Hobiler ve El Sanatları

Yakacak Odun Kesmek için Sawbuck Nasıl Yapılır

Yakacak odun kesme için en yararlı araçlardan biri iyi bir “X” şekilli sawbuck.

Bir testere bıçağı, sert odunu tutmak için çerçevelenmiş özel bir testere bıçağıdır, böylece bir ocakta veya şöminede kullanım için uygun uzunluklarda görebilirsiniz .

Sawbuck Nasıl Yapılır

Testere bıçağı temelde iki “X” formundan oluşur – her bir ucunda bir tane – ki bu da üçüncü bir (merkezi) “X” ile stabilize edilebilir. Kesilecek uzun odun, “X” parçalarının üst kısmına (“V”) yerleştirilir ve burada daha sonra kesilebilir.

Boyutunu seçin. Kalıcı testere bıçağını 6 inç (38 mm x 89 mm) veya 2×6 (38 mm x 140 mm) uzunluğunda ve 4 inç (1,22 metre) uzunluğunda ve 4 yatay 2 x 6 5 feet (1,52 metre) uzunluğunda ve 3,5 inç (8.89 cm) uzunluğunda olacak şekilde tasarlayın ) ahşap vida veya çivi. (Bunun yerine bir tanıtım / prototip sürümü oluşturma hakkında bilgi için “İpuçları” bölümüne bakın.)

  • Üst “V” form kısmının bir açıda ve daha kısa bir üst kısımda kesilmesi onu daha açık ve daha açık hale getirecektir. Üstteki “V” içine bir oluk veya döşeme gibi, bir tutucu gibi bir özellik eklemek, beklenmedik bir şekilde testere bıçağının iç kısmından yere düşen daha kısa odun parçalarının daha düşük bir şansını mümkün kılar.

“X” in ortasını testere ile kullanmak için biraz daha yükseğe yerleştirin; Bir yay testere için aşağıdan ziyade (tercih ederseniz).

Çizimlerde gösterilen çeşitli yöntemleri göz önünde bulundurarak sawbuck / sawhorse’ı tasarlayın. Tasarımı arzu ettiğiniz veya istediğiniz şekilde düzenleyin.

Uygun panolar

Projeniz için uygun panoları kullanın. Nominal 2X6s veya 2X4s (güney sarı ya da av tüfeği veya beyaz) veya ladin iyi olacaktır.

  • İstediğinizi düşündüğünüz daha uzun veya daha kısa bir yükseklik olup olmadığına karar verin, yani “X” parçalarını yaklaşık 48 inç (1,22 metre) uzunluğunda kesin.
  • Yüksekliği sizin için doğru olana göre ayarlayın.

Ne kadar uzun ve geniş olmasını istediğinizi görmek için iki çivi / vidayla geçici olarak birbirine bağlanan bir (ilk) “X” ile başlamayı düşünün.

  • Yukarıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi ayırın ve açılı ve “V” açısını düzeltin. “V” ‘un açılı kesilmesi ve üst “kolların” “bacaklar” dan daha kısa olması, onu daha az ağır hale getirecektir. Kollar, testereler üzerinde kesilecek direkleri ve bacakları tutmaya yardım eder.

Geri kalanlar için deseniniz olarak kullanın.

  • Özellik: Üstteki “V” parçası, yakacak odununuzu kesmek için bir testere ile kesmek için iki veya daha fazla dar direk veya ağaç kolunu (yaklaşık 3 ila 8 feet (91,44 cm x 44 metre) uzunluğunda) yerleştirmenize ve kesmenize izin verir. daha hızlı bir oran.

“X” testere bıçağını bir el “yay testeresi” ile kullanmak isterseniz, daha düşük bir testere bıçağı tasarlayın. Testere bıçağını merkeze sadece 20-24 “(50.8 cm x 60.9 cm) yükseklikte yapın. Bu, kullanıcının direklerin üzerine bir ayak koymasına veya bu kadar düşük olduğu zaman bölünmüş odun kesilmesine neden olur. eder).

Bir testere ile çalışırken daha fazla denge sağlamak için geniş ve ağır bir şekilde desteklenmiş bir taban tasarlayın.

  • Dikkat: Hafif bir testere bıçağı, keserken düşerse yaralanmalara neden olabilir. Testere çalışması için daha küçük bir testere bıçağı kullanmayın.

Katlamayan bir testere bıçağı oluşturmak için, “X” formlarını birbirine bağlayarak, her “X” in merkezine yakın olarak sabitlenmiş 4 ila 6 çivi / vida kullanın .

Katlanır Sawbuck

İsterseniz testere kıvrımını katlayın. Testere bıçağını birbirine bağlamanın bir yolu yaklaşık 4 inç (10.16 cm) uzunluğunda ve 1/2 inç (12.7 mm) çapında bir büyük cıvatayı kullanmaktır.

  • Pahalı [veya ücretsiz] uzun cıvatalar ve bunları kendinize uygun bir oto tamirhanesinde zemine yerleştiren somunlar bulabilirsiniz. Ekstra büyük rondelalar kullanarak, her bir “X” ortasındaki tam olarak aynı yerleşime koyun , böylece bir arada sıkıştırılabilir ve depolama için katlanacak şekilde gevşetilebilir.

Her bir “X” üzerinde bir bacak ara parçasına vidalamayı düşünün. Ardından, “X” ‘ün katlanmasını sağlamak için uç ara parçası desteğini sökün.

  • Uzun, ortak cıvatalar çok pahalı değil – bir kereste veya donanım deposunda 1 $ ile 1,50 $ arasında maliyeti. (Ancak, temperlenmiş, sertleştirilmiş, ince dişli civatalar 4 ila 5 kat daha pahalıdır.)

Rustik Yöntem

Bir kamp ya da orman evi için ormanda kaba bir testere ya da testere bıçağı inşa edilebilir.

Burada gösterilen rustik form, benzer bir işlemden sonra ancak ahşap direkler yerine mevcut malzemelerden yapılabilir.

  • Eyalet parkları ve muhtemelen böyle bir odun toplanmasına izin vermez, bu nedenle – bir testere bıçağı inşa etmek – özel araziler veya evcilleştirilmemiş vahşi yaşam içindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu