Girişimcilik

Büyük Bir İş Fikriniz Varsa Bilinmesi Gereken 9 Yol

Kendi işinizi başlatmak için uğraşıyorsunuz,bir fikirden daha fazlasına ihtiyacınız vardır. İşe yarayacak bir fikre ihtiyacın var. Genel olarak hem kavram hem de girişimcilik konusunda tutkulu olmanıza yardımcı olur, ancak sürece girerken gerçekçi ve bilgili olmak önemlidir. Yüzeyinde kendine özgü bir itiraz ile ilgili bir fikir, incelemeye yetişemeyebilir veya en azından bazı önemli ayarlamalar gerektirebilir. Fikrinizi uygulanabilir bir işletmeye dönüştürüp dönüştürmediğinizi belirlemek için ödevinizi yapmalısınız.

Business News Daily, iş fikrinizi gerçeğe dönüştürmek istediğinizde neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini öğrenmek için girişimcilere ve diğer uzmanlara ulaştı. Bu 9 soru, konseptinizi ortaya çıkarmanıza ve ileriye nasıl hareket edeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir problemi çözüyor mu?

Girişimci ve web tasarım okulunun kurucu ortağı olan Starter League (Fullstack Akademisi tarafından satın alındı), Mike McGee en iyi iş fikirlerinin bir sorunu bir şekilde çözenler olduğunu düşünüyor.

Eğer sizi, arkadaşlarınızı, ailenizi, iş arkadaşlarınızı vs. etkileyen bir problem varsa, o zaman sizin de bilmediğiniz kişileri etkileme şansınız yüksektir ”dedi.

İnsanlar bunun için ödeme yapacak mı?

Fundable’ın kurucu ortağı ve CEO’su Wil Schroter, bir fikri doğrulayan ve hangisinin başarı şansının en yüksek olduğunu belirleyen müşterilere para ödüyor .
Schroter, “Bir fikir, ona bağlı bir müşteriniz olana kadar sadece bir fikirdir.” Dedi. “Herkes basit bir fikri gözden düşürebilir, ancak kimse ödeme yapan müşterileri itibarsızlaştırabilir.”

Fiyat noktan nedir?

Yatırım firması H3 & Co’nun kurucusu ve ortağı Charlie Harary, problemleri çözmek için birçok yol olsa da, büyük iş fikirlerinin, piyasanın bekleyeceğinden daha ucuz bir şekilde yapıldığını söyledi.

Harary, “Bir meşru problemi ölçeklenebilir bir şekilde çözdüğünüzü belirledikten sonra, yalnızca dünyaya sunduğu değeri değil, aynı zamanda bu değer için ne kadar para ödeyeceğini de belirlemelisiniz.” Açıklamasında bulunmuştur

“Fiyatı belirledikten sonra, çözümünüzün uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.”

Bunun için büyük bir niş pazar var mı?

Yeterince büyük bir pazar olmadan, fikriniz asla topraktan çıkamaz. Fikriniz için bir niş pazarın var olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Eğer işiniz zaten orada olanı iyileştirirse, kabul görmüş bir ihtiyaca yeni bir cevap veriyorsa, başarı için daha dengeli olursunuz.
Bir niş pazarın aslında bir pazar olup olmadığını nasıl anlarsınız? RNMKR yatırım şirketinin kurucusu Ari S. Goldberg’e göre “araştırma, bağırsak içgüdüsü ve kişisel tercih” in bir karışımı . Goldberg, “Genel endüstri eğilimlerini, yakın zamanda gerçekleşen yatırım faaliyetinin miktarını, tüketici tarafında ne kadar okudum ve bunun hakkında konuştuğunu duydum.” Dedi.

Bu konuda yeterince tutkulu musunuz?

İşletmenizin büyük olasılıkla tüm zamanınızı alacaktır. Bu nedenle, başarılı olmak için bu konuda tutkulu olduğunuzdan emin olun. Fikrinizin gerçekten önem verdiğiniz bir şey olması önemlidir, sadece hedeflediğiniz bir şey değil, çünkü kazançlı olabilir.
“Bir iş kurmaya başladığınızdan beri zaman, enerji ve sabır gerektiriyorsa, ideal olarak, fikir sahibi olduğunuz ya da deneyimlediğiniz bir şey olduğu fikri,” dedi. Proje 500 ve Georgetown Univesity’nin McDonogh İşletme Okulu’nun ek bir öğretim üyesi.

Fikrini test ettin mi?

Yabancılara test edene kadar işinizin uygulanabilir olup olmadığını bilmeyeceksiniz.
“Test edin – sadece gerçeği söylemek için çok kibarca değil, ideal hedef kitlenizi oluşturacak dürüst insanlarla ve daha sonra geri bildirimleri dinlemeyin,” diyor Lisa McCartney, eğitim masasındaki “PLYTer” şefi oyun şirketi PLYT .

“Hedef örneğiniz [fikriniz] harika ve [nereden geliyor] söylüyorsa, nereden alabileceğinizi biliyorsunuz, bir şeye gittiğinizi biliyorsunuz, ama eğer hevesli değillerse, muhtemelen düşündüğünüz kadar iyi bir fikir değil .”

Tavsiyeye açık mısınız?

Fikrinizi değiştirmek veya müşterinizin isteyeceği şeye uymaya açık değilseniz, iş fikriniz peşinden koşmaya değmez.

YaZo Group’un CEO’su ve yönetici ortağı Angie Yasulitis, “Başarı, başkalarının tavsiyelerini dinlemeye ve değerlendirmeye istekli olduğunuz zaman gerçekleşir.” Dedi . “İyi fikirlerin çoğu piyasaya çıkmak için biraz ısrar ediyor. Kapalı fikirli olmak bir işletme katili.”

İşinizi nasıl pazarlayacaksınız?

Birçok girişimci, işletmelerinin çözeceği problemleri düşünür, ancak işlerini hedef müşterilere nasıl pazarlamayı planladıkları hakkında değil. Real Magic’in kurucusu ve CEO’su Jesse Lipson , pazarlama stratejinizin iş fikrinizin iyi olup olmadığını belirleyebileceğini söyledi.

Lipson, “Eğer sağlam bir pazara girme stratejiniz ve iyi bir ürününüz varsa, muhtemelen başarılı olursunuz” dedi. “Ancak, potansiyel müşterilere nasıl ulaşacağınızı bilmeden harika bir ürününüz varsa, bunu başarmak için gerçekten zor olacak. Bunu mümkün olduğunca erken düşünmek gerçekten önemli.”

Hedefleriniz hakkında gerçekçi misiniz?

Yeni bir iş fikri hakkında olabildiğince heyecan duyduğumuz gibi, bu konudaki temeliniz ve bununla ilgili gerçekçi olmanız önemlidir. Bulut hizmetleri şirketi Evolve IP’nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Thomas J. Gravina, işinize başladığınızda bir “Hayaller Alanı” zihniyetine sahip olmamam gerektiğini söyledi.

Gravina, “Sadece bir vizyonunuz olduğu ve bunu inşa etmeye karar verdiğinizden, geri kalanı takip edeceği anlamına gelmez,” dedi. “Orjinal, devrimci veya zamanının önünde bir fikriniz olsa da, başarılı olmasını sağlamak için gerçek ve sağlam bir pazar fırsatı olmalıdır. Yeni bir iş davası veya yeni bir çaba, size inanacağınız geçerli bir pazara sahip olmak zorundadır. Şimdi satabilir – teorik olarak ya da bu pazar için bir gelecek olduğu önermesinde değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu