Girişimcilik

Yatırım Planı Nasıl Oluşturulur

Yatırım Planı ,Geçerli bir yatırım planı oluşturmak, sadece bir tasarruf hesabı oluşturmaktan ve birkaç hisse senedini satın almaktan daha fazlasını gerektirir. Doğru olan bir planı yapılandırmak için, bulunduğunuz yeri ve yatırımlarla neyi başarmak istediğinizi anlamak önemlidir. Ardından, bu hedeflere nasıl ulaşacağınızı ve onlara ulaşmak için en iyi yatırım seçeneklerini nasıl seçeceğinizi tanımlayacaksınız. İyi haber şu ki, kişisel bir yatırım planı oluşturmak ve uygulamak için çok geç değildir.

Nerede Olduğunu Değerlendirmek

Yaşına uygun bir yatırım seçeneği seçin. Yaşınız yatırım stratejinizde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

 • Genel olarak, ne kadar gençseniz, alabileceğiniz daha fazla risk. Bunun nedeni, belirli bir yatırımda piyasadaki düşüş veya değer kaybından kurtulmak için daha fazla zamanınız olmasıdır. Yani, 20’nizde iseniz, portföyünüzün daha fazlasını daha agresif yatırımlara (örneğin büyüme odaklı ve küçük şirketler gibi) ayırabilirsiniz.
 • Emekliliğe yaklaşıyorsanız, portföyünüzün daha fazlasını sabit gelirli ve büyük ölçekli şirketler gibi daha az agresif yatırımlara ayırın.

Mevcut finansal durumunuzu anlayın. Yatırım yapmak için ne kadar kullanılabilir geliriniz olduğunu öğrenin. Bütçenize bir göz atın ve aylık harcamalarınızı takip eden yatırımlar için ne kadar para kaldığını ve üç ila 6 aylık giderlere eşdeğer bir acil yardım fonu ayırdıktan sonra.

Risk profilinizi geliştirin. Risk profiliniz almak istediğiniz risk miktarını belirler. Genç olsanız bile, çok fazla risk almak istemeyebilirsiniz. Yatırımlarınızı risk profilinize göre seçersiniz.

 • Genel olarak, hisse senetleri tahvillerden daha oynaktır ve banka hesapları (kontrol ve tasarruf hesapları) uçucu değildir.
 • Unutmayın, her zaman yapılması gereken riskler vardır. Genellikle, daha az risk aldığınızda, daha az yaparsınız. Yatırımcılar, önemli riskler almak için zengin bir şekilde ödüllendirilirler, ancak aynı zamanda kayda değer kayıplarla karşı karşıya kalabilirler.

Hedeflerinizi Belirleme

Hedeflerinizi Belirleme
Hedeflerinizi Belirleme

Yatırımlarınız için hedefler belirleyin. Yatırımlarınızdan elde ettiğiniz para ile ne yapmak istersiniz? Erken emekli olmak ister misin? Güzel bir ev almak ister misin?

 • Genel bir kural olarak, hedefiniz ne olursa olsun (ev satın almak, bir çocuğun kolej eğitimi için biriktirmek vb.) Çeşitlendirilmiş bir portföyü isteyeceksiniz. Buradaki fikir, yatırımın uzun bir süre büyümesine izin vermektir, böylece hedef için ödeme yapmanız yeterli olacaktır.
 • Amacınız özellikle saldırgansa, daha riskli bir yatırımı tercih etmek yerine, yatırıma periyodik olarak daha fazla para yatırmalısınız. Bu şekilde, yatırım yaptığınız parayı kaybetmek yerine hedefinize ulaşma olasılığınız daha yüksektir.

Hedefleriniz için bir zaman çizelgesi oluşturun. Finansal hedeflerinize ne zaman ulaşmak istiyorsunuz? Bu yaptığınız yatırımların türünü belirleyecektir.

 • Hızlı bir şekilde yatırımınıza büyük bir geri dönüş almakla ilgileniyorsanız ve aynı zamanda çok hızlı bir şekilde büyük bir kayıp görebilme riskiyle karşı karşıyaysanız, önemli bir geri dönüş potansiyeline sahip daha agresif yatırımlar seçersiniz. . Bunlar, değer düşüklüğünü kolayca değerlendirebilecek olan düşük değerli hisse senetleri, kuruş stokları ve arazi içerir.
 • Zenginliği yavaş bir şekilde oluşturmakla ilgileniyorsanız, zamanla yatırımda daha yavaş bir getiri sağlayan yatırımları seçersiniz.

İstediğiniz likidite seviyesini belirleyin. Bir “likit” varlık, kolayca nakde çevrilebilen bir varlık olarak tanımlanır. Böylece acil bir durumda ihtiyacınız olursa paraya hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

 • Hisse senetleri ve yatırım fonları çok likididir ve genellikle birkaç gün içinde nakde dönüştürülebilir.
 • Gayrimenkul çok sıvı değil. Bir mülkü paraya dönüştürmek genellikle haftalar veya aylar alır.

Planı Oluşturmak

Planı Oluşturmak
Planı Oluşturmak

Nasıl çeşitlendirilmek istediğinize karar verin. Tüm yumurtaları bir sepete koymak istemezsin. Örneğin: Her ay, yatırım paranızın% 30’unu hisse senetlerine,% 30’u tahvillere, kalan% 40’ı da bir tasarruf hesabına koymak isteyebilirsiniz. Bu yüzdeleri ve yatırım seçeneklerini finansal hedeflerinizle uyumlu olacak şekilde ayarlayın.

Planınızın risk profilinize uygun olduğundan emin olun. Kullanılabilir gelirinizin% 90’ını her ay hisse senetlerine verirseniz, borsa düşerse çok para kaybedersiniz. Bu, almak isteyeceğiniz bir risk olabilir, ancak bu durumda olduğundan emin olun.

Bir finansal danışmana danışın. Hedeflerinize ve risk profilinize uygun bir plan oluşturma konusunda emin değilseniz, nitelikli bir mali danışmanla görüşün ve geri bildirim alın.

Seçeneklerinizi araştırın. Bir yatırım planı için kullanabileceğiniz birçok farklı hesap var. Bazı temel bilgileri öğrenin ve sizin için neyin işe yaradığını öğrenin.

 • Üç-altı aylık yaşam harcamaları ile kısa vadeli bir acil durum tasarruf hesabı oluşturun. Beklenmedik bir şey olduğunda (iş kaybı, yaralanma veya hastalık, vb.) Kendinizi korumak için bunu kurmak önemlidir. Bu paraya acele etmek çok kolay.
 • Uzun vadeli tasarruf için seçeneklerinizi düşünün. Emeklilik için biriktirmeyi düşünüyorsanız, bir IRA veya 401 (k) kurmak isteyebilirsiniz . İşvereniniz katkınız ile eşleşecekleri 401 (k) bir plan sunabilir.
 • Eğitim fonu kurmak istiyorsanız, 529 plan ve Eğitim Tasarruf Hesapları (ESA) hakkında düşünün . Bu hesaplardan elde edilen kazançlar, nitelikli eğitim harcamalarını ödemek için kullanıldığı sürece federal gelir vergisinden muaftır.

İlerlemenizi Değerlendirmek

İlerlemenizi Değerlendirmek
İlerlemenizi Değerlendirmek

Yatırımlarınızı zaman zaman izleyin. Hedeflerinize göre performans gösterip göstermediklerini kontrol edin. Değilse, yatırımlarınızı yeniden değerlendirin ve değişikliklerin yapılması gerekenleri belirleyin.

Risk profilinizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirleyin. Genel anlamda, yaşlandıkça daha az risk almak isteyeceksiniz. Yatırımlarınızı buna göre ayarladığınızdan emin olun.

 • Riskli yatırımlarda paranız varsa, bunları büyütmek ve yaşlandıkça parayı daha istikrarlı yatırımlara taşımak iyi bir fikirdir.
 • Finansmanlarınız portföyünüzün volatilitesini çok iyi tolere ederse, hedeflerinize daha çabuk ulaşabilmeniz için daha da fazla risk almak isteyebilirsiniz.

Finansal hedeflerinize ulaşmak için yeterince katkıda bulunup bulunmadığınızı değerlendirin. Hedeflerinize ulaşmak için her maaştan yatırımınıza yeterli para koymadığınız durumlar söz konusu olabilir. Daha olumlu bir notta, hedeflerinize ulaşmanın önünü açtığınızı ve yatırımlarınıza düzenli olarak çok fazla para yatırdığınızı görebilirsiniz. Her iki durumda da, katkılarınızı buna göre ayarlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu