Hobiler ve El Sanatları

Otomobillerin Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Arabanızın sıkıcı fotoğraflarını duvarınızda harika görünecek çok daha güçlü fotoğraflara dönüştürmek mi istiyorsunuz? Bazı ipuçları için okumaya devam edin.

Temel ayarlarınızı doğru yapın. Daha İyi Fotoğraf Çekme hakkında daha fazla bilgiyi okuyabilir , ancak şu temel bilgileri alabilirsiniz:Beyaz dengenizin ortam ışığına uygun olduğundan emin olun . Ya da sadece ham çekim yapın ve daha sonra bir bilgisayarda düzeltin;

Yanlış bir şekilde ayarlanması örneği ; atış, tungsten aydınlatması için düzeltme yapan önceki gecenin ayarıyla çekildi. Bu bütün atış mavisini döndürdü. Bunu yapma! Beyaz dengesini düzeltmek, çektiğiniz her fotoğrafı büyük ölçüde geliştirecektir.
 • ISO’nuzu en düşük seviyede tutun . Hiçbir şey hareket etmiyorsa ve bir tripodtan çekim yapma seçeneğiniz varsa, buna ihtiyacınız yoktur.
 • Diyafram öncelikli modda çekim yapın ; Bu şekilde en iyi görüntü keskinliği için çekim yapabilir ve alan derinliğinizi kontrol edebilirsiniz. (Fotoğraf makineniz bu modda değilse veya rahatsız edilmezseniz, bunun için endişelenmeyin; sadece Program’da çekim yapın .)
Diyafram öncelikli modu , alan derinliğinizi kontrol etmenizi sağlar ve objektifinizi en keskin olduğu diyafram açıklığında çekmenize izin verir.)

Bir odak uzunluğu seçin. Arabalar tıpkı insanlar gibi fotoğrafik kişiliklere sahiptir. Bazı insanlar telefoto ile uzak mesafelerden daha iyi fotoğraf çekecek gibi görünürken, diğerleri yukarı ve kapatarak, farklı otomobiller farklı yakınlaştırma ayarlarında daha iyi görünecektir. Aracın bir insan olduğunu hayal edin: yüzlerini fiziksel olarak abartmak mı , yoksa onları vurgulamak mı istiyorsunuz?

 • Geniş açılar bir otomobilin özelliklerini abartır. Araba bir ödül avcısı gibi sert ve kaba görünüyor mu? Ardından uzaklaştırın ve araca yaklaşın. Bunu yapmak abartılı perspektifi. 

  Ne yaptığını bilmediğin sürece çok genişleme. 28mm eşdeğer bir odak uzaklığı (dijital SLR’nin kit lensinde 18 mm) çoğu zaman için yeterince geniş. Bundan çok daha genişliyorsunuz ve çok küçük bir araca takılı bir farın fotoğrafını elde edersiniz (bu sizin istediğiniz gibi olabilir; okumaya devam edin!).

Aracınız bu Range Rover gibi bir süpermodelden daha çok ödül avcısıysa, aracın özelliklerini abartmak için daha geniş bir açı kullanmak isteyebilirsiniz.

Normalden daha uzun bir odak uzaklığı tersini yapar: Araca daha zarif ve zarif bir görünüm verir. Bu, genellikle daha uzun odak uzunlukları insanlara daha da gururlu olduğu için, araç kullananlar için daha iyidir. Deneme dijital ortamda ücretsizdir, bu yüzden ikisini de denemekten çekinmeyin.

Daha uzun bir odak uzaklığı, çoğu insan için daha da gururlu olduğu gibi, bir araca bazen daha da gururludur. Bu, 50 mm’lik bir objektif ile çekildi ve bu, kırpılmış sensörlü bir dijital SLR’deki kısa bir telefotodur.
Gökyüzünden gelen yansımaların açığa çıkmasına dikkat edin; Aracın geri kalanı iyi pozlanmış ama kaput neredeyse parlak beyazdır.

Parlaklık dikkat! Bazen bir otomobilin tamamında tutarlı bir pozlama elde etmek zor olabilir. Boya işleri (umarım parlak!) Gökyüzünü parçalara yansıtacaktır ve böylece aracın diğer parçalarına göre son derece parlak olan ön cam olacaktır. Aydınlatma getirmekten başka, bunun etrafında birkaç yol var:

 • Varsa bir polarizasyon filtresi kullanın. Bu yansımaları azaltacaktır. Eğer sahip değilseniz, bir tane almayı düşünün; ucuzdurlar (ve ucuz olanlar harika çalışır) ve dijital fotoğrafçılık için en kritik iki filtreden biridir.
 • Pozlarınızı yönlendirin. Fotoğraflarınızın sıralı olmasını sağlamak için bunun için bir tripod’a ihtiyacınız olacak. Normal pozlamada bir fotoğraf çekin, sonra başka bir pozlama yapın. Kameranızdaki pozlama telafisi ayarlarını veya kameranız varsa otomatik poz parantezleme kullanarak bunu yapabilirsiniz. En sevdiğiniz görüntü düzenleme yazılımındaki katman maskelerini daha sonra normal pozlanmış fotoğrafın bazı kısımlarına düşük pozlamalı fotoğraflardan boyamak için kullanabilirsiniz (İsteğe bağlı olarak, gölgeleri doldurmak için kullanabileceğiniz üçün üzerine fazla pozlanmış fotoğraf çekebilirsiniz) aynı şekilde.)
Pozlama basamaklama: normal, az pozlanmış ve aşırı pozlanmış fotoğraf. Koyu fotoğrafın parçaları, normal fotoğrafın aşırı pozlanmış alanlarına kolayca dijital olarak boyanabilir. Özellikle, normal olarak maruz kalan fotoğrafta detaysız olan farlara bakın.
Çekim yapmadan önce başkalarının gitmesini bekleyin.

Araçtaki herhangi bir dikkat dağıtmayı çıkarın, tıpkı bir kişinin fotoğrafındaki dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmış gibi. Bir araba şovundaysanız, çekmeden önce insanların çekiminizden çıkmasını bekleyin. Herhangi bir çöpü temizle. Bir telefon direğinin önüne ateş etmemeye çalışın, bu da kutunun arabanın tepesinden dışarı çıkması gibi görünmesini sağlar. Ayrıca, fotoğrafınıza çok fazla gökyüzü çekmekten kaçının; kademeli bir nötr yoğunluklu filtre kullanmıyorsanız dikkati çeken parlak mavi veya beyaz bir renge patlayacaktır (eğer dışarıda bir yer seçerseniz, binaların önünde çekim yapabilecek veya diğer yapıları engelleyecek) gökyüzü genellikle iyi bir fikirdir).

Toyota Celica GT’nin teknik açıdan yeterli ama sıkıcı bir fotoğrafı. Sıkıcı çünkü göz seviyesinden alındı.

Normal göz seviyesinden uzaklaş. Kendinizi bir çift ayak uzunluğunda yapmak için bir şey üzerinde diz çökmek ya da ayakta durmayı deneyin ya da herkesin alacağı aynı göz düzeyindeki fotoğrafları almamanıza yardımcı olan herhangi bir şey. 
Bunun yerine şunları deneyin:

 • Arabanın önünde diz çök. Bu ona agresif, “size” geliyor.
 • Kamerayı yere koy. Aracı çok düşük bir açıdan çekmek (ve hafifçe eğmek) normalde görülmeyen eşsiz bir görünüm verecektir.
 • Yakından ve özel ol. Arabadaki daha ilginç veya benzersiz özellikleri veya eğrileri bulun, ardından farklı açılardan onları yakından çekin.
 • Üstünden al. Yukarıdan yukarı doğru bir fotoğraf çekmeye çalışın ya da sadece kameranızı başınızın üstünde tutun. Bu, hem benzersiz hem de ilginç bir açı olarak hizmet verecek ve fotoğrafın arabanın birden çok açısını (yan, ön, üst) yakalamasına izin verecektir.
Bir Toyota Celica GT-Four, bir Nikon D2H ve 18-70mm DX ile vuruldu, bir Android kameralı cep telefonu kullanarak otomobilin önündeki gölgeleri doldurmak için flaş olarak kullanıldı. Ayrıca f / 11 de çekim yapan parlak ışık noktalarından çıkan yıldızlara dikkat edin. [1]
 1.  F / 8 veya f / 11’e kadar inin. Bu, parlak ışık noktalarını çok köşeli yıldızlara dönüştürecektir.

  • Kameranızın otomatik ISO özelliğinin kapalı olduğundan emin olun ve kameranın sahip olduğu en düşük ISO ayarında çekim yapın.
  • Araçtaki aydınlatmaya bakın. Yapay aydınlatma, kendi aydınlatmanızla doldurulması gereken otomobil parçaları üzerinde sert gölgeler oluşturacaktır. Bunları, kameranın yapabileceğinden çok daha derinlerde görebildiğinizi hatırladığınızda, bunlara alışırsınız.
  • Flaşını kameradan çıkar. Dahili bir flaş varsa, kompakt bir kamera, kameralı cep telefonu veya herhangi bir eski 1980’li flaş tabanca kullanın ve herhangi bir gölgeyi doldurmak için flaşı yakan aracın etrafında hızla koşun. (Daha uzun pozlama, bunu yapmak için size bolca zaman verir, bu da f / 8 veya f / 11 seviyesine inmenin bir başka nedenidir.)
  • İşiniz bittiğinde fotoğrafınızı siyah-beyaza bırakmak isteyebilirsiniz. Yapay dış mekan aydınlatması (özellikle sodyum-buhar), fotoğrafınızın renk atmasını kaldırdıktan sonra görüntünüzün neredeyse siyah-beyaz olduğunu görmeniz için tek renktir (bu bir bonus, aynı zamanda ortamdaki yapay aydınlatmaya uymak için flaşın üzerine renkli filtreler koymaktan endişelenmek için).

  Çeşitli fotoğraflar çekin. Kullanılmış araba alıcıları, araç hakkında olabildiğince fazla bilgi sahibi olmak isteyecekler. Fotoğrafların arabanızın hikayesini anlattığından emin olun – beş veya daha fazla fotoğraf tatlı nokta.

  1. Gerçekten sıkı kırpma ve bir singling deneyin tek arabadan anında fark özelliğini. Bu bir arka stop lambası veya karoserde bir eğri veya ön farın çeyrek çeyrek eki bir far ile olabilir.

  2. Fotoğraflarınızı favori fotoğraf düzenleyicinizle düzenleyin. Eğer sahip değilseniz, bir tane alın; GIMP ücretsizdir . Denemek isteyebileceğiniz bazı numaralar:
   • Fotoğrafınızın aşırı pozlanmış kısımlarına bir kısmını boyamak için fotoğrafın az pozlanmış bir versiyonunda katman maskeleri kullanın (Yukarıdaki bilgi pozlaması parantezine bakın).
   • Kontrastı düzelt. Muhtemelen daha fazla artırmak isteyeceksiniz. Otomobiller için mükemmel bir şekilde çalışmanın bir yolu, görüntünüzü bir katman olarak kopyalamak, katman modunu “Yumuşak Işık” olarak ayarlamak, doygunluğu gidermek ve sonra da o katmanın opaklığını tatmaktır. Bu aynı zamanda renk dökümlerini sabitlemenin bir yan etkisine de sahiptir.
    Yapay aydınlatma altında geceleri çekim yapmayı deneyin. Bunun için de bir tripod isteyeceksiniz ve uzaktan deklanşör veya kısa bir zamanlayıcı kullanacaksınız.
    Kontrast, GIMP’de alt katmanı kopyalayarak, yeni katmanı desatüre ederek ve Modu “Yumuşak Işık” a ayarlayarak arttırıldı. (Arka planda bazı dikkat dağıtıcılar da kaldırıldı.)

    Araca dikkat çekmek ve çevreyi vurgulamak için köşeleri biraz koyulaştırın. Bu konuda amatör-düğün-fotoğrafçı-deli olmayın; Onu arıyorsanız sadece dikkat etmeniz yeterli olacaktır. 

  Kenarları koyulaştırmak konuya dikkat çeker. Bu kasıtlı olarak aşırı yapılır; Bunun yerine etkisi çok ince olmalıdır .

Unuttuğun diğer küçük dikkat dağıtıcıları temizle. Bu, örneğin, çöp içerebilir. Klon fırçası burada işe yarar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu