Diyet

Kanser Riskini Artıran Besinler

Kanser Riskini Artıran Besinler;İnsanlar kanserin büsbütün genetik olduğunu düşünüyor ve son devirde süratle artan kanser hadiselerinden kaçışın olmadığı hissine kapılıyor. Halbuki birden fazla kanser çeşidi üzerinde yapılan araştırmalara nazaran bir bireyde kanser görülmesinde genlerin tesiri %5 iken, %35’i beslenme ile bağlı. Üstelik kanser hastalarının %30’u sigara üzere makûs alışkanlıklara sahipken, %30’luk kesimde kanser görülme sebebi ise bakteriyal-viral enfeksiyonlara bağlı, radyasyona, mesleksel deformasyonlara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Beslenmenin kanser üzerinde epey yüksek tesire sahip olmasından ötürü kimi yiyecek tiplerini tüketmemek, tüketilirse en az seviyeye indirmek çok kıymetli. Pekala ya hangi besinler kanser riskini artırıyor?

İşlenmiş Besinler

Salam, sucuk, sosis üzere ısıl sürece maruz bırakılan et eserlerinin içeriğine eklenen nitrit-nitrat üzere koruyucular, kırmızı etin yapısında bulunan heme kümesi demir kanser riskini artırır. Ayrıyeten kırmızı et eserlerini kömürleşene kadar pişirme, mühürleme, çiğ halde tüketme barsaklarda harabiyete sebep olacağından bilhassa kolon kanserine yakalanma ihtimalinizi artırır.

Besinleri yüksek sıcaklıklara kadar pişirmek, bilhassa et eserlerinde, besinler üzerinde kimyasal oluşmasına sebep olur. Oluşan kimyasal yapılar bedende ve organlarda tahribata sebep olur. Et eserlerini pişirirken direkt ısıya maruz kalmayacağı biçimde pişirmeye, daha sağlıklı yollara başvurmaya çalışın. Haşlanmış, ızgara yahut fırında pişirme sistemi en sağlıklı pişirme metodudur.

Yemeğin Tadına Bakmadan Tuz Eği

Fazla ölçüde tuz içeren besinler mide astarına ve yemek borusuna ziyan vereceğinden kanser riskini artırır. Ayrıyeten yapılan araştırmalara nazaran fazla ölçüde tuz kullanımı H.pylori bakterisinin çoğalmasına ortam sağladığından mide için epey riskli. Turşu, şalgam, tuzlu zeytin, salamura besinler tüketmeyi çok seviyorsanız kesinlikle sonlandırmaya gidin. Tedbir gayeli bu besinlerle birlikte bol ölçüde su için.

Paketli Eserler

Kanser Riskini Artıran Gıdalar ;Doğallıktan ne kadar uzaklaşırsanız bir o kadar risk altındasınız demektir. Plastik kaplarda, naylon poşetlerde, içerisinde katkı hususları, gözetici unsurlar bulunan besinleri tüketmekten kaçının. Güvendiğiniz marketlerden alışveriş yapmaya, besin etiketi okumaya, velhasıl tükettiğiniz her besin hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Meskeninizde içtiğiniz suyu dahi cam şişelerde içmeye itina gösterin. Sağlıklı kaplarda yemeklerinizin pişmesine ayrıyeten dikkat edin. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu