Hobiler ve El Sanatları

Projektör Nasıl Monte Edilir

Projeksiyon cihazı montajı staj

Bir projektör, ev sinema sisteminizin kalitesini yükseltmek için harika bir yoldur ve bu sinema salonu hissi için size daha büyük görüntüler sunar. Projektörünüzü tavanınıza veya duvara monte etmek, ev sinemanıza cilalı ve profesyonel bir görünüm kazandırmaya yardımcı olacaktır – yerden tasarruf ettiğinden bahsetmeyin. Bir projektörü duvara veya tavana monte ederken, ekran boyutunuz ve oda boyutunuz ile projektörünüzün özel atış mesafesini ve dikey ofsetini (kullanım kılavuzunda bulunur) içeren çeşitli ölçümleri dikkate almanız gerekir. Tavan / duvarınıza doğru bir şekilde monte ettiğinizden emin olmak için, bu yönergeleri projektörünüzün kullanım kılavuzlarıyla birlikte kullanın.

Ekran Yerleşimi Hakkında Karar Verme

Ekran için en iyi konuma karar verin. Odanızın düzenine bağlı olarak, ekranın nereye gitmesi gerektiği konusunda çok fazla seçeneğiniz olmayabilir, ancak eğer mümkünse, ekranda ışık görüntünün yıkanmasını sağladığından, doğrudan ışığı olmayan bir duvar seçin.

 • Doğrudan ışık alan bir duvar seçmeniz gerekiyorsa, projektör ekranını reddeden bir ortam ışığı düşünün ya da ekranınızı duvara boyayorsanız, ortam ışığı reddetme boyasını kullanabilirsiniz (donanım mağazalarında mevcuttur).
 • Pencereleriniz için karartma perdeleri satın almayı düşünebilirsiniz.

Ekran boyu

Ekran boyuna karar verin. Bu, yine odanızın düzenine bağlı olacaktır. Eğer odada sadece bir kanepe ve bazı sandalyeler varsa (örneğin, sıralar halinde tiyatro tarzı oturma), uygun bir yükseklik, yerden 24 ila 36 inç (61 ve 91,5 santimetre) arasında olacaktır.

 • Ev sinemanızda birden çok satır varsa, ekranın biraz daha yüksek olmasını istersiniz, böylece ön sırada olmayan kişiler ekrana yansıttığınız görüntüleri veya filmleri düzgün şekilde görebilir.
 • Zeminin ekranın ne kadar uzağa yerleştirileceğine karar verirken, her zaman ekran boyutunu koruyun, zeminden çok yükseğe çıkmak, tüm ekran için yeterli yer bırakmayabilir.

Ekran boyutunuzu bilin. Bu, görüntüleri projektörünüzden yansıtmak istediğiniz yükseklik ve genişlik olacaktır. Projektörünüzü nereye monte edeceğinizi hesaplarken, ihtiyacınız olduğu gibi ölçümleri el altında tutun.

 • Çoğu yeni projektör, yüksek kaliteli 100-inç oluşturabilir. (254-cm ya da 8.33-foot) görüntü, bu yüzden ne ekran boyutuna sahip olacağınızdan emin değilseniz – ve odanıza sığdırabilirsiniz – 100’e yakın bir şeyle güvende olmalısınız.

Projektör Yerleşimi Hakkında Karar Verme

Projektörün atış mesafesini hesaplayın. Atma mesafesi, ekranınız ile projektörünüzün merceği arasındaki mesafeyi ölçer. Projektörünüzün atma oranını kullanarak, hesaplama kılavuzunda tek bir numara (optik zumlu projektörler için) veya bir dizi numara olarak listelenmesi gereken oranı hesaplarsınız. Ekranınızdan projektörün ne kadar uzağa yerleştirileceğini hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın: atma oranı x ekran genişliği = atma mesafesi. Formül herhangi bir ölçü birimi için çalışır – inç, santimetre, ayak vb. Kullanabilirsiniz.

 • 100 inç ekrana ve 1.4: 1 ila 2.8: 1 arasında bir atış oranına sahipseniz, projektörünüzü ekrandan 140 ve 280 inç (355,6 ve 711,2 cm veya 11,67 ve 23,33 inç) arasında herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz. . Hesaplama buna benziyor (örnek olarak 1,4: 1 oranı kullanılarak): 1,4 x 100 inç = 140 inç.
 • Formülü ayrıca değiştirebilirsiniz. Projektörünüzü monte etmek istediğiniz yere uygun bir ekran boyutu seçmeyi tercih ederseniz, şu formülü izleyin: atma mesafesine bölünen atış oranı = ekran genişliği.
  • Projektörünüzü ekranınızdan 16 metre uzağa yerleştirmek istediğinizi ve projektörünüzün 1,4: 1 ila 2,8: 1 arasında bir atış oranına sahip olduğunu varsayalım. Oranın alt ucunu (1.4: 1) bir örnek olarak kullanarak, 1.4 ft (192 inç) ‘e bölünür, bu da ekran boyutu 11.43 ft (137.16 inç)’ e eşittir. Atış oranının 2.8: 1’e kadar değiştiği göz önüne alındığında, aslında 5,71 (68,52 inç) ve 11,43 ft arasında bir ekran boyutu seçebilirsiniz.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Cornhole Panoları Nasıl Boyanır

İlginizi Çekebilir

En iyi atış mesafesi

Projektörünüz için en iyi atış mesafesini belirleyin. Atış mesafesi aralığınızı öğrendikten sonra odanızı değerlendirebilir ve projektörü monte etmek için en mantıklı olan yere karar verebilirsiniz. Değerlendirirken akılda tutulması gerekenler:

 • Oturma / izleme pozisyonu – projektörünüz yüksek veya çok ağırsa, başınızın üzerinde asılı kalmasını istemeyebilirsiniz.
 • Güç çıkışları / kablolar – projektörünüzün iki kablosu vardır: HDMI ve güç. Projektörünüzü takmak için alıcıya yeterince yakın olduğunuzdan veya uygun uzunlukta kablolara / uzantılara sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz.
 • Görüntü tercihi – çekim mesafesi aralığında bile, görüntü kalitesinde farklılıklar olacaktır, bu nedenle projektörü nereye monte edeceğinize karar vermeden önce hangi mesafeyi tercih edeceğinizi test etmek istersiniz. Daha kısa mesafeler (yani, ekrana daha yakın olan projektör) daha parlak olacak ve daha uzun mesafeler (örn. Ekrandan daha uzaktaki projektör) daha fazla kontrast ve daha keskin bir görüntü verecektir.

Projektörünüzün dikey ofsetini öğrenin. Projektörünüzün dikey ofseti, görüntünün uygun ekran yüksekliğinde yansıtılması için ne kadar yüksek veya düşük olması gerektiğidir. Projektörünüzün kullanım kılavuzunda yüzde olarak görünmelidir. Pozitif bir sapma (ör., +% 96.3), görüntünün lensten daha yüksek yansıtılacağı anlamına gelir, buna karşın negatif bir sapma (ör.,% -96.3) daha düşük yansıyacağı anlamına gelir. Projektörler baş aşağı monte edildiğinden, dikkat edilmesi gereken daha önemli olan pozitiftir.

 • Birçok projektör, projektörün hareket etmesine gerek kalmadan görüntü yüksekliğini ayarlamanıza olanak veren dikey bir lens kaydırma ile donatılmıştır. Sizinki buna sahipse, projektörünüzü farklı yüksekliklerde tutmaya çalışın ve yerleştirmeden önce en iyi çalıştığını görmek için objektif kaydırmayı ayarlayın.
 • Projektörünüzde dikey bir lens kayması yoksa (yani sabit bir dikey ofset var), onu tam olarak önerilen yüksekliğe yerleştirmeniz gerekir.

Projektörünüzün dikey yerleşimi

Projektörünüzün dikey yerleşimini hesaplayın. Projektörünüzün ideal dikey yerleşimini hesaplamak için şu formülü izleyin: ekran yüksekliği x ofset yüzdesi = ekranın ortasındaki / altındaki mercek mesafesi.

 • Aşağıdaki örnek,% -96.3% ila + 96.3% ofset olan bir projektör içindir:
  • Standart bir yüksek çözünürlüklü projeksiyon ekranı, 1.78: 1 (16: 9) en / boy oranına sahip olacaktır, bu da ekranın yüksek olduğundan 1.78 kat genişliğinde olacağı anlamına gelir. Ekranınız 100 inç (8.33 ft.) Genişliğindeyse, büyük olasılıkla 56,18 inç (4,68 ft) yüksek olacaktır.
  • 56.18-in için dikey bir ofset hesaplamak. ekran: 56.18 in. (yükseklik) x% 96.3 (ofset – eğer hesaplamada% sembolü yoksa, 0.963 kullanın) = 54.10 in.
  • Bu, projektörün, ekranınızın ortasındaki 54,10 inç’ten aşağıya, ekranınızın ortasından 54,10 inç uzaklıkta herhangi bir yere yerleştirilebileceği anlamına gelir.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Uçurtma nasıl uçurulur

Yatay mercek kaymasını belirle. Projektörü, ekranın genişliği ile aynı hizada olacak şekilde monte etmek ideal bir çözümdür, ancak oda düzeniniz aksini gerektiriyorsa, yatay mercek kaymasını hesaplamanız gerekir. Yatay mercek kayması kuralları dikey mercek kaymasıyla hemen hemen aynıdır, ancak bunu belirlemek için bu formülü kullanırsınız: ekran genişliği x ofset yüzdesi = mercek mesafesi ekran merkezinin sol / sağına.

 • Mümkün olduğunda yatay mercek kaymasını kullanmaktan kaçınmanız en iyisidir, çünkü bu, görüntünüzü bozabilir ve dikey mercek kaydırma ile sorunlara neden olabilir.

Projektörü Monte Etme

Projektörünüze ve odanıza uygun en iyi montaj parçasına karar verin. Projektör aparatları, bağladıklarına (tavan veya duvar) göre değişir; Resminizin yüksekliğini ayarlamaya yardımcı olan boru veya kollar dahil olup olmadığını; ve projektörün hangi tip / boyut / ağırlık tutabileceğini. Bir montaj seçerken tüm bunları aklınızda bulundurmanız gerekir.

 • Sağlam ve yüksek kaliteli bir şey satın alın; Düşük kaliteli projektörlerin zamanla kayma olasılığı daha yüksektir, bu da projektörünüzün (ve görüntünün) ekranla hizalamadan çıkmasına neden olur.
 • Tavan tipinize bağlı olarak montajınız için adaptörler satın almanız gerekebilir. Asma tavan için (yapısal tavandan düşürülmüş ve böylece ağır yükleri kaldıramayacaktır), asma tavan kiti satın alın. Bir katedral tavan için (yüksek ve kemerli) bir katedral tavan adaptörü satın alın.

Montajı takın. Uygun montajı projektöre takın. Montaj kiti ve projektör ile birlikte gelen talimatları izleyin. Hareket etmeden önce, montaj plakasının projektör ile bir kez birleştirildiğinden emin olun. Tüm montajın duvar / tavana sabitlemeden önce projektöre takıldığından emin olun.

Objektife olan mesafeyi hesaplayın

Objektife olan mesafeyi hesaplayın ve buna göre atış mesafesini ayarlayın. Bağlantının merkezi ile projektörün merceğinin önü arasındaki mesafeyi belirlemek için bir mezura kullanın. Bu uzunluğu projektörün merceği ile ekran arasındaki (örn. Atım mesafesi) kabul edilebilir mesafelere ekleyin.

 • Lense monte mesafesi 6 inç ise, 16 metrelik orijinal mesafe için yeni toplam 16,5 ft’dir.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Antweight Combat Robot Nasıl Yapılır

Projektörü sabitleyin. Uygun projeksiyon perdesi mesafeleri aralığında bir tavan saplamasını bulmak için saplama bulucu kullanın . Montajı bir tornavida, anahtar ve 2 gecikmeli cıvata ile saplamaya sabitleyin.

 • Gecikme cıvataları (sıralı vidalar) düz, altıgen başlı ve dişli, silindirik şaftlı bağlantı elemanlarıdır. Doğrudan tahtaya vidalanabilirler. Ayrıca gecikme adı verilen bir uç ile birlikte kullanıldığında betona vidalanabilirler. Projektör kurulumunuz için gecikme cıvataları (7,6 cm) uzunluğunda ve 0,35 inç (7,9 mm) genişliğinde (montaj kılavuzunuzda aksi belirtilmedikçe) olmalıdır.
 • Saplama bulucu kullanmak için, göstergenin bir damızlığa çarptığını söyleyene kadar duvar boyunca çalıştırmanız yeterlidir. Daha ayrıntılı talimatlar saplama bulucunuzun kullanım kılavuzunda yer alacaktır.
 • Eğer projektörünüzü monte etmek istediğiniz yerde herhangi bir kiriş bulunmuyorsa, ya o noktayı tekrar gözden geçirmeniz ya da önce iki kiriş arasındaki boşluğu dolduran bir tahta parçası kurmanız gerekecektir. Mümkünse (örneğin, tavanın üstünde bir tavan varsa), ahşabı tavana gizleyin.

Kabloları sabitle

Kabloları sabitleyin. Kabloları projektöre takın. Projektör kılavuzundaki talimatları izleyin.

 • Kablolarınızın, alıcınıza ve elektrik prizine doğru gittikçe duvarlara karışmasına yardımcı olmak için kablo kalıplarını (aka kablo kılıfları) kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunlar yerel donanım mağazanızda mevcut olmalıdır.
 • Kabloların görünümünü düşünmüyorsanız, ancak en azından onları düzenli ve düzenli tutmak istiyorsanız, kablo destekleri ve bağlantı elemanları (ayrıca yerel donanım mağazanızda da mevcuttur) kullanarak bunları duvarınızdaki belirli noktalara sabitleyebilirsiniz.

Görüntünün ince ayarını yapmak için projektör ayarlarını yapın. Projektörü açınız ve zoom, objektif kaymasını ayarlamak ve istenen ayarlara odaklanmak için kullanım kılavuzunu takip ediniz. Projektörde istenilen kontrastı, rengi ve parlaklığı ayarlamak için kullanım kılavuzunu izleyin.

 • İnce ayar yapmaya başlamadan önce, görüntüyü mümkün olduğu kadar doğru olacak şekilde ayarlayın. Bu, ince ayar yaparken ideal olarak size biraz zaman ve hayal kırıklığı kazandıracak.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı