İlaç Tanı ve Tedavi Rehberi

Allopurinol Nedir Ne İşe Yarar

Allopurinol Kullanımı

Allopurinol , gut ve belirli böbrek taşı tiplerini tedavi etmek için kullanılır . Kanser kemoterapisi alan hastalarda ürik asit seviyelerinin artmasını önlemek için de kullanılır . Bu hastalar, ölmekte olan kanser hücrelerinden ürik asit salınmasına bağlı olarak ürik asit seviyelerinde artışa sahip olabilir . Allopurinol, vücut tarafından üretilen ürik asit miktarını azaltarak çalışır. Artmış ürik asit seviyeleri gut ve böbrek sorunlarına neden olabilir .

Allopurinol nasıl kullanılır

Bunu al ilacı ile ağız genellikle günde bir kez veya doktorunuzun belirttiği şekilde. Mide rahatsızlığını azaltmak için bir yemekten sonra bu ilacı alın . Dozunuz günde 300 miligramdan fazlaysa, bu miktarı elde etmek için gün boyunca birkaç küçük doz almanız gerekir (doktorunuzdan talimat isteyin).

Her dozda bir bardak su içmek ve günde en az 8 bardak (her biri 8 ons) sıvı içmek en iyisidir. Doktorunuz sizi diğer tıbbi nedenlerle daha az sıvı içmeye yönlendirdiyse, daha fazla talimat için doktorunuza danışın. Doktorunuz ayrıca idrarınızdaki asidi nasıl azaltabileceğiniz konusunda da talimat verebilir (örn. Büyük miktarlarda askorbik asit / C vitamini kullanmaktan kaçınabilirsiniz ).

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın.

Allopurinol Ne İş Yarar

Gut tedavisi için, bu ilacın etkili olması birkaç hafta sürebilir. Vücut ekstra ürik asidi temizlerken, bu ilacı başlattıktan sonra birkaç ay boyunca daha fazla gut atak geçirebilirsiniz. Allopurinol bir ağrı kesici değildir. Guttan ağrıyı gidermek için , doktorunuz tarafından belirtildiği gibi gut atakları (örn., Kolşisin , ibuprofen , indometasin ) için reçeteli ilaçlarınızı almaya devam edin.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Acyclovir Nedir Ne İşe Yarar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı