Hamilelik
Trend

Hamilelikte kahverengi lekelenme

Peki pembemsi kahverengi akıntıya ne dersiniz? Bu sizin veya bebeğiniz için tehlikeli midir?

Hamilelikte Pembemsi-Kahverengi Deşarj: Bu Normal mi?

Hamilelik sırasında herhangi bir noktada kanama yaşamak korkutucu olabilir. Ancak aklınızda bulundurun: Kanı andıran akıntıyı bulmanın hamileliğin normal bir parçası olduğu zamanlar vardır.

Peki pembemsi kahverengi akıntıya ne dersiniz? Bu sizin veya bebeğiniz için tehlikeli midir?

İşte hamilelik sırasında pembemsi kahverengi akıntı yaşamanızın altı olası nedeni.

Hamilelik sırasında pembemsi kahverengi akıntıya neden olan nedir?

İmplantasyon kanaması

Hamileliğinizde çok erken iseniz ve aktif olarak semptom arıyorsanız, 4. hafta civarında hafif bir leke görebilirsiniz. Bu implantasyon kanaması veya döllenmiş embriyo uterusunuzun yüksek vasküler astarına gömüldüğünde meydana gelen kanama olabilir. .

Servikal tahriş

Hamilelik sırasında, serviksiniz (uterusunuzun alt kısmı ve doğum sırasında açılan ve uzanan kısım) oldukça vaskülerdir. Bu, çok fazla kan damarına sahip olduğu anlamına gelir, bu nedenle kolayca kanar.

Serviks hamilelik sırasında tahriş olursa, kahverengimsi-pembe akıntıya neden olabilir. Bu hamileliğiniz sırasında herhangi bir noktada olabilir. Cinsiyet, doktorunuz tarafından servikal bir kontrol veya bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Dış gebelik

Nadir durumlarda, kahverengimsi pembe akıntıya ektopik hamilelik neden olabilir . Bu, uterusun dışında, çoğunlukla fallop tüpünde bir hamilelik olduğunda ortaya çıkar .

Kahverengimsi renk, kanamanın parlak kırmızı (yeni) kan değil, daha eski kan olması nedeniyle oluşur. Ektopik gebelik hayatı tehdit eden bir acil durumdur.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere herhangi bir semptomla birlikte herhangi bir kanama fark ederseniz acil servise gidin:

  • aşırı baş dönmesi
  • omuz ağrısı
  • bayılma
  • baş dönmesi
  • Özellikle bir tarafta gelen ve giden karın veya pelvik ağrı

Düşük

Hamilelik sırasında herhangi bir kanama erken düşük yapma belirtisi olabilir . Genel olarak, düşükle sonuçlanan kanamaya diğer semptomlar da eşlik eder. Yani kahverengimsi-pembe akıntı fark ederseniz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer semptomlara dikkat edin:

  • Kasılma
  • artan parlak kırmızı kanama
  • sıvı veya sulu akıntı fışkırması
  • karın ağrısı
  • bel ağrısı

Bilinmeyen nedenler

Çoğu zaman, özellikle ilk trimesterde hamilelik sırasında kanamanın belirgin bir nedeni yoktur. Bir güvenilir kaynak çalışma buldum kadar dörtte biri Güvenilen Kaynak Kadınların bir kısmı gebeliklerinin ilk birkaç ayında bir tür kanama bildirmiştir. Araştırmacılar, kanamanın plasentanın düzgün gelişmediğinin erken bir belirtisi olduğunu iddia etseler de, kanamanın tüm nedenlerinden emin değiller. Başka belirtiler yaşarsanız veya endişeniz varsa doktorunuzu arayın.

Sümük tıpası

Hamileliğinizde daha ilerideyseniz (36 ila 40 hafta arasında) mukus fişinizi kaybediyor olabilirsiniz ve deşarjda kahverengimsi, pembe veya hatta biraz yeşil renkte bir artış olduğunu fark edebilirsiniz.

Vücudunuz emeğe hazır hale geldikçe, serviksinizin mukus tapasını yumuşatıp serbest bırakması normaldir. Bu fiş, bakterilerin rahminize girmesini önlemeye yardımcı oldu. Mukus tıkacı mukozaya benzeyebilir. Ancak yerinden çıktığında kahverengi renkli akıntı ile de renklendirilebilir. Mukus tıkacının bir kerede çıktığını fark edebilirsiniz. Veya birkaç gün veya hafta boyunca daha küçük, daha az fark edilir “yığınlarda” yerinden çıkabilir.

Sonraki adımlar

Hamileliğiniz sırasında az miktarda pembemsi-kahverengi akıntı olduğunu fark ederseniz, panik yapmayın. Çoğu durumda, az miktarda kan atan akıntı normaldir. Taburculuğun olası bir nedeni olup olmadığını kendinize sorun. Son zamanlarda doktorunuz tarafından kontrol edildi mi? Son 24 saat içinde seks yaptın mı? Hamileliğinizin sonuna yaklaşıyor musunuz ve mukus fişinizi kaybediyor olabilirsiniz?

Akıntı artarsa ​​veya başka semptomlarla kanama yaşarsanız, doktorunuzu arayın veya hastaneye gidin.

Hamilelik sırasında kanarsanız ne zaman doktorunuzu aramalısınız?

Hamilelik sırasında, özellikle ilk trimesterde vajinal kanama yaygındır. Ancak kanama fark ederseniz her zaman doktorunuzu aramalısınız, çünkü neden potansiyel olarak ciddi olabilir. Ne kadar kanadığınızı ve ağrılı olup olmadığını not etmek isteyeceksiniz. Doktorunuz sizi şahsen değerlendirmek ve daha fazla teste ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek isteyebilir. Önemli miktarda kan görüyorsanız doğrudan acil servise gitmelisiniz (pıhtıları geçirin veya giysilerinize batırın).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu