Girişimcilik

İşletmenize Başlamadan Önce Sektörünüzü Tanıyın

Planınız dışarıdan gelenlere sunulacak bir plansa, o zaman içinde bulunduğunuz iş türünü açıklamanız gerekir.

Buradaki içeriğe girmek için bir saniyenizi ayırın. Planınız dışarıdan gelenlere sunulacak bir plansa, o zaman içinde bulunduğunuz iş türünü açıklamanız gerekir. Özellikle planınız varsa, sektörünüzün genel durumunu ve işin doğasını açıklamanız beklenir. şirketinizin dışına bankalara veya yatırımcılara gidiyor. Ve eğer planınız kendi yönetim amaçlarınız için ise , pazarınızı bildiğinizi – başkalarına kanıtlamanız gerekip gerekmediğini – hala çok emin olmalısınız .

Bir hizmet işletmesi, üretici, perakendeci veya başka bir iş türü olun, sektörünüzü içte ve dışta bilmek istersiniz. Çok iyi bilmeniz gereken bilgiler için, her şeyi yazarken sorun yaşamaya devam etmese bile okumaya devam edin. Ve resmi bir iş planı belgesine sahip olan yabancılar için yazıyorsanız, o zaman şunu açıklayan bir endüstri analizi yapmalısınız:

  • Endüstri katılımcıları
  • Dağıtım modelleri
  • Rekabet ve satın alma modelleri

Endüstri analizi

Sektörünüzde işinizin dışında gerçekleşen her şey şirketinizi etkileyecektir. Endüstriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sahip olacağınız daha fazla avantaj ve koruma.

Komple bir iş planı, genel endüstri ekonomisini, katılımcıları, dağıtım modellerini, rekabetteki faktörleri ve bu işin doğasını başkalarına açıklayan şeyleri tartışır.

İnternet, işletme bilgilerinin durumu üzerinde muazzam bir etki yaratmıştır. Bilgi patlaması ve internetin 1990’larda başlayan ve 21. yüzyılda devam eden devasa büyümeden sonra bilgi bulmak artık sorun değil. 10 ya da 15 yıl önce bile, bilgi ile uğraşmak, işlenmemiş veriler bulmaktan çok, her şeyden daha iyi bir sıralama sorunuydu. Bu genellik her geçen gün daha doğru. İş analizi, finansal istatistikler, demografi, ticaret birlikleri ve tam bir iş planı için ihtiyacınız olan her şey için web siteleri vardır.

Endüstri katılımcıları

Pazarında başka kimin sattığını bilmelisin. Katılımcıların doğasını tanımlamaksızın bir iş türünü kolayca tanımlayamazsınız. Örneğin, herhangi bir ülkede sadece birkaç büyük şirketin olduğu ve kuru temizleme gibi, on binlerce küçük katılımcının olduğu geniş bant televizyon hizmetleri gibi bir sektör arasında büyük bir fark var.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Girişimciler için Pratik Pazar Araştırma Kaynakları

Bu bir iş ve iş planı için büyük bir fark yaratabilir. Örneğin, restoran endüstrisi, “tozlaştırılmış” dediğimiz şeydir, yani kuru temizleme endüstrisi gibi birçok küçük katılımcıdan oluşur. Öte yandan fast food işi, çoğu franchise edilmiş binlerce markalı markete katılan birkaç ulusal markadan oluşuyor.

Ekonomistler, birçok küçük katılımcının yok olma eğiliminde olduğu ve birkaç büyük oyuncunun ortaya çıktığı bir sektör olarak konsolidasyondan söz ediyorlar. Muhasebede, örneğin, iyi bilinen birkaç büyük uluslararası firma ve on binlerce küçük firma var. Otomobil işletmesi binlerce markalı bayiye katılan birkaç ulusal markadan oluşuyor. Bilgisayar üretiminde, örneğin, isimleri iyi bilinen birkaç büyük uluslararası firma ve binlerce küçük firma var.

Dağıtım modelleri

Ürünler ve hizmetler tedarikçiler ve kullanıcılar arasındaki birçok yolu takip edebilir. Sektörünüzde dağıtımın nasıl çalıştığını açıklayın – bu, perakendecilerin bilgisayar ürünleri, dergiler veya otomobil parçaları için olduğu gibi, bölgesel distribütörler tarafından desteklendiği bir endüstri midir? Endüstriniz büyük sanayi müşterilerine doğrudan satışa mı bağlı? Üreticiler kendi doğrudan satış güçlerini destekliyor mu, yoksa ürün temsilcileriyle mi çalışıyorlar?

Bazı ürünler neredeyse her zaman perakende satış mağazaları aracılığıyla tüketicilere satılmaktadır ve bazen bunlar üreticilerden satın alınan dağıtım şirketleri tarafından dağıtılmaktadır. Diğer durumlarda, ürünler doğrudan üreticiden mağazalara satılmaktadır. Bazı ürünler doğrudan üreticiden nihai tüketiciye posta kampanyaları, ulusal reklam veya diğer tanıtım araçlarıyla satılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Birçok ürün kategorisinde çeşitli alternatifler vardır ve dağıtım seçenekleri stratejiktir. Ansiklopediler ve elektrikli süpürgeler geleneksel olarak kapıdan kapıya satılmaktadır, fakat aynı zamanda mağazalarda ve üreticiden tüketiciye radyo ve televizyon reklamları yoluyla satılmaktadır.

Birçok ürün doğrudan işten satışa satışlar ve otomobil üreticileri ile bunların parçaları, malzemeleri ve bileşenleri tedarikçileri gibi uzun vadeli sözleşmeler yoluyla dağıtılmaktadır. Bazı sektörlerde, şirketler temsilcileri, temsilcileri veya görevlendirilmiş satış görevlilerini kullanır.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Girişimciler İçin Şimdiye Kadar En İyi Motivasyon Rehberi

Teknoloji, bir endüstri veya ürün kategorisindeki dağıtım kalıplarını değiştirebilir. İnternet, örneğin, yazılım dağıtımı, kitaplar, müzik ve diğer ürünler için seçenekler değiştirdi. Kablo iletişimi, video ürünleri ve video oyunları dağıtımı seçeneklerini değiştiriyor.

Dağıtım modelleri çoğu hizmet şirketi için kritik olmayabilir, çünkü dağıtım genellikle bir restoran, grafik sanatçısı, profesyonel hizmet uygulaması veya mimar gibi belirli fiziksel ürünlerin fiziksel dağılımı ile ilgilidir.

Birkaç servis için dağıtım hala uygun olabilir. Bir telefon servisi veya kablo sağlayıcısı veya bir internet sağlayıcısı, fiziksel altyapı ile ilgili dağıtımı tanımlayabilir. Bazı yayıncılar işlerini bir imalat şirketi yerine bir hizmet olarak kullanmayı tercih edebilirler ve bu durumda dağıtım da ilgili olabilir.

Rekabet ve satın alma modelleri

Pazarınızdaki rekabetin doğasını anlamak önemlidir. Bu, endüstriyi veya iş türünü tanımlayan genel alanda hala. Bu işletmedeki rekabetin genel niteliğini ve müşterilerin bir sağlayıcıyı diğerine nasıl seçtiklerini açıklayın. Başarının anahtarı nedir? Hangi faktörler en çok farkı yaratır –Ürün Özellikleri? Hizmet? Destek? Eğitim? Yazılım? Teslimat tarihleri? Marka isimleri önemli mi?

Örneğin, bilgisayar işinde rekabet, pazarın bir bölümünde itibar ve eğilimlere ve başka bir kanaldaki dağıtım ve reklam kanallarına bağlı olabilir. Birçok işten sanayiye sektörde rekabetin doğası doğrudan satışa bağlıdır, çünkü kanallar pratik değildir. Perakende raflarda birbiriyle rekabet eden ürünlerde fiyat çok önemlidir, ancak üretim ve satışın güvenilirliği, imalatçıların hacim içindeki malzeme için çok daha önemli olabilir;

Örneğin, restoran işletmelerinde rekabet, pazarın bir bölümünde itibar ve eğilimlere, başka bir yere de yer ve park etme durumuna bağlı olabilir.

Birçok profesyonel hizmet uygulamasında rekabetin niteliği, ağzın sözüne bağlıdır, çünkü reklam tamamen kabul edilmez. Muhasebeciler, doktorlar ve avukatlar arasında fiyat rekabeti var mı? İnsanlar düğün için seyahat acentelerini veya çiçekçileri nasıl seçer? Neden biri diğeri üzerinde bir peyzaj mimarı tutuyor? Neden yerel kahvehane üzerinde ulusal bir marka olan Starbucks’ı seçmelisiniz? Bütün bunlar rekabetin mahiyeti.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  İşletmeler Verileri Nasıl Toplar

Ana yarışmacılar

Ana rakiplerinizin tam bir analizini yapın. Ana rakiplerinizin kim olduğunu belirleyerek bir liste hazırlayın. Her birinin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Ürünleri, fiyatlandırma, itibar, yönetim, finansal durum, dağıtım kanalları, marka bilinirliği, iş geliştirme, teknoloji veya önemli olduğunu düşündüğünüz diğer faktörleri göz önünde bulundurun. Pazarın hangi segmentlerinde çalışıyorlar? Onların stratejileri nasıl görünüyor? Ürünlerinizi ne kadar etkilerler ve hangi tehditleri ve fırsatları temsil ederler?

Endüstri analizinize dayanarak iş planınız hakkında ne değiştirdiniz? Farklı bir şey yapar mıydın?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı