Diyet

Kabızlıktan kurtulmanın en kolay yolu

Kabızlıktan kurtulmanın en kolay yolları: Kabızlık sorununu ne çözer?Toplumda sıkça karşılaşılan bir durum olan kabızlık, ne yazık ki günlük yaşantımızı ve toplumsal hayatımızı olumsuz tarafta etkilemektedir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları, beslenme ile yakından bağlı olsa da kabızlığa neden olan bir çok etmen bulunmaktadır. Haftada 3 kez yahut daha az tuvalete çıkılması yahut dışkılama zorluğu, kabızlık (konstipasyon) olarak tanımlanmaktadır. Hareketsiz hayat, gerilim, ilaç kullanımı, yanlış beslenme alışkanlıkları, kabızlığın sebepleri olabilir. Pekala bu durumla nasıl başa çıkacağız ?

1)Sıvı tüketimini artırın

Bedeninizdeki suyun %10’unu kaybettiğinizde kabızlık başlar. Su içmek için susama gereksinimini beklemeyip günlük olarak en az 2-2,5 litre su tüketin. Çay ve kahve tüketimi suyun yerini tutmamakla birlikte, su gereksinimini artırmaktadır. Bağırsak hareketleri açısından su, en elzem faktörlerden biridir. 

2) Kabızlık sorununu ne çözer? Diyet posasını artırın

Kabızlık sorununu ne çözer? Bitkisel besinlerin sindirilmeden atılan kompleks karbonhidrat yapıdaki bileşenine posa denir. Günlük posa gereksinimimiz 25-30 gram kadardır. Kurubaklagiller, tahıllar, zerzevat ve meyveler, lif yani posa kaynağıdırlar. Lif kaybı olmaması açısından meyvelerin suyunu değil direk meyvenin kendisinin kabuklu olarak tüketilmesini öneriyoruz. Muz, elma, ayva ,makarna, pirinç, patates üzere besinlerden ve kafeinli içeceklerden, kabızlık periyodunda uzak durulmalıdır. Beyaz ekmek yerine tam taneli, tahıllı ekmekler, pirinç yerine bulgur tüketmek üzere tercihler de posayı artırmanızı sağlayacaktır.Gün içerisinde öğünlerinizde zeytinyağlı salatalara ve zerzevat yemeklerine yer verin.

3) Probiyotik dayanağa başvurun

Çeşitli nedenlerde bağırsak floranız bozulmuş olabilir.İlaç kullanımlarında bilhassa antibiyotiklerle birlikte probiyotik kullanımı önerilmektedir. Bağırsak sıhhatini koruyabilmek için yararlı bakteriler dediğimiz ‘probiyotikler’ e gereksinimimiz vardır. Konut yoğurdu, kefir, tarhana, mesken turşusu üzere besinler probiyotiktir. Ama tedavi maksatlı düşünüldüğünde probiyotiği dışarıdan destek olarak kullanmamız gerekir. Bu bahiste da bir tabip, diyetisyen yahut eczacınızdan dayanak alabilirsiniz. 

4)Kabızlık sorununu ne çözer? Spor yapın 

Bağırsak hareketlerini artırabilmek için günlük 30-45 dakikanızı bir fizikî aktiviteye ayırmanız güzel gelecektir. Yürüyüş, bisiklet, fitness üzere idmanlar sıhhatimiz için de gerekli olup, kabızlığı yenebilmenin en değerli kuralıdır. Spor yapın ve metabolizmayı faal tutun !

5)Stresi azaltın

Gerilim ve ruhsal durumlar,günümüzde bağırsak sıhhatiyle yakından alakalı bulunuyor.Toplumda bilhassa mutsuz, depresif yahut gerilimli bir hayatı olan kişilerde  kabızlık sorunu olduğu görülüyor. Artık ikinci beynimiz olarak kabul edilen bağırsaklarımız his durumundan etkileniyor. O nedenle yaşadığınız sorunları çözmeniz ve kendinizi rahat hissetmeniz, kabızlıkla baş etmenin bir öteki prosedürü diyebiliriz.

Kabızlık için kür 

  • 1 adet kuru incir

  • 1 adet kuru erik

  • 1 adet kuru kayısı

  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

  • 1 tatlı kaşığı keten tohumu

Tüm gereçler doğranıp 1 çay bardağı suda haşlanır. Üzerine zeytinyağı ve ketentohumu ek edilir. Karışım ikiye bölünüp sabahları aç karnına 1 bardak ılık su ile tüketilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu