Hobiler ve El Sanatları

Heykel Nasıl Yapılır?

Heykel yapmak,Pek çok heykel çeşidi vardır ancak genellikle ikiye ayrılabilirler: Malzemenin (kil, balmumu, karton, kartonpiyer vb.) Oluşması için büyük ölçüde eklendiği heykel eklenmesi ve malzemenin tamamen alındığı yerlerde indirgenme heykelidir. formu oluşturmak için (taş, odun, buz vb.). Bu öğretici size her iki formda da temel sağlayacaktır, böylece iç Michelangelo’yu ortaya çıkarmak için yolunuza devam edebilirsiniz. Sadece aşağıdaki Adım 1 ile başlayın!

Heykel Yapmak

Heykel Yapmak
Heykel Yapmak

Heykelini çiz. Her zaman ilk önce yapmayı planladığınız heykelleri çizin. Harika bir çizim olmak zorunda değil ama her şeyin nereye gittiği ve şekillerin nasıl buluşacağı hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olmalı. Heykeli birden çok açıdan çizin. Son derece ayrıntılı olan alanlar için daha detaylı bir çizim yapmak isteyebilirsiniz.

Bir taban oluştur. Heykelinizin bir üssü olacaksa, önce bunu inşa etmek ve heykelin üssü inşa etmesi iyi bir fikirdir. Baz daha sonra eklendiğinde daha az yapısal olarak ses olacaktır. Ahşap, metal, kil, taş veya istediğiniz herhangi bir malzemeden bir temel oluşturabilirsiniz.

Bir armatür oluşturun. “Armatür” kelimesi, “destek yapısı” anlamına gelen heykeltraşların kullandığı bir kelimedir. Heykelin için kemikler gibi. Parçaların kopmasını engeller ve heykelinizin her parçası bir armatür gerektirmezken, vücuttan uzaklaşan ve kolay kırılma noktaları olan kollar veya bacaklar gibi parçalar için önemlidir.

  • Armatürler ince veya kalın ayar teli, sıyırma boruları, pvc boru, kereste, çubuk, dübel veya sizin için çalışan başka herhangi bir malzemeden yapılabilir.
  • Genellikle parçanın “omurga” ile başlar ve “uzuvlar” için dalları oluşturur. Tasarım taslağını kullanmanız, özellikle çizim taslağı oluşturulduysa, armatürün oluşturulmasında yardımcı olabilir.
  • Devam etmeden önce armatürünüzü ya da tabana sabitleyin.

Temel alanları doldur

Temel alanları doldurun. Heykelinizin ne yapılacağına bağlı olarak, farklı bir malzemeye sahip bir alt tabaka oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu, polimer kil ile şekillendirme yaparken en yaygın olanıdır. Bir alt tabaka malzeme maliyetini ve ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilir, bu yüzden birini kullanmayı düşünün.

  • Yaygın malzemeler gazete, teneke veya alüminyum folyo, maskeleme veya ressamın bandı ve kartondur.
  • Bu dolgu malzemesini armatürünüze gevşek bir şekilde bantlayın veya birleştirin, sadece heykelinizin temel şekillerini oluşturur. Son heykel malzemenizle inşa etmek için kendinize yer bırakmak istersiniz, o yüzden denize girmeyin!

Büyük formlardan küçük olanlara taşıyın. Heykel malzemenize eklemeye başlayın. En küçük parçalara (“küçük kas grupları”) en büyük parçaları (“büyük kas grupları”) oluşturarak başlayın. Daha büyük detaylardan küçük olanlara gidin. Malzemeyi gerektiği gibi ekleyin ve alın, ancak tekrar eklemek zor olabileceğinden çok fazla malzeme almayın.

Ayrıntıları ekle. Genel formun bir tanesi tamamlanmış gibi görünüyor, karıştırma, oylama ve genel olarak daha ince detaylar yaratıyor. Bunlar saçlar, gözler, ana hatlar ve kaslar, parmaklar, ayak parmakları vb. Gibi öğelerdir. Heykelinizi oldukça kesinleşmiş görünene kadar ayrıntılandırın.

Dokularda ekle. Gerçek heykeldeki son adım, eğer isterseniz, heykelinize doku eklemektir. Bu daha gerçekçi bir görünüm oluşturmak için önemlidir, ancak farklı bir tarzda çalışmak istiyorsanız gerekli değildir. Doku eklemek için heykel araçlarını kullanabilir veya ev aletlerinden kendinizinkini yaratabilirsiniz.

  • Uygun araçlarla, yumruğun genel kuralı, ipucu ne kadar küçük olursa, aletin yaratması gereken detayın o kadar ince olmasıdır. Döngülü aletler killeri kazımak içindir ve herhangi bir kesme kenarı, bunun ne olacağını düşündüğünüz için oldukça fazladır.
  • Teneke folyo topları, karabiber, diş fırçası, kürdan, kolye zinciri, bilye, tarak, dikiş veya örgü iğneleri, bıçak vb.

Heykelini iyileştir. Seçtiğiniz malzeme için hangisi uygunsa, heykelinizi pişirmeniz veya kurumaya bırakmanız gerekecektir. Malzemeniz için üreticinin talimatlarına uyun.

Heykelini boya. Heykelinizin boyalı veya renkli olmasını istiyorsanız, pişirdikten sonra yapın. Seçtiğiniz malzemeye bağlı olarak özel boya kullanmanız gerekebilir. Örneğin, polimer kilini boyamak, model emaye boyası gerektirir.

Boyayı karıştır. Boyayı karıştırarak heykelinize fazladan ilgi gösterebilirsiniz. Bu daha gerçekçi görünebilir veya bir parçaya ilginç renk ve doku ekleyebilir. Giysiler için gerçek kumaş kullanmak veya saçları şekillendirmek yerine sahte veya gerçek saçlar kullanmak gibi şeyleri düşünün.

Heykel Çizimi

Heykel Çizimi
Heykel Çizimi

Bir heykel çizimi yapın. Heykelinizin kil, balmumu veya diğer hızlı versiyonlarını yaparak başlayın. Bu bir “eskiz” olarak kullanılacaktır. Ondan ölçümler alacaksınız ve bunları taş veya diğer heykeltraş malzemelere bölmek için kullanacaksınız.

Heykeli biraz böl. Heykelden temel ölçümleri alabilir ve kesilmesi gerekeceğini bildiğiniz taş veya tahtaya işaretleyebilirsiniz. Örneğin, heykelinizin 14 inçten (35,6 cm) fazla olmayacağını biliyorsanız, tüm malzemeyi 15 inç (38,1 cm) üzerinde kesebilirsiniz. Hareket için biraz oda bırakın ama kesinlikle heykelinizin temel şeklini kesin.

İşaretleme makinesi kullanın. Bir işaretleme makinesini veya başka bir ölçüm cihazını kullanarak, heykelinizin “eskizini” ölçmeye başlayın ve taş veya tahta üzerinde aynı yerleri ve derinlikleri yapın.

İlgili Makaleler

Ayrıntılarda oy verin. Malzemenize uygun araçları kullanarak, malzemeye ve işaretleme makinesini kullanarak yaptığınız noktaların dışına çıkmaya başlayın.

Heykelini indir. Daha ince ve daha ince zımpara kağıdı kullanarak, heykelinizi istediğiniz kadar yumuşak hale getirin.

Bitti! İstediğiniz son ekstra detayları ekleyin ve heykelinizden gurur duyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu