Ekonomi

Fed faiz kararını açıkladı

Fed, faiz kararını sonunda açıkladı. ABD’den gelen son dakika haberlerine göre Fed, beklentilere uygun olarak faizleri 2.25-2.50 aralığında sabit bıraktı.

Fed, faiz kararını sonunda açıkladı. ABD’den gelen son dakika haberlerine göre Fed, beklentilere uygun olarak faizleri 2.25-2.50 aralığında sabit bıraktı. Fed’in karar metninde güvercin mesajlar dikkati çekti. Faiz kararının ardından dolar/TL 5.25 altına indi

Fed faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından faizlerin sabit tutulması kararı çıktı. fed böylece faizleri mevcut 2.25-2.50 aralığında bırakmış oldu.

Fed’in faiz kararı sonrası dolar kuru 5.2650 seviyelerinden 5.25 altına gerileyerek 5.23’e indi.

Fed, bilanço normalleşmesinde ayarlamaya gitmeye hazırlandığını ve kademeli ek faiz artışı referansını kaldırarak sonraki adımlarında sabırlı olacağını belirtti.

“Komite, ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında bilanço normalleşmesini tamamlamak için her türlü detayda ayarlama yapmaya hazır” ifadesi karar metninde öne çıktı.

Oy birliğiyle alınan karar sonrası Fed, karar metninden risk dengesi ifadesini kaldırdı. Fed, ekonominin sağlam olduğunu vurgularken iş gücü piyasasının güçlendiğini, işsizliğin düşük düzeyde kaldığını söyledi.

Piyasaların beklentisine paralel çıkan karar öncesinde ABD 10 yıllık tahvilleri hafif yukarı yönlü hareketle 2.719 civarındaydı. Asya ülkelerine ait para birimleri ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artışında yavaşlayacağı beklentisiyle değer kazanmıştı.

Fed Başkanı Jerome Powell, gerçekleştirdiği basın toplantısında “Ekonomiyi en iyi şekilde desteklemenin yolu faiz konusunda sabırlı olmak. Politikamızı ivedi bir şekilde değiştirmemizi gerektirecek bir şey yok” dedi.

Kaynak:www.haberturk.com/son-dakika-fed-faiz-kararini-acikladi-2311078-ekonomi

İlginizi Çekebilir
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Türk Hava Yollarından Büyük Bir Başarı Geldi
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu