Girişimcilik
Trend

İş Yatırım

Ticari Yatırım Nedir ve Nasıl Muhasebeleştirilmeli?

Ticari Yatırım Nedir ve Nasıl Muhasebeleştirilmeli?

Para kazanmayı planlıyorsanız, muhtemelen yatırım yapmayı planlıyorsunuz. Çok çeşitli iş yatırımları ve bunları hesaba katmanın birçok yolu vardır. Buradaki farklı yatırım türlerinden yararlanın:

İşletme Yatırımları Nedir?

“Yatırımları” tanımlamak aslında oldukça zordur, çünkü hem finans hem de günlük yaşamda bu terim sıklıkla kullanılmaktadır. Bir yatırım, zamanın, paranın veya kaynakların kârlı olacağı umuduna ayırma eylemi veya sürecini ifade eder. Bu anlamda yatırımlar halka açık bir şekilde bir milyonlarca dolarlık gayrimenkulden hisse senetlerinde birkaç yüz dolara, bir üniversite eğitimine, bir fırın için yeni bir fırına kadar her şeyi ifade edebilir. Bu miktarla ilgili değil, niyetle ilgili. Tanım çok genel olduğu için, bir ticari yatırımın ne olmadığı ve ne olduğu hakkında kafanız karışması kolaydır.Diğer taraftan, ticari yatırım muhasebesi, genellikle, varlığın gelecekte gelir sağlayacağı veya değer kazanacağı ümidiyle satın alınan varlıkların muhasebesini ifade eder. Örneğin, bir fırıncının bir fırın için para kazanması pek mümkün değildir. İşletmenin daha kârlı olmasına yardımcı olabilir, ancak fırın bir finansman veya işletme anlamında bir yatırım değildir.

Başlıca Yatırım Türleri Nelerdir?

Muhasebede üç ana yatırım türü vardır.

  1. Mülkiyet Yatırımları: Büyük ölçüde hisse senetleri, gayrimenkul, değerli nesneler ve iş yatırımları gibi şeylere atıfta bulunmak, mülkiyet yatırımları, alıcının gerçekte varlığa sahip olduğu yatırımları ifade eder. Bu en yaygın yatırım türüdür. Muhasebe uzmanları, bu yatırımların hala gelir elde etmesini veya takdir etmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.
  2. Borç Verme Yatırımları: Borç veren bir yatırımcı olarak, bir bankacı olarak hizmet ediyorsunuz. Esasen, borcun geri ödeneceği umuduyla ve beklentisiyle borç satın alıyorsunuz. Tahviller, tasarruf hesapları ve hazine enflasyonu korumalı menkul kıymetler (veya TIPS) tüm borç verme yatırımlarıdır.
  3. Nakit Eşdeğeri: Bu yatırımlar “nakit kadar iyi” dir. Bunları tasfiye etmek veya gerektiğinde geri nakde çevirmek çok basit ve kolaydır. Para piyasası fonları nakit benzerleridir.

İyi bir portföy, bu tür yatırımların üçünün de bir kısmına sahip olmalıdır. Bir portföy oluştururken, bir yatırımcı daha fazla yatırım yapmak için birden fazla yatırımcıdan para toplayan yatırım fonlarını da duyabilir . Bir   borsa yatırım fonu, ya da ETF, bu konsepte benzer ancak hisse senedi gibi işlem görmektedir.

Muhasebeciler Yatırımları Nasıl Hesaplar?

Burada bulunanlar gibi Ignite Spot’taki muhasebe uzmanlarının, yatırımların muhasebeleştirilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Yatırımların bir bilançoda muhasebeleştirilme şekli, aşağıdaki türlere bağlıdır:

  1. Vadeye Kadar Elde Tutulan Borçlar : Genellikle, borç verme yatırımlarıyla ilgili olarak, bunlar sabit bir gelecekteki tarihe kadar tutulan borçlanma senetleridir.
  2. Alım Satım Amaçlı Elde Tutulan Borçlar : Belli bir süre içinde yeniden sattıktan sonra kâr elde etme ümidiyle tutulan borçlanma senetleridir.
  3. Satılmaya Hazır: Vade ya da alım satım amaçlı olarak kabul edilemeyecek varsayılan bir kategoridir.

Çok sayıda farklı yatırımlarla dolu sağlam bir portföyüne sahip olanlar için, çevrimiçi veya dış kaynaklı bir muhasebe şirketini işe almak en iyi seçenek olabilir. Güvenilir çevrimiçi defter tutma ve muhasebe hizmetleri ile Ignite Spot, küçük bir işletmenin yatırımlarını açık tutmasına yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu