Girişimcilik

Girişimciler için Pratik Pazar Araştırma Kaynakları

Çoğu organizasyon en temel pazar araştırmasından bile yararlanacak. Yeni bilgi sağlamazsa, bilinenleri doğrular.

Çoğu organizasyon en temel pazar araştırmasından bile yararlanacak. Yeni bilgi sağlamazsa, bilinenleri doğrular.

İşinize başladığınızda , müşterilerinizi derinden anlamanız gerekir. Aslında, müşterilerinizin içte ve dışta kalması, muhtemelen başarının en önemli anahtarıdır.

Müşterileriniz, ürün veya hizmetinize umutsuzca ihtiyaç duyan kişilerdir. Kim olduklarını, neden çözümünüzü istediklerini, neyi sevdiklerini ve sevmediklerini, hatta kahvaltıda neleri yaptıklarını bilmelisiniz. Bunların hepsini bilmek, daha fazla müşteri bulmanıza ve müşterilerinizin arkadaşlarını ve meslektaşlarını satın almayı ve onlara söylemelerini istedikleri daha iyi bir ürün oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Pazar araştırmasının yapıldığı yer burası.

Pazar araştırması nedir?

Pazar araştırması, hedef pazarınız hakkında bilgi edinme sürecidir — müşterilerinizi tanımaktan zevk almanın süslü bir yolu. ”İdeal olarak, hedef pazarınız ve satın alma kararlarını etkileyen temel faktörler hakkında özel bilgiler bulabilirsiniz.

Başlarken, sizin için en iyi hangi pazar araştırmasının işe yarayacağını belirlemeniz gerekir. Bu kararı, alacağınız değere, ihtiyacınız olan bilgiyi bulmak için yatırım yapmanız gereken zamana ve çabaya göre yapın.

Ayrıca bakınız: Hedef Pazarlama: Nedir?

Pazar araştırması genellikle muazzam miktarda zaman ve para alan süslü danışmanlar tarafından yürütülen ayrıntılı bir süreçle karıştırılır. Bu kesinlikle doğru değil. Kendi pazar araştırmanızın çoğunu yapabilir ve yapmalısınız, hatta bu kadar zor olmuyor bile.

Pazar araştırması türlerini açıkladıktan sonra, size kendi pazar araştırmanızı yapmak için ihtiyacınız olan tüm kaynakları vereceğim.

Pazar araştırması türleri

Pazar araştırması türleri

1. Birincil pazar araştırması

Birincil pazar araştırması, daha önce yayınlanmış bulduğunuz bilgileri değil, kendiniz yürüttüğünüz araştırmadır. Birincil pazar araştırması, potansiyel müşterilerinizle doğrudan konuşarak topladığınız bilgilerdir.

Birincil pazar araştırması yapmanın birkaç yolu:

 • Odak gruplarını tutun:  Atanan bir liderle bir tartışma için küçük bir grup insanı toplayın.
 • Müşteri anketleri gönderin:  Bunları mevcut müşterilere ve potansiyel müşterilere dağıtın. SurveyMonkey gibi siteler aracılığıyla bir anket göndermek , bu tür bilgileri işletmenizdeki mevcut veya potansiyel müşterilerden toplamak için harika bir yoldur.
 • Rekabetinizi değerlendirin:  Çözümlerine, teknolojilerine ve neleri işgal ettiğine bakın.
 • Bire bir görüşmeler: F potansiyel müşterileri ind ve sorunları ve bu sorunlara da çözümler hakkında onlarla konuşun. İdeal olarak, bu görüşmeleri müşterinizin işyerinde veya çözümünüz için alışveriş yapmayı düşündüklerinde nerede olurlarsa olsunlar.

2. İkincil piyasa araştırması

Pazar araştırması ayrıca ikincil kaynaklardan da gelebilir. Bu, başkalarının edindiği ve daha önce yayınlamış olabileceğiniz bilgilerdir.

Bu ikincil piyasa araştırma verilerine erişim sizin için olabilir ve size sadece bir e-posta, mektup veya telefon görüşmesine mal olabilir. Çoğu, tamamen ücretsiz ve çevrimiçi olarak kolayca kullanılabilir.

İkincil piyasa araştırmasını toplamak için birkaç yol aşağıda:

 • Ticaret birlikleri: Ticaret birlikleri belirli sektörlere hizmet veren kuruluşlardır. Endüstriniz için kesinlikle bir tane var. Bulunduğunuzda, onlarla iletişim kurun ve sektördeki endüstriler ve pazarlar hakkında bilgi isteyin.
 • Hükümet bilgisi: ABD hükümeti, bir bilgi hazinesine sahip. Verilerin hepsi ücretsiz, ancak bulmak için biraz zaman alabilir.
 • Üçüncü taraf araştırma siteleri: Makul ücretler için, sektörler ve hedef pazarlar hakkında bilgi veren önceden yazılı sektör raporları satacak piyasa araştırma şirketleri var.

Bilgi nerede bulunur?

Pazar araştırması yapmak için favori kaynaklarımız:

ABD hükümet kaynakları:

ABD’de mükemmel veriler sağlayan siteler şunlardır:

 • ABD Nüfus Sayımı: Bu, ABD nüfusu hakkındaki veriler için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Verileri inceleyebilir ve farklı yerler ve demografiler hakkında bilmek istediğiniz hemen hemen her şeyi öğrenebilirsiniz.
 • Nüfus Sayımı İş Oluşturucu:  Nüfus bilgilerinin ötesinde, sektörünüzün ne kadarının harcadığını görebilirsiniz.
 • Endüstri İstatistikleri Portalı:  ABD sanayi verilerini aramak istiyorsanız buradan başlayın.
 • Amerikan FactFinder:   ABD genelinde topluluklar hakkında gelir düzeylerini ve diğer önemli gerçekleri bulmak için bu aracı kullanın
 • İşçi İstatistikleri Bürosu: İşe alım ve harcama eğilimleri ile endüstri boyutları gibi belirli sektörler hakkında bilgi için harika bir site. Hedef pazarınız başka işletmeler ise, bu veri aramak için iyi bir yerdir.
 • Tüketici Harcamaları Araştırması: İnsanların paralarını nasıl harcadığını bilmek istiyorsanız, bu sizin go-to kaynağınızdır.
 • CensusViewer: Bir ABD hükümet kaynağı olmasa da, bu ücretsiz araç, hem bir harita üzerinde hem de şehirler için veri raporlarında görsel olarak keşfedebileceğiniz, kullanımı kolay bir biçimde verilerinize erişim sağlamak için ABD Sayım verileri ve diğer veri kaynaklarından yararlanır , ilçeler ve tüm eyaletler.
 • FreeLunch: Ücretsiz ekonomik, demografik ve finansal bilgiler sunar.

Sektör özetleri:

 • SBDCNet Business Anlık Görüntüleri: Endüstrinin nasıl büyüdüğünü ve değiştiğini, müşterilerinin kim olduğunu ve tipik başlangıç ​​maliyetlerinin ne olduğunu açıklayan mükemmel bir endüstri profilleri koleksiyonu bulacaksınız. Ayrıca , endüstriye göre sıralanmış pazar araştırma kaynakları listesini de gözden geçirmelisiniz .
 • Hoovers Industry Research:  Ücretsiz bir kaynak olmasa da, kapsamlı endüstri raporlarına ihtiyacınız varsa, burada sağlanan sektör özet verileri size yardımcı olabilir.
 • BizStats: Bu site, sektöre özgü finansları araştırmanıza izin verecek, böylece sizin gibi şirketlerin pazarlama, sağlık ve diğer kilit alanlara ne tür harcama yaptığını görebilirsiniz.

İş yeri pazar araştırması araçları:

 • ZoomProspector: Bu araç işiniz için ideal yeri bulmanıza veya genişleme ve büyüme için bulunduğunuz yere benzer yeni yerler bulmanıza yardımcı olabilir.
 • MyBestSegments: Nielsen’in bu aracı, belirli bir posta kodunda veya belirli bir segmentin en yüksek yoğunluğunun yaşadığı demografik ve psikografik grupların neler olduğunu öğrenmek için mükemmel bir kaynaktır. En ayrıntılı veriler ücretsiz olmasa da, ücretsiz sürümden birçok harika fikir edinebilirsiniz.
 • SizeUp:  Bu, hedef müşterilerinizin nerede olduğunu belirlemenize yardımcı olacak kullanışlı bir haritalama aracıdır. İşletmeniz için ideal konumu belirlemenize yardımcı olmak çok faydalıdır.

Anket araçları:

 • SurveyMonkey:  Bir grubu iş amacıyla anket etmeniz gerekiyorsa, SurveyMonkey ücretsiz ve güvenilirdir. Anketi oluşturun ve kitlenize gönderin.
 • Google Tüketici Anketleri: Bu sitedeki bir anketi göndermek için bir irtibat listenize sahip olmanız gerekmez. Google Surveys ile, kullanıcıları web’den hedefleyebilir ve iş fikrinize anında geri bildirim alabilirsiniz.
 • TypeForm:  Basit bir form veya ankete ihtiyacınız olsun, TypeForm bunu güzelce yapar. Cep telefonunda özellikle iyi.

Ticaret ve sanayi dernekleri:

Birçok endüstri, endüstriye özgü bilgilerin hayati bir kaynağı olarak hizmet veren aktif bir ticaret birliği ile kutsanmıştır Bu tür dernekler düzenli olarak üyelerine yönelik dizinler yayınlarlar ve daha iyisi endüstri satışlarını, kârlarını, oranlarını, ekonomik eğilimlerini ve diğer değerli verileri izleyen istatistiksel bilgileri yayınlar.

Pazar eğilimleri:

 • Google Eğilimler:  Kullanıcıların neleri aradığını ve önemli konularda arama hacminin zamanla nasıl değiştiğini keşfetmek için Google Eğilimler’i kullanın.

Pazar araştırması yaparken en çok hangi araçları faydalı buldunuz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu