Ekonomi

Aselsan Müthiş Bir Silah Üretti

Havadaki tehditleri tek tek etkisiz hale getiriyor! ASELSAN'dan müthiş silah!

Aselsan’dan Müthiş  Silah. Son zamanlarda artan drone ve mini İHA saldırılarına karşı yeni nesil teknolojilerle geliştirilen önleme sistemleri yaygınlaşıyor. Söz konusu tehditleri etkisiz hale getirmek için İHASAVAR’ı geliştiren ASELSAN, yurt içinde ve dışında müşterilerine bir yılda yaklaşık 500 teslimat gerçekleştirdi

Havadaki tehditleri tek tek etkisiz hale getirecek! ASELSAN’dan müthiş silah!

Düşük maliyeti ve kolay kullanımı nedeniyle son dönemde kötü niyetli ellerde birer silaha dönüşen drone ve mini insansız hava araçlarına (İHA) karşı geliştirilen tedbirler yaygınlaşıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte drone ve mini İHA’ların kullanımı çok farklı amaçlar için hızlı artış gösteriyor.

 

Tüm bu tehditler drone ve mini İHA’ların terör amaçlı kullanımına karşı koruma sağlayacak sistemleri ortaya çıkardı. Türkiye’nin lider savunma sanayisi şirketi ASELSAN, 2017’de bu ihtiyacın iletilmesi üzerine Ar-Ge çalışmalarına başladı. ASELSAN’ın RF karıştırma/köreltme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik yıllar içinde edindiği tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde çok hızlı şekilde drone ve mini İHA’lara karşı koruma sağlama amaçlı, taşınabilir ve tek personel tarafından kolaylıkla kullanılabilen İHASAVAR sistemi ortaya çıkarıldı.

İHASAVAR’lar Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda güvenlik güçlerinin envanterine dahil edilmeye başlandı. İlk teslimatı Kasım 2017’de gerçekleştirilen İHASAVAR sistemine yönelik geçen yıl yurt içi ve dışı müşterilerle imzalanan sözleşmeler kapsamında 500 teslimat yapıldı.

100’den fazla karıştırma profiline sahip

İHASAVAR Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sistemi, askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının yakınlarında drone ve mini İHA uçurulmasını aktif karıştırma uygulamasıyla engelleyerek koruma sağlıyor.

Drone ve mini İHA’ları üstün harp yetenekleriyle bertaraf edebilen İHASAVAR, tercihe göre yönlü veya küresel anteniyle bu boyutta bir sistemden beklenen etkinlik mesafelerinin çok daha fazlasını sunuyor.

Silah tipi tasarımlı İHASAVAR, kompakt sistem mimarisi, hafifliği ve taşınabilirliğiyle kullanıcıya maksimum ergonomi sağlıyor.

Sistem, hem şebeke hem de yüksek kapasiteli bataryalarla uzun süre görev yapma kabiliyetine sahip bulunuyor. İHASAVAR programlanabilme imkanı sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara etkili çözüm sunuyor. Farklı taktik senaryolarda kullanmak üzere, kullanıcı tarafından 100’den fazla karıştırma profili bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla programlanarak tanımlanabiliyor.

Kaynak: www.sabah.com.tr/galeri/ekonomi/havadaki-tehditleri-tek-tek-etkisiz-hale-getirecek-aselsandan-muthis-silah/6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu