Hobiler ve El Sanatları

Hobi Nasıl Bulunur

Hobiler, çalışma alanınızın dışındaki ilgili alanlarını keşfetmenize izin verir. Esnek olmanıza ve her türlü yeni şeyleri denemenize izin veriyor. Eski hobinizden sıkılırsanız, farklı bir tane bulabilirsiniz Bazıları pahalı olabileceğinden, yeni bir hobi seçmeden önce bütçenizi gözden geçirmeyi unutmayın. Endişelenme, yine de, bütçeniz dar olsa bile, size uygun birçok seçeneğiniz var.

İlgilendiğin şeye bak. Sahip olduğunuz zaman boş zamanınızı nasıl geçirdiğini inceleyin. Kitap okumaktan zevk alıyor musunuz? Belki de elinizi yazarken denemek istersiniz. Günün sonunda soğuk bir bira sever misin? Belki hobiniz evde bira demlemeye çalışıyor olabilir. Sevdiğin şeyi bir hobiye çevir.

En çok neye değer verdiğini düşün. Hangi özellikleri ödüllendiriyorsunuz? Akıl ya da cesarete değer mi? Geri veren insanlara kendinizi hissettiriyor musunuz? Sanatsal ifadeye hayran mısın? Bir hobi seçerken bu özelliklerin size rehberlik etmesine izin verin.

  • Mesela bir kütüphanede hobi olarak gönüllü olabilirsiniz, çünkü eğitime değer veriyorsunuz, ya da belki de resim yapmaya başlayabilirsiniz çünkü kendinizi sanatla ifade edebilecek insanlara hayranlık duyuyorsunuz.

Becerilerinizi ve kişiliğinizi inceleyin. Bazı hobiler bazı beceri setleri gerektirir.

  • Çok fazla sabrınız yoksa, belki el dikişi hoşunuza gidecek bir şey değildir. Ancak, tinkering yapmayı ve bir şeyler inşa etmeyi seviyorsanız, belki de eski arabalar üzerinde çalışmak veya mobilya yapmak gibi bir hobi düşünmelisiniz. Güçlü yanlarına oynayın.

Tutkunuzu heyecanlandıran şeylere dikkat edin. Sorunlar hakkında konuşma şekliniz tutkularınızı da ortaya çıkarabilir ve bu tutkular bir hobiye dönüşebilir.

  • Bitirdiğiniz konular hakkında sürekli düşünün. Arkadaşlarınız ve ailenizden en çok ne hakkında konuştuğunuzu sorun. Şimdi, bu konu hakkında ne düşündüğünüzü çok fazla eğlendiğinizi ve bunun bir hobiye nasıl dönüştürüleceğini belirlediğini düşünün. Mesela, belki de yerel siyaset konusunda tutkulu davranıyorsunuz ve bir taban seviyesine dahil olmak hobiniz olabilir.
Çocukluğunuzun incelenmesi
Çocukluğunuzun incelenmesi

Çocukken sevdiğin şeye geri dönün. Arkadaşlarınla ​​bisiklete binmeyi sever misin? Gerçekten çizgi romanlara mı girdin? Boyamayı veya çizmeyi seviyor muydun? Bir çocuk olarak sizi gerçekten heyecanlandıran şeyleri düşünün ve ne yapmak için harcayacağınızı düşünün. 

Bıraktığın yerden al. Bisiklet sürdüyseniz, yeni (yetişkin) bir bisiklet almayı ve mahallenizi keşfetmeyi deneyin.

Sevdiğin şeye bir ders al. Çizim yapmayı sevdiyseniz, yerel bir topluluk kolejinde veya sanat müzesinde bir ders alın.

Sevdiğiniz şeylerin yetişkin versiyonlarına bakın. Yani, çizgi romanları sevdiyseniz, benzer ilgi alanlarına sahip insanları bulmak için bir çizgi roman sözleşmesine (comicon) katılmayı deneyin. Belki de masa oyunlarını çocukken seviyorsun. Rol oynamadan kooperatif oyunlara kadar her şeyde seçenekler sunan piyasadaki çok çeşitli yeni tahta oyunlarına göz atın.

Fikirler için Yeni Bölgeyi Keşfetmek

Fikirler için Yeni Bölgeyi Keşfetmek
Fikirler için Yeni Bölgeyi Keşfetmek

Bir zanaat mağazasını ziyaret edin. Hobilerin neler olduğunu görmek için bir zanaat mağazasının etrafında dolaşın. Model uçaklar yapmak veya kil ile nasıl çalışacağınızı öğrenmek gibi hiç düşünmediğiniz bir şey bulabilirsiniz. 

Bir donanım mağazasını ziyaret edin. Zanaat mağazaları gibi, donanım mağazaları farklı hobileri keşfetmenin bir yolunu sunuyor. Belki ağaç işlerine ya da bahçeye girmek istersiniz; donanım deposunda ihtiyacınız olan her şeye sahip olacak.

Yerel kütüphanenize göz atın. Kitaplığınız çeşitli konulardaki kitaplara nasıl sahip olacak? İlgilendiğiniz konuları bulmak için onlara göz atın, bu da yeni hobilere dönüşebilir.

Bütçenizi ayırın. Zamanınız kıymetli ve sınırlı bir kaynağınız var. Yeni hobiniz için gün içinde her gün bir kaç dakika ayırıp denemek için alan yarattığınızdan emin olun. 

Hobi web sitelerine göz atın. Bazı web siteleri sadece hobileri keşfetmeye adanmıştır ve bunları, zamanınızla ne yapmak istediğinizi anlamak için kullanabilirsiniz.

Birden fazla hobi denemek için istekli olun. İlk denediğiniz, doğru uygun olmayabilir. Devam et ve başka bir şey denemekten korkma. Bir şeyle ilgilenmediğiniz zaman karar verme hakkınız vardır.

“Evet ” deyin. Normalde yaydığınız aktivitelere “evet” demekten korkmayın. Belki de sanat müzesine gitmek sana çok heyecan verici gelmiyor, ama arkadaşın gitmeye davet ettiğinde, yine de dene. Resim veya sanat restorasyonu gibi zevk almayı ummadığınız bir hobi bulabilirsin.

Kendi tanımını yeniden tanımla. Yeni bir şey denemenizi engelleyen bir şey, “Ben o tür bir insan değilim” diye düşünmenizdir. Belki de, bazı aktiviteler için yeterince cesur veya sosyal olmadığınızı düşünüyorsunuz. Bu sınırların dışına çıkmaktan korkmayın.

  • Mesela, işten attığın o çılgın hobileri göz önünde bulundur, çünkü yapamayacağını düşündün. Belki her zaman gitarı ya da balo salonu dansını öğrenmek istemiştiniz, ama yeteneğin olduğunu düşünmediniz. Zaten bir sınıfa kaydolun. Belki bunun için bir yeteneğin var ve bunu bile bilmiyorsun.

Bir arkadaşınızla birlikte etiketleyin. Arkadaşlarınız zaten sizinkilerle uyumlu benzer ilgi alanlarına ve kişiliğe sahipler, böylece hobilerini de beğenebilirsiniz. En sevdikleri hobilerini göstermelerini ve yapmayı sevdikleri şey için size bir tat vermelerini isteyin.

  • Mesela, belki de en iyi arkadaşların gerçekten sallanan dansa gidiyorlar. Onlarla bir derse gidebilir veya ayaklarınızı ıslatmadan önce onlardan temel bir ders isteyebilirsiniz.

Yerel ders kataloğunuza göz atın. Topluluk kolejleri çok az öğrenim için çok çeşitli kurslar sunmaktadır. Birini okuyun ve ilginizi çeken bir sınıf bulabilirsiniz.

  • Çoğu topluluk kolejinden bir katalog isteyebilirsiniz, ancak çoğunluğun göz ardı etmek için çevrimiçi katalogları vardır.

Bütçenizi İncelemek

Bütçenizi İncelemek
Bütçenizi İncelemek

Paranı harcadığın yere dikkat et. Tüm paranızı harcadığınız yeri not etmek için bir ay ayırın. Bu projeye yardımcı olmak için bir akıllı telefon uygulamasını kullanabilir veya çok fazla para kullanmıyorsanız çoğunlukla banka hesabınıza güvenebilirsiniz.

  • Kategorilere ne harcadığınızı ayırın. Örneğin, “bakkal”, “gaz”, “kıyafet”, “yemek”, “eğlence”, “kira”, “fatura” ve “ücretler” gibi kategorileriniz olabilir. Faturalarınızı ayrıca iki kategoriye ayırabilirsiniz: sigorta, ve kablo veya telefonunuz gibi azaltmak veya kaldırmak isteyebileceğinizler gibi kesinlikle gerekli olanları.

Bir bütçe oluşturun. Bir e-tablo veya uygulamada, paranızın yüzde kaçının kira ve fatura gibi gerekli öğeler tarafından alındığını belirleyin. Ayrıca, son ayın harcamalarını kullanarak ne kadar harcadığınıza ve ne kadar para harcadığınızı görebilirsiniz. İsteğe bağlı harcamalar için ne kadar artacağınızı belirleyin.

Hobilerinize ne kadar bütçe ayırmak istediğinize karar verin. Yeni bir hobiye başlıyorsanız, diğer paralardan bazı paralar gelmelidir. Mesela, diğer eğlenceyi kısmak ya da yemek yemeyi bırakmak isteyebilirsiniz. Belki de markete daha az para harcayabilirsin. Ne kadar tahsis edeceğiniz, bazılarının diğerlerinden daha pahalı olduğu için hangi hobiye seçtiğinize bağlıdır.

Bütçenizde çok fazla dolandırıcılık odası yoksa ücretsiz veya ucuz bir hobi seçin. Daha ucuz bir hobiye ihtiyacınız varsa, bir dizi seçeneğiniz var. Örneğin, okuyup yazabilir, koşabilir veya bahçe ya da kamp yapmayı deneyebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu