelikle, web sitelerinde bariz ve kolayca fark edilir banner reklamlar arayın. Farenizi banner reklamına götürün ve tarayıcınızın durum çubuğunda bir bağlantı göreceksiniz.

Bu bağlantı genellikle bir satış ortağı kimliğine sahip olacaktır. Satış Ortaklığı kimliği, satıcıların hangi satış ortağının trafik / satış gönderdiğini izlemesine yardımcı olur.

Bazen bu bağlantılar iç bağlantılar gibi görünebilir, ancak onları tıkladığınızda sizi bağlantıdaki satış ortağı pazarlamacı kimliğine sahip bir ürün web sitesine yönlendireceklerdir. Ayrıca, içerikleri aracılığıyla benzer ortaklık bağlantılarını da bulabilirsiniz.

3. Büyük Ortaklık Ağlarına Katıl

Tanıtılacak ürünleri bulmanın başka bir yolu, bağlı kuruluş ağlarına katılarak. Bu web siteleri, bağlı pazarlamacılar ve tüccarlar arasında bir aracı olarak hareket eder.

Eşleştirmek istediğiniz birçok ürün ve şirketin zaten bir ortaklık ağı kullandığını fark edeceksiniz. Bu, web sitenizde tanıtım yapmaya başlayabileceğiniz birçok ürünü hızlıca bulmanıza yardımcı olur.

4. Şirketlere Ulaşın

Bir ürünü tanıtmak istiyorsanız ancak bağlı kuruluş programı hakkında herhangi bir bilgi bulamıyorsanız, onlara e-posta ile soru sorabilirsiniz.

Bazı şirketler aktif programlarını aktif olarak desteklemeyebilir. Bir ortaklık programı varsa, sizi katılmaya davet edebilirler.

Ortaklık Ağları Nedir? Neden Onlara Katılmalı?

Bağlı kuruluşlar, siz (iştiraki pazarlamacı) ve tüccarlar (ürünlerini satmak isteyen şirketler) arasında bir aracı olarak hareket eder.

Satıcılar, platformlarını ürünlerini listelemelerini, bağlı kuruluş trafiğini izlemelerini, bağlı şirketleri yönetmelerini ve ödeme göndermelerini sağlayan bir hizmet olarak sunar.

Bağlı kuruluş pazarlamacıları için ürünleri aramak, bir üye olarak kaydolmak, kampanya performansınızı ve kazançlarınızı izlemek için kullanımı kolay bir platform sunar.

Aşağıdakiler, katılabileceğiniz en popüler satış ortağı ağlarından bazılarıdır.

  • ShareaSale – Akla gelebilecek hemen hemen her kategori için yüksek ödeme gücü yüksek bağlı kuruluşların bulunduğu en büyük ortaklık ağlarından biri. Popüler WordPress hosting şirketi Blogdefteri , iştiraklerini yönetmek için ShareASale’i kullanıyor.
  • CJ Affiliate (Eskiden, Comission Junction) – Kategorilerde düzgün bir şekilde organize edilen çok sayıda tüccar ve ürüne sahip ve daha kolay bir şekilde aranabilen bir başka satış ortaklığı ağı. GoDaddy , Expedia ve diğerleri gibi şirketler CJ’yi kullanıyor.
  • ClickBank – Bu, farklı satıcılardan çeşitli kategorilerde dijital ürünler satmak için büyük bir çevrimiçi pazardır. Yeni iştirak pazarlamacıları için kullanımı kolaydır ve tonlarca öğrenme kaynağı vardır.
  • Amazon Associates – Amazon, milyonlarca ürünü olan dünyanın en büyük e-ticaret mağazası. Bağlı kuruluş programına kaydolabilir ve çevrimiçi alışverişleri için kullandıkları bir web sitesine kişileri göndererek kazanmaya başlayabilirsiniz.

Hangi bağlı kuruluş ağlarına katılmalısınız?

Tanıtmak istediğiniz ürünleri içeren bağlı kuruluş ağlarına katılmalısınız. Farklı ürünler için birden çok satış ortağı ağına katılabilirsiniz. Yukarıdaki tüm ağları ve birkaçını kullanıyoruz.

Ağ programı ilkelerini her zaman kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, bireysel ürün ve satıcıların program politikalarını da gözden geçirmeniz gerekir. Bu, kazançlarınız, ödemeleriniz, ek teşvikleriniz ve daha fazlası hakkında net bir fikir verecektir.

Affiliate Marketing İpuçları Kazançları Artırma

Şimdi temelleri ele aldık, iş ortaklığı pazarlamasından nasıl para kazanılacağına dair bazı ipuçları verelim.

1. teşvik etmek için iyi ürünler ve şirketler seçin

Bağlı bir pazarlamacı olarak, önerdiğiniz ürünlerin geleceği üzerinde kontrolünüz yoktur. Bu yüzden saygın şirketlerden en iyi ürünleri tavsiye ettiğinizden emin olmalısınız.

Bunu yapmanın en iyi yolu, gerçekte kullandığınız ürünleri ve hizmetleri tavsiye etmektir. Faydalı bir ürün önermek istiyorsanız, daha fazla bilgi edinmek için onlarla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Güzelce soruyorsanız, çoğu şirket, ürününü veya hizmetini incelemek / test etmek için size ücretsiz bir hesap ya da kopya sunacaktır.

2. Çok yararlı ve değerli içerikler sunun

WordPress sitenizde herhangi bir yere bağlı bağlantı ve banner ekleyebilirsiniz. Ancak, yalnızca bağlantı eklemeniz, kullanıcılarınızın bu ürünleri gerçekten satın almalarına ikna etmeyecektir.

Ürün hakkında yararlı ve değerli bilgiler sunarak kullanıcılarınızı ikna etmeniz gerekir. Birçok bağlı pazarlamacılar, derinlemesine ürün incelemeleri, video incelemeleri, artı ve eksilerle ürün karşılaştırmaları ve daha fazlasını yazarak bunu yapar.

3. Kitlenizi aklınızda bulundurun

Ürünü seçerken web sitenizin kitlenizi ve ilgi alanlarını aklınızda bulundurun. Örneğin, bir moda blogu çalıştırırsanız , kitlenizin satın almak isteyeceği moda aksesuarları, kıyafetleri ve benzer ürünleri tanıtmak istersiniz.

Ayrıca, yalnızca daha yüksek komisyonlar sundukları için ürünleri önermediğinizden emin olmanız gerekir. Bir kullanıcı önerinize dayanarak bir ürün satın alırsa ve yararlı olmazsa, önerilerinize hiçbir zaman bir daha güvenmeyecektir.

WordPress için Affiliate Marketing Eklentileri ve Araçları

Blogunuz büyüdükçe, pek çok farklı ürün önereceksiniz. Bu, web sitenize yayılmış olan tüm bağlı bağlantıları, afişleri ve reklamları yönetmenizi zorlaştıracaktır.

Neyse ki, yönetim ile ilgili olarak kullanabileceğiniz mükemmel bir WordPress eklentileri ve eklentileri vardır.

1. ThirstyAffiliates

Siteniz büyüdükçe içeriğinize el ile bağlantı eklemeniz zorlaşır. Ürüne her geldiğinizde URL’yi bağlı kuruluş kimliğinizle kopyalamanız ve WordPress’e yapıştırmanız gerekir.

ThirstyAffiliates’in yardım edebileceği yer burası . WordPress’te bağlı kuruluş bağlantılarını kolayca eklemenize izin veren bir bağlı kuruluş yönetim eklentisidir .

Ayrıca, uzun ortaklık bağlantılarını daha kullanıcı dostu olan gizli bağlantılar haline getirmenize de olanak tanır .

ThirstyAffiliates ayrıca, bağlı kuruluş bağlantılarına sahip anahtar kelimeleri otomatik olarak değiştirme seçeneğine sahiptir ve bu da bağlı kuruluş gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

2. AdSanity

AdSanity, en iyi WordPress reklam yönetimi eklentisidir ve her bağlı kuruluşun araç kutusu için sahip olması gereken bir özelliktir . WordPress sitenizden banner reklamlar oluşturmanızı ve bunları tek bir panodan yönetmenizi sağlar.

AdSanity ayrıca, WordPress yayınlarınıza, sayfalarınıza ve kenar çubuğu widget’larına reklam eklemenizi de kolaylaştırır. Bunu, Google AdSense reklamları ve afişleri gibi üçüncü taraf reklamlarınızı yönetmek için de kullanabilirsiniz .

3. MonsterInsights

MonsterInsights, WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir . Kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve web sitenizde neler yaptığını görmenizi sağlar.

Ayrıca , Google Analytics’i kullanarak giden bağlı kuruluş bağlantılarınızı izlemenize de yardımcı olur . Bu, hangi bağlı kuruluş bağlantılarının daha sık tıklandığını bulmanıza ve kaçırılan fırsatları keşfetmenize yardımcı olur. .

Yeni Başlayanlar İçin Affiliate Pazarlama Rehberinin, satış ortağı pazarlamacılığını nasıl yapacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu