Girişimcilik
Trend

Bir İşe Nasıl Başlanır – Girişimciler İçin Full Rehber

Kendi işinize nasıl başlayacağınızı öğrenmek istediğiniz açık, ancak ilk adımınızın ne olması gerektiği hakkında hiçbir fikriniz yok.

Kendi işinize nasıl başlayacağınızı öğrenmek istediğiniz açık, ancak ilk adımınızın ne olması gerektiği hakkında hiçbir fikriniz yok.

Birçok kişi, küçük  bir işletme kurmak için elinden geleni yapıyor . Bugün, türüne bakılmaksızın, bir işi güvence altına almak artık güvenli bir seçenek değil, çünkü maaşlar gittikçe kötüleşiyor ve kamu sektöründeki rekabet çok keskinleşiyor. Çok az sayıda maaşlı işçinin ay sonunda oldukça iyi bir miktar para kazandığı gerçeğine bağlı olarak birçok insanın tespit edildiği açıktır. Bununla birlikte, başarılı girişimcilikle güvence altına alınan finansal özgürlüğü gözden kaçırıyorlar .

Her başarılı girişimcinin sahip olduğu özelliklerin yalnızca iki tanesi  belirlenir ve fırsat duygusuna sahip olur.

Daha büyük sorun, kendi işinizi kurmaya kararlı olduğunuzda, dünyadaki tüm illüzyonla ve gerektiğinde günde 12 saat çalışmaya bile hazır olmanızdır. Ve sonunda, bir yolun yok gibi gözüküyor.

Bu, çoğu girişimcinin yaşadığı sık görülen hayal kırıklıklarından biridir.

Ama gerçekten bir işe başlama hakkında bir şey biliyor musun?

Çevrimiçi bir işletme mi yoksa fiziksel bir işletme mi başlatmayı düşünüyorsunuz? Ne satacağınız ya da hangi hizmetleri sunacağınızla ilgili bir sorununuz mu var? Başlamak için büyük bir sermayeye veya makul bir şeye ihtiyacınız olup olmayacağına dair bir fikriniz var mı? Karınızı artırmak için müşterileri nasıl çekeceğiniz ve işinizi nasıl teşvik edeceğiniz bile olabilir.

Bunlar ana hedeflerinizse, çok şanslısınız. Size bir işe başlamak için atmanız gereken doğru adımları göstereceğim. Ne tür bir girişimciliğin sizin için en iyisi olduğunu bilmek önemlidir. Nasıl finansman almak , nasıl işinizi kayıt ve tabii nasıl bir pazarlama planı oluşturmak iyi bir müşteri kitlesi var.

BİR İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Herhangi bir girişime başlamak kolay olmayacak çünkü çok zaman, emek ve sıkı çalışma gerektiriyor. Kalkınan girişimcilerin çoğu bu yolculuğu başarıyla tamamlayamıyor. Eğer işiniz yol boyunca çeşitli engelleri aşarsa, tebrikler.

İşinizi kurmadan önce planlamak ve düşünmek için çok şey var ve girişimciliğe yeterince hazırlanmak çok önemlidir. Ancak, ilk işinize başlamaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

1. İŞLETMENİZİN NE OLACAĞINI DÜŞÜNÜN

Bu çok açık. Bir işe başlamak istiyorsanız, işletmenizin ne olacağı hakkında bir fikriniz olmalı . Bununla birlikte, birçok insan işinin neyle ilgili olduğu konusunda net bir niyeti vardır, ancak ne yapacaklarını bilemezler.

Hangi konuda tutkulu olduğunuzu veya iyi bir bilgiye sahip olduğunuzu söyleseniz bile, ideal işinizin ne olacağını söyleyemem. Bu size özel bir karar.

Ama yapabileceğim şey fikirlerinizi netleştirmek için size bazı ipuçları vermek.

Başarılı bir iş oluşturmak için bu üç (3) temel faktörü göz önünde bulundurmalısınız:

 1. Ne hakkında tutkulusun?
 2. Bildikleriniz veya sahip olduğunuz beceriler
 3. İnsanların teklif etmek istedikleriyle ilgisi var mı?

Ve evet, düşündüğünüz işletmelerin sizi heyecanlandırıp yaratmadığından emin olmalısınız .

AMA BUNU NASIL BİLİYORSUN?

İşiniz üzerinde günün çoğunda (en az 12 saat) çalışıp, sıkılmaksızın işinizi düşünmek ve nefes almak için çalışıyorsanız, yolculuğun yarısındasınız demektir. Sizi yoluna sokan başarısızlıklardan bağımsız olarak odaklanmış kalabilir misiniz? Eğer evet ise, o zaman bir başarı adayı olursunuz.

Bir yemek servisi kurmayı tercih edebilirsiniz çünkü bu konuda daha tutkulu olduğunuzdur. Ama nasıl yapılacağını bilmiyorsanız veya insanlar bunu yapma tarzınızla ilgilenmiyorlarsa, o zaman çökecek.

Bloglar ve web tasarımları için şablonlar satmayı düşünüyor olabilirsiniz, çünkü bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuz ve bu çoğu insanın para kazandığı bir iş . Fakat bundan pek hoşlanmıyorsanız veya ilginiz azsa, elinizden gelenin en iyisini yapmayacaksınız. Bu, hizmetinizin kalitesini etkilemenin düşük patronaja yol açması için uzun bir yol olacaktır.

Bu yüzden, bu üç (3) faktör hakkında iyi düşünün ve bir işletmeye veya başka birine karar vermek için bir liste yapın.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Profesyonel Ağınızı Genişletmek İçin 4 Katı Strateji

Bu nedenle, ilgi duyacağınız şeyleri ve aynı zamanda insanların ilgi duyacağı ve patronlaşmaya istekli olacak bir şey üretmek için yeteneklerinizi tanımlamanız gerekir. Üstelik, sattığınız şeyi satın almaya istekli bir pazar olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Bu faktörleri işletmenize dahil ettikten sonra, işinizi planlama zamanı gelmiştir .

2. İŞ PLANINIZI HAZIRLAYIN

Hangi işi kuracağınızı zaten bildiğinize inanmalıyım. Çıldırmaya başlamadan önce müşterileri nasıl çekeceğinize ya da ihtiyacınız olan parayı nereden bulacağınıza bakmadan . Bir iş planı hazırlamanız şarttır.

Her ne kadar bu isim biraz daha karmaşık görünebilir. Endişelenme. Düşündüğün kadar zor değil. Hem çok yararlıdır kendi işini başlatmak için cesur bir adım atmak ve aynı zamanda insanların sorunlarını çözmek müşterilerinize kapılarınızı açtıktan sonra.

İŞ PLANI KİMLER İÇİNDİR?

İş planına ilgi duyan ilk kişi siz girişimci olmalısınız. İzlenmesi gereken bir amacı veya vizyonu olan sizsiniz. Projenizi analiz ettiniz ve planladınız. Güçlü ve zayıf yönlerini tanımladığınızdan daha iyi tanımanız gerekir. İş planına keskin bir ilgi duymak, başarı şansınızı arttırır. Ayrıca gerekli görevleri planlamanıza yardımcı olacaktır.

İş planıyla ilgilenmesi gereken bireylerin bir sonraki kategorisi finansal kurumlar, özel yatırımcılar, tedarikçiler vb .’dır. İş planı girişimci için “Kartvizit” olarak hizmet vermektedir. İsterseniz, hibe, kredi, sübvansiyon vb. İçin başvururken bu özellikle önemlidir.

İyi yazılmış ve yapılandırılmış bir iş planının, iş fikrinizi üçüncü taraflara, özellikle de işinizle ilgilenebilecek yatırımcılara, bankalara ve kurumlara sunmak için çok önemli bir araç olduğunu unutmayın.

Başka bir insanın kolayca anlayabilmesi için açık ve özlü olması gerekir. Ayrıca, ikna edici olmalı, çünkü ihtiyaç duyulduğunda gerekli mali kasları elde edip etmemeye bağlı olabilir.

İş planı aşağıdaki işlevleri yerine getirmelidir:

 • İş fikrini tanımlayın, tanımlayın ve ayrıntılı olarak belirtin.
 • Teknik fizibilitesini (yapılabilir mi?), Ticari niyetini (satacak mı?) Ve finansal ihtiyatı (karlı olacak mı?) İnceleyin.
 • İzlenecek stratejileri, atılacak adımları ve bu iş fikrini işleyen bir şirkete dönüştürmek için kullanılacak kaynakları planlayın.

İş planınızın uzunluğu önemli değil . En önemli şey, iş planınızın aşağıdaki temel soruları yanıtlamasıdır:

 • Ne iş yapacaksın
 • İşletmeniz ne sağlayacak (ürünler, hizmetler vb.)
 • Müşterileriniz kimler olacak (erkekler, kadınlar, kaç yaşındalar, ilgi alanları neler, ne kadar kazanıyorlar?)
 • Potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşacaksınız (sosyal ağlar, dergilerde reklam, e-posta)
 • Rakipleriniz kimlerdir ve kendinizi onlardan nasıl ayırt edebilirsiniz?
 • İşletmenize nerede başlayacaksınız (Çevrimiçi veya fiziksel bir işletme)
 • Hangi donanıma, malzemeye ve harcamaya ihtiyacınız olacak (Gerekli sermaye için bütçe oluşturmak için)
 • Paraya ihtiyacınız olursa projenizi nasıl finanse edeceksiniz (yatırımcılar, tasarruflarınız ve aileniz)
 • Hangi riskler var?

Memnun olduğunuzda, iş planınız en çok cevap verir, yukarıdaki soruların tümü değilse, o zaman gitmeniz iyi olur.

3. İŞİNİZİ FİNANSE ETMEK

İşinizi sürdürmek için, ne tür bir girişimcilik peşinde koşarsanız gidelim, başlangıç ​​sermayesine ihtiyacınız olacak.

Şu anda neden başlangıç ​​sermayesine ihtiyaç duyulduğunu merak ediyor olabilirsiniz . Sizin için oldukça net hale getirmek için, yeni işletme sahiplerinin karşı karşıya kalacağı bazı tipik başlangıç ​​maliyetlerini belirledim.

Aşağıdakileri içerir:

 • Elektronik ekipman
 • Yasal ücretler
 • İzinler
 • Lisanslar
 • Reklam: Tıklama başına ödeme veya bağlı kuruluş pazarlaması
 • Malzemeleri / envanter
 • Mobilya
 • Ofis malzemeleri

Liste sadece sonsuzdur.

Girişimci olarak başlangıç ​​maliyetinizi azaltmak için başka stratejiler kullanılabilir. Örneğin, özellikle maddi engeliniz varsa, yeni bir tane almak yerine cep telefonunuzu veya kişisel aracınızı kullanabilirsiniz.

Hatta bazı insanlar işlerini devam ettirmek için evlerinde bir odayı bir ofis, depo ya da başka bir şey olarak kullanırlar.

İŞLETMENİZİ FİNANSE ETMENİN BAZI YOLLARI

Kişisel tasarruf
Başlangıç ​​maliyetinizi ödemek için kendi kişisel tasarrufunuzu kullanabilirsiniz. Bu şekilde, faizle ilgili herhangi bir maliyete maruz kalmazsınız. Bu, işinizi finanse etmenin en güvenli yollarından biridir, çünkü işiniz çökerse kimse peşinizden gelmeyecektir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  El Yapımı Ürünleri Yerel Olarak Satabileceğiniz Yerler

Ticari krediler
Günümüzde başlangıçtaki işinizi finanse etmek için ticari bir kredi sağlamak daha kolaydır. Bununla birlikte, bir işletme kredisine başvurmak, teminatını vermeden önce yeterince hazırlanmanız gereken bir süreci gerektirir. Sadece herhangi bir kredi yöneticisine atlayamaz ve ihtiyacınız olan herhangi bir fonun verilmesini bekleyemezsiniz. Bu nedenle ikna edici bir iş planına sahip olmak, yatırımcıların dikkatini kazanmak için iyi bir adımdır.

Eşler arası krediler
P2P kredisi, şimdi işinizi finanse etmek için para kazanmanın yeni ama popüler bir yolu haline geldi. Bu, borç verenlere borç verenlerle eşleştirerek işletmelere veya bireylere borç para verme uygulamasıdır. Bu, geleneksel finansal kurumların sunduğu kredilerden nispeten daha ucuzdur.

Crowdfunding
Bu, çok sayıda insandan az miktarda para alarak çevrimiçi ortamda para toplama aracıdır. Çoğu girişimci için bu gri bir alandır.

Güvenli Küçük İşletme İdaresi (SBA) kredisi
Basitçe söylemek gerekirse, SBA kredisi, kısmen devlet tarafından garanti edilen küçük işletme kredisidir. Hükümet dahil olduğu için, bu kredi veren finansal kurumlara getirdiği bazı finansal riskleri ortadan kaldırıyor .

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım alın
Başlangıçtaki işinizi desteklemek için paraya maruz kaldığınızda, aileniz ve arkadaşlarınız başvurulabilecek en güvenli ve en kolay seçenektir. Bu, para biriktirmenize yardım etmek isteyen arkadaşlarınızdan ve ailenizden sıkılmanız gerektiği anlamına gelmez.

Demek istediğim, arkadaşlarınızın kaybedebileceği sınırlara duyarlı olmalısınız. Önemli bir dönüm noktasına ulaşmak için ihtiyacınız olan minimum miktarı istemeniz gerekir.

Ve şimdi işiniz için gerekli finansmanı sağladığınıza göre müşterilerinize odaklanma zamanı geldi.

4. İDEAL MÜŞTERİ PROFİLİNİZİ OLUŞTURUN

Müşterileriniz hakkında her şeyi bilseydiniz nasıl hissederdiniz? Böylece onların yaşam durumunu, demografik özelliklerini, favori renklerini, bütçe aralıklarını vb.

İdeal müşterinizin işinize gelen ve bir kerede 400 USD harcayan biri olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak , ideal müşterinin profili hakkında konuştuğumuzda , sunduklarınızla ilgilenen ve onları satın almak isteyenlere atıfta bulunuruz.

120 USD veya daha pahalıya mal olan kadınlar için elbiseler satacaksanız, bir erkeğin sizin ideal müşteriniz olmaması daha olasıdır. Üstelik yetersiz maaşlı bir kadın da sizin ideal müşteriniz değildir, çünkü satın alamayabilir.

Bu nedenle, müşteri profilinizi oluşturarak ideal müşterinizi tanımlamanız çok önemlidir.

Müşterilerinizle ilgili aşağıdaki soruları sorun:

 • Onlar kimler (erkekler, kadınlar veya çocuklar)
 • Kaç yaşındalar?
 • İlgi alanları neler?
 • Ne aldıklarını ve nereden aldıklarını bilmeniz gerekir (çevrimiçi veya fiziksel mağazalarda).
 • İhtiyaçları veya sorunları neler?
 • Ürün veya hizmetlerini nasıl alıyorlar?

Bunları göz önünde bulundurarak, ürününüzle ilgilenen birisini öngörebilirsiniz. Ayrıca, onları işinizi bulmaları için neyin motive edeceği konusunda daha iyi bir anlayış sunar.

Uzmanlara göre, işinizi kurmak veya ürünlerinizi doğru bir şekilde anlamaksızın satmak, ideal müşteri profilinizi gözleriniz kapalı bir aracı sürmek gibidir.

5. İŞLETMENİZ İÇİN BİR KONUM SEÇİN

İdeal müşterinizin kim olduğunu öğrendikten ve gerekli finansmanı edindikten sonra, işletmeniz için yeri seçmelisiniz.

Müşterilerinizin İnternet üzerinden daha fazla satın alma eğiliminde olduğundan eminseniz, bu adım sizin için çok kolay olacaktır çünkü yalnızca web sitenizi yapmak ve çevrimiçi işinizi açmak için bir etki alanı ve barındırma satın almanız gerekir .

Eğer alıcılarınız daha geleneksel ise, yani ürünlerini veya hizmetlerini satın almak için fiziksel bir mağazaya gitmeyi seviyorlarsa, şirketinizin çevrimiçi iş yerine fiziksel bir yere ihtiyacı var.

Bir mağaza kuracaksanız, doğru yerde olduğundan ve sattıklarınızla ilgilenen kişilerin erişebildiğinden emin olun.

6. ÜRÜN SUNARSANIZ TEDARİKÇİLER BULUN

İşletmeniz hizmet veriyorsa veya ürünlerinizi oluşturan sizseniz, bu adımı atlayıp bir sonraki noktaya geçebilirsiniz.

Ancak, sizin tarafınızdan üretilmeyen ürünleri satacaksanız, size malları verecek iyi tedarikçiler aramanız önemlidir.

İlk şey, tedarikçinizden neye ihtiyacınız olduğunu düşünmektir. Eşyalarınızın kaliteli olmasını mı istiyorsunuz, ancak daha pahalı bir şey mi istiyorsunuz? Yoksa daha düşük kaliteli ancak düşük maliyetli mi tercih edersiniz?

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Girişimciler için 8 Yeni İş Fikri

Bu yönü düşündüğünüzde, sahip olduğunuz özelliklere sahip birkaç tedarikçi arayın. Aramaya İnternet üzerinden başlayabilir, aynı niş içindeki diğer girişimcilerle konuşabilir veya tedarikçi listelerinin olup olmadığını görmek için satıcı birlikleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bazı tedarikçiler bulduğunuzda, ALL ile konuşun ve size en uygun olanları seçin. Ardından, hangisinin en düşük fiyatı en iyi hizmeti verdiğini görmek için fiyatları görüşmeye çalışın .

Küçük bir sipariş vererek hizmetlerini denemenizin şart olduğunu unutmayın. Servislerini seviyorsanız, devam edip daha fazla sipariş verebilirsiniz.

7. İŞİNİZİ KAYDEDİN

Bu noktada, işinizi yürütmeye başlamadan önce , kayıt olmanız ve gerekli lisans ve izinler için başvurmanız gerekir.

Yapmanız gereken işlemleri tam olarak söyleyemem çünkü bu her şirket türü için ve her ülke için farklıdır.

Örneğin, bir bar veya pub açmak istiyorsanız, işletmenizi kaydettirmenin yanı sıra, alkol satışı için lisanslara ve izinlere de ihtiyacınız olacak. Bir cep telefonu mağazası kuracaksanız, bu gerekli olmayacaktır, ancak diğer belgeleri de işlemeniz gerekebilir.

Bu yüzden en iyisi yerel makamınıza veya size uygun olan kuruma gitmek ve gerekli tüm bilgileri araştırmak olacaktır.

8. MÜŞTERİLERİ ÇEKMEK İÇİN BİR PAZARLAMA PLANI GELİŞTİRMEK

Bu işinizi başlatmak için son adımdır . Hangi mesajı ileteceğinizi ve müşterileri şirketinize çekmek için hangi kanalı bulacağınızı bilmek için bir pazarlama planı oluşturun.

Bunun için önceki bölümde daha önce geliştirdiğiniz müşteri profili de çok faydalı olacaktır. Bununla beraber, müşterilerinizin nereye gittiklerini ve en çok neyle ilgilendiklerini bileceksiniz.

Pazarlama planınız aşağıdakileri içermelidir:

Hangi hedeflere ulaşmak istiyorsunuz: Müşterileri çekmek, sadakatini artırmak veya yatırım getirisini arttırmak , vb.)

Hangi stratejileri kullanacaksınız (reklam, sosyal medya yayınları, Satış ortağı pazarlaması, indirimler, etkinlikler düzenleme, yarışmalar vb.)

Planınızı eyleme geçirmek için hangi yöntemi kullanacaksınız (geleneksel reklamcılık, dijital pazarlama)

Bu verilerle, işinizi duyurmaya başlamak ve böylece müşteri tabanınızı oluşturmak için pazarlama planınızı eyleme geçirmelisiniz.

Örneğin, spor kıyafetleri satıyorsanız ve müşterileriniz 18 ila 26 yaşları arasındaki erkekler ve kadınlarsa, her gün Facebook ve Twitter egzersiz yapmaktan ve kullanmaktan hoşlanırlar. En akıllıca olanı, sporla ilgili resimlerle, sporla ilgili reklamlar yayınlayarak Facebook ve Twitter’da kendinizi tanıtmak olacaktır.

NE İŞ YAPMALIYINIZ?

Birinin kurabileceği binlerce yeni iş fikri olmasa da yüzlerce kişi var. Gerçek şu ki, bir işletme bir yerde başarılı olabilir, ancak aynı işletme başka bir yerde de ciddi bir şekilde başarısız olur. Mevsimsellik de dikkate alınması gereken bir faktördür.

Size en uygun işletmeyi bulmak için bazı ipuçları:

 • Tutkulu olduğun kişi. Alanda zaten bir deneyime sahipseniz, her zaman daha iyidir. Eğer İdare konusunda bilginiz yoksa, önce kendinizi eğitin (çünkü daha sonra ihtiyacınız olacak)
 • Bir risk sermayesi tanımlayın. Yani, iş başarısız olursa diye kaybetmek istediğiniz paradır.
 • Zaten bir konumunuz varsa, çevrede işletme olup olmadığını belirleyin (bu iyi bir işarettir).
 • Finansal konular hakkında endişelenmeyin. Bir iradenin olduğu yerde, bir yol var.
 • Yasadışı iş yapmayın (açık görünebilir, ancak değildir). Kurmak istediğiniz iş türüyle ilgili tüm yasal sorunlara göz atın. Bazı işletmeler özel izin gerektirebilir.

Gerçekten şeyler yapın ve asla sistemi aldatmaya çalışmayın. Her zaman olduğu gibi, sağduyu sizi daima beladan uzak tutacaktır.

Bir iş kurmak karmaşık görünebilir; Ancak yavaş yavaş ve adım adım ilerlerseniz ve uygun bir iş planı geliştirirseniz, düşündüğünüzden daha kolaydır.

Ve hepsinden önemlisi: Projeniz çalışmaya başladığında, her şeyi doğru yaptıysanız, getireceği faydalar tüm çabalarınız için mükemmel bir ödül olacaktır.

Ve siz, 2019’da ne tür bir iş başlatmak istersiniz ? Aşağıya bir yorum bırak ve bana ne düşündüğünü söyle.

Bir önceki yazımız olan El Yapımı Ürünleri Yerel Olarak Satabileceğiniz Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı