İlaç Tanı ve Tedavi Rehberi
Trend

Aripiprazol Nedir Ne İşe Yarar

Aripiprazol belirli zihinsel / ruh hali bozukluklarını ( bipolar bozukluk , şizofreni , Tourette sendromu ve otistik bozuklukla ilişkili sinirlilik gibi) tedavi etmek için kullanılır .

Aripiprazol Kullanımları

Aripiprazol belirli zihinsel / ruh hali bozukluklarını ( bipolar bozukluk , şizofreni , Tourette sendromu ve otistik bozuklukla ilişkili sinirlilik gibi) tedavi etmek için kullanılır . Depresyonu tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir . Aripiprazol antipsikotik bir ilaç (atipik tip) olarak bilinir. Beyindeki bazı doğal kimyasalların dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır (nörotransmitterler) Bu ilaç halüsinasyonları azaltabilirve konsantrasyonunuzu artırın. Kendiniz hakkında daha net ve olumlu düşünmenize, daha az gergin hissetmenize ve günlük hayatta daha aktif bir rol almanıza yardımcı olur. Aripiprazol şiddetli duygudurum dalgalanmalarını tedavi edebilir ve duygudurum dalgalanmalarının sıklığını azaltabilir.

Abilify nasıl kullanılır

Oku İlaçlar varsa Bilgilendirme Broşürü tarafından sağlanan Hasta, Kılavuz ve eczacı alıyorsun başlamadan önce aripiprazol ve her seferinde bir yedek almak. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı , genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza, yaşınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır . Kullandığınız tüm ürünlerden ( reçeteli ilaçlar , reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun . Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

Üretici bu ilacı bütün olarak yutmaya yönlendirir. Bununla birlikte, birçok benzer ilaç (hemen salınan tabletler) bölünebilir / ezilebilir. Bu ilacı nasıl alacağınıza dair doktorunuzun yönünü izleyin.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / fincan kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Acyclovir Nedir Ne İşe Yarar

Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız birkaç hafta sürebilir. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

İlginizi Çekebilir
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı