Girişimcilik

Etkili Bir İşletme Stratejisi Oluşturmanın Yolları

Ne zaman yeni bir bölgeye girseniz, bir haritaya bakmak istersiniz, yoksa kaybolursunuz.

Etkili Bir İşletme Stratejisi Oluşturmakmı istiyorsun ozaman tam yerindesin.

Ne zaman yeni bir bölgeye girseniz, bir haritaya bakmak istersiniz, yoksa kaybolursunuz.Bilinmeyene adım atmak (‘gelecek’ olarak da bilinir) şirketlerin her gün yaptığı şeydir.Ve kaybolmadıklarından emin olmak için neye ihtiyaçları var? Elbette, bazıları da bir yol haritası olarak adlandırılabilecek bir strateji.

Yeni iş öncelikleri belirlemek, büyüme planlarını ana hatlarıyla belirlemek, bir ürün yol haritası belirlemek veya yatırım kararlarınızı planlamak için bir stratejiye ihtiyacınız olacak. Kuruluşunuzun ihtiyaç duyduğu farkına varmak kolaydır. Aslında bir strateji oluşturmak biraz daha zordur.

Etkili bir iş stratejisi sunmanıza yardımcı olacak altı basit adım:
Etkili bir iş stratejisi sunmanıza yardımcı olacak altı basit adım:

1. Gerçekleri toplayın

Nereye gittiğinizi bilmek için, şu an nerede olduğunuzu bilmek zorundasınız. Bu yüzden ileriye bakmadan önce geçmiş performansı veya mevcut durumu gözden geçirmelisiniz. İşletmenin her alanına bakın ve neyin iyi sonuç verdiğini, neyin daha iyi olabileceğini ve hangi fırsatların önünü açabileceğini belirleyin.

SWOT (Kuvvet, Zayıflık, Fırsatlar ve Tehditler) analizi gibi bu sürece yardımcı olacak birçok araç ve teknik vardır .

Güçlü ve zayıf yönlerine dahili olarak bakmalısın. Fırsatlar ve tehditler için dış etkenlere bakmalısınız. Dış etkenlere bakmak için harika bir çerçeve PESTLE (Politik, Ekonomik, Sosyal, Teknolojik, Yasal ve Çevresel). Öyleyse, büyük fikriniz veya planınız için şunu sorarsınız: Her kategori altında hangi tehditler ve fırsatlar ortaya çıkabilir?

Bu sürecin en önemli kısmı, en alakalı bilgileri topladığınızdan emin olmak için doğru kişileri içermektir.

2. Bir vizyon ifadesi geliştirin

Bu beyan işin gelecekteki yönünü ve amaçlarını orta ve uzun vadede tanımlamalıdır. Kuruluşun amacını ve değerlerini açıklamakla ilgili. İş guruları önce ne olduğu hakkında uzun zamandır sert tartışmalar yaptılar – vizyon ya da görev tanımı (3. adıma bakın) Fakat pratikte ikisini de aynı anda geliştirebilirsiniz.

3. Bir görev bildirimi geliştirin

Vizyon ifadesi gibi, bu da kuruluşun amacını tanımlar, ancak aynı zamanda temel amaçlarını da belirtir. Bu, uzun vadeli vizyonu gerçekleştirmek için kısa vadede ihtiyaçların neler olduğuna odaklanmaktadır. Öyleyse, vizyon ifadesi için, “5 yıl içinde nerede olmak istiyoruz?” Sorusuna cevap vermek isteyebilirsiniz. Görev tanımı için, soruları sormak isteyeceksiniz:

  • Biz ne yaptık?
  • Bunu nasıl yaparız?
  • Bunu kimin için yapıyoruz?
  • Hangi değeri getiriyoruz?

4. Stratejik hedefleri belirleyin

Bu aşamada amaç, işletmenin tüm alanları için bir dizi üst düzey hedef geliştirmektir. Öncelikleri vurgulamaları ve şirketin vizyon ve misyonunun teslim edilmesini sağlayacak planları bildirmeleri gerekir.

Birinci adımdaki değerlendirmenize, özellikle de SWOT ve PESTLE analizine tekrar bakarak, belirlenen güçlü ve zayıf yönleri hedeflerinize dahil edebilirsiniz.

En önemlisi, hedefleriniz SMART (Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Gerçekçi ve Zamanla ilgili) olmalıdır. Hedefleriniz ayrıca KPI’lar, kaynak tahsisi ve bütçe gereksinimleri gibi faktörleri de içermelidir.

5. Taktik Planlar

Şimdi, stratejik hedefleri daha ayrıntılı kısa vadeli planlara çevirerek stratejinizin kemiklerine biraz et koymanın zamanı geldi. Bu planlar, kuruluşunuzdaki bölümler ve işlevler için eylemler içerecektir. Tedarikçileri dahil etmek bile isteyebilirsiniz.

Artık ölçülebilir sonuçlara odaklanıyorsunuz ve ne zaman ve ne yapmaları gerektiğine ilişkin olarak paydaşlarla iletişim kuruyorsunuz. Bu taktiksel planları, stratejiyi pratikte uygulamak için kısa süreler olarak düşünebilirsiniz.

6. Performans Yönetimi

Tüm planlama ve zor çalışmalar yapılmış olabilir, ancak bu genel hedefe ulaşmak için hala yolunda olduğunuzdan emin olmak için tüm hedefleri ve eylem planlarını sürekli olarak gözden geçirmek çok önemlidir. Bütün bir stratejiyi yönetmek ve izlemek karmaşık bir iştir; bu nedenle birçok yönetici, yönetici ve işletme liderinin alternatif yol tutuş stratejileri yöntemlerine başvurması gerekir. Bir strateji oluşturma, yönetme ve gözden geçirme, ilgili bilgileri yakalamanızı, büyük bilgi parçalarını parçalamanızı, planlamanızı, öncelik vermenizi, ilgili bilgileri yakalamanızı ve net bir stratejik vizyona sahip olmanızı gerektirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu