Girişimcilik

Fon Nasıl Oluşturulur?

Fon oluşturmak,Hayır kurumları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, PTA’lar, kulüpler ve diğer pek çok grubun para toplamak için ihtiyaç duyduğu fonlar vardır. Soru , nasıl etkili bir şekilde yapılacağıdır. Bu makalede, grubunuzun projeleri için para toplayabileceği çeşitli yollar tanıtılmaktadır.

Fon Oluşturmak

İhtiyaçlarınızı tanımlayın. Bu, para toplamada en önemli ilk adımdır. Etkin bir şekilde para toplamak için, ilk etapta niçin para topladığınızı bilmelisiniz. Grubunuzun ihtiyaçlarını anlamak için zaman ayırın ve onlara ulaşmak için maliyetleri bütçeleyin.

Dili geliştirin. Artık ihtiyaçlarınızı tanımladığınıza göre, bunları eklemeniz gerekiyor. İhtiyacınız olan şeyi, neden ihtiyaç duyduğunuzu, hizmet ettiğiniz topluluğa nasıl yardım edeceğini ve ne kadara mal olacağını açıklayan bir dil geliştirin. Her türlü bağış toplama çabası için bu yazılı dile ihtiyacınız olmayabilir, ancak gerektiğinde elinizin altında olduğunuzu takdir edeceksiniz.

Bağışları ve bağış bilgilerini izlemek için bir yöntem geliştirin. Yasal, muhasebe ve dahili izleme amaçları için, bağış ve bağış bilgilerini kaydetme ve takip etme kapasitesine ihtiyacınız olacak. Yönteminiz basit bir elektronik tablo veya karmaşık, özel bir veritabanı olabilir, ancak kullanılabilir bir araca sahip olmanız gerekir.

İşi yapmak için personel veya gönüllüler alın. Fon yaratma iştir, şüphesiz bu konuda. Kayıtları yönetmek, personel etkinliklerini düzenlemek, zarfları doldurmak, bağış istemek, e-posta yazmak, web sitelerini güncellemek ve daha fazlasını yapmak için yetenekli ve güvenilir insanlara ihtiyacınız olacaktır. Yönetim kurulunuz kesinlikle para toplama işleminde yer almalıdır. Ayrıca gönüllüleri seçim bölgenizden, yerel servis organizasyonlarından, kolejlerden ve üniversitelerden veya Gönüllü Maçı gibi çevrimiçi hizmetlerden de alabilirsiniz.

Yasal sorunlar

Para toplama konusunda karmaşık yasal konular IRS kodu ve bireysel devlet yasalarına tabidir. İşte en kritik konulara genel bir bakış.

Vergi indirimi bilir. Hayır kurumlarına yapılan bağışlar vergiden düşülebilir, ancak hepsi değil. Bunu yapmak için 501 c3 olmalı ya da başka bir grubun 501 c3’ünü bağışlarınızı işlemek için kullanma hakkına sahip olmalısınız.

Bağış karşılığında mal veya hizmet sunulup sunulmadığını açıklayın. Kuruluşunuz bağış için herhangi bir şey sağlamışsa, teşekkür mektubunda bunu söylemelisiniz. Buna quid pro quo katkısı denir. Eğer 100 $ ‘lık bir bağışta bulunursanız ve 30 $’ lık değerinde bir yemek kitabı aldığınızda, bir quid pro quo katkısı örneği olurdu. Bu katkının sadece 70 $ düşülebilir.

 • Genellikle buzdolabı mıknatısı veya kalem gibi çok küçük şeyler hakkında endişelenmenize gerek yoktur.
 • Ödenen pro quo katkıları için, nakit bağış 75 $ veya daha yüksekse, indirilebilen kısım 75 $ ‘dan az olsa bile bir onay vermeniz gerekir.

Onay mektupları

Onay mektupları sağlayın. Onay mektupları birkaç nedenden dolayı önemlidir. Tabi ki yapılacak en doğru şey onlardır, ama aynı zamanda bağışçıya vergi amaçları için bağışlarının bir kaydını sağlarlar. IRS, 250 $ veya daha fazla herhangi bir hediye için bir alındı ​​mektubu verilmesini gerektirir.

 • Teşekkürler yazılmalıdır, ancak elektronik veya basılı olabilir.
 • Eşik 250 $ olmasına rağmen, aldığınız her hediyenin 5 dolar olsa bile kabul edilmesi iyi bir uygulamadır.

Yardımınızı kaydedin (isteğe bağlı). ABD’de 40 eyalet, bu eyaletlerin sakinlerinden yardım istemek için bir devlet kurumuna kayıt olmak için hayır kurumlarına ihtiyaç duymaktadır. Talep, ister postayla ister çevrimiçi olarak ister telefonla olsun, her türlü isteği içerebilir. Kayıt olmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için çevrimiçi kontrol edin.

Bir profesyonelle konuş. Fon yaratmadaki yasal konuları anlamanın en iyi yolu profesyonel tavsiye almaktır. Kanunla ilgili herhangi bir sorunuz olursa, mali personelinizi, avukatınızı veya kar amacı gütmeyen finansmanda uzman bir muhasebeciyi kontrol edin.

Yöntemi anlayın. Bir bağış toplama olayı, bir kuruluş için para toplamak amacıyla yapılan bir parti veya toplantıdır. Tipik olarak, gelir, bilet satışları yoluyla ve bazı durumlarda kurumsal sponsorluklarla gelir. Her ne kadar olaylar pahalı olmakla birlikte, zaman alıcı ve korkunç maliyetli olmamasına rağmen, bu şekilde olmak zorunda değildir. Burada, çok fazla para veya enerji gerektirmeyen basit para toplama etkinlikleri için bazı fikirler var.

Bir ev partisi yap. Ev partileri, denenmiş ve gerçek bir fon oluşturma yöntemidir. Ev partisi, kuruluşunuza yakın birinin evinde bulunan küçük bir etkinliktir. Ev sahibi, programınıza bağışta bulunacağına inandıkları kişileri ve kişileri davet eder. Karışma ve ikram sonrası, kuruluşunuzun başkanı veya yöneticisi grubunuz hakkında kısa bir sunum yapar. Konukların soru sorma şansı vardır, daha sonra ev sahibi onlara bir bağışta bulunmaya davet eder. Ev partileri hakkında bazı ipuçları:

 • Bir ev partisinin süslü olması gerekmez. Bir akşam yemeği partisi ya da bir kokteyl partisi olabilir. 20 kişi ya da 6 kişi konaklayabilir. Serinletici içecekler ya da kahve ve kek kadar basit olabilir.
 • Partinin ev sahibinin doğrudan bağışta bulunmasını istediğinden emin olun.
 • Soruları cevaplamak ve cevaplamak için personel ve yönetim kurulu üyelerini hazır bulundurun.
 • Uygunsa, bir program katılımcısının katılmasını isteyin. Bağışçıların, kuruluşunuzun hizmetlerini almış biriyle tanışması ve konuşması için çok güçlü ve çekici olabilir.

Stand Kurun

Bir stand yapın. Walmart gibi bir mağazanın müdürüne giderseniz, mağazanın önünde bir stand yapmak isteyebilirsiniz. Bu çok başarılı olabilir.

Restoran yardımcısı tut. Birçok restoran, kâr amacı gütmeyen kuruluşların belirli bir günde satış yüzdesi alabildikleri bağış toplama programları kurmuştur. Bu programlar büyük zincir restoranlar arasında çok yaygındır, ancak daha küçük işletmeler de bunları sunmaktadır. Bölgenizdeki restoranların bu bağış toplama aracını nasıl sunduğunu öğrenmek için çevrimiçi arama yapın. Bir restoran belirledikten sonra şu ipuçlarını izleyin.

 • Terimlerini anlayın. Restoranlar, para çekiciler için farklı kurallara ve kurallara sahiptir. Bazıları tüm faturanın bir yüzdesini bağışlar; Bazıları alkol satışlarını hariç tutar. Bazıları, müşterilerinizin bağış almak için bir kupon veya başka bir belge sunmasını gerektirir, bazıları da değildir. Etkinliğin tüm avantajlarından yararlanabilmeniz için beklenenden emin olduğunuzdan emin olun.
 • Kelimeyi çıkar. Bileşenlerinizin ve grubunuzdaki herkesin etkinliğinizi bildiğinden emin olun. Arkadaşlarını da davet etmeleri için onları teşvik et.
 • Malzemeler sağlayın. Alıcının satın alma işlemlerinin kuruluşunuzu desteklediğini bilmesini sağlamak için broşürler, kartpostallar veya diğer öğeleri belirtin.

Bir tatlı partisi yap. Bir tatlı partisi eğlenceli, basit ve ucuz bir etkinliktir. Partiyi bir yönetim kurulu üyesi veya kuruluşunuzun başka bir arkadaşının evinde tutun. Gönüllüleri tek porsiyon boyutlarında tatlılar yapmalarını isteyin. Kahve, çay ve alkolsüz içecekler sağlayın. Mütevazı bir fiyata bilet satmak. Tatlıların tadını çıkar!

Bir zanaat fuarı düzenleyin. Bir zanaat fuarı kolay ve çok ucuz bir bağış toplama etkinliği. Kuruluşunuz, ürünlerini görüntülemek ve satmak için satıcılara alan ayırıyor. İsterseniz, satıcılardan satışlarının bir yüzdesini grubunuza bağışlamalarını da isteyebilirsiniz. Göstermek istediğiniz bir tesisiniz varsa, bir el sanatları fuarı, topluluğu ziyaret etmenin harika bir yoludur.

 • Gün boyunca performansları, konuşmacıları veya diğer eğlenceleri planlayarak etkinliğin ilgisini ve ilgisini ekleyin.
 • Etkinlik boyunca müşterilerin ve ziyaretçilerin kuruluşunuz hakkında bilgi edinmeleri ve bağış yapmaları için fırsatların olduğundan emin olun.
 • Bir çekilişin el sanatları fuarında gelir elde etmenin ek bir yolu olduğunu düşünün.

Tutkunu sat. Çok fazla planlama yapmayan eğlenceli ve tutkulu bir bağışçı istiyorsanız, LoveMyHeart.org’u kullanmayı düşünün. Bu basit, eğlenceli ve herkes sattığın Aşk Kalbim gömlekleri seviyor! Burada belirtilen diğer olaylar gibi cep harçları yok söz değil!

Çevrimiçi Bağış Toplama 

Yöntemi anlayın. Bazı yollarla, çevrimiçi para toplama, fiziksel dünyada para toplamadan çok farklı değildir. İhtiyaçlarınızı etkili bir şekilde iletebilmeniz, işinizi gösteren hikayeleri anlamanız ve insanları nedeninize bağışta bulunmaya motive etmeniz gerekiyor. Fark, fiziksel dünyada potansiyel bir donör ile ilişki kurmaya zamanınız olabilir, bu her zaman çevrimiçi durumda değildir. Sadece bir kez web sitenize rastlayabilirler, bu yüzden onlara vermeyi ikna etmek için sadece bir şansınız olabilir. Bu nedenle, mesajınızı zorlayıcı bir şekilde iletmek daha da önemlidir. İşte bunu yapmanın bazı yolları.

Bir web sayfası oluşturun. İnternetten fon toplamanın en temel yolu, bağışlar için bir web sayfası oluşturmak, ardından kullanıcıların katkıda bulunmak için o sayfaya gitmesini bilmelerini sağlamaktır. Bağlantıyı üyelerinize veya bileşenlerine gönderdiğiniz yazılı ve elektronik iletişimlere ekleyin. Ana sayfanızdan ve web sitenizin diğer sayfalarından erişilebilir olduğundan emin olun. Bu ipuçlarını aklında tut.

 • Çevrimiçi yapılan bağışların çoğu kredi kartı işlemi ile yapılır. Kredi kartlarını kabul etmek için önceden ayarlanmamışsanız, bir ücret karşılığında kredi kartı bağış işlemleri sağlayan birkaç şirket var.
 • Yinelenen bağış seçeneği sunun. Yinelenen bağışlar organizasyonunuza birkaç şekilde fayda sağlayabilir. Birçok bağışçı, üç aylık veya aylık ödemelere bölünmesi durumunda daha büyük bir bağış yapmanın daha kolay olduğunu; Bazı çok bağış yapan bağışçılar size yıllık bağışta bulunmak isteyebilir. Yinelenen ödemeler ayarlayarak bunu olabildiğince kolaylaştırın. Çevrimiçi bağış işlem hizmetinize, bunu bağışçılarınıza nasıl sunacağınızı sorun.
 • Bazı kuruluşlar PayPal üzerinden çevrimiçi bağışları kabul etmeyi tercih eder. Daha fazla bilgi için PayPal’ın web sitesini ziyaret edin.

Ortaklık programı

Bir ortaklık programı ile kayıt olun. Bir ortaklık programı ile bağış toplamak, satışlardan komisyon çıkarmak gibi bir şeydir. Çevrimiçi bir satıcı veya alışveriş portalı, sadaka benzersiz bir bağlı kuruluş bağlantısı sağlar. Alışveriş yapan kişiler satıcıya erişmek, alışveriş yapmak ve sadaka satışların yüzdesini almak için bağlantıyı kullanır. İşte ortaklık bağış için bazı ipuçları.

 • Bu para toplama aracı sunan düzinelerce tüccar ve portal var. Potansiyel bağışlarınızı maksimize etmek için birden fazla kayıt olabilirsiniz.
 • Seçmenlerinizi düşünün. Bir satıcıyı seçtiğinizde, içerik oluşturucularınızın çevrimiçi alışveriş yapabileceklerini düşünün. İyi bir seçim yaptığınızdan emin olmak için bir anket yapmak veya birkaç önemli oyuncuya sormak iyi bir fikir olabilir.
 • Kelimeyi çıkar. Bağlı kuruluşların çoğu, web sitenize kolayca yerleştirilebilecek widget veya bannerlar sunar. Bunları web sitenize ve destekleyicilerinizin nasıl yardımcı olabileceklerini bilmeleri için elektronik haberleşmeye dahil edin.

Kitle fonlaması düşünün. Kitle Fonlaması, bireylerin ve kuruluşların para toplamasına yardımcı olmak için sosyal medyayla çevrimiçi fonları birleştirmeyi birleştirir. Birçok kişinin kaynakları finanse etmek için kaynaklarını ve bağışlarını bir araya getirmesinin bir yolu. Bağış yapanlar, genellikle bir çok insanın katılmasını kolaylaştıracak şekilde, 1,00 $ ‘a kadar katkıda bulunabilir. Kitle fonlaması için kurulmuş çeşitli web siteleri var. Fon arayanlar, projelerini veya organizasyonlarını tanımlayan bir kampanya sayfası oluşturur ve fonların nasıl kullanılacağını ve varsa, bağışçıların katılım için ne tür yardım alacağını açıklar. Kitle fonlaması kullanarak bağış toplama konusunda bazı ipuçları.

 • Kitle fonlaması, ayrık projelerin finansmanı için özellikle uygundur. Bir programı çalıştırmak için ihtiyacınız olan tüm parayı isteyen bir kampanya başlatmak yerine, onu nasıl ayırabileceğinizi düşünün. Örneğin, bir okul müzik programı düşük gelirli öğrenciler için 10 araç satın almak için bir kampanya başlatabilir.
 • İhtiyaçlarınızı ve projenizi açıkça dile getirin. Paraya niçin ihtiyaç duyduğun ve onu nasıl kullanacağın hakkında daha iyi olabilirsin, o kadar iyi.
 • Yaratıcı ol. Okuyucuların ilgisini artırmak için kampanya sayfanıza medya ekleyin. Videolar, görseller ve başarı öyküleri hikayenizi anlatmak için mükemmeldir, bu yüzden onları avantajınıza göre kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu