Dijital pazarlama

Her Markanın Bilmesi Gereken 7 Mükemmel Yıkıcı Pazarlama İpuçları

Yıkıcı pazarlama stratejisi neyi gerektirir ve markalar pazarlama çabalarını artırmak için bunu nasıl kullanabilir?

Yıkıcı pazarlama nedir?

Yıkıcı pazarlama, tüm pazarlama kurallarını tersine çevirmek, bir şeyleri sarmak ve sadece şirketinizle değil, bir bütün olarak sektörle ilgili algıyı değiştirmek anlamına gelir.

Dahası, yıkıcı pazarlama şirketleri sadece reklam ve pazarlama kampanyalarını değil, tüm markayı yeniden düşünmeye teşvik ediyor. İş modellerini, ürün veya hizmetlerini ve tüketicilere ilettikleri mesajı değiştirmeye hazır olmalılar. Riskli bir görev olabilir, ancak aynı iş modeline uzun süre dayanmak bile daha tehlikeli olabilir.

Yıkıcı pazarlama neden işe yarıyor?

  • Yenilik – müşterinin ihtiyaçlarını tamamen yeni bir ürün veya hizmet sunan yeni bir şekilde karşılar.
  • Benimseme – mevcut ürün veya hizmeti geliştirir ve daha hızlı, daha iyi veya daha ucuz hale getirir.

Hangi yolu seçerseniz seçin, yıkıcı pazarlama, onu güçlü bir strateji haline getiren çeşitli yönlere sahiptir:

  • Okunabilirlik – yıkıcı pazarlama, müşterilerin kolayca anlayabileceği bir hikaye anlatır. Tüketicilerin% 92’sinin, bir hikaye gibi görünen reklamları görmek istediklerini itiraf ettiği zamanlarda etkili bir marka hikayesi anlatımı paha biçilmezdir . Aslında hikayeler olarak gönderilen mesajların 22 kat daha fazla unutulmaz olduğu kanıtlanmıştır.

  • Ekonomiklik – yıkıcı pazarlama etkili olmak için pahalı olmak zorunda değildir. Bunun yerine, işlerin nasıl yapıldığını değiştirmeli ve insanların ürününüz hakkında nasıl düşündüklerine meydan okumalısınız.
  • Merak – benzersizdir, bu yüzden insanları çeker ve onlara daha fazla bilgi aramasını sağlar. Tüketicilerin% 57’si , satın aldıkları firma için yenilikçi olmak için çok önemli olduğunu söylüyor. Bu nedenle, kitleler yıkıcı pazarlama kampanyalarını severler, çünkü tamamen yeni yönlerde düşünmelerini sağlarlar.
  • – O çoğaltılamaz asla  Millennials için en önemli ilk beş marka nitelikleri güvenilirlik (% 31), yaratıcılık (% 29), zeka (% 23), özgünlük (% 22) ve güven vardır (% 21 ). Yıkıcı pazarlama, tüm bu özellikleri birleştirir ve kolayca çoğaltılamaz. Başka bir şirket aynı taktikleri veya konumlandırmayı denerse, büyük olasılıkla müşteriler ilk önce bunu yapanları tercih edeceğinden büyük olasılıkla yok sayılacaktır.
  • Deneylere yer var – geleneksel pazarlama, markanızı bir ‘kategoriye’ yerleştirirken, yıkıcı pazarlama kurallara uymamaya izin verir. İlk kullanıcı olarak, yeni şeyler ve yeni sektörleri de özgürce deneyebilirsiniz.

Yıkıcı bir pazarlama kampanyası nasıl oluşturulur?

1. Endüstrinizi anlayın

Yıkıcı bir pazarlama stratejisi oluşturmadan önce, neyi bozmak istediğinizi anlamanız gerekir. Gibi araçlar Google ile Düşünün , SurveyMonkey , BizStats ve diğerleri sanayi, ürünlerin veya hizmetlerin derinlemesine bilgi elde etmek faydalıdır. İhtiyaçları ele alınmayan sektörün veya potansiyel müşterilerin zayıflığını düşünün. Ardından, markanızın karşılanmamış bir ihtiyacı karşılayabildiğini bulabilir ve yeni bir şey oluşturabilir veya önemli geliştirmeler yapabilirsiniz.

Brandless, organik, GDO olmayan ve temiz ürün perakende sektörünü analiz ederek bunu gerçekleştirdi. “ 3 $ ‘ın o pazara giriş fiyatı olmadığını ” anladılar . Böylece, bu ürünlere erişimi adil fiyatlarla demokratikleştirmeye karar verdiler ve basit bir iş modeli yarattılar: her şey 3 dolar ve üretimin gizli maliyeti yok.

2. Müşterinizi anlayın

Ayrıca, başarılı bir yıkıcı kampanya oluşturmak için, müşterinizin ayakkabılarına adım atmanız gerekir. Tüketicilerin% 72’si, şirketlerin kendi benzersiz ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamalarını beklediklerini söylüyor. Bu nedenle, markanız için önemli olan kitleyi keşfetmek çok önemlidir. İhtiyaç duydukları ve istedikleri şeyi, zamanlarını nasıl harcadıklarını, şirketinizden ne beklediklerini ve onları neyin şaşırtacağını araştırın. Kitlenizin ve davranışlarının daha derinlemesine bilgi edinmek için Google Analytics , Followerwonk , Capsulink ve diğer kitle analiz araçları kullanın .

Örneğin, LEGO bir süredir müşterilerle birlikte ürünler oluşturmaktadır. Çevrimiçi toplulukları LEGO Ideas , üyelerin fikirlerini paylaştıkları, kendi tasarımlarını sundukları ve birbirlerine geri bildirim verdiği bir yerdir. En az 10.000 oy alan projelerde LEGO bir galip seçiyor, ardından dünya çapında ürün yaratıyor ve satıyor.

3. Beklenmeyenleri yapın

Rekabet avantajınızı biliyorsanız, beklenmedik bir şekilde tanıtın. Görünmeyen ve dikkat çekici bir şeyle bir vızıltı oluşturun. Örneğin Nissan  , Versa Note’u Amazon’un web sitesi üzerinden sunarak ve onları iyi bilinen Amazon kutularında paketleyerek yeni otomobillerin satışını aksattı. Çevrimiçi perakendeciden toplam 100 araba satıldı ve kampanyaları, hedef kitleleri tarafından kesinlikle fark edildi.

4. İlgili olun

Göre Marka Uygunluk Dizini ™ , “güçlü markalar acımasızca ilgili ve tüketicilerin hayatlarında fark yaratmak olanlardır.” Böylelikle, aksamanın en önemli yönlerinden biri, müşterilerinizle ilgili deneyimler oluşturmaktadır.

İşte tam da bu, Air Wick’in interaktif dijital aracıyla yaptığı gibi, “evinizde yaratmak istediğiniz ruh hali ile mükemmel koku ve ev dekor fikirlerini eşleştirmenizi sağlıyor.” Veri bilimcileri ve uzmanları, bir bilimin bulgularını kullanarak sınavı oluşturdular. İnsan ruh hallerinin koku kategorilerine göre araştırılması.

5. Esprili olun

Rahatsızlık yaratmanın kendinize veya ürününüze gülüp geçmesi kadar basit olabilir mi? ‘Yakıtlı by Bulls ** t’ videosunda Toyota’nın yıkıcı yaklaşımıyla ilgili bir örnek alın. Bu, hidrojenle çalışan bir otomobilin Mirai’nin gübre üzerinde nasıl çalıştığını gösterir.

https://www.youtube.com/watch?v=9pTluy9KpYU

6. Olağandışı kombinasyonlar kullanın

Modelleri değiştirin ve bağlantıyı keserek yenilikler yaratın. Pan n ‘Ice , dondurma rulolarını diğer şaşırtıcı ürünlerle karıştırmanın benzersiz videolarını hazırlarken mükemmel bir performans gösterdi. Videoların viral olduğunu ve özellikle büyük bir Mac ya da Cheetos ile ezilmiş bir dondurma rulosundan birinin, çevrimiçi olarak önemli miktarda etkileşim yarattığını söylemesine gerek yok.

7. Sınırları Zorlayın

Sektörün mevcut kurallarını ve kurallarını tanımlayın ve sonra bunları yeniden tanımlayın. Bu, Dollar Shave Club’ın kendilerini pürüzsüz ve şık bir kimliğe sahip büyük markalardan ayırarak yaptığı şeydir. Bunun yerine, Dollar Shave Club, video pazarlamasında YouTube’da 33 milyondan fazla görüntülemeye ulaşarak mizah ve benzersiz değer önerisi kullandı.

As Adam Weber, Dolar Tıraş Kulübü’nün CMO açıklıyor : “yolu günümüzde çocuklar ulaşmak ve o otantik yapıya sahip olmasını, onlara ya konuşmanın aksine, çocuklar bir marka olarak yerine koymasını sağlayacak ilişkilendirilebilir olmaktır Onlardan bahsediyorum. ”

Sonuç

Bugün dinamik bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji, ürün ve hizmetler hızla değişiyor ve gelişiyor. Sonuç olarak, müşteriler sadece tercih edilmekle kalmıyor, aynı zamanda her gün karşılaştıkları bilgi yükünden de tükenmiş oluyorlar. Kalabalıktan uzaklaşmak pazarlamacıların karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir ve bu da bozucu pazarlamanın küresel pazarda daha etkin bir şekilde rekabet etmesine ve müşterileriniz tarafından fark edilmesine yardımcı olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu