Diyet

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç diyet listeleri Kilo vermek gayesiyle devamlı bir diyet arayışı halindeyiz, pekala size en uygun olanı hangisi?

Gerek toplumsal medyada gerekse yakın etrafımızda sıkça duymaya başladığımız aralıklı oruç diyeti (intermittent fasting), kilo verme ve yağ yakma hedefli olarak uygun görülen bireylerde uygulanabiliyor.

Aralıklı Oruç

Birkaç farklı varyasyonu olsa da temel mantık, yeme saatlerini ayarlamakla ilgili.

Aslında bizim de kültürümüzde yer alan, eski çağlardan beri dini, manevi ve arınma üzere hedeflerle uygulanan bir usuldür. Aç kalarak zayıflama üzere düşünülmemelidir. Başka diyet modellerine nazaran çok katı kısıtlamaları olmamakla birlikte, günlük kalori gereksiniminize uygun bir sağlıklı beslenme tertibi vardır. Aralıklı oruç diyetinin birkaç usulü vardır. Bu prosedüre karar vermek, sizin ömür biçiminize ve gaye kilonuza nazaran değişebilir.

16/8 sistemi: 16 saat açlık ve 8 saatlik yeme döneminden oluşur. Örneğin birinci öğününüzü 12.00 da yaptığınızda son öğünü en geç 20.00 de yapmış olmalısınız. Bunun dışındaki saatlerde su, maden suyu, şekersiz çay, kahve hürdür ve metabolizmayı da hızlandırır.

5:2 tekniği: Haftanın gerisi arkasına gelmeyen iki gününde 400-500 kalori alınır ve öteki 5 gün kâfi ve istikrarlı beslenme formu sürdürülür.

Ye-Dur-Yeme : Haftada 1 yahut 2 gün, 24 saat aç kalınmalıdır.

Bu formda beslenirken bedenimizde neler oluyor bir bakalım..

Bedenimizin güç kaynağı olarak başvurduğu birinci besin öğesi karbonhidratlardır. Karaciğer ve kaslarda glikojen olarak depolanan karbonhidratlar, uzun periyodik açlıkta yakılmaya başlar.Sonrasında güç kaynağı olarak metabolizma, yağları kullanmaya başlar.Bu nedenle yeme ve açlık dönemlerini belirlemek kıymetlidir.

Antrenmanla de kombine edildiğinde yağ yakımını artıran bir beslenme formudur.Nutrition Reviews mecmuasında yayımlanan bir çalışmada, 3-12 hafta ortası intermittent fasting uygulayan bireylerde beden tartısında (%3-7) , beden yağında (3-5,5 kg) ,trigliseritlerde (%14-42) ve total kolesterolde (%10-21) azalma olduğu görülmüştür.

Uzun müddet aç kalmak, birtakım şahısların sıhhatini olumsuz istikamette etkileyerek uygun gelmeyebilir.Bu nedenle bu diyete başlamadan evvel kesinlikle bir doktor ve beslenme uzmanı dayanağı alınmalıdır.

Aralıklı Oruç Diyetini Kimlerin Yapmaması Gerekir?

18 Yaş altı bireyler

-Vücut kitle endeksi (kilo/boy2) 18 in altında olanlar

– Gebe ve emzikli bayanlar

– Yakın vakitte operasyon geçirmiş şahıslar

-Diyabet, hipoglisemi, insülin direnci üzere kan şekeri bozukluğu olan yahut tansiyon, kalp hastalığı üzere metabolik şikayetleri olan şahıslar için sakıncalıdır.

Intermittent Fasting’i uygulayacağınız mühlet, sizin sürdürebilirliğinize bağlıdır ve unutmayın ki en başarılı diyet, size en güzel gelen diyettir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu