Hobiler ve El Sanatları

Heykeltıraş İle Bir Yüz Nasıl Şekillendirilir

Yüzü şekillendirmek başlangıçtaki heykeltıraş için bir meydan okuma olabilir, ancak bunu kolaylaştıracak birkaç basit hile vardır. Sadece bazı basit teknikleri ve yüz özelliklerinin düzgün yerleştirilmesini gerektirir. Böylece, heykel yapmak istediğiniz bir konu bulun, detay eklemenize yardımcı olacak birkaç araç alın ve heykel yapmaya başlayın.

Hızlı özet

Yüzü şekillendirmenin en kolay yolu, kil biçimini yüz şekilli bir oval şekline sokmak ve düzeltmek. Gözleri oluşturmak için hafifçe bir kaşık kile bastırın ve kaş ve göz kapaklarını oluşturmak için killi küçük toplar ekleyerek çalışmanız sırasında kili yumuşatın. Burnu ayrı bir kil parçasından oluştur ve gözlerin arasına yapıştır. Daha sonra, ağzın ağzını açmak için küçük bir parça kil çıkararak ağzınızı hazırlayın ve dudakları oluşturmak için silindir silindirleri ekleyin. Kilden bir yüzü şekillendirmek ve gerçekçi görünmesini sağlamak için daha fazla ipucu için, okumaya devam edin!

Heykelinizi Planlama

Kilini seç. Yüzünü şekillendirmek için bir modelleme kilini seçerken birkaç seçeneğin var. Her kil farklıdır, bu yüzden amaçlarınıza en uygun olan kil seçin.

Heykel yapılacak kil nasıl hazırlanır

 • Seramik killer, su bazlı olup torbadan çıktığı anda kolayca kullanılabilir. Kuruması sırasında nemli kalması ve kuruması ve çatlaması gibi. Seramik kil de kalıcı bir heykel yapmak için ateşe dayanıklı olabilir.
 • Plastelin kili kuruyan ve ateşe dayanıklı olmayan yağ bazlı bir kildir. Yüksek detaylar tutması için özel efekt ekipleriyle popülerdir.
 • Polimer killer, destek için bir armatür veya tel iskelet gerektirir. Diğer killerden daha zayıflar, ama resim için iyidirler. Polimer killeri, seramik kili kadar sert olmasa da, yangına dayanıklı olabilir.

Malzemeleri topla. Kilden başka, heykel yapmaya başlamadan önce birkaç başka şeye ihtiyacınız olacak. Heykelinize detay eklemenize yardımcı olacak birkaç araç olduğu gibi, iyi ve temiz bir çalışma alanı gereklidir. En zanaat mağazalarından heykel araçları satın alabilirsiniz.

 • Heykel için özel aletler satın almak zorunda değilsiniz. Aynı amaca hizmet eden diğer eşyaları bulmak mümkün olabilir. Aletlerin ana fonksiyonları kili kesmek, kazımak ve şekillendirmektir.
 • Kilinizde ince çizgiler çizmek için dikiş iğneleri kullanabilir ve detay ekleyebilirsiniz.

Konuyu araştır. Yüzünü çizen kişiyi tanıyorsan, onları tüm açılardan fotoğraflarını çek. Doğruca kameraya bakarak nesnenizin iyi düzgün çekimleri yapmaya çalışın. İyi bir profil elde etmek için yan taraftan biraz alın.

 • Eğer heykelini ünlü bir insana dayandırıyorsan, internette fotoğraflarını bul ve bas. Kişinin orantıları hakkında iyi bir fikir sahibi olmak için çeşitli açılara sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Yüz özellikleri arasındaki ilişkiyi görmenize yardımcı olması için bazı fotoğraflarınızda bazı ızgara çizgilerinin çizilmesine yardımcı olabilir.

Tasarımınızı çizin. Kişinin heykelinize nasıl bakmasını istediğinizi düşünün. Kim olduklarını, ne yaptıklarını ve neden onları şekillendirmek istediğinizi düşünün. Heykelinize duygu eklemek için bu soruları kullanın. Heykelinizin nasıl görünmesini istediğinize dair fikir edinmek için farklı ifadelerin kaba bir çizimini yapın.

 • Çizimin kusursuz olması gerekmiyor. Bu sadece heykelinizi oluşturmanıza yardımcı olacak bir araçtır.

Heykelinize Başlayın

Bir top oluşturun. Oval bir rulo açın ve killeri düzeltin. Saçınızı daha yumuşak hale getirebilir, yüzünüzü şekillendirmek o kadar kolay olur.

 • Heykelinizin büyüklüğüne bağlı olarak, top atmak zor olabilir. Küçük bir heykel yapıyorsan sorun olmaz. Bununla birlikte, daha büyük bir heykel yapıyorsanız, bir boyunu da çıkarmanız gerekebilir.
 • Oval şeklini oluştururken konunuzun oranlarını göz önünde bulundurun. Diğer yüz özelliklerini yapmak için kil ekleyeceksiniz, ancak oval, öznenin kafasının temel şeklini andırmalıdır.

Bir kil ile siluet yapmayı dene. Yüzün temel şeklini oluşturmak için alternatif bir yöntem, konunuzun profiline dayalı bir siluet oluşturmaktır.

 • Konunuzun profil fotoğrafını yazdırın. Fotoğrafın, heykelinizin olmasını istediğiniz boyutta olduğundan emin olun.
 • Heykelin üzerindeki burnu istediğiniz kadar geniş bir şekilde toplayın. Temiz bir yüzeye yaslanın. Tam bir profil yapabilecek kadar kil olduğundan emin ol.
 • Profili kes ve kil tabakına koy. Profili kilin üzerine sürün ve fazla killeri kesin.
 • Bu, konunuzun bir silueti olan bir kil tabakasıyla sizi bırakmalıdır. Boynuzu kalınlaştırmak için biraz kil eklemeye başlayın, böylece yüzünüzü oluşturmak için genişlik ekledikçe heykele çıkabilirsiniz.

Oranları işaretlemek için yönergeler ekleyin. Bir iğne veya lastik uçlu bir alet kullanarak, yüzün ortasından ince bir dikey çizgi çizin. Bu senin simetri çizgin. Gözlerin nerede olacağını işaretlemek için simetri çizginizin yarısına kadar yatay bir çizgi çizin.

 • Göz çizgisi ve yüzün alt kısmı arasında, ikinci bir yatay çizgi yapın. Burnu yerleştireceğiniz yer burası.
 • Ağzın nereye gideceğini işaretlemek için burun çizgisi ile yüzün tabanı arasında bir son çizgi yapın.

Yüze Özellikler Ekleme

Gözlerini oluştur. Küçük bir kaşık veya yuvarlak bir alet kullanarak göz çukurunun hemen altında göz yuvalarını oluşturmaya başlayın. Kil çekmemeye özen gösterin.

 • Dikkatli çalışın ve zamanınızı ayırın. Aletinizi kil üzerinde düz tutmaya çalışın ve küçük dairesel hareketler kullanın. Çalıştığın gibi kil yumuşat. Yuvalar, gözlerin heykelden dışarı çıkmaması için yeterince derin olmalıdır.
 • İki küçük kemik silindiri alıp göz yuvalarının hemen üstüne takarak kaş kemiklerini ekleyin. Kilin çalışabilir olduğundan emin olun, böylece yüzünüze karıştırabilirsiniz. Küçük bir spatula kullanarak, yavaşça kaş kemiği alın ve küçük bir sırt oluşturacak şekilde alın. Aln ve kaş kemiği arasında herhangi bir kırışıklık görene kadar çalışın.
 • Kaş kemikleri yaptığınız gibi göz kapaklarını da aynı şekilde yerleştirin. İki küçük silindir kili alın ve bunları kaş kemerinin altından ve göz yuvalarına yerleştirin. Göz kapaklarını yüzün geri kalanına karıştırmak için dikiş hatlarını düzleştirin. Alt göz kapaklarını oluşturmak için işlemi tekrarlayın.
 • Gözler gibi davranmak için göz yuvalarına yerleştirmek için küçük toplar halinde toplayın. Topu yuvarlayın ve her gözü soketinde oluşturun. Gözlerini oluştururken simetrik tutmaya çalışın.

Bir burun yap. Ayrı bir kil parçasından bir piramit oluşturun ve gözlerin arasına takın. Kili yüze karıştırın ve burnun köprüsüne özel dikkat gösterin. Köprü kaş kemikleri ile eşit olarak karıştırılmalıdır.

 • Burnunu yaparken, heykelinin profilini kontrol et. Bazı burunlar diğerlerinden daha fazla yapışır, bazıları ise biraz yükselir. Burnu doğru aldığınızdan emin olmak için fotoğraf referansınıza bakın.
 • Bir burnun şekli bir yüze karakter kazandırır. Hangi efektleri oluşturabileceğinizi görmek için farklı burun türleriyle oynayın.

Ağız bölgesini oy. Heykelinin üzerine bir ağız yapmak için, burnun altından biraz kil çıkar. Sadece ağzın içini oluşturacak kadar kil alın. Yüzünüze farklı kil parçalarıyla dudaklar ekliyor olacaksınız.

 • Kaş kemiği ve burnunu oluşturmak için yaptığınız aynı tekniği kullanarak, dudakları oluşturmak için biraz kil ekleyin. Üst dudağı oluşturmak için küçük bir silindir açın ve yüze karıştırın.
 • Bir ağız oluşturmak çok fazla pratik gerektirir. Fotoğraf referansınıza başvurmaya devam edin ve gerekiyorsa baştan başlamaktan çekinmeyin.
 • Alt dudağı oluşturmak için üst dudaktan biraz fazla kil bırakın ve aşağı doğru bükün, at nalı şeklinde şekillendirin. Başka bir silindir silindiri topla ve üst dudağın altına yapıştır. Ağzı biraz açıkmış gibi görünmesi için iki dudak arasında biraz boşluk bırakın. Tüm dikişler bitene kadar çamuru karıştırın.

Yüzü doldurun. Gözler, bir burun ve bir ağız ekledikten sonra, geri dönüp yüzün geri kalanını inşa etmeniz gerekebilir. İhtiyacınız olduğunda çene, yanak, saç yapmak ve hatta alnı toplamak için kil ekleyin.

 • Yüzünüze kil eklerken, kusursuz bir heykel yapmak için harmanlamaya devam ettiğinizden emin olun. Kilin ısınması için biraz çalışmanıza yardımcı olur. Bu şekilde eklediğinizde kalıplamak daha kolaydır.
 • Küçük düz daireler yaparak ve onları yüzün tarafına bağlayarak kulak ekleyin. Kulak memesini çene çizgisinin üzerinde tutun ve kulağın üst kısmını göz çizgisi ile aynı yolda bağlayın. Kulağın ayrıntılarını küçük bir spatula veya iğne ile şekillendirin.

İlgili Makaleler

Hataları düzeltin. Heykelinizi bitirmeden önce, fotoğraf referansınızla karşılaştırın. Mutlu olmadığınız bir şey bulursanız, geri dönün ve yeniden çalışın. Hastanın yanında kalın ve yeteneklerinizi geliştirmek için hatalarınızı düşünün.

 • Her şeyden memnun olduğunuzda, yontulmuş yüzünüz üzerinde son bir harmanlama yapın. Herhangi bir dikişi düzeltin, fazla killeri temizleyin ve heykeli temizleyin.

Son rötuşları ekleyin. Kullandığınız kile bağlı olarak, heykelinizi bitirmek veya bir kalıp oluşturmak için fırında pişirebilirsiniz .

 • Heykelinizi boyamaktan çekinmeyin veya sanatınızı hayata geçirmek için süslemeler ekleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu